Deweloper OX2 i Ingka Group otrzymały pozwolenie na realizację projektu offshore o mocy 1,7 GW - Galatea-Galene, zlokalizowanego w rejonie Kattegattu. Projekt czeka już tylko na zatwierdzenie ostatecznego pozwolenia przez centralne organy rządowe w Sztokholmie.
Rada administracyjna Halland zdecydowała, że ogromny projekt w cieśninie Kattegatt, opracowany wspólnie z inwestycyjnym ramieniem właściciela Ikea, Ingka Group, może zostać zbudowany w wyłącznej strefie ekonomicznej Szwecji.
Siły zbrojne kraju już zadeklarowały, że nie mają żadnych zastrzeżeń co do północnej części farmy wiatrowej, podczas gdy nadal trwa dialog dotyczący południowej części projektu - podała spółka OX2. Zielone światło szwedzkiej marynarki wojennej jest kluczowe dla uzyskania ostatecznego pozwolenia rządu centralnego.
- Cieszymy się na realizację Galatea-Galene razem z OX2. Dzięki szybkiemu procesowi wydawania pozwoleń farma wiatrowa mogłaby produkować energię elektryczną przed 2030 rokiem - powiedział Frederik de Jong, szef inwestycji w energię odnawialną w Ingka Investments.
Dzięki zatwierdzeniu przez rząd budowa mogłaby się rozpocząć już w 2026 roku i to bez dotacji. Projekt musi jeszcze uzyskać pozwolenie środowiskowe Natura 2000.
Nie jest jasne, jak szybko wojsko zdecyduje, czy zatwierdza również południową część projektu. W przeszłości odrzuciło już kilka projektów morskich farm wiatrowych w Szwecji.
- To ważny krok w kierunku zwiększenia produkcji energii odnawialnej w południowej Szwecji i obniżenia kosztów energii elektrycznej - powiedziała Emelie Zakrisson, szefowa rozwoju projektów dla morskiej energetyki wiatrowej w Szwecji OX2.
Galatea jest zlokalizowana w odległości 25 km od Falkenberg, a Galene w tej samej odległości od Varberg - oba miasta na południe od Göteborga. Te bliźniacze projekty mogą produkować około 6-7 TWh zielonej energii rocznie i znajdują się w pobliżu kluczowych szwedzkich zakładów przemysłowych.
Galatea-Galene jest jednym z trzech ogromnych projektów, które OX2 realizuje wspólnie z Ingka Investments, a których łączna moc może wynieść nawet 9 GW.
Fot. Depositphotos
Konferencja i warsztaty Nobilis Media Security Forum w Darłowie
Plany wzmocnienia łańcuchów dostaw w Europie nie satysfakcjonują branży wiatrowej
OWC przygotuje dla Ilmatar Offshore projekty techniczne morskich farm Stormskär i Väderskär
Windar Renovables dostarczy pierwsze elementy dla morskiej farmy wiatrowej na Morzu Batyckim
Wiceminister Witkowski: farmy wiatrowe na Bałtyku to szansa dla naszej energetycznej niezależności
Niemieckie porty obawiają się o cele rozwoju energetyki wiatrowej