• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Prezydent Filipin zapowiada, że kraj nie pozwoli nikomu naruszyć swojej suwerenności terytorialnej

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Prezydent Filipin zapowiada, że kraj nie pozwoli nikomu naruszyć swojej suwerenności terytorialnej

Partnerzy portalu

Fot. U.S. Secretary of Defense

Prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr. w przemówieniu przed australijskim parlamentem w czwartek zwrócił uwagę, że oba kraje stoją przed "wspólnymi wyzwaniami" wynikającymi ze sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim. Zadeklarował, że Manila nie odda "żadnej obcej potędze" ani centymetra swojego terytorium.

Prezydent Filipin Ferdinand "Bongbong" Marcos Jr wygłosił w czwartek przemówienie przed połączonymi izbami australijskiego parlamentu. Oświadczył, że Filipiny "nie pozwolą żadnej obcej potędze na zajęcie nawet jednego centymetra kwadratowego swojego suwerennego terytorium", w zawoalowany sposób odnosząc się do Chiny.

"Wyzwania, przed którymi stoimy, mogą być potężne, ale nasza determinacja jest również potężna. Nie poddamy się" – dodał Marcos.

Manila oskarża Pekin o podejmowanie agresywnych działań w jej wyłącznej strefie ekonomicznej (EEZ); międzynarodowy trybunał arbitrażowy w Hadze orzekł w 2016 r., że roszczenia Chin w filipińskiej EEZ nie mają podstaw prawnych. Pekin nie przyjmuje tej decyzji do wiadomości.

Chiny roszczą sobie prawa do niemal całego Morza Południowochińskiego, które jest trasą dla handlu morskiego o wartości ponad 3 bilionów dolarów. Do części tego akwenu zgłaszają pretensje m.in. Wietnam, Indonezja, Malezja i Brunei.

Ochrona Morza Południowochińskiego jako kluczowego szlaku żeglugowego "jest niezbędna dla zachowania pokoju w regionie; i śmiem twierdzić, że pokoju na świecie" – podkreślił Marcos.

Filipiny od dawna utrzymują silny sojusz z Australią. We wrześniu ubiegłego roku oba kraje podniosły swoje stosunki dyplomatyczne do rangi strategicznego partnerstwa.

"Wolność żeglugi ma fundamentalne znaczenie dla naszej suwerenności, dobrobytu, bezpieczeństwa i integralności terytorialnej" – zaznaczył premier Australii Anthony Albanese podczas wspólnej konferencji prasowej z Marcosem.

Szef australijskiego rządu ogłosił podpisanie z Manilą nowego protokołu ustaleń w sprawie wzmocnionej współpracy morskiej.

"Będziemy współpracować jeszcze ściślej, aby promować naszą wspólną wizję regionu, w tym w zakresie cywilnego bezpieczeństwa morskiego, ochrony środowiska morskiego (...) i promowania poszanowania prawa międzynarodowego" – powiedział Albanese.

Po dwudniowej wizycie państwowej, która zakończyła się w czwartek, Marcos powróci do Australii w przyszłym tygodniu wraz z innymi przywódcami Azji Południowo-Wschodniej, aby wziąć udział w szczycie Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej i Australii, który upamiętnia 50 lat partnerstwa Canberry z tym regionalnym blokiem. (PAP)

krp/ adj/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.