• <
attis_konferecnja_2024

Niemcy. Wicekanclerz Habeck ostrzega przed ustępstwami wobec Putina ws. Nord Stream 2

gm

21.08.2022 21:23 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Niemcy. Wicekanclerz Habeck ostrzega przed ustępstwami wobec Putina ws. Nord Stream 2

Partnerzy portalu

Niemcy. Wicekanclerz Habeck ostrzega przed ustępstwami wobec Putina ws. Nord Stream 2 - GospodarkaMorska.pl

Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w niedzielę w Berlinie ostrzegł przed uruchomieniem gazociągu Nord Stream 2 - podał portal dziennika "Bild". Według polityka uruchomienie niemiecko-rosyjskiego projektu byłoby pośrednim przyznaniem racji prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

Habeck, zasiadający w rządzie kanclerza Olafa Scholza z ramienia partii Zielonych, wziął udział w dyskusji podczas dnia otwartego w ministerstwie gospodarki i ochrony klimatu, którego jest szefem.

Ustępowanie Putinowi byłoby równoznaczne z pośrednim przyznaniem mu racji, podczas gdy - jak oświadczył Habeck - "on przecież nie ma racji".

Wicekanclerz zapytany podczas dyskusji z gośćmi, jaka jest różnica, czy Niemcy pozyskują rosyjski gaz przez gazociąg Nord Stream 1, jak obecnie, czy przez Nord Stream 2, odpowiedział, że Rosja wstrzymuje dostawy przez ten pierwszy rurociąg, mimo że jest on "w pełni operacyjny".

"To oznacza, że założenie, iż nie można tamtędy transportować większej ilości gazu, jest rosyjską propagandą" - powiedział Habeck i ostrzegł, że Rosja może okazać się niewiarygodna, gdyby Nord Stream 2 został uruchomiony, tak jak jest teraz w przypadku Nord Stream 1.

"A jeśli wygra z nami w tę grę, to kto da nam gwarancję, że nie zrobi dokładnie tego samego z Nord Stream 2?" - zapytał retorycznie wicekanclerz.

W piątek Wolfgang Kubicki, wiceprzewodniczący współrządzącej Niemcami partii FDP, opowiedział się za otwarciem Nord Stream 2.

"Powinniśmy otworzyć Nord Stream 2 tak szybko, jak to możliwe, aby na zimę wypełnić nasze magazyny gazu. Nie ma żadnego sensownego powodu, by nie otwierać Nord Stream 2" - powiedział w wywiadzie dla niemieckich mediów.

Gazociąg Nord Stream 2 został ukończony, ale nie został uruchomiony. Niemiecki rząd wstrzymał proces jego zatwierdzania w lutym, na krótko przed atakiem Rosji na Ukrainę - przypomina "Bild".

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.