Duński operator systemu przesyłowego Energinet otrzymał od niezależnej firmy akredytacyjnej DNV certyfikaty zgodności (CoC) dla gazociągu Baltic Pipe, który przebiega przez terytorium Danii.
Certyfikaty CoC zostały przekazane podczas oficjalnej uroczystości w biurze Energinet w grudniu 2022 r. Część projektu Energinet obejmuje 105 km rurociągu na Morzu Północnym, około 210 km rurociągu pod ziemią w całej Danii, rozbudowę odbierającego gaz terminalu Nybro oraz nową tłocznię w Everdrup w południowej Zelandii. Gazociąg został otwarty we wtorek, 27 września 2022 r., przez premier Danii Mette Frederiksen, premiera Polski Mateusza Morawieckiego oraz premiera Norwegii Jonasa Gahra Støre.
Projekt Baltic Pipe o wartości 2 mld funtów, o rocznej przepustowości 10 mld metrów sześciennych, umożliwia transport gazu z Norwegii do Danii i Polski.
Usługi DNV zostały zakontraktowane na wczesnym etapie realizacji projektu. Zakres umowy obejmował niezależną weryfikację projektu, modelowanie oraz certyfikację rurociągu podmorskiego zgodnie z systemem DNV DNV-SE-0475. Kryteria akceptacji obejmowały duńską ustawę o szelfie kontynentalnym, uznaną na świecie normę DNV-ST-F101 oraz zestaw podstawowych norm i zalecanych praktyk DNV. Prace weryfikacyjne były realizowane w fazie inżynierii, zaopatrzenia, budowy, instalacji, odbioru i uruchomienia projektu. Eksperci DNV świadczyli także usługi profesjonalne na rzecz Energinet w zakresie rurociągów lądowych, stacji kompresorowej i terminalu gazowego.
Baltic Pipe uzyskał ostateczną decyzję inwestycyjną w 2018 roku i był częściowo finansowany przez UE.
W opublikowanej niedawno prognozie DNV „2022 Energy Transition Outlook” przewiduje się, że gaz ziemny osiągnie szczytowy udział w miksach energetycznych w 2036 roku, a następnie będzie się powoli zmniejszać, by w 2050 r. osiągnąć poziom o około 10 proc. niższy od obecnego. Gaz utrzymuje pozycję na rynkach energetycznych dzięki różnorodności zastosowań w energetyce, przemyśle, transporcie i budownictwie.
Maersk kończy etap strategicznej zmiany, wyprzedając swoje usługi offshore za 685 mln dolarów
Projekt morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 jest zagrożony? Winne rosnące koszty
Forum Operatorów Farm Wiatrowych 2023
Transformacja energetyczna i przyszłość energetyki w Polsce. Startuje 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER
Grupy ekologiczne sprzeciwiają się budowie terminala LNG w Niemczech
Skrypka: Ukraina liczy na wznowienie projektu ropociągu Brody - Adamowo i budowę paliwowej rury z Polski