• <

EBI będzie wspierać sieci energetyczne, wojskowość i infrastrukturę

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas EBI będzie wspierać sieci energetyczne, wojskowość i infrastrukturę

Partnerzy portalu

Europejski Bank Inwestycyjny zaktualizował plan wspierania bezpieczeństwa i obronności; jest gotowy wspierać te sektory - powiedziała PAP prezes EBI Nadia Calvino. Dodała, że bank przekazał Polsce blisko 100 mld euro i zainwestuje w rozbudowę oraz modernizację sieci energetycznych.

Podczas poniedziałkowej, wspólnej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem w Warszawie, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Nadia Calvino poinformowała, że EBI zdecydował się zainwestować 300 mln euro w polski program satelitarny. Szef polskiego rządu przekazał, że umowa w sprawie polskiego programu satelitarnego, realizowanego we współpracy z Francją, została podpisana.

W wywiadzie dla PAP prezes EBI wytłumaczyła, że finansowanie 300 mln euro na te inwestycje zostało zapewnione zaraz po tym, jak Europejski Bank Inwestycyjny zaktualizował swoje plany wsparcia dla bezpieczeństwa i obronności. "(...) mówię tu o nowym planie działania, który pozwoli znacznie zintensyfikować nasze inwestycje" - wyjaśniła.

"Europejski Bank Inwestycyjny jest gotowy, by wspierać sektor bezpieczeństwa i obronności. Zmieniliśmy już nasze polityki, dzięki czemu możemy wspierać technologie podwójnego zastosowania. Ponadto małe i średnie przedsiębiorstwa mogą otrzymać dostęp do naszych programów finansowych, a to pozwoli nam zainwestować w przyszłości w kluczowe projekty związane z ochroną granic, mobilnością wojskową, z dronami i innowacjami, a także we wszystkie te obszary, które pozwoliłyby uniknąć zagłuszania sygnałów cyfrowych, w inwestycje satelitarne oraz przestrzeń kosmiczną, tak jak zrobiliśmy to w przypadku (umowy – PAP) podpisanej właśnie w Polsce" - oświadczyła Calvino.

Szefowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego zaznaczyła też, że w przyszłości EBI zainwestuje w rozbudowę sieci energetycznych, ich modernizację, a także w rozwój obszarów miejskich w Polsce. "(...) oczywiście upewnimy się, że zielona transformacja będzie przystępna kosztowo. Wspierając obywateli, wspierając rolników, wspierając przemysł, dążymy do tego, by zielona transformacja była europejskim sukcesem" - powiedziała.

Zauważyła również, że do tej pory bank zainwestował w Polsce blisko 100 mld euro, a w 2023 r. było to ponad 5 mld euro. Dodała, że ma nadzieję, że Polska w dalszym ciągu pozostanie jednym z największych beneficjentów polityki kredytowej EBI. "To wspiera nie tylko duże projekty infrastrukturalne, jak sieć kolejowa lub mosty kolejowe, centra miast, ale także wspiera innowacyjne firmy" - dodała.

"Polska osiągnęła wspaniały sukces. To jeden z bardzo dobrych przykładów korzyści płynących z członkostwa w Unii Europejskiej i z dumą mogę powiedzieć, że Europejski Bank Inwestycyjny wsparł wiele kluczowych inwestycji w tym kraju – od drugiej linii metra w Warszawie lub nowej kładki po kluczowe inwestycje w zielone technologie, wielką, morską farmę wiatrową na północy (Polski – PAP), która jest jedną z największych na świecie" - powiedziała Calvino.

Premier Tusk zapowiedział w poniedziałek, że dzięki wsparciu EBI plan budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą "posunął się o krok do przodu". Dodał, że razem z innymi premierami państw europejskich chce projekt "europejskiej żelaznej kopuły" przedstawić tej i przyszłej Komisji Europejskiej oraz tej i przyszłej Radzie Europejskiej.

Zadaniem Europejskiego Banku Inwestycyjnego jest zapewnianie środków finansowych na projekty, które przyczynią się do osiągnięcia celów UE zarówno w UE, jak i poza jej granicami - wytłumaczono na stronie EBI. Właścicielami banku są państwa członkowskie UE.

Bartłomiej Pawlak
bpk/ mmu/ lm/
fot. Depositphotos


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.