Rury, które były przeznaczone dla gazociągu Nord Stream 2, mają zostać wykorzystane przy budowie planowanego terminalu LNG u wybrzeży bałtyckiej wyspy Rugia. Rząd Niemiec zakupił w tym celu zapasowe rury z gazociągu.
Według informacji portalu gazety "Ostsee-Zeitung" zakupiono kilka tysięcy rur. Ministerstwo stwierdziło: "Nie możemy podać żadnych informacji na temat liczby rur i kosztów, ponieważ umowy zostały zakwalifikowane jako poufne".
Według wcześniejszych informacji rządu landu Meklemburgia-Pomorze Przednie rury Nord Stream 2 o łącznej długości 60 km są przechowywane w Sassnitz na Rugii. Ministerstwo podkreśliło, że wszystkie kwestie związane z sankcjami zostały wyjaśnione ze sprzedającym, spółką Nord Stream 2 AG.
Niemiecki rząd chce zbudować u wybrzeży Rugii pływający terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG). Obiekt ma pomóc w zabezpieczeniu dostaw gazu dla Niemiec, ponieważ nie otrzymują one już gazu z Rosji. Budowa gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie została zakończona. Jednak w związku z inwazją Rosji na Ukrainę nie wszedł on do eksploatacji - pisze agencja dpa.
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
bml/ mal/
Fot. Depositphotos
Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking
Vattenfall po 25 latach zamyka przybrzeżną farmę wiatrową Irene Vorrink w Holandii
USA zawiesiły sankcje naftowe na Iran na 60 dni
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Kamila Zimińska
PSEW 2026: wiatr może obniżyć rachunki za prąd, ale trzeba usunąć bariery dla OZE
PSEW: offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Jak pogodzić offshore wind z turystyką i rybołówstem? Doświadczenia płyną z zagranicy