• <

Wynik wyszukiwania - "invest" - Wiadomości

Statek który uderzył w most w Baltimore miał wcześniej awarie? Są pierwsze wyniki śledztwa

Zbliża się moment odholowania kontenerowca M/V Dali z miejsca zawalenia się mostu Francis Scott Key. Wraz z postępem prac rozbiórkowych pojawiły się informacje dotyczące feralnego statku, na którym już wcześniej miały miejsce awarie systemów. To wadliwość urządzeń pokładowych miała odpowiadać za katastrofę, powodującej miliardowe straty dla żeglugi w Baltimore oraz śmierć sześciu osób.
16.05.2024

Eco Edison, statek serwisowy Ørsted oficjalnie ochrzczony

Amerykański łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej osiąga ważny kamień milowy w postaci chrztu pierwszego w historii amerykańskiego statku do obsługi morskiej energetyki wiatrowej (SOV), który odegra kluczową rolę w umożliwieniu krajowej produkcji energii i wzmocnieniu niezależności energetycznej Ameryki. To statek dla techników zajmujących się obsługą północno-wschodnich farm wiatrowych Ørsted.
14.05.2024

Czarter jednostek typu jack-up. Zasady zatrudniania statków instalacyjnych wyjaśnia Maciej Olczak, Prezes ENMARO

Standaryzacja kontraktów offshore dla pozyskania jednostek instalacyjnych, np. typu jack-up jest oparta na formule kontraktacji BIMCO. Ponieważ ilość jednostek instalacyjnych na globalnym rynku jest bardzo ograniczona pierwsze rozmowy kontraktowe prowadzi się z dwu a nawet trzyletnim wyprzedzeniem, na długo przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej (ang. Final Investment Decision - FID).
13.05.2024

Walka o życie oceanów. Marta Przepióra, inżynier hydrografii morskiej o UN Ocean Decade

Dekada Nauk o Oceanach na rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ to trzecia już konferencja w ramach programu zaplanowanego na lata 2021–2030. Jest to konferencja, która gromadzi społeczność i partnerów uczestniczących w projekcie Ocean Decade. Przez tydzień naukowcy, społecznicy, przedstawiciele rządów i organizacji międzynarodowych informują o najnowszych wynikach badań oraz programują wspólne priorytety.
05.05.2024

Admirał Unrug upamiętniony na stulecie Yacht Klubu Polski Gdynia

Blisko 200 osób wzięło udział w piątek 3 maja w inauguracji obchodów stulecia Yacht Klubu Polski Gdynia, rozpoczęciu klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego oraz odsłonięciu tablicy admirała Józefa Unruga.
03.05.2024

Yacht Klub Polski Gdynia uroczyście zainauguruje obchody stulecia istnienia

Uroczyste rozpoczęcie klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego, odsłonięcie tablicy admirała Józefa Unruga oraz spotkanie żeglarzy i sympatyków – tak zapowiada się inauguracja obchodów stulecia założenia Yacht Klubu Polski Gdynia, które odbędzie się w piątek 3 maja.
29.04.2024

Alan Aleksandrowicz wybrany na Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Portu Gdańsk

Alan Aleksandrowicz, były wiceprezydent Gdańska, a ostatnio prezes Zarządu Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego dołącza do drużyny Portu Gdańsk. Został wiceprezesem zarządu ds. finansowych. Stanowisko obejmie z dniem 20 maja 2024 r.
27.04.2024

Władze USA ogłaszają pięcioletni harmonogram dzierżaw morskich farm wiatrowych

Podczas wystąpienia 24 kwietnia na konferencji International Partnering Forum w Nowym Orleanie w stanie Luizjana, sekretarz spraw wewnętrznych Deb Haaland ogłosi nowy, pięcioletni harmonogram dzierżaw morskich farm wiatrowych, który obejmuje do 12 potencjalnych umów dla morskich farm wiatrowych do 2028 roku.
26.04.2024

Katar zrealizuje zamówienia na konwencjonalne tankowce LNG, osiągając liczbę 104 jednostek

QatarEnergy podpisało długoterminowe umowy czarteru czasowego (TCP) z czterema międzynarodowymi armatorami na eksploatację 19 nowych, ultranowoczesnych, konwencjonalnych statków LNG jako część drugiego przetargu armatorów w ramach historycznego programu rozbudowy floty LNG QatarEnergy.
02.04.2024

Hanwha Ocean z ofertą wykupienia Austal

Australijski koncern poinformował, że otrzymał niewiążącą, wstępną ofertę od Hanwha Ocean, której celem byłoby zakupienie akcji spółki. W grę wchodzi dalsza ekspansja południowkoreańskiego giganta, któremu na drodze może stanąć interes narodowy Australii oraz bezpieczeństwo tamtejszej branży stoczniowej.
02.04.2024

Zaawansowana żegluga sprzed siedmiu tys. lat

Ponad siedem tys. lat temu na Morzu Śródziemnym rozwinięta była zaawansowana żegluga – informują naukowcy na łamach pisma „PLOS ONE”.
25.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Finansowanie projektów offshore

Podczas pierwszego dnia konferencji Offshore Wind 2.0. rozmówcy Ewy Kruchelskiej pochylili się nad kwestiami organizacji finansowania i ubezpieczenia dla projektów morskich farm wiatrowych.
18.03.2024

Hapag Lloyd w sztormach w 2023 i 2024 r.

Hamburski operator Hapag-Lloyd (HLAG) ogłosił wyniki finansowe za 2023 r. Armator zanotował spadek sprzedaży w IV kwartale o 48,8% r/r do 3,8 mld EUR. Koszty operacyjne zmniejszyły się jednak jedynie o 6,9% r/r do około 4 mld EUR. Tym samym HLAG dołączył do innych przewoźników odnotowujących straty operacyjne, notując stratę EBIT w wysokości 200 mln EUR w 4Q23 – informuje w najnowszym komunikacie kierownictwo Hapag-Lloyd.
16.03.2024

Norweskie elektryki za pożyczki. 500 mln NOK na modernizację połączeń promowych w Norwegii

Nordic Investment Bank (NIB) udzielił pożyczki w wysokości 500 mln NOK (43,4 mln EUR) spółce Norled. Pożyczka pozwoli na sfinansowanie rozbudowy floty promów niskoemisyjnych. Jest to pierwsza pożyczka NIB w ramach programu InvestEU w Norwegii.
16.03.2024

Tysiące odwiedzających Edu Offshore Wind 2024 [wideo]

5 i 6 marca młodzież szkół średnich i studenci mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.
10.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 za nami!

Przez dwa dni targowe młodzież szkół średnich i studenci, głównie z województwa pomorskiego mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.
08.03.2024

Wystartowały 2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024!

Targi to jedyne w skali kraju takie wydarzenie, którego celem nadrzędnym jest edukacja w zakresie zeroemisyjnych technologii i prezentacja perspektywicznej ścieżki kariery w branży offshore wind. Jest to już druga edycja imprezy.
05.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 – już za 4 dni!

Hasłem tegorocznej edycji jest „ZARAŻAMY PASJĄ DO ZIELONEJ ENERGETYKI!”. Zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie w czasie, którego młodzież spotka się z przyszłymi pracodawcami z sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Drzwi hali AmberExpo w Gdańsku otwierają się dla odwiedzających o godz. 9:00. Oficjalne otwarcie targów w obecności P. Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz P. Aleksandry Dulkiewicz, Prezydentki miasta Gdańska odbędzie się na scenie młodzieżowej o godz. 10:00.
01.03.2024

Sfinalizowano transakcję przejęcia Portu Północnego przez Węglokoks

29 lutego, po spełnieniu się warunków zawieszających, Węglokoks i SEA-invest zamknęły transakcję nabycia udziałów PPS Port Północny sp. z o.o. i zawarły umowę transferu udziałów. Tym samym z dniem 1 marca Węglokoks wchodzi w prawa większościowego właściciela Portu Północnego.
29.02.2024

Prezes i wiceprezes Polenergii zrezygnowali ze stanowisk

Zarząd Polenergii poinformował o złożeniu rezygnacji przez prezesa i wiceprezesa spółki.
28.02.2024

Pięć ofiar zderzenia barki z mostem

W pobliżu miasta Kanton (Guangzhou) w Chinach barka uderzyła w most na drodze wodnej w delcie Rzeki Perłowej. Część mostu zarwała się, zginęło pięć osób.
23.02.2024

Przyszłość Siemens Energy wciąż pod znakiem zapytania

Jak donoszą niemieckie media, cierpliwość akcjonariuszy Siemens Energy może się wkrótce wyczerpać. Wskutek katastrofalnych wyników ostatniego roku finansowego, inwestorzy są podzieleni w ocenie zarządzania spółką. 26 lutego odbędzie się walne zgromadzenie, podczas którego rozstrzygną się dalsze losy firmy.
22.02.2024

Zakup Portu Północnego przez Węglokoks wciąż czeka na finalizację

Państwowa spółka Węglokoks nadal finalizuje transakcję zakupu Portu Północnego, co ma nastąpić do końca lutego br. Spółka informowała o jej zamknięciu już w październiku zeszłego roku. Okazuje się, że wówczas podpisano tylko warunkową umowę nabycia udziałów.
21.02.2024

Termin składania ofert na budowę Portu Zewnętrznego w Gdyni ponownie przesunięty

Po raz kolejny przesunięto termin składania ofert na budowę Portu Zewnętrznego w Gdyni. O umowę mają rywalizować między sobą cztery podmioty. Swoje oferty mogą składać do 14 czerwca tego roku.
20.02.2024

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły w 2023 r. o 3%. Porty morskie beneficjentami

W 2023 r. globalne bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły o 3%, co zdaniem UNCTAD jest efektem mniejszych obaw przed recesją. W biznesie morskim inwestorzy byli aktywni szczególnie w sektorze Oil & Gas oraz produkcji owoców morza, turystyce, morskim transporcie i portach. Sektor morskiej energetyki wiatrowej przeżywał natomiast niespodziewane wycofywanie się z kontraktów, o czym pisaliśmy na łamach GospodarkaMorska.pl.
25.01.2024

Targi EDU OFFSHORE WIND 2024 nabierają tempa!

Druga edycja największych w Polsce edukacyjnych targów kariery już za mniej niż 2 miesiące. Targi to wydarzenie organizowane zarówno dla młodzieży poszukującej pracy w perspektywicznej branży offshore, która bardzo dynamicznie rośnie, jak również dla innowacyjnych firm potrzebujących wykwalifikowanych pracowników. Tegoroczna edycja zapowiada się bardzo ciekawie. Targi odbędą się w dniach 5-6 marca w AmberExpo w Gdańsku. Hasłem tegorocznej edycji jest „Zarażamy młodzież pasją do zielonej energetyki!”
25.01.2024

W Gdyni powołano Polską Izbę Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW)

11 stycznia w Gdyni odbyło się Walne Zgromadzenie Założycielskie Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW). Statut nowopowstającego organu samorządu gospodarczego sygnowało 127 przedstawicieli przedsiębiorstw prowadzących lub planujących działalność w zakresie produkcji komponentów, świadczenia usług, handlu lub budownictwa dla sektora morskiej energetyki wiatrowej na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Nowo powołana Izba będzie pierwszym w Polsce samorządem gospodarczym dla sektora morskiej energetyki wiatrowej.
15.01.2024

Branża portowa to prawdziwy roller coaster. Wywiad z Michałem Śmigielskim prezesem MAG

O boomie przeładunkowym w polskich portach, wyzwaniach i potencjale branży, kierunkach rozwoju oraz ważnej roli kolejnej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 rozmawiamy z Michałem Śmigielskim, prezesem Morskiej Agencji Gdynia.
02.01.2024

Razem dla Bałtyku. Invest in Pomerania i Race for the Baltic rozważają współpracę

Przedstawiciele Race For The Baltic, szwedzkiej organizacji non-profit dążącej do poprawy ekosystemu Morza Bałtyckiego, rozmawiali z Mikołajem Truninem, zastępcą dyrektora Invest in Pomerania, o potencjalnej współpracy obu stron w celu wspierania działań na rzecz ochrony środowiska morskiego oraz rozwoju zrównoważonych inwestycji biznesowych w regionie.
29.12.2023

Potencjał zmian w transporcie z Ukrainy

Po rosyjskiej agresji Polska w naturalny sposób stała się dla wielu ukraińskich firm węzłem transportowym dla dostaw do krajów Unii Europejskiej. W łańcuchu logistycznym pojawiło się jednak wiele wyzwań. W opinii ukraińskich przedsiębiorstw, które są ważnym partnerem dla polskich portów i kolei, postęp następuje, ale w niektórych obszarach cały czas widać niewykorzystany potencjał.
28.12.2023

Baltic Power Europejską Transakcją Roku 2023

Agencja Project Finance International ogłosiła laureatów tegorocznych nagród PFI. W kategorii "transakcja roku" wyróżniono Baltic Power - projekt morskiej farmy wiatrowej realizowany wspólnie przez Orlen i Northland Power.
21.12.2023

PGE z najlepszymi relacjami inwestorskimi w Polsce

PGE Polska Grupa Energetyczna została uznana za spółkę z najlepszymi relacjami inwestorskimi w Polsce w 2023 roku w międzynarodowym badaniu Institutional Investor, wiodącego światowego wydawcy z obszaru finansów. Ranking tworzony jest na podstawie ocen zarządzających funduszami inwestycyjnymi oraz analityków rynku kapitałowego.
15.12.2023

Ponad 2 miliardy finansowania dla polskich przedsiębiorców w ramach programu InvestEU

PKO Leasing podpisał z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym jeden z największych unijnych kontraktów InvestEU – głównego programu wspierania MŚP w Unii Europejskiej. Projekt PKO Leasing dostarczy ponad 2 miliardy finansowania polskim przedsiębiorcom.
11.12.2023

Infrastruktura krytyczna Polski elementem systemu rurociągów NATO

Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej nagła konieczność zmiany kierunków zaopatrzenia w ropę naftowa i paliwa nie byłaby tak szybko możliwa bez wcześniejszych inwestycji w terminale i rurociągi. Infrastruktura krytyczna w naszym kraju stoi dziś przed szeregiem wyzwań – zapewnieniem nieprzerwanych dostaw ropy i paliw oraz włączeniem do systemu rurociągów Paktu Północnoatlantyckiego. Kluczowe jest także odpowiednie wykorzystanie potencjału w tym obszarze by dostosować biznes do postępujących zmian w energetyce.
11.12.2023

Dialog i współpraca kluczem do sukcesu offshore wind w Polsce

Chociaż w naszej części Bałtyku nie kręci się jeszcze żadna turbina, to świadomość korzyści płynących z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej stale rośnie. To duża zasługa deweloperów farm współdziałających z otoczeniem na rzecz coraz lepszego zrozumienia efektów gospodarczych, społecznych i środowiskowych, które niesie ze sobą rozwój nowej branży w Polsce.
06.12.2023

Huti zaatakowali zły statek bo korzystają z nieaktualnych informacji?

W niedzielę rebelianci Huti wystrzelili z terenu Jemenu drony w kierunku statków handlowych. Jedną z zaatakowanych jednostek był kontenerowiec Number 9. Huti atakują w statki powiązane z firmami z Izraela, jednak tym razem najwyraźniej bazowali na nieaktualnych informacjach sprzed dwóch lat, bo Number 9 zmienił właściciela w 2021 roku.
04.12.2023

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

MKiŚ podsumowuje kadencję Anny Moskwy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało komunikat, w którym podsumowuje działania resortu w ciągu ostatnich dwóch lat, pod przewodnictwem minister Anny Moskwy. Publikujemy komunikat w całości:
27.11.2023

OZE pod kroplówką. 73 funty za MWh na Morzu Północnym. 350 zł na Bałtyku?

Wielka Brytania nie kryje, że morska energetyka wiatrowa rozwija się dzięki rządowej kroplówce. Rząd Wielkiej Brytanii zaoferuje wyższe dotacje dla morskich farm wiatrowych. Zdecydował także, by podnieść cenę wywoławczą następnej, rządowej aukcji na dotacje dla morskiej energetyki wiatrowej o około dwie trzecie, do 73 funtów za MWh. Oznacza to, że w przypadku Polski koszt MWh może wynieść 350 zł.
26.11.2023

OT Port Świnoujście rozbuduje terminal AGRO

OT Port Świnoujście oraz POL INVEST PROJECTS podpisały umowę dotyczącą rozbudowy terminala AGRO o linię technologiczną wraz z dostawą urządzenia załadowczego na statki. Dzięki inwestycji roczne zdolności przeładunkowe dla zbóż w OT Port Świnoujście przekroczą dwa miliony ton. Wartość inwestycji sięgnie 40 mln zł.
20.11.2023

Trwa analiza dowodów z katastrofy łodzi podwodnej Titan

Władze z USA, Kanady i Francji przeczesują dowody odzyskane z łodzi podwodnej Titan, która uległa katastrofalnej implozji w drodze do wraku Titanica w czerwcu.
17.11.2023

Świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore

Już 1.12 odbędzie się świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore, "Spotkanie sygnatariuszy Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Offshore i wodór w synergii dla rozwoju zielonej energetyki". Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
06.11.2023

Wypowiedzenie umowy w świetle prawa angielskiego (Część I)

Orzeczenie w sprawie „Lombard North Central Plc v European Skyjets Ltd” [2022] EWHC 728 (QB), przyniosło bardzo ciekawe i użyteczne praktycznie rozstrzygnięcie, dotyczące warunków kontraktowego wypowiedzenia umowy („contractual termination”), skutkujące rozwiązaniem umowy („cancellation of the contract”). Orzeczenie, co prawda, dotyczy umowy pożyczki związanej z transportem lotniczym, ale ustalenia i zasady przyjęte przez sąd angielski (High Court) w przedmiotowej sprawie, in extenso, mogą mieć zastosowanie do szeroko pojętych um
05.11.2023

Ciągota do metanolu. Chwilowa moda czy nadzieja transportu morskiego?

Wraz z kolejnymi strategiami klimatycznymi, globalny transport morski podąża za trendami dekarbonizacyjnymi. Jednym z paliw, z którym wiązane są spore nadzieje, stanowi metanol, coraz powszechniejszy w budowanych jednostkach.
28.10.2023

Wicepremier Ukrainy zaprzecza informacjom o zawieszeniu nowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne

Ukraina nie zatrzymywała funkcjonowania tymczasowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne, a doniesienia o zawieszeniu trasy są nieprawdziwe; porty wokół Odessy nadal obsługują statki, które przybyły tą drogą - oświadczył w czwartek wicepremier Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
26.10.2023

Ukraina zawiesiła funkcjonowanie nowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne

Ukraina zawiesiła funkcjonowanie nowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne z powodu zagrożenia ze strony rosyjskich samolotów bojowych - poinformowała w czwartek firma konsultingowa Barva Invest z siedzibą w Kijowie.
26.10.2023

Newnew Polar Bear i jego kotwica – główni podejrzani w sprawie Balticconnector

Ostatnie doniesienia fińskich służb pokazują jasno, że śledztwo w sprawie uszkodzenia gazociągu Balticconnector zmierza w kierunku kontenerowca Newnew Polar Bear. Zdjęcia uszkodzeń podwodnej infrastruktury i odzyskana z dna kotwica, której wydaje się brakować statkowi, mogą być mocnym dowodem w sprawie.
25.10.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

Druga edycja targów edukacyjnych EDU OFFSHORE WIND już 5-6 marca 2024

Ruszyły przygotowania do drugiej edycji największych w Polsce edukacyjnych targów kariery w sektorach morskiej energetyki odnawialnej i pokrewnych, związanych z transformacją klimatyczną. Jest już znana data wydarzenia – druga edycja EDU OFFSHORE WIND odbędzie się 5-6 marca 2024 roku w Gdańsku. Imprezie towarzyszy hasło „Zarażamy młodzież pasją do zielonej energetyki!”.
16.10.2023

Wystartowały Targi BALTEXPO 2023!

Prawie 200 wystawców z 15 krajów zarówno z Polski i Europy w jednym miejscu! Wystartowały Targi BALTEXPO 2023. Wydarzenie potrwa do 12 października w AmberExpo w Gdańsku.
10.10.2023

Morska Liga Golfa Postołowo 2023 za nami

Po kolejnym wspaniałym sezonie zakończyły się rozgrywki Morskiej Ligi Golfa Postołowo 2023. Turniej odbywał się w bardzo miłej i sportowej atmosferze oraz cieszył się dużą popularnością.
10.10.2023

Węglokoks przejmuje Port Północny w Gdańsku

Dzisiaj w Porcie Gdańsk Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin poinformował o repolonizacji spółki Port Północny przez spółkę Węglokoks. Dzięki tej transakcji Gdańsk stanie się jeszcze silniejszym graczem w europejskiej gospodarce morskiej.
05.10.2023

Na przełomie roku powinno udać się wyłonić partnera do budowy portu zewnętrznego w Gdyni

Na przełomie roku powinno udać się wyłonić partnera do budowy portu zewnętrznego w Gdyni, zaś przyszły rok to perspektywa zawierania umowy oraz rozpoczynania prac - powiedział podczas konferencji w Gdyni ws. budowy portu zewnętrznego wiceminister w resorcie funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.
05.10.2023

Trzech Filipińczyków zginęło w zderzeniu łodzi rybackiej ze statkiem

Trzech filipińskich rybaków poniosło śmierć w wyniku zderzenia łodzi z „zagranicznym” statkiem handlowym. Sprawa łączona jest z kwestiami terytorialnymi między Filipinami i Chinami.
04.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel IV: banki i ubezpieczyciele również uczą się offshore, ale największy ryzyko jest na poziomie politycznym [RELACJA]

Drugi wieczór konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl otworzył panel, poświęcony jednemu z najtrudniejszych, ale i najważniejszych zagadnień: ubezepieczeń i instrumentów finansowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw sektora morskiego.
02.10.2023

Władze USA zakończyły przegląd przegląd środowiskowy morskiej farmy wiatrowej należącej do Dominion Energy

Wspierając cel administracji prezydenta Joe Bidena, jakim jest uruchomienie morskiej energii wiatrowej o mocy 30 GW do 2030 roku, Biuro ds. Zarządzania Energią Oceaniczną (Bureau of Ocean Energy Management, BOEM) zakończyło ocenę środowiskową proponowanego, komercyjnego projektu morskiej energetyki wiatrowej przy nabrzeżu stanu Wirginia (Coastal Virginia Offshore Wind, CVOW), która według szacunków może zasilić setki tysięcy domów czystą, odnawialną energią.
27.09.2023

BGK inwestuje w bułgarski port. Dlaczego?

Bank Gospodarstwa Krajowego zainwestował w stosunkowo niewielki i nieco zaniedbany port w Burgas nad bułgarskim Morzem Czarnym. Plany są ambitne i są już w toku.
25.09.2023

Zdobądź kwalifikacje operatorskie za pół darmo!

Zostały jeszcze wolne miejsca w ramach cyklu szkoleń operatorskich Invest in Pomerania Academy. Udział w przedsięwzięciu realizowanym przez Centrum Nowych Kompetencji (CNK) w partnerstwie z Agencją Rozwoju Pomorza (ARP) można wziąć do końca listopada br.
25.09.2023

Baltic Power z wsparciem finansowym. Europejski Bank Inwestycyjny przeznacza 2,8 mld zł na ten cel

Równowartość 610 mln euro będzie pierwszą inwestycją morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i jedną z największych na świecie. Jej celem jest przyspieszenie dekarbonizacji energetyki w kraju oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Finansowanie jest wspierane przez program InvestEU, którego celem jest zmobilizowanie inwestycji na rzecz priorytetów polityki UE, w tym transformacji ekologicznej.
24.09.2023

COSCO Shipping podpisuje porozumienie o współpracy w zakresie budowy łańcucha przemysłowego zielonego metanolu

20 września COSCO Shipping, State Power Investment Corporation Limited (SPIC), Shanghai International Port Group (SIPG) oraz China Certification & Inspection Group (CCIC) wspólnie podpisały online "Memorandum o współpracy w zakresie budowy łańcucha przemysłowego zielonego metanolu".
21.09.2023

W Chinach zwodowano pierwsze statki przeznaczone do obsługi morskich farm wiatrowych

W chińskiej stoczni ZMPC w Szanghaju odbyła się ceremonia zwodowania dwóch pierwszych statków serwisowych (Service Operation Vessels, SOV) dla lokalnego rynku morskiej energetyki wiatrowej.
21.09.2023

Port Gdańsk o infrastrukturze kolejowej na TRAKO 2023

Portowy aspekt wykorzystania kolei został omówiony podczas międzynarodowej konferencji organizowanej przez PLK S.A., TRAKO 2023. Głównym tematem tegorocznej edycji była rola zarządców infrastruktury kolejowej w obliczu wyzwań zmieniającego się świata.
21.09.2023

Pekao Investment Banking i Green Giraffe Advisory doradzało przy pierwszym projekcie offshore wind dla Baltic Power

Morska energetyka wiatrowa w Polsce nabiera tempa, a Pekao Investment Banking i Green Giraffe Advisory odgrywają kluczową rolę w tym dynamicznym rozwoju. Projekt Baltic Power, przy którym pełnili rolę doradców to znakomicie zrealizowany przykład udanej transakcji w formule project finance w Polsce.
21.09.2023

Baltic Power z umowami kredytowymi dla pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej

Grupa Orlen i Northland Power zawarły umowy kredytowe na finansowanie wspólnego projektu Baltic Power, pierwszej farmy wiatrowej, która powstanie na polskich wodach Bałtyku. Porozumienie zawarte z konsorcjum 25 polskich i międzynarodowych instytucji finansowych jest jednym z kluczowych elementów procesu przygotowania inwestycji.
19.09.2023

Eksperci branży offshore na Politechnice Gdańskiej. Odbyła się konferencja Baltic Windustry

We wtorek, 12 września naukowcy, eksperci, inwestorzy i przedstawiciele firm z branży morskiej energetyki wiatrowej spotkali się na Politechnice Gdańskiej. Wszystko za sprawą konferencji „Baltic Windustry 2023: industrial research in offshore wind energy”, której gospodarzem była gdańska politechnika.
14.09.2023

Gigant branży żeglugowej MSC chce stać się kluczowym udziałowcem w Porcie Hamburg, wykupując akcje HHLA

MSC Mediterranean Shipping Company, złożył ofertę zakupu wszystkich notowanych na giełdzie akcji serii A (o charakterze założycielskim) grupy Hamburger Hafen und Logistik Aktiengesellschaft (HHLA). Po ewentualnym sfinalizowaniu tej transakcji MSC miałby 49,9% udziałów w firmie.
14.09.2023

750 mln dolarów dla ICTSI na wsparcie globalnej strategii portowej

International Container Terminal Services, Inc. (ICTSI), największy na świecie niezależny operator terminali na sześciu kontynentach, pozyskał kredyt w wysokości 750 milionów dolarów od Metropolitan Bank & Trust Co. (Metrobank), w celu wsparcia dalszego rozwoju operacji portowych na całym świecie. Do tej pory jest to największy kredyt, który udało się zdobyć ICTSI, oraz największa bilateralna umowa kredytowa udzielona przez Metrobank.
05.09.2023

Statki przewożące produkty ukraińskich firm metalurgicznych przełamały blokadę morską – to pierwszy krok do przywrócenia eksportu morskiego dla wszystkich ukraińskich towarów

Po raz pierwszy od początku wojny na pełną skalę trzem statkom przewożącym produkty ukraińskich producentów stali udało się przełamać morską blokadę Ukrainy, stworzoną przez agresora. Okręty Primus, Anna Tereza i Ocean Courtesy, zablokowane w ukraińskich portach od 24 lutego 2022 roku, opuściły porty w Odessie i Pivdennyi. To odpowiednio drugie, trzece i czwarte okręty, które tego dokonały od czasu rozwiązania umowy zbożowej.
05.09.2023

Energia jądrowa coraz bardziej realną opcją w transformacji energetycznej

W ostatnim czasie znacząco wzrosło biznesowe i polityczne zainteresowanie rozwojem energii jądrowej. Jaką rolę w procesie dekarbonizacji pełnią inwestycje w tym obszarze? Jakie są możliwości tego sektora w porównaniu z długoterminowymi potrzebami rynku? I przede wszystkim jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa?
30.08.2023

Polska hubem dla dostaw do krajów UE

Polska jest obecnie węzłem transportowym dla wielu ukraińskich firm realizujących dostawy do Unii Europejskiej. Istnieje jednak wiele wyzwań w łańcuchu logistycznym, obejmującym porty i linie kolejowe, które dotyczą między innymi firm metalurgicznych i górniczych. Te firmy do czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie na pełną skalę eksportowały 80 proc. wyrobów stalowych i podobny procent produktów górniczych. Jak wygląda sytuacja dziś?
24.08.2023

Polska firma zbuduje największą morską farmę wiatrową na świecie

Konsorcjum pod przewodnictwem Grupy Kapitałowej Respect Energy Holding planuje wybudować największą morską farmę wiatrową na świecie. Jej moc zainstalowana ma wynosić blisko 6 GW.
21.08.2023

Historyczny sukces polskiego jachtu. WindWhisper 44 ze złotem Mistrzostw Świata ORC

Po kwietniowym brązowym medalu Mistrzostw Europy ORC na Malcie oraz złocie Mistrzostw Polski ORC zdobytym w lipcu w Sopocie apetyty załogi WindWhisper 44 były duże. Członkowie pływającego pod banderą Yacht Klubu Polski Gdynia zespołu otwarcie przyznawali, że marzeniem jest utrzymanie medalowej passy podczas Mistrzostw Świata ORC w Kilonii. Jak zapowiadali, tak też zrobili. Polski jacht wraca z Niemiec z historycznym dla polskiego żeglarstwa morskiego sukcesem - złotem w klasie B.
14.08.2023

Olimpijski ceremoniał i regaty w deszczu i gradzie. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w żeglarstwie

Z wielką pompą rozpoczęła się w środę w Pucku żeglarska część XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich „Śląskie 2023”. W pierwszej fazie zmagań na Zatoce Puckiej w klasach ILCA 4 (U-16) oraz iQFoil (U-17) rywalizuje 131 zawodniczek i zawodników z 35 klubów z 12 województw. Medaliści wyłonieni zostaną w sobotę. Z kolei w dniach 15-19 sierpnia na tym akwenie rywalizować będą przedstawiciele klas Optimist i L’Equipe.
09.08.2023

Lato z metanolem. Armatorzy eksperymentują. Porty i administracja morska pod presją operatorów

Maersk i Hong Lam Marine pomyślnie przeprowadziły pierwszą na świecie operację bunkrowania metanolem kontenerowca Maersk w Raffles Reserved Anchorage w Singapurze ogłosiły Zarząd Portu Singapur i Maersk w końcu lipca br. Ale nie jest to pierwsze bunkrownie statku metanolem. Szlak przetarły Stena Line i Port w Göteborgu. Przebudowany w stoczni Remontowa prom Stena Germanica wykonał milowy krok w zakresie wykorzystania metanolu jako paliwa okrętowego.
07.08.2023

IKEA dołącza do morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii

Konsorcjum UtsiraVIND właśnie ogłosiło, że rozszerza swoją działalność, ponieważ japoński producent energii odnawialnej Kansai Electric Power i Ingka Investments - największy operator detaliczny sieci IKEA dołączają do Source Galileo Norge i Odfjell Oceanwind.
04.08.2023

Morska energetyka wiatrowa w Polsce - szanse i zagrożenia. Eksperci w senacie o offshore wind

Polskie przedsiębiorstwa dopiero zaczynają zdobywać doświadczenie w sektorze energetyki wiatrowej offshore, co utrudnia im pozyskanie finansowania na działalność w tej branży. Dla inwestorów, którzy chcieliby współpracować z rodzimymi wykonawcami, stanowi to wyzwanie. Eksperci podczas wtorkowej debaty w Senacie zauważyli potrzebę opracowania strategii, która usprawni sytuację.
26.07.2023

Eksperci: potrzebna strategia, która ułatwi polskim firmom walkę o kontrakty w energetyce wiatrowej

Polskie firmy dopiero zdobywają doświadczenie w sektorze offshore, co utrudnia im pozyskanie finasowania na działalność w tej branży. To problem dla inwestorów chcących współpracować z rodzimymi wykonawcami. Potrzebna jest strategia, która to usprawni - ocenili eksperci podczas wtorkowej debaty w Senacie.
25.07.2023

Cztery firmy mogą złożyć oferty na budowę Portu Zewnętrznego w Gdyni

Cztery międzynarodowe firmy zostały zaproszone do złożenia oferty na projekt bodowy Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia - poinformowała firma EY, która doradza przy inwestycji. To największy projekt w historii polskiego rynku PPP, z szacowaną wartością nakładów ponad 5,5 mld zł - dodała.
18.07.2023

RWE, Mitsui i Port of Tilbury zdekarbonizują operacje portowe zielonym wodorem

RWE - największy wytwórca energii na terenie Wielkiej Brytanii i światowy gracz na rynku OZE, Mitsui - globalna firma handlowa i inwestycyjna o zróżnicowanym portfelu biznesowym obejmującym około 63 kraje oraz Port of Tilbury - centrum logistyczne Londynu i południowo-wschodniej części kraju, opracowują innowacyjny projekt wodorowy w Porcie Tilbury w Essex w ramach niedawno podpisanego protokołu ustaleń (MoU) dotyczącego dwóch projektów związanych z zielonym wodorem.
14.07.2023

Globalny dostawca usług wiertniczych otwiera swoje biuro w Trójmieście

Norweski Archer, globalna firma zajmująca się dostarczaniem usług naftowych i wiertniczych, a także obsługą klientów z branży naftowej i gazowej, otwiera biuro inżynieryjne w Gdańsku. Zatrudnienie znajdzie 150 inżynierów, którzy będą uczestniczyć w rozwoju globalnych projektów firmy.
13.07.2023

Rok po kontrowersyjnej kolizji okrętu Straży Wybrzeża USA z łodzią ukazał się raport w tej sprawie

W 2022 roku miał miejsce nieszczęśliwy wypadek, w trakcie którego USCGC Winslow Griesser (WPC 1116) uderzył w łódź rybacką o nazwie Desakata, w wyniku czego jedna osoba zmarła a druga została ranna. Chociaż wstępie śledztwa wykazano, że zdarzenie wynikło z racji nieuwagi po obu stronach, to znaleziono również szereg czynników wskazujących na inne przyczyny całego incydentu.
12.07.2023

Kalifornia zainwestuje 1,5 miliarda dolarów w modernizację infrastruktury portowej

Władze stanu Kalifornia ogłosiły wielki program inwestycyjny, mający na celu usprawnienie funkcjonowania portów i łańcucha dostaw poprzez wspieranie zrównoważonego rozwoju i wydajności, przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa. Projekty otrzymujące fundusze stanowe obejmują modernizację portów w Los Angeles i Long Beach, najbardziej ruchliwych portów na półkuli zachodniej, a także innych portów morskich i śródlądowych.
10.07.2023

Vestas nabiera wiatru w żagle. Po zeszłorocznych stratach, w 2023 będą zyski

Oczekuje się, że przychody za cały rok 2023 wyniosą od 14 mld EUR do 15,5 mld EUR, w tym przychody z usług mają wzrosnąć minimum o 5% podaje w najnowszym komunikacie Vestas. W 2022 r. duński producent turbin wiatrowych Vestas odnotował straty w wysokości 1 572 mln EUR, podczas gdy 2021 r. zakończył z zyskiem netto w wysokości 134 mln EUR wynika z raportu rocznego firmy.
07.07.2023

Czas na wielki finał The Ocean Race. Przed polskim jachtem WindWhisper ostatni wyścig portowy

Na ten weekend w Genui zaplanowano The Grand Finale legendarnych regat The Ocean Race. W sobotnie popołudnie wielotysięczna publiczność obejrzy wyścig portowy. Załodze polskiego jachtu WindWhisper towarzyszyć będzie szczególny gość - zwycięzca licytacji, z której środki wsparły Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
30.06.2023

Historyczna chwila polskiego żeglarstwa. Jacht WindWhisper wygrywa The Ocean Race

Wielki moment w historii polskiego żeglarstwa. Płynący pod biało-czerwoną banderą Yacht Klubu Polski Gdynia, WindWhisper Racing Team bezapelacyjnie zwyciężył w legendarnych regatach The Ocean Race. Polski jacht okazał się najlepszy w klasie VO65.
26.06.2023

Katastrofa Titana, wiadomości i komentarze: eksperci, Obama, James Cameron [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Katastrofa Titana, wiadomości i komentarze: eksperci, Obama, James Cameron [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]
23.06.2023

Do mety jeszcze tysiąc mil. Polski jacht WindWhisper prowadzi w ostatnim etapie The Ocean Race

Ostatni etap tegorocznego The Ocean Race z Hagi do Genui osiągnął półmetek. Załogi ścigające się w legendarnych regatach pokonały już dystans 1000 mil. Na czele w klasie VO65 płynie polski jacht WindWhisper, który jako pierwszy trawersował przylądek św. Wincentego i twierdzę Sagres, za co otrzyma prestiżowe trofeum Vasco da Gamy.
22.06.2023

Płyną po marzenia. Polski jacht WindWhisper gotowy do decydującego etapu The Ocean Race

Legendarny wyścig The Ocean Race wkracza w decydującą fazę. Przed załogami żeglującymi w klasie VO65 ostatni i jednocześnie najdłuższy etap regat z Hagi do Genui. 2200 mil morskich walki o każdy węzeł prędkości. Czy polskiej ekipie WindWhisper uda się utrzymać pozycję lidera i świętować w mieście Krzysztofa Kolumba?
15.06.2023

Misja do Korei Południowej dla sektora Offshore Wind

Blue Cluster, we współpracy ze swoimi partnerami z ELBE Alliance, organizuje misję handlową do Korei Południowej dla firm działających w sektorze odnawialnej energii morskiej. Odbędzie się ona w terminie 26 do 30 listopada. Celem jest nawiązanie kontaktów z lokalnymi organizacjami i firmami z tego sektora.
14.06.2023

Polski jacht WindWhisper wygrywa wyścig portowy w Aarhus

W drugim wyścigu portowym tegorocznego The Ocean Race załoga polskiego jachtu WindWhisper ponownie nie dała szans rywalom i z dużą przewagą prowadzi w klasie VO65. To doskonały prognostyk przed zbliżającym się pełnomorskim etapem z Aarhus do Hagi.
05.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak port generuje miejsca pracy?

Pierwsza edycja Kongresu Polskie Porty 2030 zakończyła się panelem pt. „Wpływ rozwoju portów na rynek pracy oraz miasta i regiony nadmorskie”. Poprowadziła go Iwona Wysocka, dziennikarz Radia Gdańsk.
04.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: offshore lokuje się u dużych i małych

Powstająca w Polsce morska energetyka wiatrowa będzie potrzebować wielu zasobów i wykorzysta zarówno te największe porty, jak i te małe, a pewnie sięgnie także za granicę. O wykorzystaniu polskich portów dla offshore rozmawiali uczestnicy jednego z paneli dyskusyjnych podczas drugiego dnia Kongresu Polskie Porty 2030.
04.06.2023

WindWhisper wraca do zmagań w The Ocean Race. Polski jacht gotowy do decydujących etapów regat

Załoga WindWhisper Racing Team jest już w Aarhus, w którym trwają przygotowania do kolejnej fazy regat The Ocean Race. W niedzielę, 4 czerwca odbędzie się wyścig portowy, a cztery dni później wystartuje pełnomorski etap z metą w Hadze. Polska załoga jest liderem klasyfikacji w klasie VO65.
02.06.2023

Pierwszy fundament pod francuską pilotażową pływającą farmę wiatrową

Pierwszy z trzech pływających fundamentów pływającej morskiej farmy wiatrowej Provence Grand Large został umieszczony w basenie portowym w zakładzie Eiffage Métal w Fos-sur-Mer we Francji.
31.05.2023

Miliardowe plany rozbudowy Straży Wybrzeża Kanady

Minister Rybołówstwa i Oceanów Joyce Murray, oraz służby prasowe Kanadyjskiej Straży Wybrzeża (Canadian Coast Guard/Garde côtière canadienne), ogłosili 25 maja br. budowę 61 jednostek o wartości 2,5 miliarda dolarów kanadyjskich (ok. 1,8 miliarda USD). Przedsięwzięcie ma wzmocnić możliwości państwa w zakresie kontroli szlaków morskich i możliwości działania sił nawodnych.
29.05.2023

Szewczak: wyniki Grupy Orlen świadczą o trafności strategii i koncepcji konsolidacji

Wyniki finansowe Grupy Orlen, która w pierwszym kwartale tego roku uzyskała 9,2 mld zł zysku, świadczą o trafności wyboru strategii i potwierdzają koncepcję konsolidacyjną, połączenia z Grupą Lotos, PGNiG i Energą - ocenił członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych Jan Szewczak.
25.05.2023

Northvolt zakończył budowę fabryki na zapleczu Portu Gdańsk

Northvolt, europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska, zakończył budowę największej w Europie fabryki magazynów energii.
22.05.2023

Nowy lądowy terminal Balticon oficjalnie otwarty

Balticon oficjalnie otworzył kontenerowy terminal intermodalny w Porcie Gdańsk. Na placu docelowo zmieścić się ma ponad 10 tys. teu, wkrótce oddana zostanie także bocznica kolejowa.
21.05.2023

O finansach na VI Forum Wizji Rozwoju

Pieniądz jest jedną z głównych sił napędzających rozwój państwa, dlatego rozmawiając o przyszłości naszej gospodarki nie sposób pominąć tego narzędzia rynkowego. Podczas tegorocznej edycji, która odbędzie 19 i 20 czerwca w Gdyni, zostaną poruszone również tematy z dziedziny finansów, które mają zasadnicze znaczenie teraz oraz dla przyszłości Polski i Polaków.
19.05.2023

Powstał model 3D obecnego stanu wraku Titanica. Zobacz niesamowitą wizualizację

Zespół ekspertów zakończył najbardziej szczegółowe badanie wraku Titanica, jakie dotychczas przeprowadzono, tworząc "cyfrowego bliźniaka" słynnego statku i miejsca jego spoczynku, o niespotykanym dotąd poziomie szczegółowości.
19.05.2023

Nowy lądowy terminal kontenerowy BALTICON SA - inwestycja w rozwój transportu intermodalnego

Balticon SA kończy budowę terminalu intermodalnego w Porcie Gdańsk na terenach miasta Gdańska - InvestGDA, w ramach realizacji projektu pn. „Budowa terminalu intermodalnego służącego do przeładunku kontenerów w relacjach droga-kolej, lub kolej-droga, składowania kontenerów oraz czynności usługowych niezbędnych do funkcjonowania kontenerowego transportu intermodalnego”.
17.05.2023

Baltic Business Forum dla odbudowy Ukrainy

W dniach 15-17 maja 2023 roku pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, odbędzie się 15. Baltic Business Forum „Energia dla odbudowy Ukrainy". Podczas konferencji omówione zostaną zagadnienia dotyczące odbudowy Ukrainy, bezpieczeństwa regionalnego i energetycznego, rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz europejskiej i NATO-owskiej perspektyw Ukrainy.
12.05.2023

Pomorskie prezentuje swoje możliwości w sektorze offshore na targach w Houston

Odbywająca się właśnie w Houston konferencja Offshore Technology Conference 2023 jest jednym z najważniejszych wydarzeń morskiego biznesu na świecie i przez to okazją do przedstawienia pomorskiej branży offshore. Invest in Pomerania, wspólnie z lokalnymi partnerami, już po raz trzeci prezentuje tam potencjał projektowy oraz produkcyjny województwa pomorskiego. Uczestnikami delegacji była również grupa firm, których udział został dofinansowany z projektu Pomorski Broker Eksportowy.
04.05.2023

Nowa baza żeglarska w Jelitkowie

W środę, 26 kwietnia, o godz. 10.00 odbędzie się konferencja prasowa dotycząca realizacji nowej bazy żeglarskiej dla dzieci i młodzieży, sportowców zrzeszonych i miłośników żagli. Centrum sportów wodnych powstanie przy ul. Jelitkowska 10A i tam właśnie będzie można posłuchać o szczegółach inwestycji.
25.04.2023

Metsä otwiera nowe centrum wsparcia łańcucha dostaw w Gdańsku

Metsä Board – część Metsä Group, wiodący europejski producent materiałów pochodzenia drzewnego, otworzył nowe centrum wsparcia łańcucha dostaw w Gdańsku. Jest to kolejny krok w rozwoju centrum usług wspólnych ulokowanego w Polsce.
20.04.2023

Morska Liga Golfa Postołowo 2023

Na polu golfowym w Postołowie rozpoczął się 12 kwietnia br. kolejny cykl turniejów pod nazwą "Morska Liga Golfa Postołowo 2023". Rundy turniejowe będą odbywały się w każdą środę od kwietnia do września br. na polu golfowym w Postołowie. Łącznie zostaną rozegrane 23 rundy ligowe oraz runda finałowa w dniu 23 września 2023 roku.
17.04.2023

Potencjał ludzki na fali rozwoju branży morskiej. Wnioski z raportu Focus on Maritime Sector

Podczas niedawnej konferencji towarzyszącej premierze raportu Focus on Maritime Sector, eksperci dyskutowali o kondycji branży morskiej na Pomorzu w kontekście aktualnych, globalnych trendów. Wspólnym mianownikiem podejmowanych wątków okazał się znakomity potencjał ludzki.
13.04.2023

PKN Orlen zakończył realizację środków zaradczych w związku z przejęciem Lotos Terminale przez Unimot

PKN Orlen zakończył realizację środków zaradczych w związku z przejęciem przez Unimot Investments 100 proc. akcji Lotos Terminale - poinformował w piątek PKN Orlen. Unimot zaznaczył w komunikacie, że łączne szacowane zaangażowanie Grupy Unimot w transakcję może wynieść około 450 mln zł.
07.04.2023

Grupy akcjonariuszy chcą zmusić kanadyjskie banki do zaprzestania finansowania paliw kopalnych

Na walnych zgromadzeniach największych kanadyjskich banków grupy akcjonariuszy próbowały w tym tygodniu wymusić zobowiązania do rezygnacji z inwestycji w paliwa kopalne.
06.04.2023

Raport "Focus on Maritime Sector" - globalne trendy przekładają się na lokalną gospodarkę

Zielone napędy, statki autonomiczne, digitalizacja, technologie VRowe – to tylko niektóre z tematów, które porusza najnowszy raport zespołu Invest in Pomerania, w którym aktualne trendy technologiczne zostały zestawione z kondycją lokalnego sektora morskiego.
05.04.2023

Chiński koń trojański w amerykańskich portach

W związku z rosnącymi obawami dotyczącymi potencjalnego wykorzystania dźwigów produkcji chińskiej do zbierania informacji o amerykańskim sprzęcie wojskowym, członkowie House China Select Committee, pod przywództwem jej prezesa Mike'a Gallaghera, zebrali się w porcie w Miami, aby zbadać tę kwestię i zaproponować ustawodawstwo mające na celu inspekcję dźwigów portowych i zakazanie używania dźwigów z oprogramowaniem podatnym na chińską kontrolę.
02.04.2023

Alan Aleksandrowicz, prezes InvestGDA: Zagospodarowanie Pomorskiego Centrum Logistycznego na ostatniej prostej. Rusza projekt CTPark Gdańsk Port [WYWIAD]

O perspektywach rozwoju terenów okołoportowych i zaangażowaniu InvestGDA w budowę zaplecza logistycznego i przemysłowego w Gdańsku, rozmawiamy z prezesem spółki, Alanem Aleksandrowiczem.
30.03.2023

Woda, wodór i węgiel szansą na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki

Obecnie w Polsce wartość sektora 3W (woda, wodór, węgiel) oceniana jest na 4,86 mld dolarów. Do roku 2030 ma wzrosnąć do 5,6 mld dolarów. Podczas debaty „3W woda, wodór, węgiel - platformą wsparcia technologii” eksperci zastanawiali się, w jaki sposób polskie firmy mogą wykorzystać ten ogromny potencjał, aby zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność naszej gospodarki.
29.03.2023

Tajwan kończy instalację morskiej farmy wiatrowej Formosa 2

Spółka projektowa Formosa 2 poinformowała, że kończy instalację turbin na terenie morskiej farmy wiatrowej na Tajwanie. 80%. z nich przesyła już energię do sieci.
13.03.2023

I Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 – pasja do zielonej energetyki. Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 to pierwsze takie wydarzenie w skali Polski, na którym ponad 5000 uczniów szkół średnich (w grupach zorganizowanych), stojących przed wyborem ścieżki zawodowej, będzie mogło spotkać się z ponad 75 wystawcami z czołowych firm i organizacji sektora morskiej energetyki wiatrowej i nie tylko, z Polski i z zagranicy.
11.03.2023

„CMA CGM LIBRA” [2020] – niezdatność statku do żeglugi

Od przeszło 60 lat orzecznictwo i doktryna angielska miały jasno ustalone zasady dotyczące dwóch zasadniczych pojęć „zdatność statku do żeglugi” („seaworthiness”) oraz tzw. „błędu nautycznego” („nautical fault”). Orzeczenie w sprawie „Alize 1954 v Allianz Elementar Versicherungs AG” (The „CMA CGM LIBRA”) [2020] EWCA Civ 293, podjęło próbę zrewidowania ustalonych dotąd zasad (i wzajemnej interrelacji pomiędzy tymi zasadami) wzbudzając powszechne zainteresowanie (a i zaniepokojenie) armatorów.
10.03.2023

PRS w rozmowach o polsko-chińskiej współpracy gospodarczej

O rozwoju polsko-chińskiej współpracy gospodarczej oraz aktualnej sytuacji gospodarczej w Chinach rozmawiali w Szanghaju ambasador RP w ChRL oraz przedstawiciele polskiego biznesu, aktywni w Państwie Środka.
01.03.2023

Maersk bliski całkowitego wyjścia z Rosji po sprzedaży swoich aktywów

Duński konglomerat znany na rynku transportowym i żeglugowym A.P. Moller-Maersk zgodził się sprzedać swoje dwa zakłady logistyczne w Rosji firmie IG Finance Development Limited. Oznacza to właściwie koniec działalności tego morskiego potentata w tym kraju.
21.02.2023

Przejęto statek z ponad 22 tonami ropy podejrzewany o łamanie sankcji nałożonych na Rosję

Albańska policja zajęła statek na wodach nieopodal wybrzeża kraju. Statek pływający pod banderą Liberii znajduje się pod podejrzeniem łamania nałożonych na Rosję sankcji. Na jego pokładzie odkryto ponad 22 tony ropy naftowej - poinformował we wtorek portal Euractiv.
21.02.2023

Australijski ładunek węgla jednak nie dotrze do Chin. W tle niepewności celne

Co najmniej jeden statek przewożący australijski węgiel, który był przeznaczony do Chin, został przekierowany do innego portu ze względu na niepewność dotyczącą chińskiej polityki celnej po złagodzeniu zakazu importu z Australii.
17.02.2023

Amerykańskie służby wydobyły z morza szczątki chińskiego balonu

Marynarze US Navy zebrali z wody pozostałości po podejrzanym chińskim balonie, który uznano za obiekt przeznaczony do szpiegowania. W ubiegły weekend został zestrzelony u wybrzeży Karoliny Południowej przez myśliwiec F-22, należący do Sił Powietrznych USA.
08.02.2023

Pierwsze Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023

Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
06.02.2023

Tego jeszcze nigdzie nie było – chrzest symulatora CTV w wirtualnej rzeczywistości. To na nim wyszkolą kadry dla polskiego offshore wind

Centrum Nowych Kompetencji konsekwentnie realizuje swoją strategię aktywnego wdrażania prototypowych technologii i bezprecedensowych rozwiązań. Przedstawiciele polskiego sektora offshore wind oraz lokalnego samorządu zebrali się w Gdyni na premierowym pokazie symulatora statku typu CTV – Crew Transfer Vessel.
02.02.2023

Pierwszy australijski węgiel trafia do Chin po zakończeniu zakazu

Chiny otrzymają co najmniej dwa ładunki australijskiego węgla na początku lutego. To pierwsze dostawy od czasu zniesienia nieoficjalnego zakazu importu, obowiązującego od 2020 roku.
02.02.2023

Pożar w rafinerii pod Sztokholmem

W rafinerii Nynas pod Sztokholmem wybuchł we wtorek pożar, pali się ropa naftowa. Trwa akcja gaśnicza, kilka osób odniosło lekkie obrażenia, zostały opatrzone na miejscu - poinformowała lokalna policja.
31.01.2023

Ikea będzie realizować jeden z największych w Szwecji projektów offshore

Deweloper OX2 i Ingka Group otrzymały pozwolenie na realizację projektu offshore o mocy 1,7 GW - Galatea-Galene, zlokalizowanego w rejonie Kattegattu. Projekt czeka już tylko na zatwierdzenie ostatecznego pozwolenia przez centralne organy rządowe w Sztokholmie.
30.01.2023

Startuje projekt Invest in Pomerania Academy z ofertą szkoleń dla branży portowo-offshorowej

Rośnie zapotrzebowanie w branży portowej, w tym w sektorze offshore. Dotyczy to również przedsięwzięć, które dopiero się otwierają, jak choćby obsługa morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Dlatego od lutego startuje program szkoleń, wspierających przedsiębiorstwa z branży portowej działającej na terenie województwa pomorskiego.
29.01.2023

Mimo sankcji, 250 transportów z paliwem wywiozły w ostatnim miesiącu z Rosji europejskie statki

Pomimo sankcji europejskie statki wywożą miliony ton paliw z Rosji i zapewniają tym samym fundusze potrzebne Moskwie do prowadzenia wojny przeciw Ukrainie - wynika z dochodzenia portalu śledczego Investigate Europe.
27.01.2023

Zdobądź kompetencje w offshore English i nie tylko! Agencja Rozwoju Pomorza zaprasza

Otwierają się drzwi do nowych możliwości.
24.01.2023

CMA CGM finalnie wycofało się z Rosji

Francuska firma żeglugowa CMA CGM tuż przed końcem roku ukończyła proces całkowitego wycofania się z rynku rosyjskiego. Ostatnim akcentem było zbycie udziałów w rosyjskich terminalach portowych.
05.01.2023

HanseYachts publikuje wyniki za 2021/22

Znaczący wzrost przychodów, rekordowy portfel zamówień, implementacja wysokiego wzrostu cen, strata powyżej prognozy, wycofanie się z nierentownych inwestycji, zabezpieczenie finansowania do 2025 r., pozytywne perspektywy na rok 2022/23. Przedsiębiorstwo HanseYachts opublikowało swoje roczne i skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2021/22.
27.12.2022

Byli członkowie zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police z zarzutami. W tle kwestie złóż

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do sądu akt oskarżenia m.in. przeciwko byłym członkom zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. Główne zarzuty związane są z doprowadzeniem do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 87 milionów złotych. Oskarżonych w tej sprawie jest 26 osób.
21.12.2022

Chevron inwestuje w technologię wychwytywania CO2

Dostawca rozwiązań w zakresie wychwytywania i usuwania dwutlenku węgla, firma Svante, zebrała 318 milionów USD, aby przyspieszyć produkcję swojej technologii wychwytywania dwutlenku węgla, którą wykorzysta Chevron.
16.12.2022

Luizjana zapowiada projekt rozbudowy portu kosztujący 1,8 mld dolarów

W ramach inwestycji współfinansowanej przez stan Luizjana, port Nowy Orlean i dwóch liderów branży morskiej zbuduje infrastrukturę pod kątem przyjmowania i składowania morskich kontenerów, który znajdzie się przy rzece Missisipi.
13.12.2022

Ocean Winds otrzymuje prawa do produkcji 2 GW z energii wiatrowej w Kalifornii

EDP Renewables i spółka joint venture Engie nawiązały współpracę z Canada Pension Plan Investment Board w celu opracowania pływającej farmy wiatrowej u wybrzeży Kalifornii. Te 2 GW są znaczącym kamieniem milowym dla obecności Ocean Winds w Stanach Zjednoczonych, gdzie firma ma około 4 GW w fazie rozwoju w postaci dwóch projektów na północnym wschodzie.
12.12.2022

ExxonMobil przeznaczy 17 mld dolarów celem obniżenie emisji CO2 w ciągu najbliższych pięciu lat

Amerykański gigant energetyczny ExxonMobil opracował swój pięcioletni plan korporacyjny, na który planuje przeznaczyć 17 mld dolarów na projekty związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych, przy jednoczesnym utrzymaniu dyscypliny inwestycji kapitałowych. Koncern ma również nadzieję swoje zyski i potencjał przepływu gotówki.
09.12.2022

Do Rostocku dotarł największy komponent dla niemieckiej instalacji bio-LNG

Zajmująca się budową instalacji gazowych firma EnviTec Biogas przejęła zbiornik na skroplony gaz ziemny, który znajdzie się w wyposażeniu dla największej w Niemczech zintegrowanej instalacji bio-LNG.
08.12.2022

Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji została oddana do użytku

Trzech inwestorów EDF Renewables, Enbridge i CPP Investments – poinformowało o tym, że pierwszy francuski projekt wiatrowy na morzu, Saint-Nazaire, jest już w pełni operacyjny. Farma wiatrowa o mocy 480 MW zapewni energię dla 700 tys. gospodarstw domowych. 23 listopada w Saint-Nazaire we Francji odbyło się oficjalne otwarcie instalacji.
29.11.2022

Bureau Veritas weryfikuje południowokoreański floating offshore

Bureau Veritas, we współpracy z Korean Register (KR), zostało wyznaczone do poprowadzenia certyfikacji projektu Gray Whale 3 - pływającej morskiej farmy wiatrowej Bada Energy w Ulsan, w Korei Południowej.
26.11.2022

Umowa o budowę statku – jednostki do budowy i obsługi Morskich Farm Wiatrowych

W odróżnieniu od budowy konwencjonalnych jednostek (masowce, tankowce itp.) budowa jednostek specjalistycznych (na przykład do budowy i wsparcia morskich farm wiatrowych – „offshore constructions” itp.) wymaga również często odmiennego podejścia do procesu budowy i zmian, które strony zamierzają wprowadzić do specyfikacji kontraktowej w trakcie realizacji budowy. Już na etapie przygotowania umowy o budowę statku strony napotykają pierwsze trudności.
25.11.2022

Żegluga wzywa unijnych ustawodawców do poszerzenia zakresu systemu handlu emisjami (ETS)

W liście otwartym do decydentów UE przedstawiciele interesów sektora morskiego domagają się, by w ETS dla transportu morskiego uwzględnić cały cykl życia paliw - od pozyskania surowców, przez etap produkcji, na spalaniu skończywszy.
23.11.2022

Rumia wyszkoli kadry dla offshore wind

Na terenie Rumi rozwijane jest Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, w którym chętni zdobędą wykształcenie niezbędne do podjęcia pracy w branży morskiej energetyki wiatrowej. Centrum, mimo braku siedziby, zrealizowało już m.in. warsztaty offshorowe dla uczniów klas 8 szkół podstawowych w Rumi. Współorganizatorami szkolnych zajęć były Grupa Polenergia i Equinor Polska.
20.11.2022

Ikea inwestuje w morską energetykę wiatrową

Szwedzki deweloper OX2 poinformował, że podpisał z Ingka Investments umowę sprzedaży 49 proc. udziałów w projektach morskich farm wiatrowych realizowanych przez Szwedów. Właściciel popularnej grupy Ikea zyska w ten sposób 49 proc. udziałów w przedsięwzięciach offshore wind.
19.11.2022

Furetank i Algoma rozszerzają inwestycje o kolejne tankowce dwupaliwowe

Szwedzki Furetank i kanadyjska Algoma Central Corporation rozszerzają spółkę w ramach wspólnego przedsięwzięcia (joint venture) FureBear o osiem tankowców dwupaliwowych o pojemności 18 000 ton serii Vinga, przeznaczonych do handlu na europejskich akwenach. Współpraca została ogłoszona w sierpniu i wtedy jeszcze planowano cztery nowe jednostki.
10.11.2022

Tajemnica rosyjskiej ropy: Sprzedaż Vostok ogłoszona, a potem zdementowana

Jak podaje Bloomberg trading house, który posiada część udziałów, w sztandarowym projekcie naftowym Rosji poinformował, że jego udziały zostały zbyte za bezcen na rzecz nowo utworzonej spółki. A następnie oświadczył, że tak nie jest.
06.11.2022

Rebranding DCT Gdańsk. Największy terminal kontenerowy na Bałtyku ma nową nazwę - Baltic Hub

DCT Gdańsk, największy i najszybciej rozwijający się kompleks kontenerowy w rejonie Morza Bałtyckiego ma nową nazwę - Baltic Hub. Operator terminalu ogłosił zmianę nazwy, która ma wyraźniej odzwierciedlać ambicje funkcjonowania na rynku jako regionalny bałtycki hub kontenerowy, gdzie zbiegają się połączenia morskie i śródlądowe. Po zakończeniu budowy trzeciego nabrzeża głębokowodnego Baltic Hub stanie się jednym z największych hubów kontenerowych w Europie.
27.10.2022

Moody’s podniósł rating Orlenu do najwyższej w historii spółki oceny na poziomie A3

Agencja Moody’s Investors Service po raz kolejny w tym roku podniosła rating PKN Orlen, przyznając najwyższą w jego historii ocenę na poziomie A3 - podał koncern. Jak wskazał PKN Orlen, to efekt skutecznie realizowanych procesów przejęć i mocnych fundamentów finansowych Grupy.
27.10.2022

MSC przejął dużego operatora holowników

Żeglugowy gigant MSC przejął włoskiego operatora holowniczego Rimorchiatori Mediterranei – trzecią co do wielkości firmę holowniczą świata.
24.10.2022

Kadry dla offshore. Equinor, Polenergia i Rumia podpisały list intencyjny

Equinor wspólnie z Grupą Polenergia oraz Gminą Miejską Rumia i Rumia Invest Park podpisały list intencyjny w sprawie wyrażenia woli podjęcia współpracy w ramach Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej.
20.10.2022

Niemcy. MSW: nie będzie wspólnego zespołu śledczego do zbadania eksplozji w rurociągach bałtyckich

Nie będzie wspólnego zespołu dochodzeniowego do zbadania eksplozji w rurociągach Nord Stream na Morzu Bałtyckim. Nawet bez takiego "Joint Investigation Team" (wspólnego zespołu śledczego) wyniki dochodzeń będą jednak udostępniane partnerom - poinformowała w poniedziałek w Berlinie rzeczniczka federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
17.10.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.