• <

Prezes PGE: chcemy wydzielenia aktywów węglowych najpóźniej w 2025 r.

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Prezes PGE: chcemy wydzielenia aktywów węglowych najpóźniej w 2025 r.

Partnerzy portalu

Chcemy wydzielenia aktywów węglowych najpóźniej w 2025 roku - poinformował we wtorek prezes PGE Dariusz Marzec. Prace nad transakcją mają się zakończyć w tym roku - dodał.

Prezes PGE Polska Grupa Energetyczna powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że spółka chce, by wydzielenie jej aktywów węglowych nastąpiło najpóźniej w przyszłym roku. "Jesteśmy po spotkaniach i wyborze doradcy, którym została firma PwC. Prace nad transakcją chcemy sfinalizować do końca tego roku" - zapowiedział Marzec. Wskazał, że może to być III kwartał br.

Prezes PGE przyznał, że są ryzyka związane z kwestią pomocy publicznej i proces wydzielenia wymaga analiz oraz współpracy z właścicielem i z innymi podmiotami na rynku, zainteresowanymi wydzieleniem aktywów węglowych. PGE jest spółką, nad którą nadzór sprawuje Ministerstwo Aktywów Państwowych. Marzec dodał, że chodzi o to, by rozwiązania były wypracowywane w dialogu ze wszystkimi interesariuszami, co pozwoli uniknąć "kolejnego pół roku analizowania".

We wrześniu 2023 r. Senat odrzucił ustawę o gwarancjach finansowych dla Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Powołanie NABE miało pozwolić grupom energetycznym skupić się na rozwoju energetyki nisko- i zeroemisyjnej, co miało przyczynić się do przyspieszenia transformacji energetycznej.

Szef PGE zapowiedział też we wtorek konieczność stworzenia nowej strategii rozwoju grupy PGE. "Mamy nadzieję, że przygotowanie koncepcji czy finalizacja koncepcji i rozwiązań systemowych związanych z wydzieleniem aktywów węglowych zbiegnie się z ogłoszeniem nowej strategii" - zaznaczył Marzec.

Wymienił główne założenia strategii. "To rozwój segmentu wytwórczego w obszarze energetyki odnawialnej, nacisk na inwestycje w dystrybucji, które muszą energetykę odnawialną, nową strukturę rynku wytwarzania w Polsce obsłużyć, no i realizacja wielkoskalowych projektów morskich, głównie offshore oraz dekarbonizacja segmentu ciepłowniczego. Tam też wychodzimy z węgla jak w wytwarzaniu energii" - wymienił prezes.

Marzec był pytany przez PAP o miejsce atomu w tej strategii.

"Na chwilę obecną jesteśmy na bardzo wstępnym etapie analiz. Analizujemy jego ewentualną rolę, ale jest za wcześnie, żeby składać jakieś mocne deklaracje" - stwierdził prezes PGE.

Pytany o inwestycje w magazyny energii odpowiedział: "To jest mocna deklaracja - będziemy rozwijać ten segment. Jego rozwój jest niezbędny w systemie (elektroenergetycznym - PAP). To się musi dziać i będziemy to oczywiście robić".

Marzec przypomniał, że spółka obecnie realizuje największy projekt chemicznego magazynu energii w Żarnowcu, finansowany z KPO, i szereg innych projektów w mniejszej skali - zarówno w dystrybucji, jak i na poziomie grupy. "Bardzo aktywnie inwestujemy w ten segment" - podkreślił Marzec. Dodał, że magazyn w energii w Żarnowcu ma być gotowy pod koniec 2026 r.

Obecny na konferencji dyrektor pionu finansów PGE Piotr Sudoł wskazał na projekt Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka - Żar. "To projekt wieloletni o dużej skali. Rozmawiamy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w zakresie częściowego sfinansowania tej inwestycji w części dłużnej z funduszu RePowerEu. Staramy się to tak połączyć, żeby w części finansował też inwestycje w farmy fotowoltaiczne" - powiedział Sudoł. Poinformował, że z kolei elektrownia wodna w Dębem to projekt "do zakończenia jeszcze w roku bieżącym".

Przedstawiciel PGE zaznaczył, że spółka ma już komplet pozwoleń dotyczących budowy jednej z morskich farmy wiatrowych. "Przygotowujemy się do finalnej decyzji inwestycyjnej w II półroczu br. - wskazał.

Jedną z inwestycji offsore PGE jest projekt Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW, który ma zostać uruchomiony po 2030 r., znajduje się ok. 80 km od linii brzegu, mniej więcej na wysokości Łeby. Projekt ma już m.in. pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową oraz pełny rok badań wietrzności, prądów morskich i zafalowania. PGE Baltica rozpoczęła w tym roku badania podłoża gruntu dla części lądowej inwestycji, podpisała umowę na wykonanie wstępnych badań geotechnicznych dna morskiego oraz na badań geologicznych dotyczących przewiertu ląd – morze.

Dwa inne projekty offshore PGE to Baltica 2 i Baltica 3, które spółka buduje wraz z duńskim Orstedem. Zakończenie budowy Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW jest planowane do końca 2027 r., natomiast Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 r.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Dostarcza energię i ciepło ponad 5,6 mln klientów. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają ponad 40 proc. energii elektrycznej w Polsce. PGE jest spółką akcyjną, w której Skarb Państwa ma prawie 61 proc. akcji. 

Autor: Anna Bytniewska

ab/ mmu/ wus/

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.