Parlament Europejski ostrzegł przed możliwym negatywnym wpływem nowych morskich farm wiatrowych na rybołówstwo na wodach Unii Europejskiej oraz wezwał do przeprowadzenia większej ilości badań nad tym, jak uniknąć lub złagodzić ich skutki oraz przyjęcia środków zabezpieczających byt rybaków.
W celu ochrony rybołówstwa, państwa członkowskie UE powinny zapewnić, że obszary na których będą umieszczane morskie turbiny wiatrowe, będą zlokalizowane z dala od łowisk i budowane tylko wtedy, gdy istnieje gwarancja, że nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko, ekologię, socjoekonomię i socjokulturę, oznajmili europosłowie w rezolucji przyjętej w tym tygodniu.
Turbiny wiatrowe powinny być umieszczane z dala od niektórych obszarów połowowych. Ponadto, rybacy muszą być zaangażowani w proces decyzyjny związany z budową morskich farm wiatrowych, aby pomóc zredukować ich potencjalny negatywny wpływ. Z kolei państwa członkowskie UE powinny zrekompensować straty poszkodowanym i ułatwić dostęp do ubezpieczeń dla statków łowiących na obszarach, na których znajdują się morskie farmy wiatrowe.
Można wybrać inne systemy energii odnawialnej
Zdaniem europosłów, inne systemy energii odnawialnej, takie jak pływające farmy wiatrowe, wodorowe lub słoneczne, mogłyby być bardziej odpowiednie na niektórych obszarach rybackich.
Parlament wzywa również do współpracy z Wielką Brytanią, która wystąpiła z Unii, biorąc pod uwagę, że ponad 85 proc. wszystkich mocy morskich elektrowni wiatrowych na wodach UE jest skoncentrowanych na Morzu Północnym, Morzu Bałtyckim i północno-wschodnim Atlantyku.
Według szacunków Komisji Europejskiej, 30 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w UE w 2050 roku będzie pokrywane przez morską energię wiatrową. W przestrzeni morskiej UE znajduje się już 110 morskich farm wiatrowych z ponad 5 000 turbin, a osiągnięcie celów w zakresie wydajności do 2050 roku wymaga wykorzystania 15 razy większej przestrzeni morskiej niż obecnie.
COSCO Shipping podpisuje porozumienie o współpracy w zakresie budowy łańcucha przemysłowego zielonego metanolu
Szczecińscy naukowcy opracowali klatki do połowu ryb chroniące inne gatunki
Greta Thunberg ponownie oskarżona o blokadę portu naftowego w Malmö
"Sprzątamy Bałtyk" - ekologiczna akcja startuje 16 września
MSC przyznała nagrody za zrównoważone rybołówstwo
Podnoszący się poziom mórz zagraża wybrzeżom Izmiru i Stambułu, w tym najważniejszym zabytkom nad Bosforem