• <

E.ON: wycofanie się z Nord Stream zostawiłoby go w rękach Rosji

gm

29.03.2022 08:23
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas E.ON: wycofanie się z Nord Stream zostawiłoby go w rękach Rosji

Partnerzy portalu

E.ON: wycofanie się z Nord Stream zostawiłoby go w rękach Rosji - GospodarkaMorska.pl
Fot. Harald Hoyer / Wikipedia

Dyrektor niemieckiego koncernu energetycznego E.ON Leonhard Birnbaum bronił w telewizyjnym wywiadzie decyzji o utrzymaniu przez spółkę udziałów w gazociągu Nord Stream 1.

Grupa E.ON ma w Nord Stream 1 15,5 procent udziałów. Wycofanie się oznaczałoby oddanie go pod całkowitą kontrolę Rosji - powiedział Birnbaum.

Szef koncernu mówił także, że Niemcy potrzebują trzech lat na zorganizowanie alternatywnych dostaw gazu, aby uniezależnić się od gazu z Rosji.

Bez dostaw rosyjskiego gazu niemiecka gospodarka poniosłaby "ogromne straty, których należy uniknąć, jeśli to tylko możliwe" - oświadczył Birnbaum.

Na piątkowym spotkaniu przywódców Unii Europejskiej nie wypracowano wspólnego stanowiska w sprawie zeszłotygodniowego żądania Rosji, by "nieprzyjazne" kraje płaciły za gaz w rublach, a nie w euro. Rosja sformułowała je, gdy Stany Zjednoczone i europejscy sojusznicy połączyli siły w sprawie serii sankcji wymierzonych w Rosję za jej inwazję na Ukrainę.

Niemcy sprzeciwiają się żądaniom Moskwy, aby za gaz płacić w rublach.

Źródło: PAP

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.