• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Jak zaangażować młodych w ochronę Błękitnej Planety?

14.09.2020 11:13 Źródło: MSC
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Jak zaangażować młodych w ochronę Błękitnej Planety?

Partnerzy portalu

Jak zaangażować młodych w ochronę Błękitnej Planety? - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Szukasz pomysłu na interesujące zajęcia dla dzieci i młodzieży? Nowy pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych na temat ochrony mórz i oceanów już jest dostępny! Znajdziesz w nim m.in.: scenariusz lekcji i prezentacje, film edukacyjny oraz ćwiczenia sprawdzające zdobytą wiedzę. Słowem – wszystko, co pozwoli uczniom łatwo i przyjemnie odkrywać tajemnice morskich ekosystemów. Przygotowaliśmy też materiały uzupełniające – przepisy kulinarne, gry i zabawy edukacyjne, morski zeszyt oraz konkurs dla szkół podstawowych.

Dlaczego oceany są ważne?  

Powodów jest wiele. Oceany zajmują ponad 70% powierzchni naszej planety, regulują klimat oraz dostarczają większość niezbędnego do życia tlenu. Począwszy od raf koralowych aż po arktyczne morza, oceany są domem dla niezliczonych gatunków organizmów. Większość z nich jest nam potrzebna do życia, tak jak ryby, które stanowią ważne źródło białka dla ponad 3 mld ludzi. Co więcej, ryby są najczęściej sprzedawanym artykułem spożywczym na świecie – wyprzedziły herbatę, kawę, banany i cukier. Przemysł rybny to także ogromna gałąź gospodarki ogólnoświatowej, która daje zatrudnienie ponad 200 mln ludzi w takich sektorach jak: rybołówstwo, przetwórstwo czy transport ryb i owoców morza.

Aktualnie oceany stoją w obliczu wielu wyzwań, wśród których kluczową rolę odgrywają przełowienie oraz nielegalne i destrukcyjne połowy. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ponad 1/3 zasobów ryb na naszej planecie jest przełowiona. Ma to ogromny wpływ na ekosystemy morskie i stanowi zagrożenie nie tylko dla ryb i innych organizmów wodnych, ale również dla ludzi, których byt zależy od rybołówstwa. Początek roku szkolnego to dobry moment, aby poszukać z uczniami odpowiedzi na pytania: „Co możemy zrobić dziś, aby zadbać o przyszłość naszej Błękitnej Planety?”, „Jakich dokonywać wyborów, aby nie zabrakło ryb dla kolejnych pokoleń?”.

Dla kogo są materiały edukacyjne MSC?

Dobra wiadomość jest taka, że młodsze pokolenia (szczególnie osoby urodzone w latach 1995-2010) są ekologicznie i społecznie świadome. Młodzi ludzie na całym świecie dostrzegają problemy środowiskowe związane m.in. ze zmianami klimatu, dlatego dzieci i młodzież są szczególnie zainteresowane tematyką oscylującą wokół ochrony naszej planety.

Specjalnie z myślą o dzieciach i młodzieży organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) przygotowała pakiet edukacyjny na temat zrównoważonego rybołówstwa oraz ochrony mórz i oceanów. Ma on pomóc zarówno nastolatkom, jak i młodszym dzieciom zrozumieć najważniejsze problemy związane z ochroną ekosystemów morskich; uświadomić, że dokonywane przez nas wybory mają wpływ na stan oceanów w przyszłości. Materiały dydaktyczne można wykorzystać np. podczas lekcji biologii, geografii, przyrody czy lekcji wychowawczej. 

Edukacyjne zasoby poruszają tematy dotyczące: ekosystemu morskiego, łańcuchów pokarmowych, przełowienia, przyłowów, zrównoważonego rybołówstwa, globalnego handlu rybami i bezpieczeństwa żywności. Uczniowie mogą również dowiedzieć się, jak wygląda codzienne życie rybaka. Ćwiczenia zostały przygotowane w taki sposób, aby umożliwić dzieciom i młodzieży z różnych grup wiekowych samodzielne poszerzanie wiedzy z zakresu kondycji oceanów oraz zrównoważonych połowów ryb i owoców morza.


Gospodarka Morska
fot. pixabay


Co zawiera nowy pakiet edukacyjny?

Na pakiet materiałów, które możesz pobrać bezpłatnie, składają się:

1) Prezentacja „Zrównoważone połowy - jak wpływają na nasze oceany?”

2) Scenariusz lekcji „Zrównoważone korzystanie z zasobów mórz i oceanów”

3) Film edukacyjny „Mój tata jest rybakiem” – 15-minutowy film wprowadzający młodych ludzi w tematykę zrównoważonego rozwoju mórz i oceanów; film uświadamia jak olbrzymią rolę mają rybacy oraz zrównoważone połowy oraz Kluczowe pytania do filmu "Mój tata jest rybakiem"

4) Materiały edukacyjne dla rodziców i nauczycieli – arkusze ćwiczeń, tematy do dyskusji oraz inne materiały, które są przydatne podczas prowadzenia lekcji geografii, przyrody czy biologii,

5) Morski zeszyt – zeszyt z łamigłówkami i zagadkami edukacyjnymi dla dzieci (16 stron),

6) Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym

7) Ilustrowane gry i zabawy dla najmłodszych – krzyżówka, kolorowanki, łamigłówki,

8) Łatwe przepisy kulinarne na smaczne potrawy.

Konkurs. Zaangażuj uczniów w ochronę Błękitnej Planety i wygraj morskie nagrody dla klasy!

Interesujący temat lekcji o zrównoważonym korzystaniu z zasobów mórz i oceanów to wspaniały sposób, aby skutecznie zaangażować uczniów w zajęcia lekcyjne. Jak to zrobić? MSC zaprasza wszystkie szkoły podstawowe do udziału w konkursie „Chrońmy ekosystemy morskie”. Nauczyciele, którzy przeprowadzą lekcję na podstawie materiałów edukacyjnych MSC i przygotują wraz z uczniami pracę plastyczną (plakat lub makietę) mają szansę na atrakcyjne nagrody. Nagrodą dla szkoły jest zestaw pięciu plansz edukacyjnych MSC do wykorzystania w klasie, nagrodą dla nauczycieli i uczniów są ekologiczne torby, breloki oraz morskie zeszyty edukacyjne MSC. Zgłoszenia można przesyłać do dnia 10 listopada 2020 r. do godz. 12:00. Więcej info TUTAJ

Tagi:
msc, edukacja, oceany

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.