• <

Chevron inwestuje w technologię wychwytywania CO2

rk

16.12.2022 12:53 Źródło: Chevron

Partnerzy portalu

Chevron inwestuje w technologię wychwytywania CO2 - GospodarkaMorska.pl
Chevron

Dostawca rozwiązań w zakresie wychwytywania i usuwania dwutlenku węgla, firma Svante, zebrała 318 milionów USD, aby przyspieszyć produkcję swojej technologii wychwytywania dwutlenku węgla, którą wykorzysta Chevron.


Przedsiębiorstwo od momentu jego założenia w 2007 roku, rozwija technologię wychwytywania i usuwania dwutlenku węgla za pomocą strukturalnych filtrów, co wesprze finansowo jej zakład produkcyjny mieszczący się w Vancouve. Ma on też produkować wystarczającą ilość modułów filtracyjnych do wychwytywania milionów ton CO2 rocznie w setkach dużych zakładów wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.


- Jesteśmy dumni, że Chevron, a także inwestorzy wykazali swoje zaufanie do Svante, aby być kluczowym graczem w budowaniu komercyjnie opłacalnego przemysłu zarządzania emisjami CO2. Pracujemy nad usunięciem największych barier dla szybkiego wdrożenia przemysłowego wychwytywania dwutlenku węgla poprzez budowę tego zakładu produkcyjnego, który, jak się spodziewamy, umożliwi nam szybkie rozszerzenie naszego portfela zamówień - powiedział prezes i dyrektor generalny Svante Claude Letourneau


Modułowa technologia firmy jest przeznaczona do wychwytywania CO2 z przemysłowych gazów spalinowych, a następnie koncentruje go w stanie czystości na poziomie nawet 95%, aby przygotować go do przechowywania lub dalszego wykorzystania przemysłowego. Podejście przedsiębiorstwa jest dostosowane specjalnie do wyzwań związanych z oddzielaniem CO2 od azotu w rozcieńczonych spalinach, które są zwykle emitowane przy niskim ciśnieniu i w rozcieńczonych stężeniach. Jest to realizowane w ramach wychwytu, transportu, utylizacji i składowania CO2 (Carbon Capture, Usage and Storage, CCUS). To technologia wynaleziona przed dwiema dekadami, która jest teraz wdrażana , lecz nie była wdrażana z uwagi na koszty implementacji i obniżenie sprawności instalacji. Dodatkowo składowanie dwutlenku węgla pod ziemią budzi obawy społeczne związane z właściwościami fizycznymi tego gazu. Jest cięższy od powietrza, więc gdyby – w wyniku przecieku – unosił się nad podziemnym składowiskiem, mógłby stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt.


- Wierzymy, że Svante jest w stanie stać się liderem w zakresie rozwiązań umożliwiających wychwytywanie dwutlenku węgla. Innowacyjność jest kluczem do stworzenia tego typu przełomowych technologii i rozwiązań o niższej emisji dwutlenku węgla, a my z niecierpliwością czekamy na wykorzystanie naszego doświadczenia i wiedzy, aby pomóc w realizacji tego przedsięwzięcia - podkreślił wiceprezes ds. CCUS w Chevron New Energies Chris Powers.

Chevron Technology Ventures dokonał wstępnej inwestycji w Svante w 2014 r., a w 2020 r. firma Chevron rozpoczęła projekt pilotażowy technologii Svante w celu wychwytywania CO2 z dopalania gazu ziemnego. We współpracy z Svante i Narodowym Laboratorium Technologii Energetycznych, technologia będzie testowana w zakładzie Chevron w Kern River w San Joaquin Valley w Kalifornii, a jej uruchomienie rozpocznie się w tym miesiącu. Projekt otrzymał finansowanie od Departamentu Energii USA.


Technologia firmy skierowana jest na działania związane z dekarbonizacją przemysłową w kwestii obsługi takich surowców i substancji jak wodór, celuloza i papier, wapno, cement, stal, aluminium i chemikalia. Filtry Svante są również dostępne do bezpośredniego wychwytywania i usuwania nadmiaru CO2 z powietrza.


W 2021 roku Chevron uruchomił CNE, aby przyspieszyć możliwości biznesowe związane z niższą emisją dwutlenku węgla w CCUS, wodorze, paliwach i produktach odnawialnych, w tym też offsecie i nowych technologiach. Firma planuje zainwestować łącznie 10 mld dolarów w projekty związane z niższą emisją CO2 do 2028 roku, zauważając, że pozostaje zaangażowany we współpracę na nowe sposoby, aby przyspieszyć postęp.

Gospodarka Morska
Chevron

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.