• <

Wynik wyszukiwania - "filipiny" - Wiadomości

Niewielkie tsunami zarejestrowano na obszarach położonych wzdłuż japońskiego wybrzeża Pacyfiku

Niewielkie tsunami zaobserwowano w niedzielę na obszarach wzdłuż japońskiego wybrzeża Pacyfiku po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,7, które nawiedziło południowe Filipiny - podała japońska agencja meteorologiczna.
03.12.2023

Na Filipnach Agencja Sejsmologiczna wezwała mieszkańców wybrzeży do natychmiastowej ewakuacji przed tsunami

Filipińska Agencja Sejsmologiczna Phivolcs wezwała mieszkańców wybrzeży w prowincjach Surigao Del Sur i Davao Oriental do „natychmiastowej ewakuacji” w głąb lądu. Ostrzegła też załogi łodzi rybackich, by pozostawały z dala od lądu.
02.12.2023

W kilku krajach wydano ostrzeżenie przed tsunami, które może powstać po trzęsieniu ziemi na Filipinach

W rejonie wyspy Mindanao na Filipinach doszło w sobotę do silnego trzęsienia ziemi, o magnitudzie 7,5 - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne.
02.12.2023

Prezydent Filipin rezygnuje z konferencji klimatycznej by skupić się na porwanych marynarzach

Ferdinand R. Marcos Jr., prezydent Filipin, opuścił konferencję klimatyczną COP28 w Dubaju, by zająć się kwestią 17 porwanych przez rebeliantów Huti filipińskich marynarzy.
01.12.2023

Filipiny i Australia rozpoczęły wspólne patrole na Morzu Południowochińskim

Filipiny i Australia rozpoczęły w sobotę pierwsze wspólne patrole na Morzu Południowochińskim. Wcześniej Filipiny ogłosiły o podobnym porozumieniu z USA i krajami basenu Pacyfiku. Coraz bardziej agresywne Chiny roszczą sobie prawa do prawie całego tego akwenu.
25.11.2023

Ruszyły filipińsko-amerykańskie patrole na Morzu Południowochińskim

Stany Zjednoczone i Filipiny rozpoczęły wspólne patrole powietrzne i morskie na Morzu Południowochińskim – podała w środę agencja AP. Wcześniej prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr. ocenił, że sytuacja na akwenie, od dawna postrzeganym jako potencjalny punkt zapalny między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, gdzie Pekin zgłasza liczne roszczenia terytorialne, jest "tragiczniejsza niż kiedykolwiek".
22.11.2023

Marcos i Xi rozmawiają ws. redukcji napięć na Morzu Południowochińskim

Prezydent Filipin, Ferdinand Marcos Jr, spotkał się z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpingiem, by wspólnie poszukać rozwiązań mających na celu złagodzenie napięć w regionie Morza Południowochińskiego. Marcos wyraził obawy związane z powtarzającymi się incydentami, szczególnie z kwestią ograniczeń dla filipińskich rybaków, starając się jednocześnie przywrócić harmonię w relacjach między obydwoma krajami.
19.11.2023

Filipińskie MSZ do Chin: usuńcie "nielegalne struktury" na Morzu Południowochińskim

Filipińskie MSZ wezwało Chiny do usunięcia "nielegalnych struktur" i zaprzestania niezgodnych z prawem działań na Morzu Południowochińskim – powiadomił portal Rappler. Czwartkowe oświadczenie Manili było odpowiedzią na żądanie Pekinu, dotyczące informowania o misjach zaopatrzeniowych na filipiński statek, tkwiący na Drugiej Ławicy Thomasa, do której Chiny roszczą sobie prawo.
16.11.2023

Japonia wzmocni ochronę Filipin w ramach współpracy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa

Ubiegłotygodniowa wizyta premiera Japonii Fumio Kishida na Filipinach była okazją do zacieśniana relacji między oboma krajami, które są najlepsze od lat. W obliczu chińskiej ekspansji na Morzu Południowochińskim i Pacyfiku oba kraje, naznaczone złymi doświadczeniami z czasów II wojny światowej, mocno z sobą współpracują na rzecz bezpieczeństwa. W związku z tym japońskie władze wspomogą obronność partnera.
10.11.2023

Filipiny. Wojsko w reakcji na oskarżenia Pekinu o wtargnięcie na wody Chin: to nasze podwórko

Po tym jak w poniedziałek chińskie wojsko oskarżyło Filipiny o "wtargnięcie" na wody pod chińską jurysdykcją, rzecznik filipińskiej armii stwierdził, że "nie można wtargnąć na własne podwórko", a doradca ds. bezpieczeństwa narodowego zaznaczył, że Manila ma "pełne prawo" do patrolowania atolu Scarborough, który znajduje się w wyłącznej strefie ekonomicznej Filipin. Wezwał też Chiny do zaprzestania "agresywnych działań na filipińskich wodach" – podaje we wtorek filipiński portal Rappler.
31.10.2023

Kolizja chińskiej straży przybrzeżnej z konwojem zaopatrzeniowym na Morzu Południowochińskim

Filipińskie MSZ nazwało Chiny "agresorem" i wezwało ambasadora Chin w związku z "niebezpiecznym manewrem" chińskiej straży przybrzeżnej, która doprowadziła w niedzielę do kolizji z konwojem zaopatrzeniowym dla garnizonu na osadzonym na mieliźnie okręcie BRP Sierra Madre. W odpowiedzi chińska ambasada w Manili złożyła skargę, w której napisano, że doszło do "wtargnięcia" na sporną mieliznę – podaje w poniedziałek agencja Reutera.
23.10.2023

Chińska straż przybrzeżna odpędziła filipińską kanonierkę ze spornych wód

Chińska straż przybrzeżna podjęła we wtorek "niezbędne działania" w celu odpędzenia filipińskiej kanonierki, która wpłynęła na wody w okolicy ławicy Scarborough na spornym obszarze Morza Południowochińskiego – przekazały chińskie służby w oświadczeniu. Szef armii Filipin stwierdził, że do takiego zajścia nie doszło, a oświadczenie strony chińskiej nazwał "propagandą" – podaje portal Rappler.
10.10.2023

Znowu groźnie na Pacyfiku. Chińskie okręty blokują trasę filipińskiego konwoju

To już kolejna sytuacja, gdy okręty chińskiej straży wybrzeża oraz jednostki tzw. milicji morskiej blokowały i nękały konwój morski z zaopatrzeniem, zmierzające do placówki Marynarki Wojennej Filipin (Hukbong Dagat ng Pilipinas), stanowiącej kość niezgody w związku z roszczeniami morskimi Chin o obszary morskie na Morzu Południowochińskim. Incydent odbył się w trakcie realizowanych na szeroką skalę amerykańsko-filipińskich ćwiczeń morskich.
05.10.2023

Trzech Filipińczyków zginęło w zderzeniu łodzi rybackiej ze statkiem

Trzech filipińskich rybaków poniosło śmierć w wyniku zderzenia łodzi z „zagranicznym” statkiem handlowym. Sprawa łączona jest z kwestiami terytorialnymi między Filipinami i Chinami.
04.10.2023

Straż przybrzeżna Filipin usunęła "niebezpieczną" barierę rozmieszczoną przez Chiny na spornym terytorium

Filipińska straż przybrzeżna potwierdziła usunięcie rozmieszczonej przez chińskie służby 300-metrowej pływającej bariery na spornym obszarze Morza Południowochińskiego, która "zagrażała bezpieczeństwu żywnościowemu" i "suwerenności" kraju – poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. Chińskie MSZ utrzymuje, że ich służby podjęły "niezbędne środki", aby odeprzeć filipiński statek.
25.09.2023

Filipiny oskarżają chińskich rybaków o niszczenie koralowców

Konflikt filipińsko-chiński z każdym dniem zdaje się coraz bardziej eskalować. Po zakłócaniu przez Chiny misji zaopatrzeniowych do filipińskiego garnizonu na mieliźnie, czy użyciu armatek wodnych przeciwko filipińskim statkom, przyszedł czas na oskarżenia wobec chińskich interesów rybackich. Filipińskie siły zbrojne zarzucają im nielegalne niszczenie koralowców na ogromną skalę na rafie Iroquois, spornym obszarze lądowym na wyspach Spratly.
20.09.2023

Straż przybrzeżna Filipin zakończyła misję zaopatrzeniową do Drugiej Ławicy Thomasa pomimo zdecydowanego sprzeciwu sił chińskich

Filipiny zakończyły misję zaopatrzeniową do Drugiej Ławicy Thomasa dla żołnierzy stacjonujących na zardzewiałym statku z czasów II wojny światowej. PCG (Philippine Cost Guard) wysłała dwa kutry do eskortowania małych łodzi zaopatrzeniowych w celu wsparcia filipińskiego garnizonu na mieliźnie. Nie obyło się jednak bez spięcia z chińskimi statkami na Morzu Południowochińskim.
11.09.2023

Navantia chce dostarczyć Filipinom okręty podwodne

Hiszpański koncern jest kolejnym, który prezentuje temu wyspiarskiemu krajowi swoją ofertę, w ramach realizowanego przez ten kraj programu modernizacji RAFPMP. Ma to wzmocnić tamtejszą marynarkę wojenną (Hukbong Dagat ng Pilipinas) i zapewnić większą ochronę państwa w obliczu współczesnych zagrożeń, przede wszystkim ekspansji Chin.
06.09.2023

Wspólne działania flot Filipin i USA odpowiedzią na zagrożenie ze strony Chin

W ramach zacieśniana sojuszniczych relacji, okręty US Navy oraz Marynarki Wojennej Filipin prowadzą działania na filipińskich wodach terytorialnych w regionie Morza Południowochińskiego. Działanie to prowadzone jest w ramach Rady ds. Wzajemnej Obrony, której celem jest rozwój interoperacyjności pomiędzy siłami morskimi obu państw.
05.09.2023

Na oficjalnej mapie Chiny dodały sobie terytoria innych krajów. Są protesty

Malezja i Filipiny w ślad za Indiami wydały stanowcze oświadczenia oskarżające Pekin o roszczenia do ich terytoriów w związku z opublikowaną w poniedziałek nową "standardową" mapą Chin – pisze agencja AP. Rosja, która na mapie "straciła" część wyspy na rzece Amur, dotychczas nie zareagowała.
31.08.2023

Rośnie konflikt Filipin z chińską strażą przybrzeżną

Filipińskie wojsko planuje podjąć kolejną próbę wysłania konwoju zaopatrzeniowego na BRP Sierra Madre, niszczejący LST z czasów II wojny światowej, który służy jako placówka na Second Thomas Shoal. Chińska straż przybrzeżna i milicja morska częściowo zablokowały ostatnią próbę, a rzecznik Sił Zbrojnych Filipin (AFP) płk Medel Aguilar ma konkretne wskazówki dla chińskich sił: "zachowujcie się".
21.08.2023

Chińsko-filipiński spór o wyspy Spratly przybiera na sile. Mnożą się oskarżenia, będą kolejne konfrontacje?

Niedawny incydent w wyniku którego okręt chińskiej straży wybrzeża zaatakował, z użyciem armatki wodnej, filipińską jednostkę morską, znacznie pogorszył i tak napięte relacje między Pekinem a Manilą. Incydenty na Morzu Południowochińskim i innych akwenach wpisują się w ciąg rywalizacji międzynarodowej o sporne obszary, a przede wszystkim ekspansję Chin w tym rejonie, co budzi niepokoje wśród państw regionu.
10.08.2023

Atak chińskiej straży wybrzeża na filipiński statek kolejnym źródeł napięć między Pekinem a Manilą

Filipiny potępiły w niedzielę "nadmierne i obraźliwe" użycie armatki wodnej przez chińską straż przybrzeżnej w celu zablokowania dostawy zaopatrzenia na zajmowaną przez Filipiny mieliznę na spornym Morzu Południowochińskim, podała we wtorek agencja Reutera. To kolejna odsłona konfliktu terytorialnego między Pekinem a Manilą.
08.08.2023

Chiny użyły armatek wodnych przeciwko filipińskiej łodzi

5 sierpnia chińska straż przybrzeżna użyła armatek wodnych do ataku na mały statek używany przez filipińską marynarkę wojenną do zaopatrzenia placówki Ayungin (Second Thomas) Shoal.
06.08.2023

Co najmniej 23 osoby zginęły w wypadku łodzi pasażerskiej w pobliżu Manili

Co najmniej 23 osoby zginęły po tym, gdy łódź pasażerska wywróciła się w czwartek w pobliżu Manili, stolicy Filipin- poinformowała lokalna agencja ds. katastrof. Uratowano 40 osób, a sześć zaginęło.
27.07.2023

Zaskakujący zwrot podczas wojskowych ćwiczeń. Okręt przeznaczony do zatopienia... wymagał ratunku

Takiego punktu w scenariuszu wspólnych ćwiczeń sił zbrojnych Filipin i USA planiści raczej nie przewidywali. Zapowiadane efektowne zatopienie byłego okrętu zaopatrzeniowego musiało zostać przesunięte w związku z tym, że jednostka-cel została w wyniku warunków pogodowych zepchnięta i samoczynnie trafiła na mieliznę w pobliżu wyspy Batan.
17.07.2023

Znaczne skupisko chińskich statków na kluczowym akwenie. To element walki o sporne obszary morskie

O istnym "roju" jednostek nawodnych należących do Chin poinformowała filipińska armia. Zakotwiczyły nieopodal bogatego w surowce naturalne obszaru na Morzu Południowochińskim, tzw. Reed Bank. Wpisuje się to w szereg incydentów i napięć w rejonie, a prawa do niego rości sobie kilka państw. Efektem tego jest pogorszenie relacji także między Pekinem a Waszyngtonem.
12.07.2023

Amerykańskie i filipińskie siły morskie zatopią w ramach ćwiczeń były okręt zaopatrzeniowy

Oddziały US Marine Corp i jego filipińskiego odpowiednika będą współpracować w celu zatopienia wycofanego z eksploatacji zbiornikowca Filipińskiej Marynarki Wojennej (PN) u wybrzeży Zambales, co będzie jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznych działań wspierających lotnictwo morskie (MASA), które odbędą się w dniach od 6 do 21 lipca.
06.07.2023

Niebezpiecze manewry okrętów chińskiej straży wybrzeża na Morzu Południowochińskim

Bardzo groźne akcje prowokowane przez jednostki morski Chin miały miejsce w rejonie filipińskiej, wyłącznej strefy ekonomicznej. Jak podały służby prasowe Straży Wybrzeża Filipin, dochodziło do blokowania ruchu jej statków i okrętów, a także innych incydentów.
05.07.2023

Pożar na promie. Z pomocą ruszyła straż wybrzeża

Służby prasowe Straży Wybrzeża Filipin poinformowały o wybuchu pożaru na promie M/V Esperanza Star. Na pokładzie znajdowało się 120 osób, cywili, żołnierzy i członków załogi.
18.06.2023

Chiny stworzyły największą na świecie straż przybrzeżną, która przypomina marynarkę wojenną

W ciągu zaledwie dekady od objęcia władzy przez przewodniczącego Xi Jinpinga Chiny stworzyły największą na świecie flotę straży przybrzeżnej. Służby są bardziej zmilitaryzowane i agresywne w sporach międzynarodowych, a mniej zaangażowane w standardowe działania, czytamy w analizie na łamach poniedziałkowego "NYT".
14.06.2023

Filipiny, Japonia i USA zrealizują wspólne ćwiczenia sił straży wybrzeża na Pacyfiku

Od 1 do 7 czerwca br. na Morzu Południowochińskim i Oceanie Spokojnym jednostki straży wybrzeża trzech państw przeprowadzą pierwszy raz wspólne ćwiczenia. Bezprecedensowe przedsięwzięcie jest reakcją na ekspansję morską Chin na tym obszarze oraz liczne incydenty z udziałem jej statków oraz sił morskich.
30.05.2023

Filipiny. Ewakuacja tysięcy mieszkańców północy kraju z powodu zagrożenia tajfunem

Na Filipinach rozpoczęła się ewakuacja tysięcy mieszkańców północnych regionów kraju, gdzie zamknięto szkoły i biura oraz zakazano wypływania w morze, ponieważ do wybrzeża zbliża się tajfun Mawar – przekazała w poniedziałek agencja Associated Press za władzami Filipin.
29.05.2023

Filipiny przeciwko Chinom. Na Morzu Południowochińskim pojawiły się boje

Filipiny rozmieściły boje nawigacyjne w okolicy wysp Spratly na Morzu Południowochińskim, o które kraj spiera się z Chinami.
15.05.2023

Joe Biden zapewnił, że USA przyjdą z pomocą Filipinom w razie ataku na Pacyfiku

Prezydent Joe Biden zapewnił prezydenta Filipin Ferdinanda Marcosa jr., że USA przyjdą Filipinom z pomocą w razie ataku na filipińskie siły na Pacyfiku - wynika z oświadczenia obu przywódców po spotkaniu w Białym Domu. Biden i Marcos rozmawiali też o współpracy wojskowej w obliczu zagrożenia ze strony Chin.
02.05.2023

USA wzywają Chiny do zaprzestania nękania filipińskich jednostek na Morzu Południowochińskim

Departament Stanu USA wezwał w sobotę Chiny do zaprzestania nękania filipińskich jednostek na Morzu Południowochińskim. Jednocześnie Waszyngton zapewnił o swym poparciu dla Manili w okresie rosnących napięć geopolitycznych, a szczególnie zaostrzonych stosunków z Pekinem.
30.04.2023

Incydent z udziałem okrętów wojennych Chin i Filipin na spornym morzu

Filipińska straż przybrzeżna ogłosiła w piątek, że na spornym Morzu Południowochińskim doszło do konfrontacji pomiędzy jej okrętami a jednostkami chińskimi, które wykonywały „niebezpieczne manewry”. To najnowszy z serii incydentów między tymi krajami.
28.04.2023

Floty USA i Filipin w czasie ćwiczeń zatopiły okręt. Sygnał dla Chin?

Marynarki wojenne USA i Filipin w czasie wspólnych manewrów na spornym Morzu Południowochińskim zatopiły wycofany ze służby okręt – podał w środę dziennik „Financial Times”, oceniając to jako sygnał dla Chin, które spierają się z Filipinami o obszary tego morza.
26.04.2023

Rozpoczęły się największe od dziesięcioleci wspólne manewry wojsk Filipin i USA

Ponad 17 tys. filipińskich i amerykańskich żołnierzy rozpoczęło we wtorek na Filipinach największe od dziesięcioleci wspólne z USA ćwiczenia wojskowe Balikatan-Tagalog - poinformowała agencja Associated Press.
11.04.2023

Filipiny: USA uzyska dostęp do baz wojskowych niedaleko Tajwanu i spornego morza

Władze Filipin ogłosiły w poniedziałek lokalizację czterech dodatkowych baz wojskowych, do których będą miały dostęp siły USA. Trzy z nich leżą na wyspie Luzon niedaleko Tajwanu, a jedna – w prowincji Palawan blisko spornych obszarów Morza Południowochińskiego.
04.04.2023

USA przekazuje okręty patrolowe Marynarce Wojennej Filipin

Wycofanie ze służby pod gwiaździstą banderą okrętów typu Cyclone, USS Monsoon i USS Chinook nie kończy ich działalności. Podczas ceremonii ostatniego opuszczenia bandery ogłoszono, że obie jednostki zostaną przekazane Marynarce Wojennej Filipin (Hukbong Dagat ng Pilipinas). Odbywa się to w ramach wzmocnienia jej zdolności operacyjnych na morzu, szczególnie w obliczu wyzwań stojących przed tym wyspiarskim krajem.
30.03.2023

Filipiny: Co najmniej 31 osób zginęło w pożarze promu pasażerskiego

Co najmniej 31 osób, w tym 6-miesięczne dziecko, zginęło w wyniku pożaru promu pasażerskiego między wyspami na południu Filipin - poinformowała w czwartek straż przybrzeżna. Wielu z uratowanych wyskoczyło w panice do morza i zostało wyłowionych przez straż przybrzeżną, marynarkę wojenną i lokalnych rybaków.
30.03.2023

Filipińskie służby zlokalizowały wrak, z którego wycieka olej napędowy zagrażający ekosystemowi wodnemu. Są zdjęcia

Od ponad dwóch tygodni trwa akcja oczyszczania wycieku po katastrofie tankowca MT Princess Empress który zatonął nieopodal wyspy Mindogo. Podwodni specjaliści udostępnili zdjęcia prezentujące zatopioną jednostkę. Teraz należy oczekiwać na akcję wydobycia zagrażającemu morskiej faunie i florze ładunku.
21.03.2023

ICTSI w 2022 roku ze sprzedażą usług w wysokości 2,24 mld dolarów i zyskiem większym o 44%

ICTSI, właściciel Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Gdyni, w 2022 roku osiągnął rekordowe przychody ze sprzedaży usług oraz wysoki zysk netto.
17.03.2023

Wyciek ropy w pobliżu Filipin trwa. Służby starają się powstrzymać zagrożenie

Od ponad tygodnia Straż Wybrzeża Filipin, służby ratunkowe i ekolodzy walczą z wyciekiem oleju napędowego z wraku w pobliżu wyspy Mindoro nieopodal Morza Południowochińskiego.
16.03.2023

Rozpoczęły się amerykańsko-filipińskie ćwiczenia wojskowe

W poniedziałek rozpoczęły się trzytygodniowe amerykańsko-filipińskie ćwiczenia wojskowe Salaknib, których celem jest zwiększenie zdolności obronnych Filipin. Wezmą w nich udział 3 tys. żołnierzy obu państw.
13.03.2023

Chińska flota gromadzi się wokół filipińskiej wyspy. Manila i Waszyngton stawiają siły morskie w gotowości

Straż Wybrzeża Filipin zaobserwowała w pobliżu wyspy Pag-asa gromadzące się duże zgrupowanie chińskich okrętów tej samej formacji oraz marynarki wojennej. Duży pokaz siły wiąże się z ambicjami Chin względem spornych wysp i obszarów na Morzu Południowochińskim.
08.03.2023

Kongsberg zaopatrzy filipińskie okręty patrolowe w nowe systemy napędowe

Kongsberg Maritime sprzedaje sześć zestawów regulowanych systemów napędowych dla Hyundai Heavy Industries celem instalacji w nowych okrętach patrolowych dla Marynarki Wojennej Filipin.
07.03.2023

Wyciek z zatopionego tankowca zagraża morskim ekosystemom na Filipinach

Filipiński urząd ds. środowiska i katastrof alarmuje, że trzeba natychmiast powstrzymać wyciek z zatopionego tankowca. Zagraża to morskiej faunie i florze, a także gospodarce morskiej regionu.
06.03.2023

Dramatyczna akcja ratunkowa. "Ludzki łańcuch" uratował załogę statku

Filipińska Straż Wybrzeża uratowała 14 członków załogi z osiadłego na mieliźnie statku transportowego, który osiadł na mieliźnie w pobliżu wyspy Lubang, w zachodnich Filipinach. Załoga utknęła na pokładzie z powodu wysokiego morza, które uniemożliwiło wcześniejsze próby ratunku.
03.03.2023

Chiny organizują efektowne manewry na Pacyfiku z ćwiczeniami desantu. Tajwan zaniepokojony

Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (Zhōngguó Rénmín Jiěfàngjūn Hǎijūn) zorganizowała pierwsze tak duże ćwiczenia na Oceanie Spokojnym, w trakcie których nacisk położono na działania okrętów desantowych i wsparcie operacji z nimi związanych. Do ćwiczeń zaangażowano również okręt desantowy-dok 075 Hainan, będący pływający bazą dla śmigłowców.
03.03.2023

Straż Wybrzeża USA rozszerza obecność na Pacyfiku

US Coast Guard zwiększa swoją rolę w utrzymywaniu bezpieczeństwa na Oceanie Indyjskim oraz Spokojnym. W ten sposób ta formacja rozszerza swoje kompetencje, w wielu miejscach wyręczając US Navy. Z racji na większe kompetencje, można oczekiwać wzmocnienia jej potencjału oraz wzrostu nakładów finansowych.
28.02.2023

Filipiny i USA rozmawiają o wspólnych patrolach na Morzu Południowochińskim

Trwają rozmowy między władzami Filipin i USA w zakresie prowadzenia wspólnych patroli straży wybrzeża, w tym na Morzu Południowochińskim, do którego obszarów roszczą sobie prawa Chiny.
21.02.2023

Straż przybrzeżna oskarża Chiny o skierowanie promienia lasera w stronę jej okrętu

Straż przybrzeżna Filipin oskarżyła w poniedziałek straż przybrzeżną Chin o skierowanie wiązki lasera w stronę jej okrętu, by oślepić załogę i zablokować misję wiozącą zaopatrzenie dla filipińskich żołnierzy na spornym obszarze Morza Południowochińskiego.
13.02.2023

Zdaniem australijskich władz Chiny chcą zawłaszczyć Morze Południowochińskie

Pekin domaga się, by Indonezja, Brunei, Malezja, Filipiny, Wietnam i Tajwan zrzekły się swoich praw terytorialnych do Morza Południowochińskiego. Jednak wszyscy odrzucili jego twierdzenie o „historycznej” własności wód o powierzchni 3,5 miliona kilometrów kwadratowych.
12.02.2023

Filipiny przyznały USA większy dostęp do baz wojskowych

Władze Filipin przyznały Stanom Zjednoczonym poszerzony dostęp do baz wojskowych – ogłosiły oba kraje w czwartek podczas wizyty szefa Pentagonu Lloyda Austina w Manili. Według BBC pozwoli to USA na „domknięcie łuku” sojuszników wokół Chin.
02.02.2023

Filipiny zwiększają swoją obecność na Morzu Południowochińskim i zacieśniają współpracę z USA

W związku z rosnącą aktywnością chińskiej Marynarki Wojennej wokół wód terytorialnych Filipin, a także napięć wokół Tajwanu, to wyspiarskie państwo planuje wrócić do wzmocnienia tradycyjnych relacji z Stanami Zjednoczonymi, także na niwie wojskowej. W grę wchodzą m.in. wspólne patrole okrętów.
27.01.2023

Polska i Filipiny zacieśniają współpracę w zakresie edukacji oraz gospodarki morskiej

Polsko-filipińska współpraca w zakresie gospodarki i edukacji morskiej były głównymi tematami rozmów wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka z ambasador Republiki Filipin Leah M. Basinang Ruiz. Spotkanie odbyło się 17 stycznia 2023 r. w Warszawie.
18.01.2023

Przemyt cebuli z Chin problemem dla filipińskich służb

Cebula kosztuje obecnie na Filipinach niemal trzykrotnie więcej niż kurczak i jest tak drogim towarem, że stała się przedmiotem przemytu.
10.01.2023

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi na Filipinach

Nowe dane podają nawet 51 zabitych osobach w wyniku powodzi, która miała miejsce w czasie świąt Bożego Narodzenia. Wcześniej informowano o 25 ofiarach. Wciąż trwają poszukiwania 19 osób uznanych za zaginione.
02.01.2023

Filipińscy marynarze na celowniku Komisji Europejskiej

Według niemieckiego serwisu Deutsche Welle, Komisja Europejska rozważa wprowadzenie zakazu pracy na statkach pod banderami krajów członkowskich dla marynarzy z Filipin. Powodem ma być fakt, że filipińska morska edukacja nie spełnia od lat międzynarodowych standardów bezpieczeństwa.
30.12.2022

Ulewne deszcze i powodzie nawiedziły Filipiny w okresie Bożego Narodzenia. Są ofiary

Tragiczny bilans świąt. 25 osób zginęło, a kolejnych 26 uznawanych jest za zaginione po fali ulewnych deszczy i powodzi, poinformowała filipińska agencja ds. łagodzenia skutków kataklizmów.
28.12.2022

Marynarka Wojenna Filipin oskarża Chiny o siłowe przejęcie domniemanego fragmentu rakiety

Zdaniem przedstawiciela filipińskiej Marynarki Wojennej na Morzu Południowochińskim znaleziono niezidentyfikowany obiekt, który wzięto za fragment chińskiej rakiety kosmicznej. Został on następnie siłą odebrany przez chiński okręt.
21.11.2022

Filipiny. Siedem ofiar pożaru na promie

Na Filipinach w płomieniach stanął szybki prom przewożący 134 osoby. Pierwsze doniesienia mówią o siedmiu ofiarach i kolejnych siedmiu zaginionych.
23.05.2022

Faworyt wyborów prezydenckich na Filipinach: zwiększmy obecność wojskową na Morzu Południowochinskim

Filipiny powinny rozmieścić na Morzu Południowochińskim okręty marynarki wojennej i straży przybrzeżnej, "by pokazać Chinom, że bronimy tego, co uważamy za nasze wody terytorialne" – zaproponował ubiegający się o fotel prezydenta Ferdinand Marcos Jr.
16.02.2022

Filipiny pozyskały „najszybsze pociski na świecie”, będą bronić morza

Filipiny będą pierwszym poza Indiami i Rosją użytkownikiem indyjsko-rosyjskich pocisków manewrujących BrahMos. Rząd w Manili podpisał wart blisko 380 mln USD kontrakt na dostarczenie trzech baterii tych rakiet – poinformował filipiński resort obrony. Filipińczycy chcą dzięki nim odstraszyć od swojej części Morza Południowochińskiego Chińczyków.
29.01.2022

Wujek Sam kontra Chiński Smok. Rywalizacja amerykańsko-chińska na Morzu Południowochińskim

Spór o Morze Południowochińskie raz po raz pojawia się w czołówkach światowych mediów, ilekroć dochodzi do incydentów z udziałem Chin lub Stanów Zjednoczonych. Spór dotyczy konkurujących ze sobą roszczeń terytorialnych i morskich, stanowiąc interesujący przykład geopolitycznej gry dwóch światowych mocarstw.
03.01.2022

Do 405 wzrosła liczba ofiar najbardziej niebezpiecznego w tym roku tajfunu Rai

Do 405 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych na skutek tajfunu Rai, który w połowie grudnia spustoszył centralne prowincje Filipin - poinformował w piątek Ricardo Jalad, dyrektor filipińskiej agencji zarządzania kryzysowego NDRRMC.
31.12.2021

Incydent na Morzu Południowochińskim między siłami morskimi Filipin i Chin

Filipiny potępiły "w najostrzejszy sposób" działania trzech chińskich jednostek Straży Przybrzeżnej, które zablokowały i użyły armatek wodnych przeciwko dwóm okrętom zaopatrzeniowych filipińskiej marynarki wojennej na Morzu Południowochińskim - poinformował w czwartek szef dyplomacji Filipin Teodoro Locsin.
18.11.2021

Brytyjska branża offshore wind szuka kontraktów za granicą. Na celowniku Filipiny

Uczestnicy dojrzałego już rynku morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii szukają możliwości rozwoju za rynkach zagranicznych. O ile Europa i USA wydają się oczywistymi kierunkami, to Brytyjczycy coraz śmielej patrzą na Amerykę Południową i Azję, w tym na Filipiny.
06.10.2021

Filipiny wysyłają własne statki do USA po raz pierwszy od 45 lat

W zeszłym tygodniu z Filipin w bezpośrednią podróż do Stanów Zjednoczonych wyruszył pierwszy od 45 lat statek. To odpowiedź wyspiarzy na wysokie koszty żeglugowe i problemy z brakiem miejsc na statkach płynących do USA i zawijających do filipińskich portów po drodze.
04.10.2021

Włamania na statki w Zatoce Manilskiej nie ustają

W Zatoce Manilskiej grasuje szajka rabusiów, którzy włamują się na zakotwiczone statki. W ostatnim czasie doszło do kilku takich incydentów.
25.08.2021

Nowe zagrożenie zanieczyszczenia oceanów: maski na twarz

Pandemia koronawirusa dodała nowy niepożądany element do zanieczyszczenia morza w pobliżu miasta Bauan, popularnego miejsca nurkowego w filipińskiej prowincji Batangas.
09.06.2021

Filipiny: Prezydent zabronił członkom rządu publicznych wypowiedzi o Morzu Południowochińskim

Członkowie rządu Filipin mogą dyskutować kwestie sporu terytorialnego z Chinami wyłącznie podczas zamkniętych spotkań i muszą się powstrzymać od publicznych wypowiedzi na ten temat – zarządził prezydent Rodrigo Duterte.
18.05.2021

Filipiny nie zgadzają się na wprowadzony przez Chiny zakaz połowów na spornych wodach

Rząd Filipin odrzucił we wtorek wprowadzone przez Chiny czasowe moratorium na połowy na spornych wodach Morza Południowochińskiego. Władze przekazały, że zakaz nie dotyczy filipińskich rybaków.
05.05.2021

Filipiny: Szef dyplomacji wulgarnie kazał Chińczykom wynosić się z filipińskich wód morskich

Minister spraw zagranicznych Filipin Teodoro Locsin Jr. w nieparlamentarnych słowach skomentował na Twitterze chińską obecność na filipińskich wodach. „Chiny, przyjaciele, jak by to grzecznie ująć?” – rozpoczął Locsin anglojęzycznego tweeta. „Wyp…” („get the f… out”) – dokończył.
04.05.2021

Filipiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim

Filipińska straż przybrzeżna prowadzi ćwiczenia na wodach Morza Południowochińskiego, do których prawa rości sobie rząd w Pekinie. Manewry rozpoczęto w czasie kolejnej eskalacji napięć w spornym regionie.
26.04.2021

Vanuatu: Morze wyrzuciło ciało marynarza zakażonego koronawirusem

Na należącej do Vanuatu wyspie Efate na Oceanie Spokojnym znaleziono zwłoki filipińskiego marynarza, wyrzucone na brzeg przez morze. W ciele wykryto koronawirusa, a władze zakazały opuszczania wyspy przez trzy dni – podały we wtorek australijskie media.
20.04.2021

Filipiny: Zużyte maseczki na dnie oceanu, tony medycznych śmieci zanieczyszczają rafy

Rozpowszechnione podczas pandemii koronawirusa jednorazowe środki ochrony, jak maseczki zanieczyszczają filipińskie wybrzeże. W szczycie epidemii sama aglomeracja Manili wytwarzała dodatkowe 280 ton odpadów medycznych dziennie - przypomina BBC.
10.03.2021

Filipiny: do Manili przybył okręt z pierwszą transzą chińskich szczepionek

Do portu w Manili zawinął w niedzielę chiński okręt wojskowy z pierwszą dostawą 600 tys. dawek chińskiej szczepionki CoronaVac wyprodukowanej przez koncern farmaceutyczny Sinovac Biotech z Chin - poinformował media rzecznik prasowy prezydenta Rodriga Duterte.
28.02.2021

Filipiny: Ewakuacja tysięcy ludzi przed nadejściem tajfunu

Filipińskie władze nakazały w sobotę ewakuację tysięcy mieszkańców południowej części największej w kraju wyspy Luzon. W niedzielę jest tam spodziewane przejście najsilniejszego tropikalnego cyklonu od siedmiu lat.
01.11.2020

Potężny tajfun pustoszy Filipiny

Tajfun Molave, o szybkości wiatru dochodzącej do 180 km/godz, z impetem zaatakował dzisiaj Filipiny, wyrządzając poważne zniszczenia i zmuszając ok. 45 tys. mieszkańców wsi do szukania schronienia w szkołach i budynkach rządowych - poinformowały władze.
26.10.2020

Filipiny zniosły moratorium na poszukiwania ropy na Morzu Południowochińskim

Filipiny podjęły decyzję o zniesieniu moratorium na poszukiwania ropy naftowej na Morzu Południowochińskim. Ich wznowienie ma zapewnić krajowi bezpieczeństwo energetyczne i stymulować nadszarpniętą przez pandemię gospodarkę.
16.10.2020

Filipiny chcą zachodniej obecności na Morzu Południowochińskim

Podpisanie planowanego kodeksu postępowania na Morzu Południowochińskim nie doprowadzi do zakończenia obecności krajów Zachodu na tych wodach – zapewnił dziś minister spraw zagranicznych Filipin, Teodoro Locsin .
21.09.2020

Adam Asnyk w Porcie Gdynia. Zobacz załadunek olbrzymich urządzeń

M/v Adam Asnyk w Gdyni. Na statku Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego Chipolbrok przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych trwa załadunek kluczowych elementów nowoczesnej elektrowni węglowej na Filipinach. Projekt ten pozwoli zmniejszyć niedobór mocy w tym kraju.
22.05.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.