• <
attis_konferecnja_2024

Niemcy: w sprawie Nord Stream 2 osiągnęliśmy istotny postęp

ac

21.06.2021 14:32 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Niemcy: w sprawie Nord Stream 2 osiągnęliśmy istotny postęp

Partnerzy portalu

Niemcy: w sprawie Nord Stream 2 osiągnęliśmy istotny postęp - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowego dziennika "Die Welt", że w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2 w kontekście stosunków Niemiec z USA "osiągnięto istotny postęp", a celem jest "znalezienie rozwiązań do sierpnia".

Maas zauważa, że niemieckie firmy i osoby fizyczne nie są już objęte amerykańskimi sankcjami. "Obecnie prowadzone są dalsze rozmowy i postawiliśmy sobie za cel znalezienie rozwiązań do sierpnia. Niemiecka delegacja była właśnie w Waszyngtonie" - dodał szef dyplomacji.

Nord Stream 2 stał się poważnym obciążeniem dla stosunków między Niemcami a USA. Nawet administracja prezydenta Joe Bidena postrzega gazociąg łączący po dnie Bałtyku Rosję z Niemcami jako broń gospodarczą Kremla, która służy doprowadzeniu Europy do większej zależności energetycznej i osłabieniu strategicznej pozycji Ukrainy.

W maju administracja Bidena odstąpiła jednak od sankcji wobec firmy nadzorującej budowę gazociągu, Nord Stream 2 AG, powołując się na interes kraju. Następnie do Waszyngtonu udała się delegacja niemieckiego rządu w celu dalszych rozmów na ten temat.

Rosja oczekuje, że do końca roku zakończy się budowa NS2. Budowie sprzeciwiają się m.in. Polska, Ukraina i państwa bałtyckie podkreślając, że ukończenie projektu zwiększy zależność Europy od importu gazu z Rosji i rozszerzy polityczne wpływy Kremla.


Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.