• <
bulk_cargo_port_szczecin

MSC chce kupić afrykańskiego operatora logistycznego

jm

21.12.2021 15:09
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski MSC chce kupić afrykańskiego operatora logistycznego

Partnerzy portalu

MSC chce kupić afrykańskiego operatora logistycznego - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Grupa Bolloré potwierdziła, że otrzymała od MSC ofertę zakupu swojej spółki Bolloré Africa Logistics.

Bolloré Africa Logistics jest jednym z najważniejszych operatorów logistycznych w Afryce. MSC zaoferowała wykupienie spółki z portfela grupy Bolloré za 6,4 miliarda dolarów. Tym samym MSC przejęłoby należące do spółki aktywa w portach, kolei i logistyce, a także koncesje portowe w Indiach, Timorze Wschodnim i na Haiti. Bolloré Logistics w pozostałych częściach świata i Bolloré Energy nie są częścią proponowanej umowy.

Przedstawiciele Grupy Bolloré przyznali, że choć uznają Afrykę za perspektywiczny rynek i będą dalej aktywni tam w sektorach telewizji, komunikacji, rozrywki i wydawniczym, to uważnie analizują złożoną przez szwajcarsko-włoskiego giganta propozycję, „która ochrania miejsca pracy i zachowuje nasze projekty oraz zaangażowanie na kontynencie”. Oferta przychodzi też w dość gorącym dla Bolloré momencie – na początku roku na emeryturę planuje przejść jej CEO, miliarder Vincent Bolloré.   

Bolloré Africa Logistics jest posiadaczem trzech kolejowych koncesji w Afryce (Sitarail, Camrail i Benirail), działa łącznie w 42 portach i zarządza 16 terminalami kontenerowymi, siedmioma terminalami ro-ro, dwoma terminalami drzewnymi i jednym rzecznym.

Opublikowany przez Bolloré komunikat zaznacza, że MSC Group poczyniła w ostatnim czasie w Afryce znaczne inwestycje i ma „wielkie ambicje dotyczące kontynentu”.

Zakup Bolloré Africa Logistics przez MSC nie tylko umocni firmę na kontynencie afrykańskim, którego znaczenie rośnie z roku na rok, ale także wpisuje się w trend przechodzenia przez żeglugowych gigantów do świadczenia szerszej gamy logistycznych usług obsługujących jak największą część intermodalnego łańcucha dostaw. Podobnie działają najwięksi konkurenci MSC – CMA-CGM zakupiło w ostatnich latach Ceva Logistics, Maersk zaś ogłosił plany skupienia się na bezpośredniej obsłudze klientów, plotki zaś głoszą, że planuje także przejęcie amerykańskiej firmy logistycznej CH Robinson.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.