• <

Wynik wyszukiwania - "industry" - Wiadomości

Hanwha Industry Day w Gdańsku. Rozmowy o biznesie i programie "Orka"

W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbył się 21 maja Dzień Przemysłu, w trakcie którego pochodząca z Korei Południowej stocznia Hanwha Ocean wraz z partnerami omówiła możliwości współpracy z polską branżą morską w ramach transferu technologii. Zaprezentowała również swoją ofertę dla polskiej Marynarki Wojennej w ramach programu „Orka”.
22.05.2024

Dzień Dostawców na Konferencji PSEW2024 – międzynarodowa współpraca na rzecz silnego przemysłu wiatrowego w Europie

Polski łańcuch dostaw ma szansę stać się konkurencyjny w globalnym sektorze energetyki wiatrowej – nie uda się to jednak bez silnej i stabilnej współpracy międzynarodowej. Polskie firmy, zagraniczni inwestorzy oraz przedstawiciele KE i państw nadbałtyckich już 6 czerwca spotkają się po raz trzeci na International Suppliers Day podczas Konferencji PSEW2024 w Świnoujściu, aby rozmawiać o sojuszu na rzecz silnego europejskiego przemysłu wiatrowego. W trakcie merytorycznych dyskusji i warsztatów nie zabraknie tematów dotyczących przy
20.05.2024

Powołano nowy zarząd Grupy Przemysłowej Baltic

Henryk Ogryczak oraz wiceprezes Marek Gorzelewski zostali odwołani z zarządu Grupy Przemysłowej Baltic. Na nowego prezesa powołano Adama Kowalskiego.
08.05.2024

W chińskiej stoczni zwodowano najnowszy okręt podwodny dla Pakistanu

W chińskiej stoczni Wuchang Shipbuilding Industry Group Company mieszczącej się w Wuhan odbyła się ceremonia wodowania okrętu podwodnego typu Hangor zbudowanego dla Marynarki Wojennej Pakistanu. To pierwszy okręt nowej serii, budowany w ramach chińsko-pakistańskiego partnerstwa, którego celem jest wzmocnienie podwodnego potencjału Pakistanu.
29.04.2024

W skład floty PŻM wszedł nowy statek, Polsteam Koprowo

Polska Żegluga Morska (Polsteam) ma nowy statek. To m/s Polsteam Koprowo, nazwany tak na cześć jeziora, znajdującego się na Wyspie Wolin. Nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ Polsteam Koprowo to tzw. jeziorowiec, a więc statek wymiarami przystosowany do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.
25.04.2024

TECoNaut: nowe kompetencje dla ekologicznych jachtów

Rozpoczyna się TECoNaut, europejski projekt mający na celu zdefiniowanie umiejętności potrzebnych do zielonej transformacji w przemyśle jachtowym.
19.04.2024

PIMEW Akademia Offshore powered by Orlen Neptun – nowa odsłona, stary, dobry standard

Za nami IX Seminarium odnowionego formatu Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej - Akademii Offshore powered by Orlen Neptun. Tematem wydarzenia, które odbyło się 10.04.2024 w ARCHE Dworze Uphagena, było: „Układanie i serwis kabli podmorskich”. IX Seminarium odbyło się pod patronatem merytorycznym NKT S.A.
12.04.2024

Polska w projekcie UE dotyczącym zielonej transformacji w przemyśle jachtowym

Przez trzy lata m.in. polski przemysł jachtowy będzie brał udział w unijnym programie TEcoNaut, który ma promować wykorzystanie ekologicznych materiałów w przemyśle żeglarskim - podała Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych - Polskie Jachty (POLBOAT).
11.04.2024

XI Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego w Kołobrzegu już za nami

W dniach 4-6 kwietnia 2024 roku w Seaside Park Hotel w Kołobrzegu odbyło się XI Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. W trakcie wydarzenia odbyły się debata z udziałem ekspertów oraz wykłady prelegentów. Była to okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz rozwijania współpracy w branży morskiej.
08.04.2024

Pierwsze gondole dla 14 MW turbin Siemens Gamesa już w Szkocji

Z zakładu Siemens Gamesa w Cuxhaven wysłano pierwsze z 60 gondoli przeznaczonych dla morskiej farmy wiatrowej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
05.04.2024

Korea Południowa wciela do służby trzeci okręt podwodny serii KSS-III. Uroczystość z udziałem zagranicznych gości, w tym z Polski

Do służby w Marynarce Wojennej Korei Południowej wcielono okręt podwodny ROKS Shin Chae-ho (SS-086) z serii określanej KSS-III Batch-I. W uroczystości brało udział wielu gości reprezentujących kraje zaprzyjaźnione i potencjalnie zainteresowane zakupem podobnych jednostek. Wśród nich nie zabrakło Polaków z racji na współpracę zbrojeniową z Koreą Południową oraz program "Orka".
04.04.2024

III Międzynarodowy Dzień Dostawców na Konferencji PSEW 2024. Współpraca międzynarodowa – sposób na realizację celów UE w zakresie OZE na rok 2030

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Liczne analizy wskazują, że sektory onshore i offshore wind do 2040 r. mogą zagwarantować w Polsce niemal 200 tysięcy nowych miejsc pracy oraz ponad 450 mld zł wartości dodanej dla polskiej gospodarki.
22.03.2024

Konferencja PSEW2024 – energia z wiatru dla silnej Polski

Transformacja energetyczna całej Europy przyspiesza, a proces ten będzie długi i wymagający. Zielona energia to konieczność z punktu widzenia suwerenności Polski i jej interesu narodowego. Skala czekających nas zmian stanowi ogromne wyzwanie finansowe, techniczne i społeczne. Ustawa wiatrakowa procedowana przez nowy rząd oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość.
20.03.2024

Damen Marine Components dostarczy systemy sterów dla największych przewoźników pojazdów drogą morską

Firma Damen Marine Components (DMC) otrzymała kontrakt na dostawę systemów steru dla czterech przewoźników samochodów osobowych i ciężarówek (Pure Car and Truck Carriers, PCTC), z których każdy może przewieźć do 9200 CEU (jednostek równoważnych samochodom). Statki są budowane w stoczniach China Merchants Jinling Shipyard i China Merchants Heavy Industry dla ich klienta BYD Auto, największego chińskiego producenta pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Budowane PCTC będą obecnie największymi na świecie w swojej klasie.
14.03.2024

Tysiące odwiedzających Edu Offshore Wind 2024 [wideo]

5 i 6 marca młodzież szkół średnich i studenci mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.
10.03.2024

Cyfrowe bliźniaki na statku i w porcie. Logistyka morska pod okiem Wielkiego Brata

"Cyfrowe bliźniaki" i wirtualne społeczności logistyczne mogą pomóc w radzeniu sobie z zakłóceniami w łańcuchu dostaw. Cyfrowe bliźniaki wypłynęły już na szerokie wody i opanowują porty morskie. Zaatakowana przez pandemię Covid-19 logistyka morska na szeroką skalę zaczęła w prowadzać narzędzia informatyczne do obsługi połączeń między kontynentami.
10.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 za nami!

Przez dwa dni targowe młodzież szkół średnich i studenci, głównie z województwa pomorskiego mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.
08.03.2024

Pomorska Platforma Offshore: local czy European content?

W jaki sposób polskie firmy mogą jeszcze zaistnieć w łańcuchach dostaw dla offshore? Czy kwestia local contentu wciąż jest otwarta, czy może pozostała nam już tylko rola widzów, obserwujących jak międzynarodowi gracze czerpią z naszego rynku? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji Pomorskiej Platformy Offshore.
08.03.2024

DWF Poland doradcą Baltic Towers przy projekcie budowy pierwszej w Polsce fabryki morskich wież wiatrowych

DWF Poland doradcą prawnym Baltic Towers sp. z o.o. przy projekcie budowy pierwszej w Polsce fabryki morskich wież wiatrowych (offshore wind).
08.03.2024

Hanwha Ocean i Babcock International podpisały umowę o współpracy w zakresie budowy okrętów podwodnych

W trakcie spotkania, które odbyło się w Warszawie, południowokoreańska stocznia Hanwha Ocean nawiązała współpracę z brytyjskim koncernem Babcock International. Ma to stanowić "znaczący krok naprzód" w zakresie zabezpieczenia programów budowy okrętów podwodnych, oferowanych do wielu państw, wskazując m.in. na Polskę i Kanadę.
08.03.2024

Edu Offshore Wind 2024. Organizatorzy spodziewają się 8 tys. uczniów

W hali Amber Expo wystartowała dziś druga edycja targów edukacyjnych Edu Offshore Wind, kierowanych przede wszystkim do młodzieży szkolnej i studentów. Po zeszłorocznym udanym debiucie organizatorzy spodziewają się jeszcze większego zainteresowania.
06.03.2024

Konferencja „Innovations For Maritime” już 13 marca

13 marca 2024 r. Morskie Centrum Cyberbezpieczeństwa organizuje wraz z Ambasadą Izraela w Polsce oraz Israel Export Institute konferencję „Innovations for Maritime”.
05.03.2024

Dyrektor generalny Stena Line mianowany przewodniczącym grupy łańcucha dostaw i branży transportowej Światowego Forum Ekonomicznego

Niclas Mårtensson, dyrektor generalny Stena Line, został nowym przewodniczącym grupy łańcucha dostaw i branży transportowej Światowego Forum Ekonomicznego. Niclas Mårtensson będzie reprezentował Stena AB, odgrywając kluczową rolę w przyspieszeniu transformacji branży w ciągu najbliższych dwóch lat.
19.02.2024

Ameryka wstrzymuje dostawy LNG. Czy czeka nas kryzys energetyczny?

Administracja Joe Bidena wstrzymała nowe zatwierdzenia amerykańskiego Departamentu Energii dla możliwych projektów eksportowych skroplonego gazu ziemnego (LNG). Działanie Amerykanów spotkało się z licznymi reakcjami na całym świecie, stanowiąc zarazem element gry politycznej w wyścigu o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.
08.02.2024

Samsung Heavy Industries zbuduje gazowce dla bliskowschodniego armatora

Stocznia z Korei Południowej poinformowała o podpisaniu 6 stycznia kontraktu o wartości blisko 3,5 mld dolarów z klientem pochodzącym z Bliskiego Wschodu. W jego ramach do 2028 roku wykonawca ma dostarczyć 15 statków do transportu LNG.
06.02.2024

Polska i Dania przechodzą od słów do czynów w przyspieszaniu transformacji energetycznej

Wybór Polski jako celu pierwszej zagranicznej podróży JW Króla Fryderyka X od objęcia w połowie stycznia tronu Danii nie był przypadkowy - jak podkreślał duński monarcha, oba kraje łączą nie tylko wspólne wartości, ale także interesy gospodarcze, zwłaszcza w obszarze tzw. zielonej transformacji. Podczas wizyty podpisano wiele listów intencyjnych dotyczących ambitnych inwestycji w zrównoważone rolnictwo, produkcję biogazu, elektrownie morskie czy dekarbonizację warszawskiego metra.
06.02.2024

Babcock z kontraktem na dostawę systemów uzbrojenia dla południowokoreańskich okrętów podwodnych

Stocznia Hanwha Ocean zawarła z Babcock International siedmioletni kontrakt w ramach prac nad nowoczesnymi okrętami podwodnymi serii KSS-III Batch-II. Wiąże się on z produkcją i instalacją systemu wyrzutni, który będzie wykorzystywany do użycia pocisków i torped, jakie znajdą się w wyposażeniu tych jednostek. Udział brytyjskiego koncernu w tym przedsięwzięciu jest istotny dla polskich specjalistów, gdyż dotyczy okrętów podwodnych proponowanych w ramach programu "Orka" dla Marynarki Wojennej RP.
05.02.2024

Król Fryderyk X: Polska i Dania od lat współpracują w kwestiach klimatycznych

Polska i Dania od wielu lat współpracują ze sobą w obszarach związanych z klimatem. W kolejnych dniach chciałbym tę współpracę pogłębić - powiedział w środę król Danii Fryderyk X podczas otwarcia Forum Biznesu.
31.01.2024

Polsteam Dąbie już we flocie PŻM

23 stycznia w chińskiej stoczni Shanhaiguan w Qinhungdao (prowincja Hebei) odbyło się uroczyste przekazanie najnowszego statku Polskiej Żeglugi Morskiej – m/s „Polsteam Dąbie”. To jednostka o nośności 37000 ton zaliczana do klasy tzw. jeziorowców (laker-max).
23.01.2024

Co dzieje się w obszarze morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii?

„Możecie być pewni: morska energia wiatrowa będzie w przyszłości jednym z największych zasobów energii na świecie” oraz: „To będzie wielka szansa dla Norwegii”. Te słowa wypowiedział parę dni temu premier Norwegii Jonas Gahr Støre na corocznej konferencji organizowanej przez NHO (Konfederacja Norweskich Przedsiębiorców).
16.01.2024

W Gdyni powołano Polską Izbę Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW)

11 stycznia w Gdyni odbyło się Walne Zgromadzenie Założycielskie Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW). Statut nowopowstającego organu samorządu gospodarczego sygnowało 127 przedstawicieli przedsiębiorstw prowadzących lub planujących działalność w zakresie produkcji komponentów, świadczenia usług, handlu lub budownictwa dla sektora morskiej energetyki wiatrowej na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Nowo powołana Izba będzie pierwszym w Polsce samorządem gospodarczym dla sektora morskiej energetyki wiatrowej.
15.01.2024

Branża wiatrowa proponuje 10 kroków dla budowy silnego przemysłu w Polsce

Branża energetyki wiatrowej proponuje 10 kroków do budowy w Polsce silnego przemysłu, pracującego na jej rzecz. Przedstawione w środę na konferencji prasowej postulaty zakładają m.in. aktualizację celów, wsparcie dla lokalnych producentów, szkolenie kadr.
10.01.2024

Premiera raportu „Rozwój przemysłu onshore i offshore wind w Polsce. Budowa łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej - plan działania”

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej „Energia z wiatru, silny przemysł, stabilny łańcuch dostaw – filary transformacji energetycznej” organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zaprezentowany został raport „Rozwój przemysłu onshore i offshore wind w Polsce. Budowa łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej - plan działania”.
10.01.2024

Hanwha Ocean i Samsung Heavy Industries łączą siły, aby sprostać wyzwaniom portfela zamówień w branży stoczniowej

Jedne z największych stoczni w Korei Południowej zawarły umowę w zakresie współpracy przy budowie statków dla klientów. To sytuacja wyjątkowa w branży stoczniowej tego kraju, gdyż obie firmy rywalizowały w zakresie zwiększania portfela zamówień i zwiększania swojej pozycji.
05.01.2024

Finał głośnego procesu w chińskiej branży stoczniowej. Były prezes CSIC skazany za korupcję

Sąd w Szanghaju skazał Hu Wenminga, byłego prezesa China Shipbuilding Industry Company Limited (CSIC) na 13 lat więzienia i zapłatę równowartości 700 tys. dolarów. To efekt kilkuletniego śledztwa i procesu wielkiego skandalu korupcyjnego, jakiego miał się dopuścić niegdyś czołowy przedstawiciel chińskiej branży stoczniowej.
29.12.2023

Południowokoreańska stocznia przerywa udział przy budowie gazowców dla Rosji

Stocznia Samsung Heavy Industries, jedna z czołowych w Korei Południowej, ogłosiła że zawiesza współpracę z rosyjską Zwiezdą. Oznacza to zaprzestanie udziału przy budowie statków do transportu LNG. Współudział przy rosyjskich projektach stoczniowych był od czasu inwazji Rosji na Ukrainę powodem kontrowersji i nacisków ze strony społeczności międzynarodowej.
28.12.2023

Konferencja prasowa „Energia z wiatru, silny przemysł, stabilny łańcuch dostaw – filary transformacji energetycznej”

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zaprasza na podsumowanie roku 2023 i plany na Nowy Rok w branży energetyki wiatrowej, który zapowiada się intensywnie.
27.12.2023

Polska Izba Morskiej Energetyki Wiatrowej pierwszą w Polsce organizacją samorządu gospodarczego działającą na rzecz sektora offshore wind

W odpowiedzi na dynamiczny rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz w regionie bałtyckim, powstanie nowa izba gospodarcza. Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW), działające od 2010 roku wyłącznie na rzecz polskiego przemysłu offshore wind, powołuje do życia Polską Izbę Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW).
20.12.2023

COSCO przygotowuje swoje statki do metanolu

Chińskie COSCO Heavy Industry Shanghai zmodernizuje cztery kontenerowce COSCO Line, by mogły wykorzystywać w charakterze paliwa metanol. Za wymianę silników odpowiadać będzie MAN Energy Solutions.
08.12.2023

Hanwha Ocean zbuduje najnowocześniejsze okręty podwodne dla Korei Południowej. Te same oferuje w ramach programu "Orka"

Południowokoreańska Administracja Przejęć Obronnych (Defense Acquisition Program Administration, DAPA) wybrała Hanwa Ocean jako głównego wykonawcę do budowy i dostarczenia kluczowych dla sił morskich państwa okrętów podwodnych z serii KSS-III Batch-II. Takie same są oferowane Polsce w ramach programu "Orka".
08.12.2023

Doki w Chinach pękają w szwach. W Korei i UE pustoszeją

Chińscy stoczniowcy w 2023 r. odnotowali 63% wzrost zamówień na nowe projekty. Tak wynika danych podanych przez CANSI za okres od stycznia do października. Chińscy stoczniowcy uzyskali zamówienia na 61,06 mln t w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2023 r. Innowacyjne promy z Chin i kontenerowce oraz masowce możemy oglądać w polskich portach prawie codziennie.
07.12.2023

W świątecznej atmosferze o offshorze i wodorze

Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej zorganizowała 1 grudnia świąteczne spotkanie dla wszystkich swoich sygnatariuszy. Zostało ono podzielone na dwie części. Część prezentacyjna miała miejsce w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, natomiast świąteczny networking przeniósł się do hotelu Almond.
04.12.2023

"Orka" po koreańsku. Hanwha Ocean prezentuje KSS-III. To propozycja okrętu podwodnego dla Polski

Stoczniowy gigant z Korei Południowej, Hanwha Ocean zorganizował konferencję prasową, w trakcie której przedstawił polskim dziennikarzom propozycję dla polskiej Marynarki Wojennej. Była to także demonstracja aspiracji w zakresie współpracy z Polską w sektorze morskim. Zorganizowane w tym celu spotkanie było także okazją do zapoznania się z potencjałem stoczniowym firmy, wymianą doświadczeń oraz ofertą dla polskich władz.
30.11.2023

Pierwszy na świecie silnik zasilany metanolem zamówiony do tankowca VLCC

China Merchants Energy Shipping (CMES), gigantyczna firma żeglugowa notowana na giełdzie w Szanghaju i spółka-córka China Merchants Heavy Industry (CMHI), zamówiła główny silnik MAN B&W 7G80ME-LGIM w związku z budową tankowca VLCC. To pierwsze tego rodzaju zamówienie na silnik metanolowy typu dual-fuel dla tego rodzaju statku. Statek będzie konstruowany przez Dalian Shipbuilding Industry Co (DSIC), a dostawa planowana jest do kwietnia 2026 roku.
22.11.2023

Międzynarodowa Konferencja – Korytarze Wodorowe już 30 listopada w Legnicy

Stowarzyszenie Dolnośląska Dolina Wodorowa zaprasza na Międzynarodową Konferencję – Korytarze Wodorowe. To będzie najważniejsze wydarzenie gospodarcze tego roku na styku Polski, Niemiec i Czech. - Chcemy udzielić odpowiedzi na pytanie: jak przygotować się biznesowo do rewolucji i co to właściwie oznacza dla przedsiębiorców, samorządów oraz świata nauki? - mówi Agnieszka Spirydowicz z Dolnośląskiej Doliny Wodorowej.
15.11.2023

DNV wie jak optymalizować projektowanie instalacji morskich farm wiatrowych

DNV zakończyło etap 1 wspólnego projektu branżowego, którego celem było ustanowienie standardów podstacji morskich dla rozwijającego się sektora pływającej energii wiatrowej. Wnioski zawarte w raporcie warte są upowszechniania, by uniknąć wpadek firm uczestniczących w budowie zarówno stacjonarnych jak i pływających farm wiatrowych. A jest ich ostatnio zbyt wiele.
08.11.2023

Częściowy odbiór symulatora spawania Flint Systems zakończony pozytywnie

Flint Systems przedstawił odbiorcy, Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, prototyp zamówionego symulatora spawania.
07.11.2023

Świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore

Już 1.12 odbędzie się świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore, "Spotkanie sygnatariuszy Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Offshore i wodór w synergii dla rozwoju zielonej energetyki". Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
06.11.2023

Sztorm w kontenerowych frachtach w 2024. Operatorzy liniowi będą ratować bilanse kosztem klientów

Armatorzy i operatorzy flot kontenerowych nie odpuszczą w 2024 r. Linie żeglugowe planują podwyżki stawek frachtowych. W efekcie w 2024 r. łańcuchy dostaw na całym świecie mogą być poważnie zagrożone przewidują analitycy Xeneta z Oslo.
25.10.2023

Safety first! Jak wygląda bezpieczeństwo pracy w branży offshore?

Offshore to dynamicznie rozwijająca się gałąź przemysłu morskiego, która przyczynia się do tworzenia tysięcy wysoko specjalistycznych miejsc pracy. Szacuje się, że w nadchodzących 20 latach w samej tylko morskiej energetyce wiatrowej może znaleźć zatrudnienie aż 100 tys. osób1. Zaawansowane projekty offshore niosą ze sobą liczne wyzwania w zakresie przestrzegania przepisów bezpieczeństwa morskiego.
16.10.2023

200 mln euro na fabrykę wież wiatrowych w Gdańsku

Fabryka wież wiatrowych offshore Baltic Towers z Gdańska otrzymała wsparcie Polskiej Strefy Inwestycji na budowę nowej hali produkcyjno-magazynowej o wartości około 200 mln euro. Ta inwestycja będzie miała duży wpływ na krajobraz gospodarczy Trójmiasta, przywracając funkcje przemysłowe na południowym krańcu wyspy Ostrów.
09.10.2023

GreenVoyage2050. 210 million NOK na zieloną transformację żeglugi krajów rozwijających się

We wrześniu rząd Norwegii przeznaczył znaczne środki finansowe na współpracę z krajami rozwijającymi się w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z żeglugi. 210 mln NOK przekazano Międzynarodowej Organizacji Morskiej na drugi etap realizacji projektu IMO GreenVoyage2050.
08.10.2023

MacGregor dostarczy sprzęt RoRo dla pierwszego statku typu PCTC zasilanego metanolem

MacGregor, część Cargotec, został wybrany do dostarczenia sprzętu RoRo dla dwóch pierwszych na świecie czystych i beezemisyjnych statków do przewozu samochodów i ciężarówek (Pure Car and Truck Carrier, PCTC), napędzanych metanolem dla firmy China Merchant Energy Shipping.
29.09.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Industria Project

Morska energetyka wiatrowa rozwija się w niebywałym tempie, a rola krajowych graczy staje się coraz bardziej zauważalna również na globalnej arenie. Jednym z wiodących uczestników tego sektora jest Industria Project. Firma już od dawna nie tylko kształtuje polski rynek inżynieryjny, ale także wprowadza innowacje, które stają się standardem w branży.
19.09.2023

Europejski łańcuch dostaw dla energetyki wiatrowej w cieniu chińskiego smoka

UE chce masowo rozwijać odnawialne źródła energii i wzmacniać europejskie łańcuchy dostaw czystej energii. Jednak projektowana tzw. dyrektywa Net-Zero Industry Act jest niewystarczająca i wymaga poprawy. Jej obecne zapisy mocno ograniczają rozwój europejskiego łańcucha dostaw dla energii wiatrowej i sprawiają, że chińscy producenci turbin zaczynają pozyskiwać coraz więcej klientów w Europie.
17.09.2023

Biopaliwo na bilety (promowe). Innowacje na i pod pokładami promów

Pasażerowie fińscy korzystający z transportu morskiego po raz drugi z rzędu uznali Viking Line za najbardziej zrównoważoną firmę żeglugową obsługującą połączenia między Finlandią a Szwecją. Prawie połowa osób, które wypełniły ankietę, wybierze w przyszłości jeszcze bardziej przyjazne dla klimatu środki transportu, a dwie trzecie są gotowe dopłacić do biletu, aby zmniejszyć niekorzystny wpływ statku na środowisko – wynika z najnowszego badania EPSI linii promowych Passenger Transport Ferries 2023.
17.09.2023

Eksperci branży offshore na Politechnice Gdańskiej. Odbyła się konferencja Baltic Windustry

We wtorek, 12 września naukowcy, eksperci, inwestorzy i przedstawiciele firm z branży morskiej energetyki wiatrowej spotkali się na Politechnice Gdańskiej. Wszystko za sprawą konferencji „Baltic Windustry 2023: industrial research in offshore wind energy”, której gospodarzem była gdańska politechnika.
14.09.2023

Hanwha z ofertą zangażowania polskich stoczni w programie "Orka"

Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach jednym z wystawców był południowokoreański koncern Hanwa, który jest jednym z oferentów chcących stanąć do przetargu na budowę okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej.
10.09.2023

Już 12 września na Politechnice Gdańskiej startuje konferencja branży offshore Baltic Windustry 2023

W najbliższy wtorek 12 września na Politechnice Gdańskiej odbędzie się konferencja Baltic Windustry 2023. Wydarzenie jest skierowane do naukowców, inwestorów i przedstawicieli firm z branży morskiej energetyki wiatrowej. Wśród prelegentów znajdują się przedstawiciele m.in. zagranicznych uczelni, organizacji promujących rozwój energetyki wiatrowej, przedsiębiorstw z branży offshore, a także Komisji Europejskiej.
08.09.2023

Tak będzie wyglądała fabryka wież wiatrowych w Gdańsku

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. razem z partnerem strategicznym GRI Renewable Industries S.L. oraz firmą Baltic Towers Sp. z o.o. rozpoczyna realizację nowej inwestycji na rzecz wsparcia rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW). To przełomowe wydarzenie dla polskiego sektora energii odnawialnej.
04.09.2023

Uroczyste wbicie łopaty pod budowę fabryki morskich wież wiatrowych w Gdańsku

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. razem z partnerem strategicznym GRI Renewable Industries S.L. oraz firmą Baltic Towers Sp. z o.o. rozpoczyna realizację nowej inwestycji na rzecz wsparcia rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW). To przełomowe wydarzenie dla polskiego sektora energii odnawialnej.
31.08.2023

Premier Japonii apeluje do Chin o zniesienie embargo na owoce morza, w tle elektrownia w Fukushimie

W reakcji na rozpoczęcie w czwartek uwalniania wody z uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima Chiny natychmiast wprowadziły całkowity zakaz importu owoców morza i produktów pochodzenia morskiego. Japoński premier Fumio Kishida zaapelował do Chin o zniesienie zakazu i przystąpienie do naukowej debaty. Analiza pierwszych próbek spuszczonej wody wykazała w piątek, że stężenie trytu mieści się w bezpiecznych granicach.
25.08.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Azjatycki przemysł stoczniowy płynie cała naprzód. Europejski w kilwaterze

Przemysł stoczniowy przeżywa boom i armatorzy biją się o miejsca w dokach. Niestety, ale w stoczniach azjatyckich. Europejskie stocznie ratują się zamówieniami na statki pasażerskie, specjalistyczne i okręty. Firmy z otoczenia stoczni ratują się sprzedając najnowocześniejsze urządzenia i technologie do stoczni azjatyckich.
04.08.2023

Największa technologiczna konferencja w branży offshore wind w Gdańsku już 12 września

Kolejna edycja Konferencji "Baltic WINDUSTRY 2023: industrial research in offshore wind energy" organizowanej przez Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej we współpracy z PSEW, odbędzie się 12.09.2023 r. w auli Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej.
01.08.2023

Rynek pływających terminali LNG. FSRU w Gdańsku na inwestycyjnym kursie

Flota FSRU podwoi się do 2025 roku – przewidywali około 10 lat temu analitycy z Oxford Institute of Energy Studies. Po napaści Rosji na Ukrainę widać, że wiele krajów europejskich poszukuje sposobów na zwiększenie możliwości przeładunkowych skroplonego gazu. W Polsce zdecydowano, że statek FSRU zacumuje w Zatoce Gdańskiej.
10.07.2023

Ørsted opracowuje statek pomiarowy dla morskiej energetyki wiatrowej

Dążąc do bycia jednym z liderów morskiej energetyki wiatrowej duński koncern Ørsted opracował pierwszy, bezzałogowy statek powierzchniowy, zaprojektowany specjalnie do morskich działań pomiarowych. Przedsięwzięcie jest motywowane przyspieszeniem tempa rozwoju w branży offshore wind.
23.06.2023

Politechnika Gdańska podpisała list intencyjny o współpracy z Siemensem

Politechnika Gdańska gościła 21 czerwca br. wydarzenie firmy Siemens: Digital Pathways 2023 Industry & Education Cooperation Meeting. Jednym z jego głównych elementów było podpisanie listu intencyjnego o współpracy PG z Siemens Industry Software, który w imieniu uczelni sygnował rektor prof. Krzysztof Wilde.
21.06.2023

Kolejna edycja Baltic Windustry już we wrześniu

Konferencja „Baltic Windustry 2023: industrial research in offshore wind energy” organizowana przez Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej odbędzie się 12 września br. w auli Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej. Celem tegorocznej edycji jest przedstawienie i upowszechnienie aktualnie rozwijających się trendów i nowych technologii w branży offshore oraz wzmocnienie współpracy środowiska biznesowego i naukowego.
13.06.2023

Siemens będzie współpracować z Politechniką Gdańską

W środę 21 czerwca 2023 roku Politechnika Gdańska będzie gospodarzem wydarzenia Siemens – Digital Pathways 2023 Industry & Education Cooperation Meeting, podczas którego władze uczelni podpiszą list intencyjny o współpracy z Siemens Industry Software.
12.06.2023

OWGP przyznaje granty innowatorom morskiej energetyki wiatrowej

Piętnaście brytyjskich firm otrzymało dofinansowanie w wysokości 2 milionów funtów od Offshore Wind Growth Partnership (OWGP).
31.05.2023

EDPR zakończyła budowę swojej największej rozproszonej elektrowni słonecznej o mocy 19 WMp w Anhui w Chinach

Inwestycja jest największą rozproszoną elektrownią słoneczną, którą Grupa EDP zrealizowała w jednej lokalizacji, i przyczynia się do osiągnięcia celów spółki związanych z transformacją energetyczną w Chinach.
10.05.2023

Chińska stocznia otrzymuje największe pojedyncze zamówienie na tankowce od Dynacom

Ożywienie na rynku ropy naftowej i energii przyczynia się do nagłego wzrostu liczby zamówień na budowę nowych tankowców. Segment ten odkładał wymianę tonażu w czasie długotrwałej dekoniunktury, a teraz, podobnie jak wcześniej linie kontenerowe, walczy o pozyskanie miejsc na budowę. Chińskie stocznie korzystają z gwałtownego wzrostu liczby zamówień na nowe tankowce i wypełniają luki budowlane do 2025 r. i później.
05.05.2023

DNV szuka rozwiązania problemu trzęsień ziemi na MFW

DNV rozpoczęło realizację wspólnego projektu branżowego (joint industry project - JIP) w celu zwiększenia bezpieczeństwa w procesie projektowania morskich farm wiatrowych w rejonach narażonych na trzęsienia ziemi.
01.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak zmierzyć wodór? Aparatura kontrolno-pomiarowa w aplikacjach wodorowych

Aparatura kontrolno-pomiarowa jest kluczowym elementem każdej instalacji przemysłowej. Służy do zapewnienia jakości i bezpieczeństwa oraz optymalizacji procesów przemysłowych. Jest też podstawą wszelkich układów rozliczeniowych.
27.04.2023

Rusadir wypłynął z Nauty na szerokie wody

Ze Stoczni Remontowej Nauta wypłynął Rusadir – nowoczesny prom, który przechodził w Gdyni ostatnie prace przed wejściem do eksploatacji w barwach nowego operatora, linii Balearia.
10.04.2023

Transformacja energetyczna i przyszłość energetyki w Polsce. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER odbędzie się już 13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel. Najważniejsze wydarzenie skierowane do sektora energetycznego po raz kolejny zgromadzi przedstawicieli zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, ekspertów, przedstawicieli świata nauki oraz członków izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych.
29.03.2023

Plany wzmocnienia łańcuchów dostaw w Europie nie satysfakcjonują branży wiatrowej

W marcu Komisja Europejska przedstawiła pakiet rozwiązań regulacyjnych, które mają wesprzeć lokalny przemysł związany z technologiami zeroemisyjnymi. Jest to odpowiedź na zbyt duże uzależnienie transformacji energetycznej od importu komponentów i surowców spoza Europy. Do przedstawionej propozycji odniosła się branża wiatrowa, która ocenia, że propozycja nie spełnia wymogów realnego wsparcia łańcuchów dostaw.
24.03.2023

Zielone i niebieskie innowacje tematem konferencji Norway Grants Innovation Day

Green industry innovation i Blue Growth to obszary objęte programem wsparcia Funduszy Norweskich. Już w przyszłym tygodniu to one będą istotnym zagadnieniem poruszanym w trakcie konferencji Norway Grants Innovation Day. O tym, czym są zielone i niebieskie innowacje, można przekonać się na przykładzie projektów zrealizowanych przy wsparciu i dofinansowaniu przez rząd Norwegii.
23.03.2023

Projekt wodorowego statku autorstwa firmy Aurelia uzyskał aprobatę RINA

Aurelia Green Ship Concept Design zaprezentowała nowy projekt statku całkowicie zasilanego wodorem, który stanowi wyzwanie dla przyszłości branży ekologicznego projektowania. Certyfikat AiP (Approval in Principle) został wydany przez RINA na podstawie nowo opublikowanych zasad klasyfikatora dla statków napędzanych wodorem oraz przewodnika dotyczącego zatwierdzania co do zasady nowych technologii.
21.02.2023

Czarter na czas – warunki płatności hire

W naszym artykule Czarter na czas - hire (opłata czarterowa) rozpoczęliśmy analizę prawną warunków czarterowych oraz, w ogólniejszym ujęciu common law, płatności „hire” (opłaty czarterowej).
17.02.2023

Austal dostarcza australijskiej marynarce wojennej kolejną jednostkę patrolową

To już czwarty okręt typu Cape, który Australian Royal Navy otrzymuje od krajowego dostawcy. ADV Cape Capricorn niedługo rozpocznie służbę.
14.02.2023

SEAONICS zdobywa nagrodę Innovation of the Year na konferencji Offshore Support Journal Conference 2023 w Londynie

Firma SEAONICS zdobyła nagrodę Innowacji Roku podczas OSJ (Offshore Support Journal Conference and Exhibition) Awards w Londynie 8 lutego tego roku za w pełni elektryczny żuraw z kompensacją 3D ECMS SEAONICS (ECMC- Electric Controlled Motion Compensated).
13.02.2023

Stocznia Fincantieri zwodowała kolejny ekologiczny wycieczkowiec

Włoskie przedsiębiorstwo uczyniło kolejny krok związany z budową nowego, ekologicznego wycieczkowca dla Regent Seven Seas Cruises, marki należącej do Norwegian Cruise Line Holdings. Dostawa jest zaplanowana na listopad tego roku.
03.02.2023

Liderzy offshore wind opracują metodę liczenia śladu węglowego morskich farm wiatrowych

Jedenastu deweloperów morskiej energii wiatrowej – bp, EnBW, Fred Olsen Seawind, Parkwind, RWE, ScottishPower Renewables, Shell, SSE, Total Energies, Vattenfall i Ørsted – współpracuje z Carbon Trust, aby przyszłość morskiej energii wiatrowej była jeszcze bardziej zrównoważona.
31.01.2023

Brytyjski sektor offshore wind chce współpracować z rybakami

Spółka SSE Renewables opublikowała raport, który przedstawia wizję firmy dotyczącą lepszego współistnienia sektora rybołówstwa z morskimi farmami wiatrowymi, zarówno w trakcie budowy jak i eksploatacji instalacji OZE.
29.01.2023

Umowa na budowę fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej w Gdańsku zawarta

Agencja Rozwoju Przemysłu oraz GRI Renewable Industries podpisały w czwartek umowę ws. budowy nowej fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Wartość szacowanej inwestycji to ponad 150 mln euro, a planowane uruchomienie produkcji to 2025 r.
19.01.2023

Kwantowa rewolucja (nie tylko) w morskiej logistyce

Transport przeżywa w ostatnim czasie istotne zawirowania wciąż wpadającą w nowe mutacje pandemią koronawirusa oraz sankcjami wprowadzonymi na Roję po napaści tego kraju na Ukrainę. Okazało się, że zatory na ostatniej mili w porcie, centrum logistycznym czy terminalu wywołują globalne zawirowania na wiodących rynkach przemysłowych zarówno po stronie podażowej jak i popytowej.
09.01.2023

Ocean Indyjski bezpieczny dla żeglugi od 1 stycznia 2023 r. To informacja ważna dla Polski i jej bezpieczeństwa energetycznego i militarnego

Po ponad dekadzie skutecznych operacji zwalczania piractwa zmniejszających zagrożenie, biznes żeglugowy wycofał obszar wysokiego ryzyka na Oceanie Indyjskim – informuje armatorów pływających pod banderą cypryjską Maritime Cyprus.
30.12.2022

Turcja wzmocni swoje siły nawodne o bezzałogowe jednostki. Kontrakt już podpisany

Tureckie Ministerstwo Obrony (Savunma Sanayii Başkanlığı, SSB) podpisało kontrakt z ARES Shipyard i Meteksan na dostarczenie bezzałogowych jednostek nawodnych ULAQ.
28.12.2022

Pociski dla okrętów holenderskiej Marynarki Wojennej wybrane

Koninklijke Marine wskazała firmę Kongsberg jako dostarczyciela pocisków Naval Strike Missile w ramach modernizacji swoich morskich sił zbrojnych. Tego samego uzbrojenia używa m.in. polska Marynarka Wojenna.
13.12.2022

Ørsted i Skovgaard Energy ogłaszają duży projekt dotyczący morskiej energetyki wiatrowej

Duńskie przedsiębiorstwa rozwijające branżę odnawialnych źródeł energii podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju wspólnego projektu Power-to-X, rozwijającego zakres wykorzystania zielonej energetyki.
06.12.2022

Samsung Heavy Industries utrzymuje dobrą passę w branży stoczniowej

Południowokoreańska stocznia wygrała kontrakt na budowę dwóch zbiornikowców wahadłowych. Nieujawniona firma zarejestrowana na jednej z wysp Oceanii zamówiła jednostki transportowe w cenie 346,6 miliarda wonów (255 milionów USD). Dostawa jest zaplanowana do końca czerwca 2025 roku.
22.11.2022

Nuklearne okręty podwodne Chin otrzymały nowe uzbrojenie balistyczne

Atomowe okręty typu 094 zostały wyposażone w międzykontynentalne pociski balistyczne, o większym zasięgu niż dotychczas używane. US Navy przygląda się temu z uwagą.
21.11.2022

Shanghai Electric prezentuje informacje branżowe podczas siódmego Międzynarodowego Szczytu Przybrzeżnej Energetyki Wiatrowej

W dniach 10-12 listopada w prowincji Hainan w Chinach odbył się siódmy Międzynarodowy Szczyt Przybrzeżnej Energetyki Wiatrowej, którego organizatorem była firma Shanghai Electric Wind Power Group Co.
18.11.2022

Nowa instytucja określi przyszłe potrzeby offshore w Wielkiej Brytanii

Członkowie Energy Skills Alliance, OPITO i ECITB, współfinansują rozwój brytyjskiego Offshore Energy Skills Intelligence Hub, aby opracować potrzeby branży energetyki morskiej w zakresie szkolenia personelu oraz rozwoju jego umiejętności na najbliższe kilkadziesiąt lat.
09.11.2022

Wycieczkowce płyną cała naprzód. Rejsy dla amatorów odkrywców to najszybciej rosnący rynek

Operatorzy statków pasażerskich szybko odbudowują rynek po zapaści spowodowanej pandemią. Rejsy luksusowe i ekspedycyjne to najszybciej rozwijające się segmenty rynku wynika z najnowszych badań zaprezentowanych w rocznym raporcie „2022 Cruise Industry News”.
05.11.2022

BP tworzy globalny zespół ds. floating offshore

BP w ostatnich dniach poinformowało, że otwiera się na nowe możliwości w obszarze swojej działalności związanej z morską energią wiatrową. Tym razem poszukuje osoby na stanowisko dyrektora ds. pływających morskich elektrowni wiatrowych - która będzie rozwijać i kierować globalnym zespołem zajmującym się morską energią wiatrową z bazy BP w Wielkiej Brytanii.
16.10.2022

Stocznia Yangzijiang Shipbuilding ma porftel zamówień o wartości 14,67 mld dolarów singapurskich. To 5 razy więcej niż roczna sprzedaż polskich stoczni

To 5 razy więcej niż portfel uzyskany przez stoczniowców z Niemiec w ub.r. i 5 razy więcej niż roczna sprzedaż polskich stoczni. Yangzijiang Shipbuilding Holdings poinformowało na początku października, że ma 22 nowe kontrakty. Zwiększają one portfel zamówień w tym roku do 40 statków.
10.10.2022

Niezidentyfikowane drony w pobliżu pola gazowego na Morzu Północnym

Duńska policja poinformowała we wtorek o otrzymaniu informacji o zaobserwowaniu niezidentyfikowanych dronów w pobliżu pola gazowego na Morzu Północnym. Drony miano widzieć w ubiegły weekend.
04.10.2022

Korupcja w porcie i na morzu. Prawie 3 bln USD haraczu rocznie płacą operatorzy statków w portach

W ciągu zaledwie kilku miesięcy br. Morska Sieć Antykorupcyjna zebrała ponad 50 tys. zgłoszeń o korupcyjnych żądaniach na całym świecie. To rekordowe dane w ciągu ostatnich 10 lat, Dane zebrano z ponad 1000 portów w ponad 150 krajach używając anonimowego systemu zgłaszania incydentów.
02.10.2022

Skandynawowie opracowują morską podstację wiatrową

Duńskie firmy Semco Maritime i ISC Consulting Engineers oraz stowarzyszona z Technip Energies spółka Inocean z siedzibą w Norwegii i Szwecji przedstawiły koncepcję morskiej podstacji wiatrowej.
22.09.2022

Branża offshore spotkała się na Politechnice Gdańskiej [WIDEO]

W miniony czwartek na Politechnice Gdańskiej odbyła się konferencja Baltic Windustry z udziałem przedstawicieli najważniejszych podmiotów branży morskiej energetyki wiatrowej. W jednym miejscu spotkali się deweloperzy, eksperci i naukowcy.
12.09.2022

Europejskie stocznie umierają pod presją chińskiej i koreańskiej konkurencji. Za 10 lat doki będą puste?

Przemysł budowy statków w Europie jeszcze pracuje. Za 10 lat europejski przemysł produkcji statków może być już tylko historią. Stocznie europejskie są bezbronne wobec praktyk dumpingowych oraz bezpośredniego wsparcia przemysłu stoczniowego przez państwa azjatyckie. Armatorzy europejscy działający pod ochronnym parasolem i często z istotnym wsparciem swoich państw zyski lokują w stoczniach azjatyckich.
07.09.2022

Targi SMM w Hamburgu wystartowały [WIDEO]

Tegoroczna edycja SMM jest jubileuszową – trzydziestą. Potrwa cztery dni do 9 września. Organizatorzy spodziewają się około 40 tys. gości z blisko 100 krajów, którzy odwiedzą łącznie prawie 2 tys. stanowisk rozmieszczonych w 11 halach i wezmą udział w wielu pięciu konferencjach i wielu mniejszych wydarzeniach towarzyszących.
06.09.2022

PŻM. Kontrakt na budowę czterech jeziorowców podpisany

Polska Żegluga Morska podpisała z chińską stocznią kontrakt na budowę czterech masowców do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich – poinformował w czwartek rzecznik PŻM. Jednostki mają wejść do eksploatacji w 2025 r.
01.09.2022

Jak przygotować się na największe wyzwania globalnych łańcuchów dostaw?

Niedobór kontenerów, wciąż wysokie stawki i opóźnienia w tranzycie - jak przygotować się na największe wyzwania globalnych łańcuchów dostaw?
24.08.2022

Konferencja Baltic Windustry 8 września w Gdańsku

8 września na Politechnice Gdańskiej odbędzie się międzynarodowa konferencja Baltic Windustry: industrial research in offshore wind energy.
16.08.2022

Towimor S.A. i PŻM rozwijają działalność w Chinach

Polska Żegluga Morska, wspierając rodzimych dostawców, po raz kolejny wybrała współpracę z Towimor. Toruńska spółka dostarczy urządzenia cumowniczo-kotwiczne na nowo budowane jednostki polskiego armatora zamówione w chińskiej stoczni.
21.07.2022

Studenci UMG gotowi na wyzwania offshore [ZDJĘCIA]

Przez cały ubiegły tydzień w centrum szkoleniowym Vulcan Training & Consultancy w Szczecinie gościli studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Przeszli kompleksowe szkolenia bezpieczeństwa umożliwiające pracę w branży oil & gas oraz morskiej energetyce wiatrowej.
19.07.2022

Koreańskie stocznie walczą o podium z Chinami

W maju br. koreańskie stocznie podpisały kontrakty na 20 jednostek i 1,2 miliona CGT i przejęły prawie połowę światowego portfela kontraktów na który złożyło się 57 statków i 2,5 miliona CGT. Na początku lipca br. Korea Shipbuilding & Offshore Engineering Co. (KSOE) z Korei Południowej powiększyła swój portfel o 10 zbiornikowców LNG o wartości 2,21 mld dolarów. Wojna wyraźnie napędza stoczniom portfel na gazowce i zbiornikowce.
12.07.2022

[WIDEO] Zatonął chiński statek do budowy morskich farm wiatrowych. Są ofiary

Morskie Centrum Poszukiwania i Ratownictwa Guangdong poinformowało, że do godziny 15.30 czasu lokalnego 4 lipca ratownicy odkryli i wydobyli 12 ciał 50 mil morskich na południowy zachód od zatopionego statku. Nie została potwierdzona jeszcze tożsamości, ale wszystko wskazuje że to załoga statku Fujing 001 służącego do budowy morskich farm wiatrowych.
07.07.2022

ST³ OFFSHORE na sprzedaż po raz piąty

Szczecińska fabryka stalowych fundamentów dla sektora offshore wind idzie po raz piąty pod młotek.
03.07.2022

Chińczycy chcą produkować w Europie fundamenty dla morskich turbin wiatrowych

Jak donoszą zagraniczne media branżowe, chińska spółka Dajin Offshore Heavy Industry planuje otworzyć na terenie Europie fabrykę fundamentów dla morskich turbin wiatrowych. W planie jest także produkcja pływających platform.
17.06.2022

[WIDEO] Posidonia 2022. Polska branża morska prezentuje swoje możliwości

Drugi dzień targów Posidonia 2022 w Grecji był ważnym momentem dla polskiej delegacji. Tego dnia odbyło się seminarium o możliwościach polskiego przemysłu morskiego.
09.06.2022

Otwarta Akademia Baltic Windustry zaprasza na wykład otwarty

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej i Związek Uczelni Fahrenheita zapraszają na wykład otwarty dr. inż. Dawida Augustyna pt. "Projektowanie i obsługa konstrukcji wsporczych morskich turbin wiatrowych, z uwzględnieniem technologii Digital Twin".
07.06.2022

Problemy w Szanghaju. Czy będzie kolejny kryzys łańcucha dostaw?

Restrykcje koronawirusowe oraz problemy z logistyką sprawiają, że po raz kolejny jesteśmy świadkami zatorów portowych, tym razem w porcie w Szanghaju, którego odblokowanie może zakłócić pracę amerykańskich portów.
01.06.2022

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG, czyli nauka dla transformacji energetycznej

Funkcjonujące na Politechnice Gdańskiej Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej skupia specjalistów ze wszystkich obszarów wiedzy związanych z tym sektorem, a uczelnia nie tylko kształci przyszłych specjalistów w branży, ale także służy wiedzą i doświadczeniem firmom i instytucjom. O możliwościach i wyzwaniach stojących przed Centrum, ale i przed całą branżą, rozmawiamy z jego dyrektorem, dr. hab. inż. Marcinem Łuczakiem.
24.05.2022

Umowa o budowę statku - list intencyjny („letter of intent”)

Proces negocjacji umowy o budowę statku, to długi i skomplikowany zespół działań, ustaleń, przygotowań o charakterze prawnym, technicznym, finansowym i organizacyjnym. Ponadto, ze strony stoczni, niezbędnym jest przewidzenie możliwości ulokowania budowy i jej zharmonizowania z innym aktualnie prowadzonymi i planowanymi projektami (w szczególności, tzw. „building slot” – doku stoczniowego, w którym statek będzie budowany i zwodowany, itp.).
01.05.2022

Greckie fregaty z francuską technologią wypłyną w 2025

Grecja uruchomiła program budowy trzech fregat FDI HN. Kontrakt zrealizuje Naval Group z Tulonu. W marcu br. Grecja i Naval Group podpisały kontrakt na trzy fregaty oraz jedną opcjonalną. Dostawca zapewni również wsparcie eksploatacyjne. Dwie jednostki FDI HN (Hellenic Navy) zostaną dostarczone w 2025 roku, a trzecia w 2026 roku.
08.04.2022

[WIDEO] Odnaleziono 200-letni wrak statku wielorybniczego

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (National Oceanic and Atmospheric Administration; NOAA) ogłosiła, że w Zatoce Meksykańskiej zidentyfikowano wrak 207-letniego statku wielorybniczego Industry. Jest to jednostka, która zapisała się w historii jako statek, na którym wszystkie grupy etniczne były traktowane na równi.
25.03.2022

Polboat: ponad 30 polskich firm z branży jachtowej zrywa współpracę z Rosją

Ponad 30 polskich firm z branży jachtowej zrywa współpracę z Rosją - poinformował w czwartek zarząd Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Polskie Jachty (POLBOAT). Wstrzymano m.in. transakcje i zamrożono zaliczki na nowe jednostki.
17.03.2022

Terminal South Brooklyn Marine zostanie przekształcony w hub morskiej energetyki wiatrowej

Dwóch potentatów sektora energetycznego - Equinor i BP - podpisało umowę o przekształceniu terminalu morskiego South Brooklyn Marine w Nowym Jorku w centralny węzeł dla przemysłu morskiej energetyki wiatrowej.
10.03.2022

Czekając na zakupy. Globalny kryzys łańcucha dostaw nadal w grze

Zatory portowe z Azji przeniosły się do Ameryki, opóźnienia w transporcie nadal są dolegliwe, a świat zmaga się z niedoborami towarów i wzrostem cen, zaś końca problemów nie widać.
07.03.2022

Agencja Rozwoju Przemysłu planuje wielką inwestycję w Gdańsku. Powstanie fabryka wież dla morskiej energetyki wiatrowej za 100 milionów euro

11 lutego 2022 roku zostało zawarte porozumienie (memorandum of understanding) pomiędzy Spółkami z GK ARP a hiszpańską spółką GRI Renewable Industries, S.L. dotyczące współpracy w zakresie budowy nowej fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Wartość szacowanej inwestycji to ponad 100 mln EUR, a planowane uruchomienie produkcji to rok 2024.
17.02.2022

Analiza rynku tonażowego (tygodnie 2-5/2022)

Sytuacja na rynku tonażowym była w ostatnich tygodniach bardzo zróżnicowana i zależała od konkretnego segmentu rynku, sektorów a nawet poszczególnych typów jednostek. Duże zapotrzebowanie występowało nadal na gazowce do przewozu LNG. Rynek frachtowy masowców sięgnął dna i mocno liczy na solidne odbicie, więc armatorzy tego segmentu bacznie obserwują sytuację.
09.02.2022

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych PSSE z dofinansowaniem Fundacji Velux

Zlokalizowany w Gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym ośrodek edukacyjny o nazwie Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, otrzymał wsparcie od Fundacji Velux w wysokości ponad 6,5 mln zł na dalszy rozwój. W ramach dofinansowania powstanie między innymi specjalistyczny symulator spawalniczy, doposażone zostaną także pracownie robotyki oraz druku 3D.
28.01.2022

PŻM buduje masowce na Wielkie Jeziora Amerykańskie

Chińska stocznia Dalian Shipbuilding Industry Company (DSIC) ogłosiła, że pozyskała zamówienie na cztery masowce, mające pływać po Wielkich Jeziorach Amerykańskich. Zleceniodawcą jest Polska Żegluga Morska.
25.01.2022

Ponant i Bureau Veritas. Ćwiczenia za kołem polarnym. Pasażer na lodzie ale bezpieczny

Organizator rejsów wycieczkowych w rejony polarne Ponant wraz z Bureau Veritas (BV) przeprowadził 24-godzinne ćwiczenia bezpieczeństwa i ratownictwa (SAREX) na kole podbiegunowym. W ćwiczeniach uczestniczyło 67 osób, w tym 33 członków załogi i ośmiu ekspertów morskich zaokrętowanych na statku wycieczkowym Le Commandant Charcot, którego operatorem jest francuski operator statków wycieczkowych Ponant.
05.01.2022

Shell wycofuje się z pola naftowego Cambo na Morzu Północnym

Royal Dutch Shell wycofał się z kontrowersyjnego projektu naftowego w pobliżu szkockich Szetlandów, twierdząc, że projekt nie ma już sensu ekonomicznego dla firmy.
24.12.2021

Chiński wiatr ogarnia świat. Chiny na globalnym rynku offshore wind [RAPORT]

Globalnym liderem energetyki wiatrowej, zarówno na lądzie, jak i na morzu są Chiny. To właśnie na Państwo Środka przypada ponad połowa światowej mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej, zaś Chińczycy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.
08.12.2021

DNV stawia na rozwój pływających morskich farm wiatrowych. Szansa dla konsorcjum polskich uczelni

Celem DNV jest zintegrowanie potencjału firm i uczelni i zastosowanie najlepszych praktyk w formie joint industry project (JIP). Te działania przyczynią się do przyspieszenia rozwoju technologii budowy i eksploatacji pływających farm wiatrowych. Chodzi o wypełnienie luk w dostępnych standardach dla podstacji umożliwiających skalowanie pływającej morskiej energetyki wiatrowej przy akceptowalnym poziomie ryzyka handlowego, technicznego, zdrowotnego, bezpieczeństwa i środowiskowego.
28.11.2021

Nowy jack-up dla Seaway 7: ruszyły prace, ujawniono nazwę

Seaway 7, firma specjalizująca się w budowie sadowionych w dnie morskim farm wiatrowych, podała, że rozpoczęło się cięcie blach do budowy nowej jednostki typu jack-up. Ujawniono także jej nazwę.
26.11.2021

Ever Given naprawiony, wraca na trasę [WIDEO]

Po miesiącu spędzonym na naprawach w stoczni Jingdao, Ever Given, słynny kontenerowiec, który blokował Kanał Sueski, wrócił do eksploatacji.
16.11.2021

Mostostal Chojnice wyprodukuje elementy farmy wiatrowej dla USA

Mostostal Chojnice podpisał kontrakt z jednym z największych producentów konstrukcji stalowych do budowy farm wiatrowych. Umowa mówi, że polska spółka wyprodukuje i dostarczy na nabrzeże elementy morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej u wybrzeży USA. Jak na razie nie podano, gdzie znajdzie się farma i kto jest jej odbiorcą. Wartość kontaktu to 1,65 mln euro.
02.11.2021

Jak transport morski wpłynie na opanowanie globalnego handlu wodorem i przyspieszenie transformacji eksportu energii?

Do 2050 roku nastąpi nawet sześciokrotny wzrost międzynarodowego zapotrzebowania na H2, a jedna trzecia morskiego handlu energią w świecie zerowej emisji netto będzie związana z tym niskoemisyjnym gazem – prognozuje WoodMac.
01.11.2021

Coraz więcej kobiet w branży offshore

Globalna średnia kobiet pracujących w morskiej energetyce wiatrowej wynosi 21 proc., a dla regionu Azji i Pacyfiku liczba ta wynosi 15 proc. Tak wynika z nowego raportu Brytyjskiej Izby Handlowej w Tajpej, która dokonała przeglądu reprezentacji kobiet w sektorze energii odnawialnej.
31.10.2021

SunStone odbiera trzeci ekologiczny statek ekspedycyjny

Firma SunStone Ships, właściciel ekspedycyjnego statku wycieczkowego z siedzibą na Florydzie, odebrał trzeci z siedmiu statków wycieczkowych klasy Infinity nowej generacji dla China Merchants Heavy Industry (CMHI).
19.10.2021

Shanghai Electric uruchamia turbinę Petrel Platform SEW11.0-208 o mocy 11 MW z napędem bezpośrednim

Spółka Shanghai Electric poinformowała o wprowadzeniu na rynek swojego najnowszego modelu morskiej turbiny wiatrowej, platformy Petrel SEW11.0-208. Odbyło się to na forum poświęconym „zerowej emisji dwutlenku węgla”, na które zaproszono liderów chińskiego przemysłu energetyki wiatrowej, aby zaprezentowali oni możliwości w kontekście zaangażowania Chin w redukcję emisji dwutlenku węgla.
17.10.2021

Shell wraz z partnerami zamawia pierwsze gazowce do przewozu CO2 napędzane LNG i wspomagane wiatrem

Northern Lights, spółka joint venture Shella zawiązane z głównymi firmami energetycznymi Equinor i TotalEnergies, złożyła zamówienie na dwa gazowce CO2 napędzane LNG i wspomagane wiatrem w chińskim Dalian Shipbuilding Industry Co. (DSIC).
12.10.2021

Główny Inspektorat Rybołówstwa Morskiego kupuje statki

Główny Inspektorat Rybołówstwa Morskiego w Słupsku podpisał w połowie września umowę z Nautica Boats Service na dostawę jednostki kontrolno-inspekcyjnej. Wcześniej Inspektorat zamówił dwa statki inspekcyjne w usteckiej stoczni Euro-Industry.
11.10.2021

Maersk sprzedał spółkę produkującą kontenery

AP Moller – Maersk sprzedał swoją produkującą kontenery chłodnicze spółkę China International Marine Containers (CIMC) za ponad 987 milionów dolarów.
29.09.2021

Pierwszy na świecie bezemisyjny holownik ZEETUG udowadnia swoją wydajność

Turecka firma zajmująca się projektowaniem holowników, Navtek Naval Technologies udowodniła wydajność swojego pierwszego ZEETUG, bezemisyjnego elektrycznego holownika.
25.09.2021

Po owocach ich poznacie. Chiński przemysł stoczniowy w czasach pandemii

Trudny dla wielu sektorów czas pandemii koronawirusa pokazał potencjał chińskiego przemysłu stoczniowego, znajdując odzwierciedlenie w wolumenie zamówień na budowę statków. To właśnie chiński przemysł stoczniowy walczy z Koreą Południową o miano globalnego lidera.
23.09.2021

Malezja. Chiny dostarczyły marynarce wojennej czwarty okręt

Malezja dokonała we wtorek odbioru czwartego zbudowanego w chińskiej stoczni okrętu dla swojej straży przybrzeżnej. Jednostka ma dołączyć do floty chroniącej malezyjskie interesy przed Chinami.
14.09.2021

Pierwsze na świecie VLCC zasilane LNG rozpoczyna próby morskie

Pierwszy na świecie bardzo duży gazowiec napędzany skroplonym gazem ziemnym rozpoczął próby morskie na wodach chińskich po zakończeniu fazy budowy.
08.09.2021

3 mln funtów na innowacje w brytyjskim łańcuchu dostaw dla offshore wind

W ramach Offshore Wind Growth Partnership (OWGP), programu będącego elementem UK Offshore Wind Sector Deal (umowy sektorowej), uruchomiono konkurs, który ma na celu rozwój brytyjskiego łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej.
08.09.2021

Złożono zamówienie na dwa z największych na świecie statków do instalacji turbin wiatrowych

Kopenhaska firma Cadeler złożyła w COSCO zamówienie na dwa największe na świecie jednostki do instalacji turbin wiatrowych (WTIV).
05.07.2021

Helios Industry inwestuje w fabrykę zielonego amoniaku w Abu Dhabi

Khalifa Industrial Zone Abu Dhabi (KIZAD), spółka zależna Abu Dhabi Ports, planuje budowę zakładu produkcji zielonego amoniaku o wartości 1 miliarda dolarów. Budowa zakładu będzie finansowana przez Helios Industry.
26.05.2021

Ładunki chłodzone, przed, w czasie i po pandemii

Transport ładunków chłodzonych będzie rósł dynamicznie około 4% rocznie do 2024. Rosło będzie zapotrzebowanie na specjalistyczne kontenery. Statki chłodniowce będą pod tą presją usuwać się z rynku.
18.05.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.