• <

Certyfikat MSC zawieszony przez zły stan stada śledzi w centralnym Bałtyku

jm

16.08.2021 10:19 Źródło: Inf. prasowa
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Certyfikat MSC zawieszony przez zły stan stada śledzi w centralnym Bałtyku

Partnerzy portalu

Certyfikat MSC zawieszony przez zły stan stada śledzi w centralnym Bałtyku - GospodarkaMorska.pl
Fot. Paul Einerhand / Unsplash

Certyfikaty MSC (Marine Stewardship Council) dla wszystkich rybołówstw poławiających śledzie ze stada centralnego Bałtyku zostają zawieszone. Jest to odpowiedź MSC na opublikowany przez ICES w maju raport dotyczący stanu zasobów podstawowych gatunków ryb w Bałtyku.

Międzynarodowa Rada do Badań Morza (ICES) w swoim raporcie zauważyła, że śledzie z centralnego Bałtyku są odławiane zbyt intensywnie i ze „zwiększonym ryzykiem utraty pełnej zdolności do odnawiania”. Na tym stadzie połowy prowadzą głównie Szwedzi, Polacy, Finowie, Rosjanie i Estończycy.

W reakcji na publikację ICES, MSC zawiesiła swoje certyfikaty zrównoważonego rybołówstwa dla wszystkich poławiających śledzie z rzeczonego stada. Zawieszenie wchodzi w moc 15 września 2021 roku. Jedynie rybołówstwa, które w sposób zrównoważony podchodzą do stanu zasobów, wpływu na ekosystem, jak i kwestii zarządzania, mogą uzyskać i utrzymać swój certyfikat.

– Zmiany zachodzące w ekosystemie Morza Bałtyckiego powodują wiele problemów dla długoterminowego zrównoważonego zarządzania zasobami ryb w regionie. Jednocześnie decyzja o zawieszeniu pokazuje, że Program MSC działa – podkreśla Linnéa Engström, dyrektor Programu MSC dla regionu Morza Bałtyckiego i Skandynawii.

W swoim raporcie ICES zaleciło także drastyczne zmniejszenie kwot połowowych w 2022 roku. Według organizacji powinny one wynosić aż o 36 procent mniej, niż obecnie. Wynika to z dalszego spadku biomasy śledzi, spowodowanego słabym uzupełnianiem stada w ostatnich latach. Pokolenie 2014 jest już mocno wyeksploatowane, kolejne miały wyraźnie niższą liczebność. W zeszłym roku oceniono pokolenie 2019 roku jako dość liczebne, ale kolejne badania zweryfikowały pierwotne założenia pokazując, że w rzeczywistości jego wielkość jest niższa niż zakładano.

Biorąc to wszystko pod uwagę, eksperci z jednostek certyfikujących ocenili, że rybołówstwo śledzi na centralnym Bałtyku nie może być dalej określane jako zrównoważone. W rezultacie śledzie z rybołówstw z centralnej części Morza Bałtyckiego złowione po 14 września nie mogą być sprzedawane jako „certyfikowane zgodnie ze Standardem Zrównoważonego Rybołówstwa MSC” i nie mogą być oznaczone niebieskim certyfikatem MSC.

MSC (Marine Stewardship Council) to międzynarodowa organizacja pozarządowa, która opracowuje wspólnie z naukowcami, rybakami i organizacjami ekologicznymi standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa i promuje przyjazne środowisku praktyki rybackie. Jednym z działań jest wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC. Niebieski certyfikat MSC. Niebieski certyfikat MSC znajdujący się na produktach rybnych i owocach morza pochodzących ze zrównoważonych połowów, gwarantuje, że pochodzą one ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk. W program certyfikacyjny zaangażowanych jest obecnie ponad 400 rybołówstwo, co przekłada się na ponad 17% światowych połowów dzikich ryb i owoców morza.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.