• <

KS AMW Iskra Gdynia wygrywa drugą rundę 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie KS AMW Iskra Gdynia wygrywa drugą rundę 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej

Partnerzy portalu

Fot. Polska Liga Żeglarska

KS AMW Iskra Gdynia wygrywa drugą rundę 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegraną w Sopocie tuż przy molo. Pozostałe miejsca na podium zajęły załogi Onboard Poznań i Sztorm Grupa Warszawa. Liderem rankingu w walce o awans do Ekstraklasy pozostał Onboard.

Druga runda tegorocznego sezonu pierwszej Ligi, zgodnie z przewidywaniami przyniosła znowu wiele emocji, zwrotów akcji i ciasnej rywalizacji do ostatniego wyścigu. Od samego początku trudno było wskazać załogę, która przewodziła stawce. Dość powiedzieć, że mimo tylko 7 rozegranych serii, czyli 14 wyścigów, prowadzenie zmieniało się 4 razy i to z udziałem aż 4 zespołów.

Początek regat to oczekiwanie na wiatr, który choć zapowiadany w prognozie cały dzień, pojawił się dopiero popołudniu. W sobotę udało się rozegrać 7 wyścigów, z których ostatni musiał zostać przerwany i powtórzony w niedzielę. Po sobotnich wyścigach można było pokusić się o wytypowanie prowadzącej grupy w postaci Sztorm Grupy Julii Szmit, Mariny Niesulice Piotra Kotwickiego, Garlanda Gliwice Marka Stańczyka i Onboard Szymona Jabłkowskiego. Każda z tych załóg zanotowana wygrany wyścig i brak tzw. „wpadek” czyli finiszów na dalszych miejscach.

Niedziela zaczęła się wiatrem również niezgodnym z prognozą, ale tym razem na plus, bo zamiast flauty zawodnicy korzystali z całkiem dynamicznego wschodniego wiatru. W kolejnych wyścigach aspiracje do walki o podium potwierdziły Niesulice wygrywając trzeci wyścig i dwa razy meldując się na drugim miejscu, formę wyrównała Iskra Gdynia Macieja Sapiejki wygrywając 2 wyścigi oraz Slava Racing Piotra Mańczaka, meldując się na miejscach 2, 1 i 3. Rewelacją dnia okazała się załoga Hals Gostynin Witka Reszkowskiego, która wygrywając 2 wyścigi wskoczyła do czołowej 9 i zapewniając sobie udział w wyścigu finałowym. Falstart zanotowała niestety załoga Garlanda i dodatkowe 10 punktów zrzuciło ich z drugiego miejsca na siódme, ograniczając szanse walki o medale. Podobny los spotkał Slavę, kolizja i uszkodzony bukszpryt oraz nałożona kara punktowa, pogrzebała szanse wicelidera rankingu na dobry wynik w tych regatach. Olsztyński OKZ, Odyssey i Yacht Club Białołęka, mimo zaciętej pogoni, nie dogoniły w rankingu Halsu i nie awansowały do wyścigu finałowego.

W finale, Iskra musiała przypłynąć na co najmniej 4 pozycji, aby obronić fotel lidera 2 rundy. Ale po słabym starcie spadli na miejsce 8 i musieli mozolnie odrabiać straty. Konkurenci przeciwnie wystartowali lepiej, Onboard prowadził przez Niesulicami i Garlandem, a taki układ dawał wygraną załodze z lubuskiego. Iskra wspięła się na 6 miejsce na górnej boi, ale to było wciąż za daleko przy dobrej postawie konkurentów. Na bojach zawietrznych, fatalny błąd przy zrzucaniu dodatkowego żagla genakera spowodował spadek Niesulic na ostatnie miejsce, Garland również stracił 2 pozycje a na czoło wysunęła się para Onboard i rewelacyjnie radzący sobie Hals Gostynin. Iskra nadrobiła kolejne 2 pozycje i awansowała na bezpieczne 4 miejsce, korzystając z błędów rywali.

Drugie okrążenie, bardzo uważnie taktycznie popłynął Onboard, kontrolując najbliższych rywali w rankingu, z czego skwapliwie skorzystał Hals, który objął prowadzenie i nie oddał go do mety. Onboard spokojnie dopłynął na 2 miejscu i zapewnił sobie awans z 4 na 2 miejsce w regatach, Iskra spokojnie za plecami BSA Flota Gdynia Kuby Wiedehefta, dopłynęła na bezpiecznych 4 miejscu i zapewniła sobie wygraną w regatach. Sztorm mimo 8 miejsce w finale, utrzymał się na najniższym stopniu podium w regatach, korzystając z błędu Niesulic, które finalnie zakończyły regaty na 5 miejscu.

Przebieg wyścigu finałowego można prześledzić w transmisji na żywo, przeprowadzonej na facebooku Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Składy czołowych załóg:

KS AMW Iskra Gdynia: Maciej Sapiejka (s), Katarzyna Barabasz, Jan Talaśka, Adam Krefft
Onboard Poznań: Szymon Jabłkowski (s), Barbara Mrozowicz, Katarzyna Harc, Oskar Rożek
Sztorm Grupa Warszawa: Julia Szmit (s), Julia  , Oktawia Laskowska, Agnieszka Łapińska

Nagrodę Dr Irena Eris dla najlepszej zawodniczki rundy otrzymała Katarzyna Barabasz.

Wyniki 2 rundy 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej, 18-19 maja, Sopot

1.    KS AMW Iskra Gdynia            21 pkt
2.    Onboard Poznań            24 pkt
3.    Sztorm Grupa                29 pkt
4.    BSA Flota Gdynia            30 pkt
5.    KS Marina Niesulice            30 pkt
6.    Garland Gliwice            31 pkt
7.    Hals Gostynin                36 pkt
8.    Yacht Club Sopot 2            37 pkt
9.    SLAVA Racing                40 pkt
10.    Olsztyński Klub Żeglarski        37 pkt
11.    Odyssey Sailing Club Warszawa        37 pkt
12.    Yacht Club Białołęka            39 pkt
13.    Port Mechelinki            42 pkt
14.    Yacht Klub Polski Warszawa        44 pkt
15.    UKS Navigo Sopot            46 pkt
16.    Etisoft 2KMM Sailing Team Gliwice    51 pkt
17.    MOWI Jachtklub Stoczni Gdańskiej    54 pkt
18.    Stowarzyszenie PPJK Warszawa        55 pkt

Ranking 1. Ligi po 2 rundzie:
1.    Onboard Sailing Poznań         35 pkt
2.    KS AMW Iskra Gdynia            34 pkt
3.    KS Marina Niesulice             29 pkt
4.    BSA Flota Gdynia            28 pkt
5.    SLAVA Racing Sława             27 pkt
6.    KW Garland Gliwice             27 pkt
7.    Sztorm Grupa Warszawa        25 pkt
8.    KŻ Hals Gostynin            18 pkt
9.    Yacht Klub Polski Warszawa        17 pkt
10.    Port Mechelinki            17 pkt
11.    Yacht Club Białołęka            17 pkt
12.    Yacht Club Sopot 2            13 pkt
13.    Odyssey Sailing Club Warszawa        13 pkt
14.    Olsztyński Klub Żeglarski        12 pkt
15.    Stowarzyszenie PPJK Warszawa        9 pkt
16.    MOWI Jachtklub Stoczni Gdańskiej    9 pkt
17.    Etisoft 2KMM Sailing Team Gliwice    7 pkt
18.    UKS Navigo Sopot            5 pkt
 
Regaty można było śledzić bezpośrednio z sopockiego Mola oraz przez stronę internetową www.ligazeglarska.pl, a przebieg każdego wyścigu i wyniki regat można śledzić na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2024.sapsailing.com

Na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS www.youtube.com/@kanalzeglarski na YouTube można znaleźć podsumowania rywalizacji po każdym dniu wraz z analizą i wywiadami z zawodnikami.

Po regatach w środę na antenie telewizji sportowych Canal+Sport i Sportklub TV będą dostępne 15 minutowe relacje z zawodów.

Patronat Honorowy nad regatami objęła Pani Prezydent Miasta Sopotu Magdalena Czarzyńska - Jachim

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Bank Pekao SA, Efaflex, Nice To Fit You, Plastimo i STBU.

Gospodarzem Regat jest Sopot i Molo Marina Sopot

Partnerami Ligi są: Omida Logistics, Aura Marine, Odyssey Dealer Group, coffeedesk.pl, D-Boats, Garden Space, BETFAN, Garmin, Sportklub Polska, Vulcan T&C, Bryt Sails, Harken i RS Sailing Polska oraz Magazyn Prestiż.

Partnerem strategicznym projektu jest Polski Związek Żeglarski.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.