• <
attis_konferecnja_2024

Ukraina. Zełenski krytykuje decyzję ws. odesłania turbiny do NS1, ambasador Kanady wezwany do MSZ

gm

12.07.2022 09:05 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Ukraina. Zełenski krytykuje decyzję ws. odesłania turbiny do NS1, ambasador Kanady wezwany do MSZ

Partnerzy portalu

Ukraina. Zełenski krytykuje decyzję ws. odesłania turbiny do NS1, ambasador Kanady wezwany do MSZ - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nord Stream

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostro skrytykował decyzję o odesłaniu do Niemiec, mimo obowiązujących sankcji wobec Rosji, serwisowanej w Kanadzie turbiny do rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1. Poinformował, że w związku z tą sprawą do MSZ w Kijowie wezwany został ambasador Kanady.

W opublikowanym w poniedziałek wieczorem nagraniu wideo Zełenski powiedział, że takie odstępstwo od sankcji jest "niebezpieczne nie tylko dla Ukrainy, lecz także dla wszystkich krajów demokratycznego świata".

"Jeśli terrorystyczne państwo może korzystać z takiego wyjątku, to na jakie wyjątki będzie mogło liczyć jutro lub pojutrze?" - pytał Zełenski.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych (Ukrainy) musiało wezwać przedstawiciela Kanady w naszym kraju z powodu absolutnie niedopuszczalnego wyjątku od reżimu sankcji wobec Rosji" - poinformował ukraiński prezydent.

Zdaniem Zełenskiego decyzja o odesłaniu turbiny "będzie odbierana w Moskwie tylko jako oznaka słabości".

"Nie ma wątpliwości, że Rosja będzie się starała nie tylko maksymalnie ograniczyć, ale także całkowicie wstrzymać dostawy gazu do Europy w najbardziej dotkliwym momencie" – dodał.

Rząd w Ottawie, po naciskach ze strony Berlina, zapowiedział w sobotę, że zrobi wyjątek od sankcji wobec Rosji i odeśle serwisowaną w Kanadzie turbinę z powrotem do Niemiec. Tłem dla negocjacji między rządami Niemiec i Kanady było tłumaczenie strony rosyjskiej, że zmniejszanie dostaw gazu rurociągiem Nord Stream 1 jest spowodowane między innymi pozostającą w konserwacji turbiną.


Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.