• <
BOTA_2023

Ikea będzie realizować jeden z największych w Szwecji projektów offshore

zk

30.01.2023 13:50
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Ikea będzie realizować jeden z największych w Szwecji projektów offshore

Partnerzy portalu

Ikea będzie realizować jeden z największych w Szwecji projektów offshore - GospodarkaMorska.pl

Deweloper OX2 i Ingka Group otrzymały pozwolenie na realizację projektu offshore o mocy 1,7 GW - Galatea-Galene, zlokalizowanego w rejonie Kattegattu. Projekt czeka już tylko na zatwierdzenie ostatecznego pozwolenia przez centralne organy rządowe w Sztokholmie.

Rada administracyjna Halland zdecydowała, że ogromny projekt w cieśninie Kattegatt, opracowany wspólnie z inwestycyjnym ramieniem właściciela Ikea, Ingka Group, może zostać zbudowany w wyłącznej strefie ekonomicznej Szwecji.

Siły zbrojne kraju już zadeklarowały, że nie mają żadnych zastrzeżeń co do północnej części farmy wiatrowej, podczas gdy nadal trwa dialog dotyczący południowej części projektu -  podała spółka OX2. Zielone światło szwedzkiej marynarki wojennej jest kluczowe dla uzyskania ostatecznego pozwolenia rządu centralnego.

- Cieszymy się na realizację Galatea-Galene razem z OX2. Dzięki szybkiemu procesowi wydawania pozwoleń farma wiatrowa mogłaby produkować energię elektryczną przed 2030 rokiem - powiedział Frederik de Jong, szef inwestycji w energię odnawialną w Ingka Investments.

Gospodarka Morska
Fot. OX2


Dzięki zatwierdzeniu przez rząd budowa mogłaby się rozpocząć już w 2026 roku i to bez dotacji. Projekt musi jeszcze uzyskać pozwolenie środowiskowe Natura 2000.

Nie jest jasne, jak szybko wojsko zdecyduje, czy zatwierdza również południową część projektu. W przeszłości odrzuciło już kilka projektów morskich farm wiatrowych w Szwecji.

- To ważny krok w kierunku zwiększenia produkcji energii odnawialnej w południowej Szwecji i obniżenia kosztów energii elektrycznej - powiedziała Emelie Zakrisson, szefowa rozwoju projektów dla morskiej energetyki wiatrowej w Szwecji OX2.

Galatea jest zlokalizowana w odległości 25 km od Falkenberg, a Galene w tej samej odległości od Varberg - oba miasta na południe od Göteborga. Te bliźniacze projekty mogą produkować około 6-7 TWh zielonej energii rocznie i znajdują się w pobliżu kluczowych szwedzkich zakładów przemysłowych.

Galatea-Galene jest jednym z trzech ogromnych projektów, które OX2 realizuje wspólnie z Ingka Investments, a których łączna moc może wynieść nawet 9 GW.

Fot. Depositphotos

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.