• <
smartre_2023

ExxonMobil przeznaczy 17 mld dolarów celem obniżenie emisji CO2 w ciągu najbliższych pięciu lat

rk

09.12.2022 15:39 Źródło: ExxonMobil
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska ExxonMobil przeznaczy 17 mld dolarów celem obniżenie emisji CO2 w ciągu najbliższych pięciu lat

Partnerzy portalu

ExxonMobil przeznaczy 17 mld dolarów celem obniżenie emisji CO2 w ciągu najbliższych pięciu lat - GospodarkaMorska.pl
ExxonMobil

Amerykański gigant energetyczny ExxonMobil opracował swój pięcioletni plan korporacyjny, na który planuje przeznaczyć 17 mld dolarów na projekty związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych, przy jednoczesnym utrzymaniu dyscypliny inwestycji kapitałowych. Koncern ma również nadzieję swoje zyski i potencjał przepływu gotówki.


Firma podkreśliła, że plan ma podwoić zyski do 2027 roku,porównując do stanu z 2019. Wspiera również strategiczne priorytety, w tym bezpieczeństwo, zwroty dla akcjonariuszy, wzrost zysków i przepływów pieniężnych; efektywność kosztową i kapitałową oraz redukcję intensywności emisji gazów cieplarnianych. Przedsiębiorstwo priorytetowo traktuje aktywa o wysokiej rentowności i niskich kosztach dostaw w segmentach wydobycia podmorskich zasobów oraz rozwiązań produktowych. Wspiera też wysiłki zmierzające do zmniejszenia intensywności emisji gazów cieplarnianych z eksploatowanych aktywów wraz z emisjami innych firm.


- Nasz plan pięcioletni ma napędzać wiodące wyniki biznesowe i jest kontynuacją ścieżki, która przyniosła wiodące w branży wyniki w 2022 roku. Postrzegamy nasz sukces jako efekt prac, dzięki którym możemy produkować energię i produkty potrzebne społeczeństwu, a także pozostawać liderem w redukcji emisji gazów cieplarnianych z działalności naszej i innych firm. - podkreślił prezes i dyrektor naczelny ExxonMobil Darren Woods.

Przedsiębiorstwo podkreśliło, że inwestycje w 2023 roku mają wynieść od 23 do 25 miliardów dolarów, celem zwiększenia podaży i zaspokojenia globalnego popytu. Oczekuje się, że potencjał zysków firmy w segmencie wydobywania surowców naturalnych z pokładów podziemnych (upstream) podwoi się na przestrzeni dekady, co wynika z inwestycji w projekty o wysokiej stopie zwrotu i niskich kosztach dostaw. ExxonMobil zamierza przy tym przeznaczyć ponad 70 proc. inwestycji kapitałowych na strategiczne projekty LNG m.in. Gujanie, Brazylii i innych częściach świata. Ponadto oczekuje się, że produkcja upstream wzrośnie z 500 tys. baryłek ropy dziennie do 4,2 mln w 2027 roku.


Amerykańska firma planuje również rozszerzenie swojego programu wykupu akcji o wartości 30 mld USD, aby ich wartość wzrosła do 50 mld USD w 2024 roku. Przewiduje, że do końca roku przekaże akcjonariuszom około 30 mld USD, w tym jedną połowę w formie dywidendy i drugą z tytułu odkupu akcji.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.