• <
attis_konferecnja_2024

Rządząca w RFN koalicja pod presją w sprawie Nord Stream 2?

ac

22.04.2021 13:33 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Rządząca w RFN koalicja pod presją w sprawie Nord Stream 2?

Partnerzy portalu

Rządząca w RFN koalicja pod presją w sprawie Nord Stream 2? - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Twarde stanowisko władz USA wobec Nord Stream 2 prowadzi do uświadomienia sobie przez rządzącą w RFN koalicję, że gazociąg można zrealizować tylko za wysoką cenę w polityce zagranicznej. Pojawiają się głosy, aby na razie odłożyć zakończenie budowy na później - pisze w czwartek "Die Welt".

Prezydent USA Joe Biden i inni czołowi amerykańscy politycy chcą "za wszelką cenę" uniemożliwić zakończenie projektu NS2; im silniejsze są napięcia między Zachodem a Rosją, wywoływane uwięzieniem Aleksieja Nawalnego i konfliktem na Ukrainie, tym presja USA na Niemcy jest silniejsza - ocenia dziennik.

Kanclerz RFN Angela Merkel ze współrządzącej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) od dawna podkreślała, że budowa gazociągu jest projektem czysto ekonomicznym, więc rząd federalny nie miał powodu, by w niego ingerować, ale sprawa NS2 jest w oczywisty sposób sprawą polityczną - komentuje "Die Welt".

Dodatkowo NS2 jest niezgodny z unijną polityką energetyczną, co podkreślają wszystkie instytucje UE, a projekt jest szczególnie krytykowany przez państwa bałtyckie, Polskę i Ukrainę - przypomina gazeta.

- Potrzebujemy rozwiązania, które pozwoli zachować twarz wszystkim stronom, a moratorium (na zakończenie budowy gazociągu) mogłoby być jednym z takich rozwiązań - powiedział "Die Welt" deputowany CDU i ekspert ds. polityki zagranicznej Roderich Kiesewetter.

Jak zauważa dziennik, wcześniej za rozważeniem takiego moratorium opowiedziało się kilku polityków CDU, w tym minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer i koordynator rządu federalnego ds. współpracy transatlantyckiej Peter Beyer. Większość chadeckiej frakcji parlamentarnej, w tym politycy tacy jak Kiesewetter, miała do tej pory sceptyczne podejście do takiego rozwiązania. Teraz, najwyraźniej, niektórzy zaczynają się nad nim zastanawiać - ocenia "Die Welt".

- Nie widzę możliwości zatrzymania projektu teraz, tak blisko jego zakończenia. Ponadto wątpliwe jest, czy w krótkim czasie uda się zorganizować w tym celu większość polityczną. Możliwe byłoby jednak uzależnienie eksploatacji gazociągu Nord Stream 2 od spełnienia pewnych warunków. Powinniśmy o tym rozmawiać - zaznaczył rzecznik ds. polityki zagranicznej parlamentarnej frakcji koalicjanta chadeków, Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), Nils Schmid.

Fakt, że SPD, która do tej pory dość zgodnie popierała budowę gazociągu, a teraz wzywa do uzależnienia eksploatacji NS2 od warunków politycznych, co może szybko doprowadzić do faktycznego zamknięcia rurociągu w zależności od sytuacji politycznej, to nowy ton - zauważa "Die Welt".

Wpływowi członkowie Kongresu USA postrzegają NS2 nie tylko jako zagrożenie dla Europy, ale także jako ogromne zagrożenie dla amerykańskich interesów bezpieczeństwa - przypomina dziennik. Senatorowie James Risch i Jeanne Shaheen ostrzegali w liście do Bidena, że rurociąg stałby się "geopolitycznym narzędziem w rękach Rosji" i "zakułby" Europę w kajdany rosyjskiego gazu, narażając ją na "następne 40 lat politycznych ograniczeń".

Według grupy skupionej wokół Kiesewettera moratorium mogłoby być wyjściem z dylematu związanego z NS2 i sygnałem politycznym dla Kremla. "Moratorium byłoby znakiem dla rosyjskiego rządu, że nie będziemy akceptować uwięzienia Aleksieja Nawalnego, działań Rosjan na wschodzie Ukrainy czy aneksji Krymu" - przekazał poseł CDU.

Kiesewetter widzi jednak również problem takiego rozwiązania, ponieważ wiązałoby się to z koniecznością zapłacenia kar umownych przez rząd federalny.

- Alternatywą dla moratorium mogłoby być dokończenie budowy gazociągu, ale nieprzyjmowanie rosyjskiego gazu do czasu rozwiązania nierozstrzygniętych kwestii polityki zagranicznej, innymi słowy, swego rodzaju mechanizm zamknięcia - sugeruje Kiesewetter.


Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.