• <

Wynik wyszukiwania - "wiatr" - Wiadomości

Żeglarstwo jako dyscyplina olimpijska

Żeglarstwo to jedna z dyscyplin, które do tej pory uważane są za sport elitarny, przeznaczony tylko dla nielicznych, mogących pozwolić sobie na znaczne wydatki. W tegorocznych igrzyskach w olimpijskim programie będzie sporo zmian, które mają zwiększyć widowiskowość i zainteresowanie młodzieży.
02.06.2024

Wiatr wieje od Wschodu. Chiny liderem produkcji turbin wiatrowych

Najnowszy raport Wood MacKenzie poświęcony rynkowi turbin wiatrowych stwierdza, że czterech chińskich producentów OEM znajduje się w pierwszej piątce światowego rankingu.
01.06.2024

Rozpoczęto postępowania w sprawie linii kablowych dla MFW Bałtyk III

Wojewoda Pomorski ogłosił rozpoczęcie dwóch procedur administracyjnych dotyczących strategicznych inwestycji energetycznych. Oba projekty mają na celu wyprowadzenie mocy z Morskiej Farmy Wiatrowej Bałtyk III.
01.06.2024

Vestas dokona chrztu nowego kontenerowca napędzanego metanolem we flocie Maersk

Duńska firma poinformowała, że rodzime przedsiębiorstwo z branży energetycznej będzie aktywnym uczestnikiem sierpniowej uroczystości nadania nazwy nowego statku napędzanego ekologicznym metanolem. To kolejna jednostka w charakterystycznym kolorze określanym jako "blue maersk", która będzie realizować transport kontenerowy, będąc jednocześnie bezemisyjną i co za tym idzie przyjazną dla środowiska.
31.05.2024

Polska firma z patentem na nowatorski system chłodzenia falowników

Szczecińska spółka mPower uzyskała patent na nowatorski system chłodzenia falowników. To przełomowe osiągnięcie ma potencjał optymalizacji wielu urządzeń przemysłu elektronicznego, zapewniając bardziej efektywne i trwałe rozwiązania w zarządzaniu temperaturą rozmaitych mechanizmów. „Z wynalazku na razie korzystamy wyłącznie przy swojej działalności, ale niewątpliwie jest tu spory potencjał do szerszego wykorzystania” – zdradza prezes firmy, Marcin Hołub.
31.05.2024

Nowy holownik Damen dołącza do floty Multraship

Firma Multraship Towage & Salvage zorganizowała 30 maja ceremonię chrztu swojego najnowszego holownika Multratug 35 w porcie macierzystym w Terneuzen w Holandii. Statek jest holownikiem Damen ASD Tug 3212. Dyrektor HR Multraship, Chrétienne Huisman, czyniła honory i życzyła holownikowi i jego załodze pomyślnych wiatrów i spokojnych mórz.
31.05.2024

Nowe wyzwania dla portów w logistyce Morskich Farm Wiatrowych. Zbliża się X Seminarium Akademii Offshore

Polska Izba Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW) i partner tytularny ORLEN Neptun kontynuują swoją misję ułatwiania dostępu do najnowszej wiedzy i praktyk związanych z morską energetyką wiatrową poprzez organizację kolejnej edycji Akademii Offshore. Najbliższe spotkanie odbędzie się 27 czerwca 2024 roku w Gdańsku.
30.05.2024

Warmińsko-mazurskie: 1,5 godziny mocnego wiatru spowodowało problemy na wodzie

Przez półtorej godziny nad mazurskimi jeziorami wiał wiatr o sile 7 stopni w skali Beauforta, z którym cześć żeglarzy sobie nie poradziła. Doszło też do tragicznego wypadku - mężczyzna wskoczył do wody, by wyjąć czapkę i doznał zatrzymania krążenia - poinformował MOPR.
30.05.2024

Dobre warunki dla żeglarzy na Warmii i Mazurach, woda w Niegocinie ma 22 stopnie

Na Mazurach panują w czwartek dobre warunki dla żeglarzy - jest ciepło, wieje słaby wiatr, a woda w jeziorach jest rekordowo ciepła jak na tę porę roku. W czwartek o godz. 8 rano na metrze głębokości woda w tym akwenie miała 22 stopnie.
30.05.2024

Cyklon Remal zabił co najmniej 65 osób w Bangladeszu i Indiach

Co najmniej 65 osób zginęło w Bangladeszu i Indiach w wyniku przejścia cyklonu Remal – podały w środę władze obydwu państw, cytowane przez agencję AFP. Cyklon, któremu towarzyszył silny wiatr oraz ulewne deszcze dotarł do wybrzeży Zatoki Bengalskiej w niedzielę wieczorem.
29.05.2024

Marszałek Struk spotkał się z ambasadorem Danii. Tematem rozmowy morska energetyka wiatrowa na Bałtyku

Województwo pomorskie i Dania mają wiele wspólnego. Łączy ich Bałtyk. O tym, jak rozwijać morską energetykę wiatrową oraz jak chronić nasze morze rozmawiali Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i Ole Toft, ambasador Danii w Polsce.
29.05.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Maciej Piersiński

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Maciej Piersiński, Dyrektor Zarządzający BOTA Wind Energy sp. z o.o.
29.05.2024

Wiatr i fale oderwały i zniosły część tymczasowego portu w Strefie Gazy

Wiatr i fale oderwały część konstrukcji tymczasowego portu w Strefie Gazy, zbudowanego przez armię amerykańską. Izraelska marynarka wojenna ma pomóc zdemontować i odholować do naprawy zniszczony fragment - potwierdził Pentagon, dodając, że remont potrwa ponad tydzień.
29.05.2024

Vessev wprowadza na rynek pierwszy na świecie elektryczny wodolot turystyczny

Nowozelandzka firma Vessev zaprezentowała 28 maja wodolot VS-9. Ma otworzyć nowe możliwości dla transportu pasażerskiego na wodzie. Dzięki współpracy z Fullers360, największym operatorem promowym w Nowej Zelandii, VS-9 stanie się pierwszym w pełni elektrycznym statkiem pasażerskim pływającym w Auckland i pierwszym wodolotem turystycznym na świecie.
28.05.2024

Konferencja PSEW2024: transformacji energetycznej Polski nie będzie bez energii z wiatru

Rosnący udział energetyki wiatrowej w miksie wytwórczym podnosi poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz wpływa pozytywnie na rozwój społeczny i gospodarczy na poziomie lokalnym i centralnym. Merytoryczna debata na temat wizji polityki energetycznej Polski jest kluczowa dla niezależności, konkurencyjności, czy ochrony klimatu. Będą to kluczowe tematy Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, która odbędzie się w dniach 4-6 czerwca w Świnoujściu.
28.05.2024

Prezes PGE: chcemy wydzielenia aktywów węglowych najpóźniej w 2025 r.

Chcemy wydzielenia aktywów węglowych najpóźniej w 2025 roku - poinformował we wtorek prezes PGE Dariusz Marzec. Prace nad transakcją mają się zakończyć w tym roku - dodał.
28.05.2024

RWE zbuduje morskie farmy wiatrowe o mocy 1,6 GW na niemieckich wodach Morza Północnego

Firma RWE podjęła decyzję inwestycyjną dotyczącą klastra Nordseecluster, obejmującego projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1,6 GW. Planowana infrastruktura powstanie na Morzu Północnym, około 50 kilometrów na północ od wyspy Juist. Dostawcy głównych komponentów zostali już wybrani dla całego klastra.
28.05.2024

Ograniczenie importu surowców z Rosji przyspiesza transformację energetyczną Europy. Dekarbonizacja może się jednak wiązać z protestami części grup społecznych

Wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na import surowców z Rosji przyspieszają transformację energetyczną. Jak podkreśla Polska Akademia Nauk, droga energia wymusza radykalną poprawę efektywności energetycznej i przyspiesza rozwój OZE we wszystkich sektorach gospodarki. Odnawialne źródła nie są bowiem obarczone kosztami paliw i CO2. Z drugiej jednak strony dekarbonizacja i Zielony Ład mogą prowadzić do protestów kolejnych, obok rolników, grup społecznych.
28.05.2024

Prezydent Duda: CPK i elektrownia jądrowa konieczne

Nie wolno pozwolić, by wielkie inwestycje w Polsce zostały zatrzymane – podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Konina (woj. wielkopolskie). Zapowiedział walkę o budowę CPK, a także o zbudowanie elektrowni jądrowej w regionie.
27.05.2024

Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2024 po raz dziewiąty

FBM to jedna z najstarszych w kraju konferencji poświęconych wyzwaniom jakie niesie ze sobą szeroko rozumiane bezpieczeństwo morskie RP. Odbędzie się 20 czerwca w Warszawie.
27.05.2024

Doradca Techniczny Kredytodawców - kim jest?

Doradca Techniczny Kredytodawców (ang. Lenders' Technical Advisor - LTA) to rola kojarzona z różnymi projektami inwestycyjnymi, np. z projektami Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (ang. Public Private Partnership PPP), ale nie tylko.
27.05.2024

Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego zakończony

Mało wiatru, mało wyścigów, ale wiele emocji z bycia razem – trzecia część Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego zakończona. W Krynicy Morskiej w ten weekend rywalizowało prawie 500 żeglarzy i żeglarek w 11 klasach regatowych. W sumie, w trzech częściach Pucharu PZŻ, w ciągu 9 dni na Zalewie Wiślanym zaprezentowało się ponad 700 zawodników.
26.05.2024

DNV potwierdza oszczędność energii na pierwszym na świecie statku wyposażonym w WindWings

Norweski certyfikator DNV potwierdził, że podczas żeglugi w sprzyjających warunkach nowoczesne żagle zapewniają zmniejszenie zużycia energii nawet o 32% podczas pokonywania mili morskiej. Dowodem tego jest ożaglowanie WindWings, zainstalowane na masowcu MV Pyxis Ocean, zarządzanym przez MC Shipping Singapore Branch i wyczarterowanym przez Cargill. Statek ten jakiś czas temu można było zobaczyć w Porcie Gdynia.
25.05.2024

Mitsui O.S.K. Lines wdraża napęd wiatrowy Wind Challenger na kolejnym ze swoich statków

Mitsui O.S.K. Lines (MOL) i Electric Power Development (J-Power) porozumiały się w sprawie instalacji systemu napędowego Wind Challenger, który przekształca energię wiatru w siłę napędową, na masowcu Kurotakisan Maru III. Instalacja żagla jest zaplanowana na II poł. 2025 roku.
24.05.2024

NATO zorganizowało pierwsze spotkanie w sprawie Sieci Krytycznej Infrastruktury Podwodnej

Czołowi eksperci z państwo Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego spotkali się 23 maja w Kwaterze Głównej NATO na pierwszym posiedzeniu nowej Sieci Krytycznej Infrastruktury Podmorskiej (Critical Undersea Infrastructure Network). W obliczu rosnących wyzwań dla infrastruktury podmorskiej, sojusz wdraża nowe narzędzia w celu zwiększenia bezpieczeństwa podmorskich kabli i rurociągów oraz monitorowania potencjalnych zagrożeń.
24.05.2024

EBI będzie wspierać sieci energetyczne, wojskowość i infrastrukturę

Europejski Bank Inwestycyjny zaktualizował plan wspierania bezpieczeństwa i obronności; jest gotowy wspierać te sektory - powiedziała PAP prezes EBI Nadia Calvino. Dodała, że bank przekazał Polsce blisko 100 mld euro i zainwestuje w rozbudowę oraz modernizację sieci energetycznych.
24.05.2024

Tak hartowały się żeglarskie charaktery. Druga część regat o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego za nami

Dzisiaj na Zalewie Wiślanym hartowały się żeglarskie charaktery, a panujące warunki mogły wybić żeglarstwo z głowy niejednemu młodemu człowiekowi. Trzeci, ostatni dzień drugiej części Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego w Krynicy Morskiej obfitował w zwroty akcji, liczne wywrotki i walkę do samego końca.
23.05.2024

Cadeler inwestuje w nowy statek i zabezpiecza kolejny kontrakt w związku z budową morskich farm wiatrowych

Firma działająca w sektorze morskiej energetyki wiatrowej składa zamówienie na budowę trzeciego statku klasy A przeznaczonego do prac morskich. Podpisuje także umowę na rezerwację statku instalacyjnego z nieujawnionym klientem, zabezpieczając zdolności produkcyjne dla przyszłych projektów o wartości do 700 milionów euro.
23.05.2024

Dominion Energy rozpoczyna budowę morskiej farmy wiatrowej na wodach USA

Dominion Energy ogłosił 22 maja, że pierwszy fundament monopala dla 2,6-gigawatowej morskiej farmy wiatrowej Coastal Virginia Offshore Wind (CVOW), największej morskiej farmy wiatrowej budowanej w USA, został zainstalowany około 29 mil od wybrzeża Virginia Beach. Monopal zainstalował Orion, ciężki statek dźwigowy należący do DEME Group.
23.05.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Magdalena Kryszewska

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Magdalena Kryszewska, Dyrektorka zarządzająca WindHunter Academy.
23.05.2024

Tak powstaje baza serwisowa Baltic Power [wideo]

W Łebie trwa budowa bazy serwisowej Baltic Power. Generalny wykonawca inwestycji, Erbud, udostępnił rzadkie ujęcia z przebiegu prac.
22.05.2024

Orlen podsumował pierwszy kwartał tego roku. Spadki przychodów i niższy zysk

Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące tego roku wyniósł 2 mld 785 mln zł i był niższy o 6 mld 686 mln zł w porównaniu analogicznym okresem roku ubiegłego - podał w środę koncern w skonsolidowanym raporcie kwartalnym.
22.05.2024

Ponad 236 mln zł zysku EBITDA i prawie 142 mln zł zysku netto. Polenergia publikuje wyniki za pierwszy kwartał 2024

Polenergia opublikowała raport finansowy za pierwszy kwartał 2024 roku. Największa polska prywatna grupa energetyczna osiągnęła w tym czasie 236,3 mln zł skorygowanego zysku EBITDA. To wynik o 35 mln zł wyższy niż w analogicznym okresie 2023 roku. Zysk netto wypracowany przez Polenergię w pierwszym kwartale tego roku to 141,9 mln zł, o 19,6 mln zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Początek 2024 roku to dla Grupy kolejny kwartał z rzędu z dwucyfrowym wzrostem EBITDA oraz skorygowanego zysku netto.
22.05.2024

Szkoła Morska w Gdyni wykształci monterów turbin wiatrowych

Szkoła Morska w Gdyni jest pierwszym w Polsce ośrodkiem certyfikującym nową kwalifikację rynkową Montowanie turbin wiatrowych (WTG – Wind Turbine Generator).
22.05.2024

Żeglarskie emocje na Bałtyku. Za nami PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024

W dniach 19-20 maja 2024 roku w sopockiej marinie odbyły się regaty PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024, zorganizowane przez Polską Izbę Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW) oraz firmę Vulcan Training & Consultancy, przy wsparciu Polskiej Ligi Żeglarskiej. Wydarzenie stało się doskonałą platformą do integracji środowiska, wymiany doświadczeń i promocji sektora energetyki wiatrowej na morzu. Regaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i zgromadziły przedstawicieli branży offshore wind z całej Polski.
22.05.2024

SNT Marine ma nowy katamaran do prac w offshore

Firma SNT Marine z Gdyni pozyskała nową jednostkę do prac w offshore i wypraw badawczych i nurkowych. 15-metrowy katamaran został zbudowany w Polsce.
22.05.2024

Rozpoczyna się budowa pierwszego połączenia energetycznego między Niemcami a Wielką Brytanią. Koszt 2,8 mld euro

Ponad 80 gości ze świata polityki, biznesu i władz świętowało 21 maja oficjalną ceremonię wmurowania kamienia węgielnego pod NeuConnect w Wilhelmshaven-Fedderwarden. Oznacza to rozpoczęcie budowy połączenia międzynarodowego NeuConnect. Ma być to kamień milowy w realizacji prywatnie finansowanego niemiecko-brytyjskiego połączenia elektroenergetycznego o wartości 2,8 mld euro (2,4 mld funtów). Jego otwarcie jest planowane na 2028 rok.
21.05.2024

KS AMW Iskra Gdynia wygrywa drugą rundę 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej

KS AMW Iskra Gdynia wygrywa drugą rundę 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegraną w Sopocie tuż przy molo. Pozostałe miejsca na podium zajęły załogi Onboard Poznań i Sztorm Grupa Warszawa. Liderem rankingu w walce o awans do Ekstraklasy pozostał Onboard.
21.05.2024

RTE i konsorcjum Chantiers de l'Atlantique - Hitachi Energy podpisały umowę na technologię dla sektora offshore

Podpisano porozumienie w sprawie budowy pierwszych morskich platform prądu stałego i lądowych stacji przekształtnikowych dla morskich farm wiatrowych w Normandii (Centre Manche 1 i 2) oraz na wyspie Oléron. Kontrakt ten oznacza przyspieszenie rozwoju morskich farm i plasuje Francję wśród nielicznych europejskich krajów, które budują duże morskie stacje przekształtnikowe wysokiego napięcia prądu stałego.
21.05.2024

Koniec ery CTV z napędem na paliwa kopalne?

Pod koniec marca miało miejsce swoiste zakończenie pewnej ery – nie wspominając o nowym początku – kiedy brytyjski operator Tidal Transit kupił swój ostatni, w historii, statek napędzany silnikiem wysokoprężnym – przekonuje Martin Conway, redaktor RINA.
20.05.2024

Pierwsza część Pucharu Polskiego Związku Żegarskiego za nami

120 żeglarzy i żeglarek na starcie, trzy klasy regatowe, sporo emocji i brak niespodzianek. Pierwsza część regat o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego za nami. W Krynicy Morskiej rozdano wczoraj medale w olimpijskiej klasie 470 oraz w amatorskich klasach Omega Sport i Omega Standard.
20.05.2024

Dzień Dostawców na Konferencji PSEW2024 – międzynarodowa współpraca na rzecz silnego przemysłu wiatrowego w Europie

Polski łańcuch dostaw ma szansę stać się konkurencyjny w globalnym sektorze energetyki wiatrowej – nie uda się to jednak bez silnej i stabilnej współpracy międzynarodowej. Polskie firmy, zagraniczni inwestorzy oraz przedstawiciele KE i państw nadbałtyckich już 6 czerwca spotkają się po raz trzeci na International Suppliers Day podczas Konferencji PSEW2024 w Świnoujściu, aby rozmawiać o sojuszu na rzecz silnego europejskiego przemysłu wiatrowego. W trakcie merytorycznych dyskusji i warsztatów nie zabraknie tematów dotyczących przy
20.05.2024

W gdyńskiej stoczni Crist S.A. rozpoczęła się budowa kolejnego statku do obsługi morskich farm wiatrowych

Z udziałem głównego wykonawcy budowy, norweskiej stoczni Ulstein Verft, 16 maja odbyła się ceremonia cięcia blach pod jednostkę CSOV (ang. Commissioning Service Operation Vessels), mającej numer budowy nr 322. To kolejne przedsięwzięcie w związku z budową statków do obsługi morskich farm wiatrowych, w jakie jest zaangażowany zakład stoczniowy z Gdyni.
20.05.2024

27. spotkanie gospodarki morskiej Herring Szczecin 2024 za nami

Już po raz 27 w Szczecinie "przy Śledziu" spotkało się środowisko morskie Pomorza Zachodniego. Jak co roku wręczono nagrody Laur Bałtyku i Bursztynowy Laur Bałtyku. Wydarzenie odbywające się w hali Netto Arena zgromadziło ponad 1600 osób.
19.05.2024

MŚ w klasie Formula Kite – bez polskich żeglarzy w serii medalowej

Polscy żeglarze nie wystąpią w niedzielę w Hyeres w wyścigach serii medalowej mistrzostw świata w olimpijskiej klasie Formula Kite. Julia Damasiewicz zakończyła regaty na 11. miejscu, a Maksymilian Żakowski (oboje OŚ AZS Poznań) był 13.
19.05.2024

Wymiana doświadczeń podczas wizyty na budowie farmy wiatrowej Moray West w Szkocji

Jako firma o globalnym zasięgu, prowadząca projekty morskich farm wiatrowych na całym świecie, BC-Wind nieustannie dąży do zdobywania międzynarodowego doświadczenia i wymiany know-how. Ostatni wyjazd pracowników projektu w Polsce na budowę morskiej farmy wiatrowej Moray West w Szkocji podkreśla naszą determinację w realizacji tego celu.
17.05.2024

Będzie się kręcić. Na Morzu Północnym rusza budowa elektrowni wiatrowej He Dreiht

He Dreiht, jeden z największych niemieckich projektów morskiej energetyki wiatrowej, wchodzi w fazę realizacji.
17.05.2024

Chiny na energetycznym kursie. Skorzystają porty i morski transport

Obecnie Chiny zamieszkuje 18% światowej populacji, zużywa 26% światowej energii pierwotnej, emituje 33% światowego CO2 związanego z energią i jest zdecydowanie wiodącym krajem w instalacji odnawialnych źródeł energii. Transformacja energetyczna w Chinach ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Chin i powodzenia globalnej transformacji energetycznej – podkreślają eksperci DNV, autorzy raportu „Energy Transition Outlook China 2024”.
16.05.2024

MKiŚ: do 14 czerwca br. przedłużono prace dot. ceny maksymalnej za energię elektryczną z offshore

Do 14 czerwca br. przedłużono prace zespołu ds. ceny maksymalnej za energię elektryczną z morskich farm wiatrowych - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Konieczne jest wykonanie dodatkowych analiz warunków panujących obecnie na rynku energii - dodało.
16.05.2024

Wzrost stężenia CO2 największy od 50 tys. lat

Obecnie stężenie dwutlenku węgla w atmosferze rośnie 10 razy szybciej niż w czasie najsilniejszego przyrostu w czasie minionych 50 tys. lat. To wynik analizy gazu uwięzionego w antarktycznym lodzie.
16.05.2024

Grupa Orlen przeznaczy 85 mld zł na zielone inwestycje w energetyce do 2030 r.

Grupa Orlen do 2030 r. przeznaczy 85 mld zł na zielone inwestycje w segmencie energetyki. Do końca dekady zamierza zwiększyć moce odnawialnych źródeł energii z obecnego poziomu prawie 1 GW do ponad 9 GW - podał wewnętrzny periodyk koncernu Magazyn GO!
16.05.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Michał Kaczerowski

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Michał Kaczerowski, Prezes Zarządu Ambiens sp. z o.o.
16.05.2024

Koniec wyścigu na wielkość turbiny? Zachodni producenci skupiają się na istniejących modelach

Po tym, jak w zeszłym roku chiński producent turbin wiatrowych ogłosił sukces w pracach nad turbiną o mocy 20 MW, zachodni dostawcy postanowili nie brać udziału w wyścigu za wszelką cenę i skupić się na mniejszych, ale – ich zdaniem – bardziej optymalnych pod różnymi względami turbinach.
16.05.2024

Sejm uchwalił ustawę mającą usprawnić finansowanie inwestycji offshore wind w części pożyczkowej KPO

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy, umożliwiającą rozliczanie w euro inwestycji związanych z budową morskich farm wiatrowych, finansowanych z części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy.
15.05.2024

Coraz gorsza kondycja sieci – skąd wziąć 500 mld zł na infrastrukturę energetyczną?

Efektywna modernizacja i rozbudowa infrastruktury sieciowej są kluczowe dla zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na zieloną energię. Najbliższe lata to konieczność ambitnych inwestycji, ale już dziś wiadomo, że 140 mld złotych na inwestycje w sieci dystrybucyjne i przesyłowe to nadal niewystarczające kwoty, wobec zdiagnozowanych wyzwań. Żeby zaspokoić wszystkie sieciowe potrzeby łączne nakłady na ich rozwój mogłyby sięgnąć nawet 500 mld złotych.
15.05.2024

Najnowszy jack-up Van Oord zwodowany w Chinach

Boreas, najnowszy samopodnośny statek instalacyjny na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej, został zwodowany w stoczni Yantai CIMC Raffles. Jednostka jest budowana dla Van Oord.
15.05.2024

Bornholm jednak bez wielkiego offshore? Jest płytko

Port w Rønne na duńskiej wyspie Bornholm, będącej stosunkowo blisko planowanych polskich morskich farm wiatrowych na Bałtyku, może być jednak zbyt płytki, by obsługiwać duże dostawy komponentów.
15.05.2024

Morska energetyka wiatrowa w Polsce bez zielonych paliw będzie niewydolna, a Bałtyk może „zazielenić” całą rodzimą gospodarkę

Polski program offshore bez zielonych paliw nie będzie w pełni wydolny i nie spełni wszystkich pokładanych w nim oczekiwań – oceniła podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Olga Sypuła, ekspertka rynku energii, country manager European Energy Polska.
15.05.2024

Grunt to zbadać dno. Trwa kampania geotechniczna dla projektu Baltica 1 [wideo]

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, kontynuuje przygotowania do budowy swojej infrastruktury energetycznej na Bałtyku. Ok. 80 km od polskiego wybrzeża, na wysokości Łeby, tempa nabiera wstępna kampania geotechniczna mająca na celu rozpoznanie struktury dna dla realizacji projektu morskiej elektrowni Baltica 1, która będzie przekształcać wiatr w megawatogodziny czystej energii.
14.05.2024

MFW Bałtyk II z pozwoleniem na budowę kabli eksportowych

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę kabli eksportowych dla elektrowni MFW Bałtyk II, realizowanej przez Polenergię i Equinor. Decyzja z 9 maja 2024 roku, oznaczona sygnaturą 50/2024/MKA, jest kluczowym krokiem w przygotowaniach do integracji mocy z przyszłej farmy wiatrowej z krajowym systemem elektroenergetycznym.
14.05.2024

PRS zacieśnia współpracę z Uniwersytetem Gdańskim

Polski Rejestr Statków S.A. pogłębia współpracę ze światem nauki. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest podpisane właśnie porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Gdańskim w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, ale również przy projektach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej i polskich elektrowni jądrowych.
14.05.2024

Eco Edison, statek serwisowy Ørsted oficjalnie ochrzczony

Amerykański łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej osiąga ważny kamień milowy w postaci chrztu pierwszego w historii amerykańskiego statku do obsługi morskiej energetyki wiatrowej (SOV), który odegra kluczową rolę w umożliwieniu krajowej produkcji energii i wzmocnieniu niezależności energetycznej Ameryki. To statek dla techników zajmujących się obsługą północno-wschodnich farm wiatrowych Ørsted.
14.05.2024

Rosyjski okręt szpiegowski działa na Bałtyku

Na Morzu Bałtyckim zaobserwowano okręt rozpoznawczy Czusowoj (GS 31), wchodzący w skład rosyjskiej Floty Północnej. Jednostka przeznaczona do m.in. rozpoznania radioelektronicznego ma odbyć przegląd konserwacyjny, niemniej są podejrzenia, że może być wykorzystywana do pozyskiwania informacji o infrastrukturze krytycznej państw nadbałtyckich.
14.05.2024

Cadeler rezerwuje statki na potrzeby MFW Bałtyk II i Bałtyk III

Offshorowy potentat Cadeler zawarł umowy rezerwacji statków ze spółkami projektowymi rozwijającymi projekty morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, będących własnością Equinora i Polenergii.
13.05.2024

Zjazd Polskiego Forum Technologii Morskich. Podsumowanie 2023 roku i wizyta w stoczni Nauta

Podczas ostatniego spotkania Polskiego Forum Technologii Morskich podsumowany został ostatni rok działalności. Doszło także do wyborów 1/3 rady organizacji oraz podpisania listu intencyjnego o współpracy z PIMEW.
13.05.2024

Czarter jednostek typu jack-up. Zasady zatrudniania statków instalacyjnych wyjaśnia Maciej Olczak, Prezes ENMARO

Standaryzacja kontraktów offshore dla pozyskania jednostek instalacyjnych, np. typu jack-up jest oparta na formule kontraktacji BIMCO. Ponieważ ilość jednostek instalacyjnych na globalnym rynku jest bardzo ograniczona pierwsze rozmowy kontraktowe prowadzi się z dwu a nawet trzyletnim wyprzedzeniem, na długo przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej (ang. Final Investment Decision - FID).
13.05.2024

Wszczęto postępowanie w sprawie wydania DŚU dla budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas

Regionalna Dyrekcja Urzędu Środowiska w Szczecinie poinformowała 8 maja o wszczęciu postępowania w sprawie wydania Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach (DŚU) w sprawie budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie szczecińskiego osiedla administracyjnego Skolwin.
13.05.2024

Baltic Power rozmawia z rybakami z polskiego wybrzeża

Spółka Baltic Power rozmawiała z przedstawicielami środowisk rybackich z Ustki, Łeby i Władysławowa rozpoczynając tym samym cykl spotkań informacyjnych na temat budowy pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej. Rozmawiano o perspektywach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a przede wszystkim o zaplanowanym na koniec tego roku rozpoczęciu prac instalacyjnych na Bałtyku.
13.05.2024

Donald Trump zapowiada, że w razie zwycięstwa w wyborach zablokuje morską energetykę wiatrową

Morska energetyka wiatrowa w USA regularnie musi liczyć się z problemami, choćby z powodu opóźnień w inwestycjach, wzroście kosztów, czy też wycofywania się kontrahentów. Choć aktualnie trwa szereg inwestycji, a amerykańskie władze ogłaszają aukcje nowych działek pod budowę farm na morzu, biznes może zostać zastopowany. Wspierany przez republikanów kandydat, Donald Trump zapowiada "rozprawienie się" z energią odnawialną, jako jego zdaniem nieopłacalną i szkodliwą.
13.05.2024

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyła się pierwsza sesja programu „Knowledge to Knowledge” z zakresu offshore wind

W dniu 7 maja 2024 roku w siedzibie UMG odbyła się pierwsza sesja w ramach Programu „Knowledge to Knowledge”, organizowanego przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce oraz Linkedby Offshore Wind.
12.05.2024

Komisarz UE ds. energii: Możemy i powinniśmy ograniczyć Rosji dostęp do finansowania i technologii w obszarze LNG

Od czasu inwazji na Ukrainę UE nałożyła już 13 pakietów sankcji na Rosję, które mają osłabić jej zdolność do dalszego finansowania wojny. Najdotkliwsze z nich to m.in. sankcje technologiczne czy unijne embargo na import ropy oraz produktów ropopochodnych z Rosji drogą morską. Jednak gaz z tego kierunku, który przed wojną płynął do Europy m.in. gazociągiem Nord Stream, dotąd oficjalnie nie został objęty sankcjami.
12.05.2024

UMG: szkolenie "Prawne aspekty morskiej energetyki wiatrowej" już w czerwcu

Już 19-20 czerwca na Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbędzie się kolejne szkolenie z zakresu morskiej energetyki wiatrowej. Organizowane przez Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej szkolenie dotyczyć będzie prawnych aspektów morskiej energetyki wiatrowej.
11.05.2024

Pomorskie branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza. Bierzmy przykład z Danii [RELACJA]

Jak będzie kształtować się regionalna gospodarka w najbliższych latach? Jakie będą branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza? Jakie powinny powstać Regionalne Agendy Badawcze, aby wykorzystać potencjał Pomorza? – to główne pytania zadane na początku konferencji „Pomorska Gospodarka Jutra”, którą zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
11.05.2024

EKG: infrastruktura transportowa dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa

– Najważniejsze jest to abyśmy wzmacniali polskie porty infrastrukturalnie. Mają bowiem kluczowe znaczenie dla przewozu ładunków, również w kontekście odbudowy Ukrainy. Wojna się kiedyś skończy – podkreśliła Dorota Pyć, prezes Portu Gdańsk podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
11.05.2024

100 lat polskiego żeglarstwa na wystawie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku od niedzieli prezentowana będzie wystawa czasowa poświęcona polskiemu żeglarstwu. Przedstawione na niej zostaną m.in. model jachtu "Zjawa" i płetwy stateczników z "Mazurka"
11.05.2024

Vard zbuduje dwa statki serwisowe do obsługi tajwańskiej farmy wiatrowej na morzu

Vard, norweska spółka zależna włoskiej grupy Fincantieri i jedna z wiodących firm zajmujących się budową specjalistycznych statków, podpisała z tajwańskim klientem umowę na zaprojektowanie i budowę dwóch statków CSOV (Commissioning Service Operation Vessels).
10.05.2024

RWE i Port Karlshamn razem dla rozwoju bałtyckiej energetyki wiatrowej

RWE rozpoczyna współpracę z Portem Karlshamn. Celem zawartego memorandum o porozumieniu jest przekształcenie lokalnego portu w hub logistyczny dla przyszłych projektów elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
10.05.2024

Drugi kadłub CSOV wybudowany w stoczni Crist dotarł do Norwegii

Do norweskiej stoczni Ulstein Werft dotarł w środę wybudowany w gdyńskiej stoczni Crist kadłub drugiego z serii jednostek typu construction service operation vessels (CSOV) budowanych dla armatora Olympic.
09.05.2024

Integracja offshore z rynkiem wodoru. Co skłania wodór w kierunku offshore?

Technologie wodorowe mogą okazać się kluczowe w całym procesie transformacji energetycznej, jednak aby do tego doszło, wymagana jest integracja z innymi systemami, w tym z offshore oil & gas i offshore wind. Podczas targów H2POLAND odbył się panel dotyczący integracji offshore z rynkiem wodoru podczas którego wypowiadali się eksperci związani z branżą morską.
09.05.2024

Certyfikat uznania The Nautical Institute dla symulatora CTV z Centrum Nowych Kompetencji

Centrum Nowych Kompetencji (CNK) z Gdyni uzyskało certyfikat uznania The Nautical Institute dla swojego symulatora jednostki Crew Transfer Vessel (CTV). Jest to pierwsza taka certyfikacja w Europie, co stanowi znaczące wyróżnienie dla polskiego ośrodka.
09.05.2024

Czy Gdańsk stanie się centrum energetycznym?

- Najważniejsze jest to abyśmy wzmacniali polskie porty infrastrukturalnie. Mają bowiem kluczowe znaczenie dla przewozu ładunków, również w kontekście odbudowy Ukrainy. Wojna się kiedyś skończy – podkreśliła Dorota Pyć, prezes Portu Gdańsk podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W ocenie ekspertów budowa efektywnej infrastruktury transportowej w Europie Centralnej wymaga współpracy międzynarodowej oraz zaangażowania środków publicznych i prywatnych zapewniając nie tylko rozwój gospodarczy, ale również bezpi
09.05.2024

Powołano nowy zarząd Grupy Przemysłowej Baltic

Henryk Ogryczak oraz wiceprezes Marek Gorzelewski zostali odwołani z zarządu Grupy Przemysłowej Baltic. Na nowego prezesa powołano Adama Kowalskiego.
08.05.2024

Pierwsza faza budowy offshore z półrocznym opóźnieniem

Opóźnienie w realizacji pierwszej fazy budowy morskich farm wiatrowych to "jakieś pół roku" - ocenił w środę w podczas EKG w Katowicach wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Jak wynikało z jego wypowiedzi, resort chce, by procedury zw. z offshore zostały przyspieszone.
08.05.2024

O dwóch takich co opłyną świat

Mikołaj Nowak i Daniel Krzyżański to dwójka młodych żeglarzy, którzy już w październiku wyruszą w rejs dookoła świata. Rejs Ku Marzeniom potrwa około półtorej roku i odbędzie się na zmodernizowanym jachcie Water Lily. Mieliśmy okazję porozmawiać z jednym z uczestników wyprawy Mikołajem Nowakiem, na temat planowanej podróży i tego jak obecnie wyglądają przygotowania do rejsu.
08.05.2024

Baltic Hub: baza instalacyjna dla morskich farm wiatrowych będzie pięć razy większa od krakowskiego Rynku Głównego

21-hektarowy Terminal 5, który powstanie na wodach zewnętrznej części gdańskiego portu Baltic Hub, ma być bazą instalacyjną dla morskich elektrowni wiatrowych. To duży projekt, którego realizacja może się rozpocząć w drugiej połowie tego roku. Tego typu infrastruktura jest konieczna dla przyspieszenia inwestycji offshore w polskiej części Bałtyku. Pierwsze morskie farmy wiatrowe zaczną produkować zieloną energię w 2026 roku.
08.05.2024

Bladt Industries to teraz CS WIND Offshore

Pod koniec zeszłego roku Bladt Industries, firma specjalizująca się w dostawie konstrukcji stalowych m.in. na potrzeby rynku offshore, został przejęty przez południowokoreański CS WIND Corporation. Kilka miesięcy później oficjalnie potwierdzono zmianę nazwy Bladt Industries, która obecnie nazywa się CS WIND Offshore.
08.05.2024

EKG 2024: pierwsza duża elektrownia atomowa ruszy siedem lat później niż planowano

Duża elektrownia atomowa ruszy najpewniej około 2040 r. To data realna. Dotychczas podawany rok 2033 jest niemożliwy do utrzymania - zapowiedziała Marzena Czarnecka, minister przemysłu, podczas panelu dyskusyjnego „Polska energia: ambitnie i bezpiecznie”, który miał miejsce podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach w dniach 7-9 maja.
08.05.2024

Łopaty i gondole turbin wiatrowych pojechały z portu w Kłajpedzie w głąb kraju

Firma Ignitis Renewables, rozwijająca na Litwie swoje lądowe farmy wiatrowe, pochwaliła się transportem elementów turbin wiatrowych z portu w Kłajpedzie na miejsce ich instalacji.
08.05.2024

Niemieckie porty w kryzysie, a strategia ich ratowania rozczarowuje

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie. Od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, a w ubiegłym roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad. Przez osłabienie konkurencyjności, problemy strukturalne, zaniedbania w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury liniowej (głównie kolejowej), a także digitalizacji czy automatyzacji porty RFN tracą klientów – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na rzecz rywali z państw sąsiednich.
07.05.2024

Tauron planuje rozwijanie mocy wytwórczych tak na lądzie, jak i na bałtyckim szelfie

Pod koniec tego roku przedstawiona zostanie strategia Taurona, która sprecyzuje ścieżki rozwoju firmy i jej spółek - zapowiedział we wtorek prezes Taurona Grzegorz Lot. Inwestycje mają być skierowane głównie na rozwój sieci dystrybucyjnej i dekarbonizację ciepłownictwa.
07.05.2024

„Orka” na finiszu. Do ogłoszenia przetargu zostały tygodnie

Podczas panelu „Modernizacja Marynarki Wojennej RP” w trakcie Defence24 Days odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej, Agencji Uzbrojenia i firm z branży zbrojeniowej na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. W trakcie rozmowy poruszono szereg tematów, w tym aktualny stan programu „Orka”.
07.05.2024

19. Konferencja PSEW2024 odbędzie się już w czerwcu

Polski projekt morskich farm wiatrowych wart około 40 MLD PLN to największa inwestycja w powojennej Polsce. Przyniesie ona 178 mld złotych wartości dodanej dla polskiej gospodarki, spadek emisji CO2 o ok. 102 mln ton rocznie, ponad 100 tysięcy nowych miejsc pracy. Jednak potrzebne są działania usprawniające powstawanie morskich farm wiatrowych. Uproszczenie permittingu czy rewizja PZPPOM to tylko niektóre z koniecznych działań dla offshore. Okazją do rozmów o kierunku rozpędzającej się transformacji energetycznej w oparciu o ener
07.05.2024

Polskie żeglarstwo świętuje 100 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje największą w historii wystawę o polskim jachtingu.
07.05.2024

Prezes Portu Gdańsk Dorota Pyć zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030 w Sopocie

W dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów morskich – Kongresu Polskie Porty 2030. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
06.05.2024

Polacy zaczynają mistrzostwa Europy. Stawką medale i nominacja na igrzyska

We wtorek 7 maja, we francuskim La Grande Motte rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w żeglarskiej klasie 49er i 49erFX. W tej pierwszej srebrnego medalu zdobytego rok temu bronić będą Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki, ale stawka tych regat jest dużo większa. Aż trzy polskie załogi rywalizują bowiem o imienną kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.
06.05.2024

Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały w zakresie energetyki jądrowej

Amerykańska firma Bechtel, która razem z Westinghouse Electric Company ma zbudować w gminie Choczewo pierwszą w Polsce elektrownię jądrową, w poniedziałek podpisała list intencyjny ws. nawiązania bliskiej współpracy z Politechniką Gdańską.
06.05.2024

1,3 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej przyznane spółce Ocean Winds. EDP umacnia swoje inwestycje w Australii

Australijski rząd przyznał Ocean Winds, spółce joint venture EDP Renewables i Engie zajmującej się morską energetyką wiatrową, licencję na potencjalny rozwój do 1,3 GW u wybrzeży Gippsland. Ta inwestycja na południowo-wschodnim wybrzeżu Australii wzmacnia zaangażowanie EDP w tym kraju.
05.05.2024

Admirał Unrug upamiętniony na stulecie Yacht Klubu Polski Gdynia

Blisko 200 osób wzięło udział w piątek 3 maja w inauguracji obchodów stulecia Yacht Klubu Polski Gdynia, rozpoczęciu klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego oraz odsłonięciu tablicy admirała Józefa Unruga.
03.05.2024

Norwegia na kursie innowacji, autonomii i dekarbonizacji. Siła klastrowych inicjatyw

Norweski klaster Maritime CleanTech to przykład sprawnie działającego hubu wytyczającego kierunki innowacji w transporcie morskim i kreujące innowacyjne rozwiązania, które powielane są następnie przez naśladowców z innych krajów. W niektórych przypadkach również w Polsce.
02.05.2024

Sezon żeglarski w Gdyni oficjalnie otwarty. Regaty w Marina Yacht Park

W Marina Yacht Park w Gdyni 2 maja odbyło się oficjalne Żeglarskie Otwarcie Sezonu 2024, którego elementem była I edycja Memoriału Jerzego Jałoszewskiego - regat na jachtach 2020. To również była okazja do spotkania się miłośników jachtów, którzy wzięli udział w rywalizacji morskiej. Zorganizowano także szereg atrakcji dla mieszkańców i turystów.
02.05.2024

Rząd zaakceptował rewizję KPO w sprawie dodatkowego terminalu technicznego offshore w Darłowie

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zmiany Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, przedłożoną przez Minister Funduszy i Polityki Regionalnej. Wśród najważniejszych zmian inwestycyjnych znajduje się powstanie dodatkowego terminalu technicznego w Darłowie, który będzie umożliwiał budowę farm wiatrowych.
02.05.2024

Dwie dekady portowych inwestycji z unijnym wsparciem w Szczecinie i Świnoujściu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. podsumował rozwój infrastruktury w związku z jubileuszem 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. W tym celu wymienił 20 najważniejszych inwestycji. Te dwie dekady miały zapewnić ogromny rozwój, dzięki funduszom unijnym z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz CEF Łącząc Europę.
01.05.2024

Duński port ze zgodą na pogłębienie, bliżej do stania się bazą NATO

Port w duńskim Esbjergu otrzymał finalne pozwolenie środowiskowe na pogłębienie prawie 22-kilometrowego toru podejściowego. Po zakończeniu prac będzie mógł przyjmować większe statki, w tym okręty wojenne NATO.
30.04.2024

Pierwszy etap konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej rozstrzygnięty

Ponad 100 uczniów szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego wzięło udział w pierwszym etapie konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej.
30.04.2024

Geofizyka Toruń oferuje platformę samopodnośną na wynajem

Spółka Geofizyka Toruń S.A. oferuje swoją platformę samopodnośną Kopernik-1 na wynajem. Jednostka może być wykorzystywana do prace geologicznych, geotechnicznych i budowlano-instalacyjnych.
29.04.2024

Allseas uzyskuje kontrakt dla morskiej farmy wiatrowej Gennaker na Morzu Bałtyckim

Allseas otrzymał kontrakt na transport i instalację dwóch głównych podstacji dla morskiej farmy wiatrowej Gennaker, leżącej na niemieckiej części Morza Bałtyckiego, opracowanej przez operatora przesyłowego 50Hertz.
29.04.2024

MFW Baltica. Ogłoszono chętnych na przeprowadzenie monitoringu morświnów

Ogłoszono wyniki pierwszego etapu przetargu nieograniczonego na realizację monitoringu populacji morświnów w rejonie planowanych inwestycji Morskich Farm Wiatrowych Baltica. Inwestycja realizowana jest wspólnie przez Ørsted i PGE. Projekt ten obejmuje zarówno fazę przed budową, jak i w trakcie realizacji inwestycji, z opcją na przyszłe rozszerzenia i modyfikacje.
29.04.2024

Bandera wygodna dla polskich armatorów i rządu. Jak przywrócić ją flocie handlowej?

Co roku Polska traci około 8 mld zł z powodu tego, że polska flota handlowa pływa pod obcymi banderami – to najkrótsza konkluzja konferencji „Morska flota handlowa pod narodową banderą. Polską racją stanu!”, która odbyła się Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 24 kwietnia 2024 roku.
28.04.2024

PGE Baltica z kolejną wizytą u uczniów w Ustce

Pracownicy PGE Baltica po raz kolejny odwiedzili Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce. Okazją, tak jak przed rokiem, był Dzień Ochrony Bałtyku.
27.04.2024

Do końca kwietnia obniżona cena udziału w Kongresie Polskie Porty 2030 w Sopocie. Rejestracja online

Już blisko 400 uczestników zarejestrowało się na Kongres Polskie Porty 2030, który odbędzie się w dniach 10-11 czerwca w Sopocie. Druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów i terminali morskich, budownictwa morskiego, energetyki morskiej oraz transportu i logistyki to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie. Do końca kwietnia obowiązuje obniżona cena udziału w Kongresie.
27.04.2024

Alarm dla portów. Potrzebna aktywizacja przemysłu Unii Europejskiej

Porty niemieckie, belgijskie i holenderskie alarmują: Europo, połącz siły, aby chronić przemysł. Zmniejszenie przeładunków w portach Morza Północnego sprawiło, że zarządy portów zjednoczyły siły i zaczęły wołać o pomoc instytucje UE. Nie chodzi jednak tylko o bezpośrednią pomoc dla portów. Trzeba ratować europejski przemysł, bo to on stanowi o kondycji portów położonych w otoczeniu serca i płuc europejskiego przemysłu energetycznego, chemicznego i stalowego.
26.04.2024

PŚ w żeglarstwie – Krasodomski bez olimpijskiej kwalifikacji w klasie ILCA 7

Michał Krasodomski zajął w wyścigu medalowym Pucharu Świata w Hyeres ostatnie 10. miejsce i nie wywalczył olimpijskiej kwalifikacji w klasie ILCA 7. Polscy żeglarze rywalizować będą na igrzyskach w Paryżu w siedmiu klasach, trzy nominacje uzyskali podczas regat we Francji.
26.04.2024

Władze USA ogłaszają pięcioletni harmonogram dzierżaw morskich farm wiatrowych

Podczas wystąpienia 24 kwietnia na konferencji International Partnering Forum w Nowym Orleanie w stanie Luizjana, sekretarz spraw wewnętrznych Deb Haaland ogłosi nowy, pięcioletni harmonogram dzierżaw morskich farm wiatrowych, który obejmuje do 12 potencjalnych umów dla morskich farm wiatrowych do 2028 roku.
26.04.2024

Żuraw polskiej firmy Protea wypłynął na morską platformę z BCT w Porcie Gdynia

Pokaźny żuraw offshorowy wyprodukowany przez polską firmę Protea popłynął już na platformę HVAC BorWin5 u wybrzeży Niemiec, gdzie zostanie zainstalowany.
25.04.2024

Wojsko i ratownicy nadal poszukują płetwonurka GROM-u w Zatoce Gdańskiej

Od środy wojsko prowadzi poszukiwania żołnierza jednostki wojskowej GROM, który zaginął podczas ćwiczeń w Zatoce Gdańskiej. W akcję prowadzoną nad wodą i pod nią zaangażowane są śmigłowce, okręt i sonar - podał w czwartek rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych ppłk Mariusz Łapeta.
25.04.2024

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk z nową identyfikacją wizualną i serwisem internetowym

Equinor i Polenergia uruchomiły nową identyfikację wizualną projektów Bałtyk. Morskie farmy wiatrowe zyskały też nowy, wspólny dla wszystkich trzech projektów serwis internetowy: www.baltyk123.pl
24.04.2024

G-TEC zakończył projekt geodezyjny dla Baltic Power, morskiej farmy wiatrowej budowanej na polskim Bałtyku

Projekt realizowany przez G-TEC, będącego podwykonawcą dla konsorcjum, w skład którego wchodzą DEME Offshore, TFKable Group i NKT, obejmował około 130 km eksportowych i 127 km międzysystemowych, które połączą 76 turbin wiatrowych i dwie podstacje morskie.
23.04.2024

Jak przetrwać i ratować na morzu? Ćwiczenia i badania na Bałtyku z udziałem studentów i pracowników uczelni morskich

Ćwiczenia oraz badania naukowe Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) z udziałem studentów oraz kadry Politechniki Morskiej w Szczecinie, a także Uniwersytetu Morskiego w Gdyni miały miejsce 26 marca 2024 na Zatoce Gdańskiej. Obejmowały one dwie części – badanie zachowań rozbitków na tratwie ratunkowej podczas wielogodzinnego dryfu i obliczenia przewidywań znosu tratwy.
23.04.2024

Vattenfall i BASF podpisują umowę sprzedaży udziałów niemieckich morskich farm wiatrowych Nordlicht 1 i 2

Vattenfall zgodził się sprzedać 49% udziałów w morskich farmach wiatrowych Nordlicht 1 i 2 firmie BASF. W ten sposób obie firmy mają pogłębić swoje partnerstwo w dziedzinie energii odnawialnej.
22.04.2024

Przygotowania do bazy offshore. Jak wygląda budowa?

Znaczenie morskich elektrowni wiatrowych dla systemu energetycznego Polski na stałe zagościło w świadomości opinii publicznej Polaków. Coraz więcej osób wie bądź choć kojarzy czym jest przemysł offshore, hydrotechnika morska i jak jest skomplikowana. Do posadowienia i eksploatacji farm wiatrowych na morzu potrzeba specjalistycznych statków, instalacji oraz osób je obsługujących. By tego dokonać niezbędne są do tego celu stosowne bazy w portach.
22.04.2024

Darłowo ma apetyt na offshore wind

Miasto Darłowo zacieśnia współpracę z ważnymi graczami sektora morskiej energetyki wiatrowej. To element strategii rozwoju infrastruktury portowej, na co miasto ma szansę pozyskać wsparcie w wysokości 275 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
21.04.2024

VI Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z rozwojem sztucznej inteligencji?

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się, 18 kwietnia br., 6. edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, w której wzięli udział przedstawiciele instytucji i firm z branży morskiej. W tym roku uczestnicy konferencji poświęcili szczególnie wiele miejsca rozwojowi technologii cyfrowych, w tym AI, a także perspektywom wykorzystania ich na statkach i jednostkach offshore.
20.04.2024

Morze, wiatr i biznes – ruszyły zapisy na PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024

Już po raz czwarty przedstawiciele morskiej energetyki wiatrowej spotkają się na regatach żeglarskich PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024. Tegoroczna edycja zaplanowana jest na 19-20 maja 2024. To wyjątkowa okazja do integracji środowiska, budowania relacji biznesowych oraz wzięcia udziału w aukcji charytatywnej na rzecz podopiecznych Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej w Dębnie.
20.04.2024

Mapowanie siedlisk dennych polskich obszarów morskich tematem konferencji w Centrum Offshore UMG

Dzisiaj w nowo otwartym Centrum Offshore UMG przy ul. Roberta de Plelo w Gdańsku odbyła się konferencja „MAPOWANIE SIEDLISK DENNYCH POLSKICH OBSZARÓW MORSKICH Z WYKORZYSTANIEM METODY MOZAIKOWEGO SONAROWANIA DNA W LATACH 2022–2023”, zorganizowana przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Instytut Morski UMG oraz firmę MEWO S.A. W konferencji wzięło udział ponad stu przedstawicieli instytucji, uczelni, wiodących firm branży offshore i rządu.
19.04.2024

W Neapolu statek pasażerski uderzył o nabrzeże, około 30 rannych

Około 30 osób odniosło w piątek obrażenia, gdy w porcie w Neapolu statek pasażerski uderzył o nabrzeże - podała agencja Ansa. Przypuszcza się, że przyczyną wypadku był gwałtowny poryw wiatru.
19.04.2024

Wiatr wieje jak nigdy wcześniej. Rynek turbin wiatrowych z rekordami

Najnowszy raport Wood MacKenzie poświęcony globalnemu rynkowi turbin wiatrowych stwierdza, że wolumen zamówień osiągnął nowy rekord w ubiegłym roku. Spowolnienie wzrostu odnotował sektor morskiej energetyki wiatrowej, który nie dotrzymał kroku dynamice sektora onshore wind.
19.04.2024

MFW: Nieefektywna ochrona infrastruktury krytycznej w RP przed atakami w cyberprzestrzeni

W poprzednich swoich artykułach autorzy zwracali uwagę przede wszystkim na obowiązujące akty prawne, mające na celu zapewnienie gruntu prawnego dla aktywności związanej z bezpieczeństwem m.in. infrastruktury krytycznej, ze strony ataków w cyber przestrzeni. W niniejszym artykule autorzy chcą przybliżyć realne działania, mające na celu ochronę infrastruktury krytycznej przed atakiem w cyberprzestrzeni.
19.04.2024

Morze pod nadzorem mikrosatelitów. Kongsberg zbuduje satelity. Dla Polski również?

Kongsberg Defence & Aerospace otrzymał kontrakt od Norwegian Intelligence Service (NIS) na dostarczenie danych z satelitarnego nadzoru morskiego z norweskich akwenów znajdujących się w strefie niezbędnej dla bezpieczeństwa Norwegii. NIS jest odpowiedzialny za operacje kosmiczne i bezpieczny rozwój Norweskich Sił Zbrojnych.
19.04.2024

Śmiertelny upadek z klifu w Orłowie

Wczoraj w okolicach godziny 13:30 gdyńska policja otrzymała zgłoszenie o odnalezionych pod klifem w Orłowie zwłokach mężczyzny w wieku około 60 lat. Znajdowały się one w trudno dostępnym miejscu. Czynności na miejscu były wykonywane pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Gdyni. Trwają czynności w celu wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia.
18.04.2024

Trwa 39. Konferencja EuroPOWER & 9. OZE POWER

Dzisiaj rozpoczęła się 39. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER. Nowa odsłona kongresu tworzy platformę dialogu będącą centrum konsultacji społecznych przedstawicieli nowego rządu ze wszystkimi kluczowymi reprezentantami branży.
18.04.2024

Energia z morza. Cykl edukacyjnych vodcastów Ørsted oraz TOK FM

Co ma wspólnego Pałac Kultury i Nauki z morską turbiną wiatrową? Kiedy popłynie pierwszy prąd z morza do polskich gospodarstw? Czy można budować farmy wiatrowe w zgodzie z naturą? W jaki sposób partnerstwa technologiczne generują innowacyjność w branży? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć w serii vodcastów Ørsted oraz TOK FM „Energia z morza”. Pierwszy odcinek jest już dostępny.
18.04.2024

Baltic Power spotka się z rybakami

Przedstawiciele Baltic Power organizują cykl spotkań z rybakami w związku z planowanym uruchomieniem budowy pierwszej morskiej elektrowni wiatrowej. Spotkania odbędą się w Łebie i we Władysławowie.
17.04.2024

Podpisano istotne umowy dla MFW Bałtyk II i III

Polenergia odnotowała w swoim bieżącym raporcie ważny postęp w realizacji planów dotyczących budowy elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
17.04.2024

Eureka Shipping ogłasza budowę najnowocześniejszego statku do transportu cementu

Eureka Shipping, firma specjalizująca się w transporcie cementu, będąca własnością SMT Shipping i The CSL Group, ogłosiła 9 kwietnia rozpoczęcie budowy nowoczesnego, ekologicznego cementowca, przeznaczonego do obsługi tras na amerykańskich Wielkich Jeziorach (Great Lakes). Jednostka o nośności 12 500 ton został zaprojektowans w celu zastąpienia dwóch starszych jednostek, przy zachowaniu tej samej pojemności ładunkowej.
17.04.2024

Fiasko drugiej aukcji morskiej energetyki wiatrowej na Litwie. Zabrakło oferentów

Ogłoszony w styczniu przez litewskie władze na budowę swojej drugiej elektrowni wiatrowej na Bałtyku o mocy 700 MW nie przyciągnął wystarczającej liczby oferentów. Zainteresowanie inwestycją wyraziła tylko krajowa firma Ignitis, a żeby aukcja się odbyła potrzeba było jeszcze chociaż jednego podmiotu. Termin składania ofert trwał do 15 kwietnia tego roku.
17.04.2024

W USA powstanie pierwszy kablowiec na potrzeby tamtejszej morskiej energetyki wiatrowej

Kalypso Offshore Energy podpisał list intencyjny (LOI) z Royal IHC w sprawie budowy pierwszego w USA innowacyjnego statku do układania kabli (Cable Lay Vessel) zgodnego z ustawą Jones Act. Jednostka będzie zaangażowana przy pracach związanych z budową morskich farm wiatrowych na amerykańskich wodach.
17.04.2024

Dwie linie wyprowadzające moc z morskich farm wiatrowych mają decyzje środowiskowe

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał dwie decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach dla linii energetycznych, które będą przebiegać od stacji elektroenergetycznej Choczewo na południe. To dwie z czterech nowych linii 400 kV, które powstaną na Pomorzu w najbliższych latach, aby odebrać moc z pierwszych morskich farm wiatrowych.
17.04.2024

Zakończenie kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w projekcie BC-Wind

W marcu br. zostały osiągnięte dwa istotne etapy w projekcie morskiej farmy wiatrowej BC-Wind rozwijanej przez Ocean Winds w polskiej części Bałtyku. Kampania badań dna morskiego w lokalizacji BC-Wind oraz korytarza kabli eksportowych została zakończona po prawie 12 miesiącach intensywnej pracy. Dodatkowo, na koniec miesiąca zakończyła się kampania badań geofizycznych i geotechnicznych nearshore, trwająca niecałe 9 miesięcy.
17.04.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Jakub Budzyński

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Jakub Budzyński, Wiceprezes PIMEW (Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej).
17.04.2024

Skroplony dwutlenek węgla trafi pod dno Morza Północnego. Geosekwestracja CO2 to konieczność dla branży cementowej

Wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla to konieczność dla cementowni, by uciec od wysokich kosztów zakupu uprawnień do emisji - ocenili przedstawiciele branży we wtorek. Aby jednak ruszyły inwestycje w technologię CCS niezbędna jest zmiana prawa i wsparcie finansowe.
16.04.2024

Rekordowy wzrost mocy instalacji wiatrowych na świecie w 2023 r.

W 2023 r. zwiększono moc instalacji w energetyce wiatrowej o 117 GW, co oznacza wzrost o 50 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – wynika z opublikowanego we wtorek raportu Global Wind Energy Council (GWEC).
16.04.2024

HSM Offshore Energy wdraża platformę wydobywczą gazu napędzaną morską energetyką wiatrową

HSM Offshore Energy finalizuje prace nad platformą N05-A dla ONE-Dyas w swojej stoczni w Schiedam w Holandii. Konstrukcja ma stanowić istotny wkład w rozwój nie tylko w zakresie wydobycia gazu, ale też wykorzystania lokalnych zasobów morskiej energii wiatrowej.
16.04.2024

W Japonii powstanie innowacyjny statek do transportu komponentów do morskich turbin wiatrowych

MOL Drybulk zawiera umowę na transport morski z JFE Engineering na budowę statku przeznaczonego do transportu elementów fundamentów dla morskich turbin wiatrowych. Jednostka ma być pierwszym w Japonii, przybrzeżnym, modułowym transportowcem przewożącym który będzie przeznaczonym do prac przy budowie morskich farm wiatrowych.
16.04.2024

Pierwsza z linii 400 kV wyprowadzających moc z morskich farm wiatrowych z pozwoleniem na budowę

15 kwietnia 2024 r. Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę dla linii 400 kV Choczewo – Żarnowiec. To pierwsze z czterech połączeń liniowych, którym do odbiorców w głąb kraju popłynie energia z wiatraków powstających na Morzu Bałtyckim.
16.04.2024

Prezes portów Szczecin i Świnoujście Jarosław Siergiej zaprasza na II Kongres Polskie Porty 2030

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście jest jednym z partnerów II Kongresu Polskie Porty 2030, który odbędzie się w dn. 10-11 czerwca w Sopocie.
16.04.2024

Amerykanie zwodowali swój pierwszy statek instalacyjny

Wczoraj w Teksasie odbyło się wodowanie pierwszego zbudowanego w Stanach Zjednoczonych statku do instalacji morskich turbin wiatrowych.
16.04.2024

Otoczenie ekonomiczne inwestycji offshore [wideo]

Podczas konferencji „Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” rozmawialiśmy z Ewą Kruchelską, wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej CRIST, o otoczeniu ekonomicznym i kryteriach bankowalności projektów morskich elektrowni wiatrowych.
15.04.2024

Van Oord buduje bazę offshorową na Łotwie

Van Oord ujawnił plany stworzenia bazy wsparcia dla morskich farm wiatrowych oraz terminalu dla ładunków ponadgabarytowych w porcie w Lipawie na Łotwie.
15.04.2024

W Estonii rozpoczyna się międzynarodowa operacja przeciwminowa pk. "Open Spirit 24"

Rozpoczyna się największe, cykliczne przedsięwzięcie przeciwminowe Sił Morskich Estonii (Eesti Merevägi), którego celem jest neutralizacja min morskich z czasów I i II wojny światowej i innych obiektów niebezpiecznych, dążąc do zapewnienia pełnego bezpieczeństwa estońskich wód terytorialnych i wybrzeża. W operacji trwającej od 15 do 26 kwietnia regularnie bierze udział również wiele zaproszonych państw.
15.04.2024

Ostrzeżenie o sztormie na Pomorzu

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Szczecinie przekazało ostrzeżenie drugiego stopnia o sztormie we wschodniej części strefy brzegowej - poinformował gdański magistrat.
14.04.2024

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.