• <
attis_konferecnja_2024

Były wicekanclerz Niemiec Gabriel: "To był błąd ignorowanie sprzeciwu krajów Europy Wschodnie wobec Nord Stream 2"

gm

20.04.2022 09:38 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Były wicekanclerz Niemiec Gabriel: "To był błąd ignorowanie sprzeciwu krajów Europy Wschodnie wobec Nord Stream 2"

Partnerzy portalu

Były wicekanclerz Niemiec Gabriel: "To był błąd ignorowanie sprzeciwu krajów Europy Wschodnie wobec Nord Stream 2" - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nord Stream 2/ Nikolai Ryutin

We wtorkowym wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" były wicekanclerz Sigmar Gabriel (SPD) przyznaje się do błędów popełnionych przez poprzednie rządy Niemiec związanych z gazociągiem Nord Stream 2.

"Błędem było niesłuchanie opinii krajów Europy Wschodniej, gdy sprzeciwiały się one Nord Stream 2. To też był mój błąd" - stwierdził w wywiadzie były wicekanclerz.

"Kiedy w 2002 roku przenieśliśmy odpowiedzialność za bezpieczeństwo energetyczne w Europie z państwa na prywatne firmy energetyczne one zaczęły szukać jej najtańszzego źródła, a to był rosyjski gaz dostarczany gazociągami" - wyjaśnił niemiecki polityk.

Gabriel nie zgodził się jednak z tezą, że to wyłącznie SPD i jej polityka doprowadziły do uzależnienia energetycznego Niemiec od rosyjskiego gazu.

"Wielu, i to nie tylko Niemców, zakładało, że bliskie stosunki handlowe, a przede wszystkim powiązania dotyczące surowców, pozwolą włączyć Rosję do stabilnego porządku europejskiego" - oświadczył Gabriel.

Sigmar Gabriel pełnił funkcje wicekanclerza w gabinecie Angeli Merkel w latach 2013–2018, a od 2017 do 2018 był ministrem spraw zagranicznych.


Partnerzy portalu

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.