• <
BOTA_FILM_2021

Żaryn: Zgoda na Nord Stream 2 daje Rosji możliwość destabilizacji kluczowego dla NATO regionu

ac

22.07.2021 19:08 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Żaryn: Zgoda na Nord Stream 2 daje Rosji możliwość destabilizacji kluczowego dla NATO regionu
Żaryn: Zgoda na Nord Stream 2 daje Rosji możliwość destabilizacji kluczowego dla NATO regionu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nord Stream2

Zgoda na ukończenie i pracę gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego daje Rosji możliwość destabilizacji regionu kluczowego dla bezpieczeństwa NATO - ocenił w czwartek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn w rozmowie powiedział, że ukończenie Nord Stream 2 będzie miało w przyszłości negatywne skutki dla bezpieczeństwa Europy. "Ukończenie Nord Stream 2 da Rosji większe możliwości destabilizowania sytuacji w naszym regionie, a nawet wpływania na poziom bezpieczeństwa całego NATO oraz kolejne możliwości i narzędzia wpływania na kraje Zachodu" - stwierdził rzecznik w rozmowie z PAP.

"Zgoda na Nord Stream 2 daje Rosji realne szanse na destabilizację w kluczowym dla bezpieczeństwa NATO regionie. Tym, czego NATO potrzebuje obecnie, jest jednoznaczne i zdeterminowane blokowanie rosyjskiej agresji wobec Zachodu. Budowa Nord Stream 2 idzie dokładnie w przeciwną stronę" - ocenił.

Przypomniał, że w przeszłości wielokrotnie zdarzało się, iż Rosja wykorzystywała energetykę do szantażu i agresywnych działań politycznych, m.in. przeciwko Ukrainie.

"Ukończenie Nord Stream 2 da Rosji większe możliwości stosowania szantażu energetycznego. Wraz z ukończeniem budowy tego gazociągu zniknie również czynnik, który obecnie hamuje ofensywne działania Kremla" - stwierdził Żaryn.

"Powiązanie wiarygodności Rosji, jako państwa dostarczającego gaz do odbiorców w Europie Zachodniej, z sytuacją na Ukrainie, było jednym z czynników ograniczających agresję Kremla wobec Ukrainy. Wraz z uruchomieniem Nord Stream 2 Moskwa zyska nową drogę dla dostaw z Rosji na Zachód, co da Kremlowi większe możliwości destabilizacji Ukrainy" - przewiduje rzecznik.

Ukończenie rurociągu da dodatkowe możliwości oddziaływania na Ukrainę, ale także kraje NATO - ocenił.

"Już widać, że działania Rosji służą destabilizacji i rozbijaniu wspólnoty państw zachodnich. Budowa Nord Stream 2 jest wykorzystywana przez Kreml do wzniecania konfliktów wśród państw Europy. Wpisuje się to w stałą taktykę działań rosyjskich, których celem strategicznym jest paraliżowanie możliwości współpracy w ramach NATO czy UE" - zaznaczył Żaryn.

"W sposób szczególny Rosji zależy na blokowaniu tych decyzji, które są szkodliwe dla rosyjskich interesów. Projekt Nord Stream 2 wpisuje się w rosyjskie wysiłki" - uważa Żaryn.

Po analizie sytuacji rzecznik jest przekonany, że ukończenie gazociągu może być także pretekstem do kolejnych działań prowokacyjnych wobec Sojuszu.

"Nord Stream 2 może zostać wykorzystany do działań wywiadowczych. Bałtyk to akwen o strategicznym znaczeniu, między innymi ze względu na odbywające się na nim manewry NATO, a także dostawy gazu skroplonego LNG, pozwalające – takim krajom jak Polska – na uniknięcie uzależnienia energetycznego od Rosji" - powiedział PAP.

"Infrastruktura użyta do ułożenia rosyjskiego gazociągu może posłużyć Kremlowi do rozmieszczenia urządzeń służących do inwigilacji. Przed możliwością wykorzystywania gazociągu do zbierania danych wywiadowczych już w 2006 roku ostrzegał ówczesny minister obrony Szwecji" - przypomniał rzecznik.

W oczach Żaryna innym niebezpieczeństwem związanym z Nord Stream 2 jest potencjalne wykorzystanie go, jako pretekstu do rozmieszczenia na Bałtyku floty rosyjskiej, która teoretycznie miałaby chronić gazociąg. "Mogłoby to prowadzić do paraliżu żeglugi na Morzu Bałtyckim i dalszej eskalacji powstałego w ten sposób konfliktu. Realnym zagrożeniem mogłoby stać się nawet ograniczenie dostępu do Bałtyku" - przewiduje rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Żaryn powiedział PAP, że również nie wolno pominąć finansowych aspektów tego przedsięwzięcia. "Pieniądze, które Rosja zarobi na eksploatacji Nord Stream 2, prawdopodobnie mogą być później użyte przez Kreml do działań destabilizujących Zachód, takich jak próby zabójstw wrogów Kremla, cyberataki, kampanie dezinformacyjne czy ingerowanie w wybory" - zwrócił uwagę rzecznik. 


GEOFUSION_790x140
ned_project_390x100
Atlas_Copco_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.