• <

Wynik wyszukiwania - "msc" - Wiadomości

Do Portu Gdańsk pierwszy raz wpłynął kontenerowiec MSC w ramach samodzielnego serwisu Swan

W gdańskim porcie pojawił się statek MSC Ivana (IMO 9398371). Jego "wizyta" odbywa się w ramach serwisu Swan, łączącego porty chińskie z europejskimi.
18.02.2024

MSC z dodatkową opłatą za transport kontenerów

MSC wprowadza nową opłatę dla klientów z Europy, znaną jako "dopłata za operację awaryjną" (Emergency Operation Surcharge). Decyzja o wprowadzeniu tej dopłaty jest rezultatem kryzysu spowodowanego atakami na statki na Morzu Czerwonym.
08.01.2024

Statek izraelskiej firmy przewozowej został zaatakowany na Morzu Czerwonym

Firma przewozowa Mediterranean Shipping Company (MSC) ogłosiła we wtorek, że jeden z jej statków został zaatakowany na Morzu Czerwonym. Do ostrzału jednostki przyznał się działający w Jemenie ruch Huti.
26.12.2023

MSC przejmuje HHLA. Nowy rozdział dla portu w Hamburgu

Firma żeglugowa MSC i miasto Hamburg wspólnie wykupiły 92,3% udziałów w firmie logistycznej HHLA, obsługującej port w Hamburgu. Ogłoszono ostateczne wyniki oferty publicznego przejęcia, w wyniku której akcjonariusze HHLA zaakceptowali ofertę na 9,74% kapitału zakładowego. Ponadto MSC nabyło na otwartym rynku akcji 12,21 proc. akcji HHLA.
13.12.2023

MSC bliskie przejęcia operatora portowego z Hamburga

Żeglugowy gigant MSC poczynił kolejny krok w kierunku przejęcia Hamburger Hafen und Logistik (HHLA), operatora działającego w hamburskim porcie. Zarząd HHLA poinformował o osiągnięciu porozumienia, do ustalenia pozostały szczegóły umowy.
07.11.2023

Ekotrendy w turystyce morskiej szansą dla Pomorza, Kaszub i Żuław

Rozwój zrównoważony trafił na pokłady statków pasażerskich. Cruise operatorzy nie pozostają w tyle za innymi branżami i stawiają na turystykę przyjazną dla środowiska na morzy i w portach. Nowe produkty turystyczne odpowiadają zrównoważonej gospodarce. Armatorzy włączają się w działania na rzecz ochrony środowiska, co jest pozytywnie odbierane przez większość pasażerów. Nowe statki przystosowane są do zasilania z lądu.
13.10.2023

Duże dostawy i małe zamówienia. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 32-37/2023)

Jak podają statystyki w ostatnich tygodniach i miesiącach na rynek wprowadzono bardzo dużą ilość nowego tonażu kontenerowego o pojemności kilkuset tysięcy TEU. Szczególnie widoczne wzrosty w tym zakresie były widoczne u światowych gigantów, tj. MSC i Maersk. W kolejnych miesiącach przewiduje się dalsze intensywne dostawy nowego tonażu kontenerowego.
26.09.2023

Protest pracowników portu w Hamburgu. Nie chcą stać się częścią MSC

Setki osób zatrudnionych w Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) zebrało się 19 września br. na terenie portu, aby zaprotestować przeciwko planowanej, częściowej sprzedaży firmy szwajcarskiemu gigantowi transportu kontenerowego MSC (Mediterranean Shipping Company). Firma złożyła w ubiegłym tygodniu ofertę zakupu akcji serii A.
22.09.2023

Gigant branży żeglugowej MSC chce stać się kluczowym udziałowcem w Porcie Hamburg, wykupując akcje HHLA

MSC Mediterranean Shipping Company, złożył ofertę zakupu wszystkich notowanych na giełdzie akcji serii A (o charakterze założycielskim) grupy Hamburger Hafen und Logistik Aktiengesellschaft (HHLA). Po ewentualnym sfinalizowaniu tej transakcji MSC miałby 49,9% udziałów w firmie.
14.09.2023

MSC przyznała nagrody za zrównoważone rybołówstwo

Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC), działająca na rzecz zrównoważonego rybołówstwa, doceniła podmioty, które w ciągu ostatniej dekady wyróżniły się w Polsce największym zaangażowaniem w rozwój Programu MSC.
13.09.2023

We Włoszech ochrzczono nowy kontenerowiec dla MSC

Jedna z czołowych firm w branży żeglugowej na świecie Mediterranean Shipping Company (MSC) zorganizowała ceremonię nadania imienia swojemu nowemu kontenerowcowi, MSC Nicola Mastro we włoskim porcie w Trieście.
06.09.2023

Pasażerowie na gapę leżący na płetwie sterowej kontenerowca przepłynęli 2700 mil morskich

Hiszpańska straż przybrzeżna i policja na Wyspach Kanaryjskich znalazły dwóch pasażerów na gapę siedzących na płetwie sterowej kontenerowca MSC przybywającego z Afryki. Dwaj młodzi mężczyźni przebywali na pokładzie statku przez sześć dni w pozycji, w której nie byli w stanie wstać, próbując dotrzeć do Europy.
12.07.2023

Konsumenci wybiorą najlepszy produkt z certyfikatem MSC

Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC), działająca na rzecz zrównoważonego rybołówstwa, organizuje plebiscyt, w którym konsumenci poprzez głosowanie wybiorą „Najlepszy Produkt MSC 2023”. Do udziału w nim swoje produkty zgłosiło 13 firm – zarówno producenci, jak i sieci handlowe oferujące certyfikowane produkty MSC. Plebiscyt połączony jest z konkursem, w którym konsumenci mogą wygrać atrakcyjne nagrody.
23.06.2023

MSC Cruises stawia na E-LNG i zasilanie z lądu

MSC poinformowało, że podpisało długoterminową umowę na dostawy LNG ze skandynawską firmą energetyczną Gasum, która będzie wykorzystywana na nowym statku MSC Euribia. Podpisano również list intencyjny, którego celem jest dostarczanie przez Gasum znacznych ilości kilku tysięcy ton e-LNG do obsługi rejsów wycieczkowych począwszy od 2026 roku.
16.06.2023

Kontenerowiec MSC zapalił się w Zatoce Perskiej niedaleko Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Krajowe Centrum Poszukiwawczo-Ratownicze Gwardii Narodowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich informuje, że udzieliło pomocy kontenerowcowi MSC (zarejestrowanemu w Panamie), który zapalił się na ich wodach terytorialnych.
07.06.2023

Światowy Dzień Oceanów 2023. Czas na pakt z Oceanem!

Życie na Ziemi nie byłoby możliwe bez oceanów. To one regulują klimat, dostarczają tlen niezbędny do życia większości organizmów na planecie oraz pochłaniają dwutlenek węgla, łagodząc tym samym skutki globalnego ocieplenia. Złożone ekosystemy oceanów pełne są tysięcy gatunków fauny i flory. Stanowią także źródło pożywienia dla miliardów ludzi i zapewniają utrzymanie wielu społeczności w różnych zakątkach świata. Jednak, by nadal mogły spełniać swoje funkcje, potrzebują działań z naszej strony.
07.06.2023

MSC uruchamia bezpośrednie połączenia kontenerowe między Gdynią a portami chińskimi

Szwajcarsko-włoski armator MSC (Mediterranean Shipping Company) wznowił serwis żeglugowy Swan. Jednocześnie Gdynia zyskuje pierwsze bezpośrednie kontenerowe połączenie żeglugowe z Dalekim Wschodem.
29.05.2023

Wszystkie ręce na pokład! Rusza kampania z okazji 10-lecia MSC w Polsce

Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC) działa w Polsce już 10 lat, promując zrównoważone rybołówstwo, by morza i oceany pozostały zdrowe i pełne ryb. W tym czasie wielkość produkcji przetwórstwa rybnego w naszym kraju wzrosła o ponad 38%, a liczba certyfikowanych produktów zaliczyła blisko 14-krotny wzrost.
24.04.2023

MSC dalej kupuje

Według informacji Alphaliner, żeglugowy gigant MSC nie przestaje skupować używanych statków. Ich liczba we flocie przewoźnika przekroczyła już 300.
07.04.2023

Morze Bałtyckie potrzebuje odpowiedzialnych rybaków i konsumentów

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Ma on zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną Bałtyku i przypomnieć, że każdy z nas może się przyczynić do poprawy jego kondycji. Jaką rolę odgrywają w tym zrównoważone połowy? I co każdy z nas może zrobić, by wspierać odpowiedzialne rybołówstwo?
21.03.2023

Prawdziwy kolos wśród kontenerowców! MSC odbiera swoją pierwszą jednostkę o pojemności ponad 24 000 TEU

Mediterranean Shipping Company (MSC) odebrała dziś w Chinach dostawę pierwszego kontenerowca z serii nowych, dużych jednostek transportowych. MSC Tessa jest promowany przez swoich chińskich budowniczych jako największy obecnie ukończony i dostarczony kontenerowiec na świecie o pojemności przeszło 24 116 TEU.
10.03.2023

MSC Poland – Twój ekspert w transporcie nabiału do Afryki Zachodniej

Eksport produktów mlecznych z Polski rośnie z roku na rok – wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wzrost wartości eksportu wynika przede wszystkim z wyższego wolumenu sprzedaży poszczególnych kategorii, w szczególności mleka w proszku i mleka UHT. Według Związku Pracodawców Eksporterów i Importerów Produktów Mleczarskich, Polska jest największym unijnym dostawcą odtłuszczonego mleka w proszku do Algierii.
06.02.2023

Amerykańskie linie wycieczkowe zapłacą kary za korzystanie z kubańskich portów

Sąd federalny na Florydzie ukarał cztery morskie linie wycieczkowe za zatrzymywanie się w kubańskim porcie; w sumie kary, jakie firmy te zapłacą wraz z odsetkami wynoszą prawie 450 mln dol. - poinformował amerykański dziennik "Miami Herald".
01.01.2023

Alarm bombowy w porcie. Ktoś nie chce kontenerowca

Holenderska policja potwierdziła, że port w Antwerpii otrzymał drogą telefoniczną groźby dotyczące jednego ze statków.
28.12.2022

Słynny bokser aresztowany za przemyt 22 ton kokainy na pokładach statków MSC

W nowym zwrocie w toczącej się od dłuższego czasu sprawie przemytu narkotyków z udziałem kontenerowców należących do Mediterranean Shipping Company (MSC), amerykańskie władze federalne poinformowały o postawieniu w stan oskarżenia i aresztowaniu jednego z głównych sprawców stojących za tym procederem.
01.11.2022

Włochy. Kontenery spadły ze statku przy rozładunku

W niedzielę rano z feedera linii MSC – MSC Nita – zacumowanego w porcie Marghera w Wenecji spadły do wody cztery kontenery.
26.10.2022

MSC odebrało największy wycieczkowiec na LNG i ogniwa paliwowe

Wycieczkowe ramię MSC, największych linii żeglugowych świata, MSC Cruises, wzmocniło właśnie swoją flotę o wyjątkową jednostkę – MSC World Europa. To pierwszy wycieczkowiec napędzany LNG i pierwszy duży cruiser linii korzystający z ogniw paliwowych.
25.10.2022

MSC przejął dużego operatora holowników

Żeglugowy gigant MSC przejął włoskiego operatora holowniczego Rimorchiatori Mediterranei – trzecią co do wielkości firmę holowniczą świata.
24.10.2022

Konflikt interesów we Francji: szef sztabu Macrona powiązany z liniami MSC

Szef sztabu prezydenta Francji Emmanuela Macrona - Alexis Kohler, został oskarżony przez francuskiego prokuratora ds. przestępstw finansowych o konflikt interesów, związany z jego domniemanymi powiązaniami z przewoźnikiem MSC – poinformowała w poniedziałek prokuratura.
03.10.2022

W 22 miesiące MSC kupiło 207 kontenerowców

Mediterranean Shipping Company (MSC) w ciągu ostatnich 22 miesięcy kupiło aż 207 używanych statków. Firma chce w ten sposób porzucić konieczność czarterowania jednostek.
07.07.2022

MSC zapowiada, że kupi Global Ports Holding. Biznes pasażerski na morzu dynamicznie rośnie

Global Ports Holding Plc, największy na świecie operator portów wycieczkowych, poinformował w środę, że otrzymał propozycję kupna za aktywów przez Mediterranean Shipping Company (MSC).
19.06.2022

Luksusowy wycieczkowiec dla MSC zwodowany we Włoszech

Włoska grupa Fincantieri poinformowała, że z doku stoczniowego wypłynął luksusowy wycieczkowiec Explora I – pierwszy z czterech zamówionych przez wycieczkowy dział giganta żeglugowego MSC.
31.05.2022

Były bankier, który stał się magnatem żeglugowym, zbija fortunę 19 miliardów dolarów dzięki pandemii

Gianluigi Aponte porzucił pracę w finansach, aby skupić się na żegludze. Teraz, kilkadziesiąt lat później, jest właścicielem jednej z największych morskich fortun na świecie.
22.05.2022

MSC znów pływa do Rosji

Jak podają portale branżowe, największa na świecie linia żeglugi kontenerowej, MSC, prawdopodobnie wznowiła rejsy do rosyjskiego portu w Nworosyjsku nad Morzem Czarnym.
26.04.2022

[WIDEO] Rekordowy kontenerowiec z BCT wyruszył w dalszą drogę

MSC Gaia, kontenerowiec, który okazał się być rekordowy dla gdyńskiego portu na dwa sposoby, odpłynął z terminalu BCT.
24.03.2022

Rekordowy kontenerowiec MSC Gaia w Porcie Gdynia [WIDEO]

Port Gdynia przyjął dzisiaj kontenerowiec MSC Gaia, który jest jednocześnie najdłuższym i najbardziej pojemnym statkiem, jaki kiedykolwiek zawinął do portu.
22.03.2022

Cotygodniowe połączenie Port Gdynia - Nowy Jork

Linie żeglugowe MSC poinformowały o uruchomieniu cotygodniowego serwisu z Bałtyku do Stanów Zjednoczonych. Statki będą zawijać do Gdyni.
17.03.2022

MSC zmienia trasy statków, by nie przeszkadzać kaszalotom

Linie MSC podjęły decyzję o zmianie tras statków na zachodnim wybrzeżu Grecji, by wyeliminować ryzyko kolizji z żyjącymi tam kaszalotami.
03.02.2022

Felixstowe się pospieszyło. Rekordowe cargo należy do Antwerpii

Rekordowy dla Europy ładunek został przeładowany w Antwerpii, nie – jak podano wcześniej – w Felixstowe.
17.01.2022

Najwięcej kontenerów na jednym statku – Felixstowe bije rekord Europy

W należącym do Hutchison Ports Porcie Felixstowe w Wielkiej Brytanii padł rekord największej liczby kontenerów, jaka kiedykolwiek przypłynęła na jednym statku do Europy.
14.01.2022

MSC kontynuuje darmowe transporty kontenerów dla Mercy Ships

Gigant żeglugowy MSC i organizacja charytatywna Mercy Ships, operująca statkami szpitalnymi, celebrują dekadę współpracy poprzez jej przedłużenie.
03.01.2022

Giganci wybierają mało znane porty - Mercedes Benz znajduje wytchnienie od zatorów na zachodnim wybrzeżu w Baltimore

Ponad 1800 pojazdów Mercedes Benz przybyło do portu w Baltimore na pokładzie zarejestrowanego w Wielkiej Brytanii samochodowca Noble Ace.
27.12.2021

Spada populacja dziko żyjących ryb. Wśród zagrożonych gatunków jest śledź [WIDEO]

Na wigilijnym stole w Polsce tradycyjnie królują dania rybne. Według firmy badawczej Nielsen konsumpcja ryb w Polsce w miesiącach zimowych wynosi 40 proc. całorocznej sprzedaży. Tymczasem z najnowszego raportu „SOFIA” Światowej Organizacji Żywności wynika, że 1/3 pozyskiwanych obecnie ryb jest poławianych powyżej limitów naukowych, stwarzając ryzyko wyginięcia niektórych gatunków. Dotyczy to również gatunków popularnych wśród polskich konsumentów.
23.12.2021

MSC chce kupić afrykańskiego operatora logistycznego

Grupa Bolloré potwierdziła, że otrzymała od MSC ofertę zakupu swojej spółki Bolloré Africa Logistics.
21.12.2021

MSC największą linią kontenerową, Maersk zdetronizowany

Choć duński gigant Maersk od dawna dzierżył palmę pierwszeństwa w kategorii linii kontenerowych, według analityków został już wyprzedzony przez MSC lub stanie się to lada moment.
06.12.2021

Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb otrzymała certyfikat MSC na szprota

Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb, jako jedna z czterech organizacji rybackich, otrzymała certyfikat MSC na szprota. To prestiżowe wyróżnienie jest potwierdzeniem, że certyfikowane połowy szprota na Morzu Bałtyckim są realizowane z poszanowaniem równowagi naturalnej oraz bez szkody dla środowiska i zasobów morskich. To drugi certyfikat MSC, który polscy rybacy bałtyccy otrzymali w ciągu zaledwie dwóch miesięcy.
23.11.2021

MSC i Wärtsilä przetestują konwersję paliw alternatywnych do silników dwusuwowych

Fińska firma Wärtsilä zajmująca się technologiami morskimi ma zamiar wprowadzić platformę konwersji dwusuwowych paliw przyszłości w pierwszym kwartale 2022 roku. Program rozwoju we współpracy z MSC Shipmanagement został niedawno zakończony pomyślnymi wstępnymi testami silników w laboratorium silników dwusuwowych Wärtsilä w Trieście.
22.11.2021

Inwestowanie w morską siłę roboczą przyszłości? Trwa najlepszy moment

Drugi inżynier Allan Dickson podczas Forum Zielonych Umiejętności Komisji Umiejętności Morskich (MSC) w ramach COP26 w Glasgow powiedział, że istnieje paląca potrzeba odbycia szkoleń w zakresie umiejętności i technologii przyjaznych dla środowiska.
09.11.2021

Polscy rybacy z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC. Szansa na nowe rynki

Cztery organizacje rybołówstwa z polskiego Wybrzeża oficjalnie otrzymały właśnie certyfikat MSC dotyczący połowu na Bałtyku trzech gatunków ryb płaskich – storni (popularnie zwanej flądrą), gładzicy i turbota. To dowód na to, że polscy rybacy łowią je w sposób zrównoważony, pozwalając zachować stada ryb w dobrej kondycji oraz nie szkodząc środowisku naturalnemu. To pierwszy na świecie certyfikat dla turbota i storni, co pozwoli polskim rybakom dotrzeć do nowych klientów i zwiększyć konkurencyjność na rynku. Tym bardziej że dla co
29.09.2021

2M wycofuje rejsy, co rozwścieczyło spedytorów

Ogłoszenie czołowej linii żeglugi kontenerowej, że usunie cztery rejsy w okresie tzw. „Golden Week”, wprawiło w osłupienie spedytorów.
16.09.2021

Certyfikat MSC zawieszony przez zły stan stada śledzi w centralnym Bałtyku

Certyfikaty MSC (Marine Stewardship Council) dla wszystkich rybołówstw poławiających śledzie ze stada centralnego Bałtyku zostają zawieszone. Jest to odpowiedź MSC na opublikowany przez ICES w maju raport dotyczący stanu zasobów podstawowych gatunków ryb w Bałtyku.
16.08.2021

MSC ponownie plasuje się wśród największych emitentów dwutlenku węgla w UE

Firma MSC Mediterranean Shipping Company z siedzibą w Szwajcarii awansowała w rankingu Transport & Environment największych emitentów dwutlenku węgla w Europie.
09.07.2021

MSC: Zużywamy za dużo paliwa i mamy za dużo statków

Branża żeglugi kontenerowej stanęła w obliczu bezprecedensowego kryzysu zatorów w ciągu ostatniego półtora roku, spowodowanego niedoborem siły roboczej związanym z COVID-19, a także ograniczeniami zdolności przeładunkowych, które spowodowały poważne zakłócenia w portach na całym świecie.
05.07.2021

MSC przyznało granty dla projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone rybołówstwo

Organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) przyznała granty o łącznej wartości 650 tys. GBP na realizację projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone rybołówstwo oraz ochronę ekosystemów morskich m.in. projekty na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa obserwatorów na statkach czy ograniczenia przyłowu.
28.04.2021

Zostań morskim bohaterem – pomóż chronić Morze Bałtyckie

Jak śpiewała w latach 90-tych Majka Jeżowska „na plaży fajnie jest”. Dziś, prawie 30 lat później kondycja Morza Bałtyckiego i jego złocistych plaż uległa drastycznemu pogorszeniu. Wakacyjne skakanie w morskiej pianie coraz częściej ograniczają zakwity sinic, a zamiast muszelek i bursztynów w piasku królują śmieci. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego organizacja pozarządowa MSC przypomina, że dokonując odpowiedzialnych wyborów każdy z nas może zostać morskim bohaterem.
19.03.2021

Dla MSC rok 2020 był pełen sukcesów

Wysyłając ponad 1,9 miliona kontenerów chłodniczych w 2020 r., pobijając tym samym swój poprzedni rekord 1,8 miliona z 2019 r., MSC nadal z powodzeniem żegluje po morzach dostarczając świeże produkty konsumentom na całym świecie.
10.03.2021

Po co sprawdzać certyfikat przed zakupem ryby?

Białe ryby to jedne z najpopularniejszych ryb wśród polskich konsumentów. Wybierając dorsza, mintaja, mirunę, morszczuka czy halibuta warto sprawdzić także czy posiadają one niebieski certyfikat MSC, dzięki czemu nasz wybór przysłuży się zachowaniu zdrowych ekosystemów morskich.
12.02.2021

Przełowione stada ryb to utrata pożywienia dla 72 mln ludzi rocznie

Na całym świecie poławianych jest ponad 90 mln ryb i owoców morza rocznie. Ich konsumpcja w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła o ponad 120 proc., a 3,3 mld ludzi na świecie zapewniają przynajmniej 20 proc. dziennego spożycia białka zwierzęcego. To dlatego zjawisko złego zarządzania zasobami mórz i oceanów jest tak groźne. Organizacja MSC wyliczyła, że z powodu przeławiania stad co roku tracimy pożywienie dla 72 mln ludzi. Mimo że coraz ważniejszą rolę odgrywają zrównoważone połowy, to wiele gatunków ryb wciąż jest zagrożonych, m.in.
03.02.2021

Veramaris pierwszym producentem oleju z mikroalg z certyfikatem ASC-MSC

Veramaris, jako pierwszy producent oleju z mikroalg, uzyskało certyfikat zgodności ze Standardem ASC-MSC dotyczącym alg morskich. Przedsiębiorstwo wytwarza olej z alg zawierający kwasy Omega-3[1] w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Olej ten jest wykorzystywany jako niezbędny składnik paszy dla zwierząt w akwakulturach oraz przy produkcji karmy dla zwierząt domowych. Veramaris jest pierwszym zakładem produkcyjnym w Stanach Zjednoczonych z certyfikatem ASC-MSC.
27.01.2021

Z powodu przełowienia tracimy pożywienie dla 72 mln ludzi

Według obliczeń organizacji pozarządowej MSC (Marine Stewardship Council) z powodu nieodpowiedniego zarządzania zasobami mórz i oceanów, rocznie tracimy białko, pozwalające wyżywić 72 mln ludzi. Zrównoważone zarządzanie zasobami ryb i owoców morza oznaczałoby więcej pożywienia, które mogłoby zaspokoić potrzeby rosnącej populacji mieszkańców naszej planety.
18.01.2021

Były prezes Maersk stanie u steru ich największego konkurenta

Soren Toft rozpoczął pracę na stanowisku prezesa w armatorze Mediterranean Shipping Company (MSC), drugim największym armatorze kontenerowym na świecie.
03.12.2020

Najważniejsze postanowienia ze 102. sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego MSC

W dniach 4-11 listopada br. w formie zdalnej odbyła się 102 sesja Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego, w której udział wzięła również delegacja polska.
26.11.2020

Konsumenci „głosują widelcami” – nowa fala aktywizmu na rzecz ochrony zasobów morskich

Polscy konsumenci coraz częściej „głosują widelcami”, wybierając ryby i owoce morza ze zrównoważonych źródeł, a troska o nasz ocean napędza nową falę aktywizmu konsumenckiego. Wyniki badania przeprowadzonego przez agencję GlobeScan pokazują, że na przestrzeni ostatnich lat wzrosły obawy Polaków o środowisko, ale także ich chęć do działania na rzecz ochrony zasobów morskich.
05.11.2020

Brak porozumienia ws. kwot połowowych śledzia grozi utratą certyfikatu MSC

Cztery rybołówstwa śledzia atlantycko-skandynawskiego prowadzące działania na północno-wschodnim Atlantyku są zagrożone utratą certyfikatu MSC. Jest to efekt braku międzynarodowego porozumienia dotyczącego kwot połowowych.
06.10.2020

MSC publikuje nowe dane na temat rozwoju zrównoważonego rybołówstwa i rynku certyfikowanych ryb

Organizacja pozarządowa MSC opublikowała nowy raport roczny „Celebrating and supporting sustainable fisheries” przedstawiający działania organizacji i jej partnerów na całym świecie. Raport pokazuje postępy w kierunku zrównoważonej produkcji ryb i owoców morza oraz wskazuje na konieczność zwiększenia wysiłków, aby sprostać wyzwaniom, przed jakimi stoją oceany.
02.10.2020

Nowy raport ONZ: Zrównoważone rybołówstwo szansą na zachowanie bioróżnorodności oceanów

Nowy raport opublikowany przez ONZ „Global Biodiversity Outlook 5” wskazuje, że żaden z uzgodnionych 10 lat temu celów na rzecz ochrony bioróżnorodności na świecie nie został w pełni osiągnięty. Naturalne siedliska dzikich zwierząt nadal zanikają, postępuje wylesianie i zanieczyszczenie środowiska, a ogromna liczba gatunków pozostaje zagrożona wyginięciem w wyniku naszej działalności. Autorzy raportu apelują: dużym zagrożeniem dla bioróżnorodności oceanów są połowy ryb i owoców morza prowadzone w sposób niezrównoważony i nawołują
01.10.2020

MSC wśród 110 organizacji wzywających do ograniczenia globalnej emisji gazów cieplarnianych dla ochrony ekosystemów morskich

American Fisheries Society wraz ze 110 organizacjami naukowymi zajmującymi się naukami o wodzie wydało 14 września br. bezprecedensowe oświadczenie, w którym podnosi alarm dotyczący zmian klimatu i ich wpływu na zasoby morskie oraz słodkowodne. Wśród sygnatariuszy oświadczenia znajduje się organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council).
22.09.2020

Jak zaangażować młodych w ochronę Błękitnej Planety?

Szukasz pomysłu na interesujące zajęcia dla dzieci i młodzieży? Nowy pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych na temat ochrony mórz i oceanów już jest dostępny! Znajdziesz w nim m.in.: scenariusz lekcji i prezentacje, film edukacyjny oraz ćwiczenia sprawdzające zdobytą wiedzę. Słowem – wszystko, co pozwoli uczniom łatwo i przyjemnie odkrywać tajemnice morskich ekosystemów. Przygotowaliśmy też materiały uzupełniające – przepisy kulinarne, gry i zabawy edukacyjne, morski zeszyt oraz konkurs dla szkół podstawowych.
14.09.2020

Polskie połowy bałtyckie w programie MSC: trwa proces oceny

Do oceny pod kątem zgodności z wymogami Standardu Zrównoważonego Rybołówstwa MSC przystąpiły cztery polskie organizacje rybackie poławiające bałtyckiego szprota i śledzia oraz ryby płaskie: Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb, Organizacja Producentów Rybnych Władysławowo, Krajowa Izba Producentów Ryb oraz Organizacja Producentów Ryb Bałtyk. Fundacja MARE jest aktywnie zaangażowana w proces oceny i pośredniczy w kontaktach pomiędzy jednostką certyfikującą a polskimi organizacjami rybackimi.
12.09.2020

Rybołówstwa małoskalowe w programie MSC

Organizacja MSC opublikowała raport „Rosnąca fala: rybołówstwa małoskalowe w programie MSC”. Jest to pierwsza w historii ocena rosnącego zaangażowania rybołówstw małoskalowych w program MSC. Raport pokazuje w jaki sposób realna poprawa stanu ekosystemów morskich pociąga za sobą także szereg korzyści społeczno-gospodarczych na lądzie.
07.09.2020

Przewoźnicy poszukują megakontenerowców do czarteru za wszelką cenę

Przewoźnicy oceaniczni prześcigają się w czarterowaniu megakontenerowców, by skorzystać z wywindowanych stawek frachtowych.
28.08.2020

USA liderem zrównoważonych połowów kałamarnicy

29 czerwca br. rybołówstwo Seafreeze Limited i Sea Fresh z USA uzyskało certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC dla połowów kałamarnic. To osiągnięcie pokazuje, że USA jest niekwestionowanym liderem w produkcji certyfikowanych kałamarnic na świecie, jako że jedyne dwa rybołówstwa posiadające certyfikat MSC działają na wodach Atlantyku należących do USA.
11.08.2020

Międzynarodowe rybołówstwo śledzia i szprota z Morza Bałtyckiego z certyfikatem MSC

Międzynarodowe duńsko-estońsko-niemiecko-szwedzkie rybołówstwo śledzia i szprota na Morzu Bałtyckim na początku lipca 2020 r. otrzymało certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC.
17.07.2020

Sezon wycieczkowców w Gdyni rozpoczęty. Do portu zawijają kolejne statki

W gdyńskim porcie rozpoczął się już sezon wycieczkowców. We wtorek, 2 maja przy Nabrzeżu Francuskim zacumował MSC Fantasia. Dzisiaj rano, 4 maja do portu zawinął kolejny statek - Aidadiva. Można go zobaczyć do godziny 18:00.
05.05.2023

MSC Aby w Porcie Gdynia

W Porcie Gdynia pojawiają się coraz większe jednostki. Wpływ na to mają inwestycje, ale także sytuacja geopolityczna kraju, choć w wielu przypadkach także rosnący import i eksport. Jednym z nich jest kontenerowiec MSC Aby.
22.03.2023

Poezja w Gdyni. MSC Poesia rozpoczął sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia [WIDEO]

Wycieczkowiec MSC Poesia jako pierwszy w tym roku statek tego typu zawitał do Portu Gdynia. Jednostka zawinęła do Gdyni w niedzielę 15 maja.
16.05.2022

Rekordowy kontenerowiec z BCT wyruszył w dalszą drogę

MSC Gaia, kontenerowiec linii żeglugowych MSC, przypłynął do Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego (BCT) w Porcie Gdynia we wtorek i wzbudził spore zainteresowanie. Statek okazał się być najdłuższą jednostką, jaka zawinęła kiedykolwiek do Gdyni, a także odznaczającą się największą pojemnością.
24.03.2022

MSC Ellen wyrównuje rekord wielkości statku w Porcie Gdynia

Do BCT Bałtyckiego Terminala Kontenerowego w Porcie Gdynia zawinął statek MSC Ellen. Mający prawie 347 metrów długości olbrzym wyrównuje rekord największego statku, jaki kiedykolwiek pojawił się w gdyńskim porcie.
29.09.2021

Kolejny ogromny kontenerowiec w Porcie Gdynia

Ma 333 metry długości, 42,8 m szerokości i jest jednym z najdłuższych kontenerowców, jakie zawinęły do Portu Gdynia. MSC Uberty zacumował w BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym. Jak poinformował Michał Kużajczyk, dyrektor handlowy w BCT, z pokładu MSC Uberty rozładowano około 1000 kontenerów.
28.10.2020

Gigantyczna MSC AMBRA w Porcie Gdańsk

W sobotę, 7 marca, do Gdańska wpłynął MSC Ambra. Jeden z największych kontenerowców świata zawinął do terminala DCT w ramach swojego dziewiczego rejsu.
09.03.2020

Największy na świecie kontenerowiec MSC Gülsün przypłynął do DCT Gdańsk. Robi wrażenie

Największy na świecie kontenerowiec już w Porcie Gdańsk. MSC Gülsün, bo o nim mowa, zacumował w piątek przy nabrzeżu T2 terminalu kontenerowego DCT Gdańsk. Na pokład statek może zabrać prawie 24 000 tysiące 20-stopowych kontenerów, co czyni go rekordzistą wśród tego typu jednostek.
23.08.2019

Prawie 300-metrowa MSC Poesia rozpoczęła sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia

Luksusowa, olbrzymia i piękna. Takimi słowami opisywały wycieczkowiec MSC Poesia osoby, które w środę przybyły do Gdyni, by powitać prawie 300-metrowy statek pasażerski. Jednostka około południa zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim, rozpoczynając sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia.
24.04.2019

AIDAbella zakończyła sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia. W tym roku przypłynęło ponad 100 tys. turystów

AIDAbella zamknęła sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia. Jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim w piątek. Do Gdyni w tym sezonie łącznie zawinęło 50 wycieczkowców.
20.10.2018

Prawie 300-metrowa MSC Orchestra rozpoczęła sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia

Sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia rozpoczęty. W środę jako pierwsza zawinęła tam prawie 300-metrowa MSC Orchestra. W tym roku statki pasażerskie odwiedzą Gdynię jeszcze 53 razy. Spodziewanych jest około 100 000 turystów.
10.05.2018

Olbrzymi kontenerowiec w Porcie Gdynia. Tysiące kontenerów na pokładzie

W BCT – Bałtyckim terminalu kontenerowym trwa rozładunek MSC Paris. To jeden z największych kontenerowców, jakie kiedykolwiek zawinęły do Portu Gdynia. Zaplanowane na statku przeładunki to prawie 7,5 tys. TEU (import/eksport) – takie przypadki obecnie zdarzają się w Gdyni bardzo rzadko.
27.04.2018

Wodowanie megabloku kadłuba nowoczesnego wycieczkowca w stoczni CRIST

Część siłowniana bloku nowoczesnego wycieczkowca już na wodzie. Mowa o pierwszym statku pasażerskim klasy Meraviglia-Plus dla operatora MSC Cruises. Jednostka ma zostać przekazana do eksploatacji w październiku 2019 r. Na pokład zabierze ponad 6 300 pasażerów.
19.04.2018

Prawie 300-metrowa MSC Magnifica rozpoczęła sezon wycieczkowy w Gdyni

Sezon wycieczkowy w Gdyni rozpoczęty. Jako pierwsza do portu wpłynęła prawie 300-metrowa MSC Magnifica. Oprócz niej, w tym roku spodziewanych jest jeszcze 41 zawinięć statków tego typu, które przywiozą łącznie około 70 000 turystów z całego świata.
14.05.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.