• <
mewo_2022

MFiPR: Fundusze Europejskie wspierają poprawę bezpieczeństwa dostaw LNG do Polski

gm

27.05.2022 20:49 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas MFiPR: Fundusze Europejskie wspierają poprawę bezpieczeństwa dostaw LNG do Polski

Partnerzy portalu

MFiPR: Fundusze Europejskie wspierają poprawę bezpieczeństwa dostaw LNG do Polski - GospodarkaMorska.pl

Inwestycje energetyczne w Polsce znalazły swoje miejsce na łamach magazynu Panorama wydawanego przez KE. Fundusze unijne poprawiają bezpieczeństwo gazowe Polski: wspierają modernizację gazociągów przesyłowych i budowę magazynów LNG - przekazało w piątek MFiPR.

"Bezpieczeństwo dostaw gazu do Polski poprawiło się dzięki znaczącym inwestycjom współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego" - napisano w unijnym czasopiśmie "Panorama". "Inwestycje z sektora energetyki nie bez kozery znalazły swoje miejsce na łamach magazynu +Panorama+" - uważa Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Resort funduszy i polityki regionalnej podkreślił, że fundusze europejskie "wspierają poprawę bezpieczeństwa dostaw gazu do Polski przez modernizację gazociągów przesyłowych oraz budowę magazynów skroplonego gazu ziemnego (LNG)".

Zdaniem MFiPR "kluczową inwestycją z tego zakresu jest terminal LNG w Świnoujściu". Przypomniano, że na ten projekt, który był realizowany w latach 2008-2015, przeznaczono 888,9 mln zł z Funduszy Europejskich.

"Obecnie od 2017 r. Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM realizuje ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 projekt polegający na rozszerzeniu funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu. Na ten cel przeznaczono 461 mln zł. Dzięki tej inwestycji zwiększy się zdolność terminala LNG do odbioru gazu dostarczanego drogą morską o 2500 mln m3 rocznie" - wskazano.

W Panoramie został opisany także Podziemny Magazyn Gazu HUSÓW. "Na ten projekt z funduszy unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 trafiło ponad 35,1 mln zł. Jego celem była rozbudowa PMG Husów. Projekt został zrealizowany przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. w latach 2012-2015" - przypomniał MFiPR.

Magazyn Panorama to oficjalne czasopismo Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG Regio - PAP) Komisji Europejskiej. Ukazuje się cztery lub pięć razy w roku.

Fot. DepositphotosKongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.