• <

RTE i konsorcjum Chantiers de l'Atlantique - Hitachi Energy podpisały umowę na technologię dla sektora offshore

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas RTE i konsorcjum Chantiers de l'Atlantique - Hitachi Energy podpisały umowę na technologię dla sektora offshore

Partnerzy portalu

Fot. Hitachi Energy

Podpisano porozumienie w sprawie budowy pierwszych morskich platform prądu stałego i lądowych stacji przekształtnikowych dla morskich farm wiatrowych w Normandii (Centre Manche 1 i 2) oraz na wyspie Oléron. Kontrakt ten oznacza przyspieszenie rozwoju morskich farm i plasuje Francję wśród nielicznych europejskich krajów, które budują duże morskie stacje przekształtnikowe wysokiego napięcia prądu stałego.   

Platformy, które powstaną na francuskich morskich farmach wiatrowych, charakteryzują się większą mocą (1250 MW) i większymi rozmiarami niż platformy prądu przemiennego. Mają one zwiększyć skalę produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych na morzu.

Nowa generacja morskich farm wiatrowych jest potężniejsza i zlokalizowana dalej od wybrzeża, wykorzystując silniejsze i bardziej sprzyjające wiatry. Aby połączyć farmy z lądową siecią elektroenergetyczną, konieczne jest wykorzystanie prądu stałego, technologii zdolnej do przesyłania energii elektrycznej na bardzo duże odległości. W Normandii i Oléron, systemy przesyłowe wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) opracowane przez Chantiers de l'Atlantique i Hitachi Energy umożliwią integrację ponad 3,5 GW energii odnawialnej z siecią RTE.  

W wyniku międzynarodowego przetargu, RTE - właściciel projektu połączenia morskich farm wiatrowych, wybrał konsorcjum Chantiers de l'Atlantique i Hitachi Energy do wykonania morskich i lądowych stacji konwersji dla przyszłych farm.     

Z ponad tuzinem platform morskich zbudowanych dla farm wiatrowych we Francji i w całej Europie, Chantiers de l'Atlantique jest liderem w produkcji, budowie, integracji i dostarczaniu pod klucz największych konstrukcji morskich. 

Doświadczenie Hitachi Energy w technologii HVDC zyskało uznanie na całym świecie i jest wykorzystywane w połączeniach międzysystemowych IFA2 i Zatoki Biskajskiej, między Wielką Brytanią a Francją oraz Hiszpanią a Francją.   

Umowa z RTE, opiewająca na łączną kwotę 4,5 mld euro, wpisuje się w strategię przemysłową i politykę dostaw tego przedsiębiorstwa, które będą stanowić podstawę przyszłego strategicznego planu dotyczącego sieci elektroenergetycznych na kolejne 15 lat. Poprzez inwestycje w krajową sieć przesyłu energii elektrycznej, RTE wspiera zatrudnienie i tworzy wartość dodaną we Francji i Europie. Prawie wszystkie korzyści ekonomiczne z budowy tych platform będą płynęły do krajów europejskich, w tym prawie połowa do Francji, w szczególności do Chantiers de l'Atlantique, największej stoczni w Europie.

Na potrzeby budowy trzech morskich platform w Saint-Nazaire, Chantiers de l'Atlantique podwoi swoje moce produkcyjne w zakresie platform elektrycznych, inwestując w tę ekspansję prawie 100 milionów euro. Nabędzie m.in. największą w Europie komorę lakierniczą o łącznej powierzchni 4600 m2 i wykorzysta swoje najnowocześniejsze obiekty przemysłowe, w tym pochylnię wyposażoną w suwnice bramowe o udźwigu do 1400 ton.

Wspólne przedsięwzięcie RTE i konsorcjum Chantiers de l'Atlantique - Hitachi Energy stanowi istotny wkład w projekty morskiej energetyki wiatrowej i osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku.

- Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować naszą wieloletnią współpracę z RTE, aby pomóc wprowadzić energię odnawialną do francuskiej sieci. Model biznesowy obejmujący wiele projektów pozwala nam skupić się na naszej podstawowej technologii i wpisuje się w naszą strategię zapewnienia klarownych planów na przyszłość. Już teraz na potrzeby ich realizacji zatrudniamy nowych pracowników, aby zwiększyć nasze globalne możliwości dostaw – mówi Niklas Persson, dyrektor biznesu Stacji i Systemów Elektroenergetycznych w Hitachi Energy.

- Nasza podstawowa działalność, budowa dużych zespołów morskich, oraz nasze know-how, połączone z dążeniem do postępu, pozwalają nam sprostać dużym wyzwaniom przemysłowym. Jesteśmy gotowi do budowy i instalacji platform DC. To projekt o bezprecedensowej skali, który jest istotną zmianą w długiej historii naszej stoczni. Chcielibyśmy podziękować RTE i Hitachi Energy za ich zaufanie - mówi Laurent Castaing, dyrektor zarządzający Chantiers de l'Atlantique.

- Sieć przesyłowa energii elektrycznej jest podstawą transformacji energetycznej. Na drodze do neutralności węglowej w nadchodzących latach w tym obszarze zostaną więc poczynione znaczące inwestycje. Ta umowa to duży krok naprzód, który odzwierciedla prawdziwe zwiększenie skali, zwłaszcza w przypadku morskiej energetyki wiatrowej. Jestem szczególnie zadowolony, że przekłada się to na rozwój przemysłu wytwórczego we Francji i Europie – mówi Xavier Piechaczyk, prezes zarządu RTE.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.