• <

Wynik wyszukiwania - "master" - Wiadomości

Norwegia na kursie innowacji, autonomii i dekarbonizacji. Siła klastrowych inicjatyw

Norweski klaster Maritime CleanTech to przykład sprawnie działającego hubu wytyczającego kierunki innowacji w transporcie morskim i kreujące innowacyjne rozwiązania, które powielane są następnie przez naśladowców z innych krajów. W niektórych przypadkach również w Polsce.
02.05.2024

Kolorowe żagle w Ustce już 9 sierpnia

Ustka Charlotta Sailing Days (UCSD) już na stałe zagościła w sercach miłośników żeglarstwa, stając się nieodłącznym elementem kalendarza najważniejszych żeglarskich wydarzeń. W minionym roku, podczas piątej edycji, przez 16 dni Ustka zamieniła się w żeglarską stolicę Polski, przyciągając ponad 540 uczestników oraz 470 jachtów z 11 krajów.
02.05.2024

Konosament – wydanie ładunku na podstawie LOI

U podstaw wykształcenia się praktyki wydania ładunku bez konosamentu na podstawie Letter of Indemnity („LOI”), leżała i leży rozbieżność pomiędzy niewzruszanymi od XVIII wieku zasadami precedensowymi, nakładającymi na armatora/przewoźnika obowiązek wydania ładunku tylko na podstawie konosamentu (papieru wartościowego – „document of title”), ze zmieniającymi się realiami międzynarodowego obrotu handlowego.
26.04.2024

Saab dostarczy siłom morskim Hiszpanii systemy ostrzegania laserowego dla nowych fregat

Szwedzki koncern podpisał 18 kwietnia kontrakt na dostawę systemów ostrzegania laserowego dla Marynarki Wojennej Hiszpanii (Armada Española) o wartości 3,5 mln euro. Stanowi to dla firmy ważny kamień milowy, ponieważ dotyczy dostaw jej najnowszej technologii, która znajdzie się w wyposażeniu nowych fregat typu F110, mających stanowić istotne wzmocnienie sił morskich państwa. Budowniczym nowych okrętów jest Navantia.
19.04.2024

Women Can Sea. Spotkanie mastermind z komunikacji: "Komunikacja w biznesie okrętowym"

18 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie mastermind w ramach inicjatywy "Women Can Sea". Tym razem będzie dotyczyć komunikacji w biznesie okrętowym.
05.04.2024

Konosament a umowa czarteru

Standardem niemal, w międzynarodowym obrocie morskim, jest sytuacja, w której kapitan statku (lub inny przedstawiciel armatora) zatrudnionego w ramach umowy czarterowej wystawia konosament. W relacjach bezpośrednich armator – czarterujący, wystawiony konosament, co do zasady, nie wywołuje większych skutków prawnych.
22.03.2024

eSOV na prąd za 20 mln funtów z Innovate UK. Rynek potrzebuje 300 SOV. Ile zbudujemy w Polsce?

Brytyjska agencja innowacji Innovate UK przyznała 20 milionów funtów na budowę dużych statków serwisowych (SOV), które będą mogły działać przy zerowej emisji. Agencja i beneficjent twierdzą, że to pierwsza tego typu jednostka. W Polsce wciąż zastanawiamy się czy w ogóle budować SOV. Brytyjczycy zapowiadają serię zeroemisyjnych eSOV.
17.03.2024

Kanadyjski jeziorowiec w ogniu

Masowiec jeziorowy Cuyahoga płonie w porcie Ashtabula nad jeziorem Erie w Ohio. To jedna z najstarszych kanadyjskich jednostek pozostających w eksploatacji.
15.03.2024

Nowa prezes NFOŚiGW nominowana na stanowisko

Dorota Zawadzka-Stępniak zwyciężyła w procesie rekrutacyjnym organizowanym przez Radę Nadzorczą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej. Rekomendacja trafiła do minister klimatu i środowiska.
15.03.2024

Nowy sezon dla Daru Młodzieży. Statek wypływa w kolejny rejs

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wyruszył w kolejny rejs szkolny. W jego ramach studenci odbędą praktykę morską i zdobędą ważne doświadczenie w zakresie życia i działalności na pełnych wodach. Statek powróci do macierzystego portu 19 maja.
14.03.2024

Austal dostarcza do US Navy okręt klasy LCS, przyszły USS Kingsville. Firma zbliża się do końca budowy kłopotliwej serii

W stoczni w Mobile amerykański oddział Austal dostarczył zamawiającemu okręt obrony wybrzeża (Litoral Combat Ship, LCS), przyszły USS Kingsville (LCS 36). To 18, przedostatnia jednostka kontrowersyjnego typu Independence, który zdaniem wielu specjalistów jest wielkim niewypałem koncepcji szybkich okrętów przeznaczonych do działań przybrzeżnych.
11.03.2024

Konosament – wydanie ładunku na podstawie konosamentu i morskiego listu przewozowego

W naszym wcześniejszych opracowaniu podjęliśmy próbę prześledzenia ewolucji orzecznictwa angielskiego (lub szerzej anglo-saskiego) w zakresie istotnej kwestii prawnej – ustalenia obowiązku (lub jego braku) wydania ładunku na podstawie konosamentu imiennego.
06.03.2024

„Nurkowanie jest rzeczą ludzką”. Rozmowa z właścicielem Centrum Nurkowego Gdynia Dive

Centrum Nurkowe Gdynia Dive od blisko dwudziestu lat gości na mapie Trójmiasta, stając się jednym z najważniejszych graczy na rynku nurkowym w Polsce. To miejsce, gdzie nurkowanie staje się sztuką dostępną dla każdego, dzięki szerokiej ofercie różnorodnych kursów i wysokim standardom. Rozmawiamy z założycielem Centrum, Piotrem Niewińskim, który nie tylko dzieli się swoją niezwykłą pasją do nurkowania, ale także ukazuje, że to nie tylko sport, ale również filozofia życia.
19.02.2024

Czarter na czas – prawo do potrącenia należności z „hire”

W praktyce czarterowej, przy wysokiej złożoności faktycznej i prawnej relacji pomiędzy armatorem i czarterującym, kwestia sprawnego rozliczenia wzajemnych należności staje się często sprawą kluczową. Obok klasycznych „prostych” zasad wyjściowych – obowiązku, zgodnego z umową, zapłaty „hire” (opłaty czarterowej) przez czarterujących oraz prawa do zaprzestania realizacji tego obowiązku, czasowego (w okresie „off-hire”) i stałego po rozwiązaniu umowy, istnieje cała skala sytuacji „pośrednich”.
16.02.2024

Operatorzy obsługujący rosyjskie ładunki mają problemy finansowe

Jak donoszą media branżowe, dwie firmy żeglugowe, które zwęszyły dla siebie szansę w obsłudze rosyjskich ładunków po tym, jak wycofały się stamtąd największe linie, borykają się z problemami finansowymi i mogą nie wyjść dobrze na tym interesie.
02.02.2024

"Miecznik" po grecku. Ateny planują zakup najpotężniejszych fregat na świecie

Ministerstwo Obrony Grecji ogłosiło nowe, ambitne plany zakupowe, przy współpracy z USA, mające zmodernizować siły zbrojne kraju. Obok już realizowanych przedsięwzięć pojawiła się idea zakupu nowoczesnych fregat typu Constellation. W ten sposób trzon marynarki wojennej państwa stanowiłyby najnowocześniejsze i najsilniejsze jednostki dostępne w swojej klasie.
30.01.2024

Okręt sił morskich Indii uratował statek porwany przez piratów

Służby prasowe Marynarki Wojennej Indii podały, że okręt patrolowy klasy Saryu, INS Sumitra (P59) zareagował na wezwanie o pomoc od załogi statku rybackiego, która stała się celem ataku piratów. Dzięki szybkiej akcji marynarzom udało się zapewnić jej bezpieczeństwo.
29.01.2024

Ministerstwo Obrony Holandii inicjuje wieloletni program wsparcia dla branży okrętowej

W ciągu 15 lat resort obrony Holandii planuje zainwestować znaczne sumy pieniędzy w rozwój Królewskiej Marynarki Wojennej (Koninklijke Marine). W ramach tego przedsięwzięcia chce wzmacniać sektor obronności jako całość, a nie tylko pojedyncze projekty. Ma to stanowić zachętę dla kadr morskich do rozwoju i innowacji.
25.01.2024

Grecja myśli nad nabyciem od USA okrętów znanych ze swojej wadliwości. Geniusz czy szaleństwo?

Zaskoczeniem mogły być dla greckich i zagranicznych ekspertów plany odnośnie inwestycji w obronność kraju, jakie ujawnił Anastasios Chatzivasileiou, sekretarz generalny Stałego Komitetu Obrony Narodowej i Spraw Zagranicznych. Wśród wielu planów zakupowych wymienił cztery amerykańskie okręty typu Freedom, należące do klasy jednostek walki przybrzeżnej (Littoral Combat Ship, LCS). Jest to kontrowersyjna seria, zdaniem także samych Amerykanów nieudana, posiadająca niechlubne rekordy.
16.01.2024

Pierwszy amerykański, w pełni elektryczny holownik na próbach morskich

Pierwszy w USA w pełni elektryczny holownik, eWolf, przechodzi próby morskie, jak poinformował armator, Crowley Corporation.
29.12.2023

„To właśnie miłość” w wersji szczecińskiej! [wideo]

W magicznej atmosferze nadchodzących świąt, Szczecin rozbrzmiewać będzie wyjątkową wersją kultowego utworu Mariah Carey, "All I Want for Christmas Is You". To prezent od Chóru Politechniki Morskiej oraz dyrygentki Sylwii Fabiańczyk-Makuch, którzy pragną podziękować swoim fanom za dwie dekady wspólnego śpiewania i radosnego dzielenia się muzyką.
14.12.2023

Stocznia Cesarska Development sponsorem GTW Gedania

Spółka Stocznia Cesarska Development Sp. z o.o. została sponsorem Gdańskiego Towarzystwa Wioślarskiego "Gedania". Spółka i klub podpisały umowę sponsorską, na mocy której klub otrzyma od Spółki materiały budowlane umożliwiające remont siłowni klubowej oraz zestaw koszulek dla zawodników i zawodniczek na najbliższy sezon.
08.12.2023

Czarter na podróż – liczenie i zawieszenie okresu ładowania

W naszym opracowaniu Czarter na podróż – okres ładowania („laytime”) przedstawione zostały jurydyczne stanowiska interpretacyjne „kalendarzowej” formuły czarterowej, okresu ładowania, opartej na jednostce „godziny” („hour”) i „dnia” (,,day”), przy ewentualnych kwalifikacjach jednostki bazowej (przez określenia „working day/hour” czy „weather working day/hour” itp.).
22.11.2023

Holandia w gronie państw wysyłających okręty na Morze Śródziemne w związku z eskalacją konfliktu w Strefie Gazy

Władze zdecydowały o wysłaniu patrolowca HNLMS Holland na wschodnią część Morza Śródziemnego, nieopodal trwającego konfliktu w Izraelu. Dołącza tym samym do państw, które zwiększają swoją morską obecność w obliczu niezwykle groźnej sytuacji dla stabilności nie tylko Bliskiego Wschodu, gdyż dalsza eskalacja może zagrażać dalszym krajom, czego owocem są choćby propalestyńskie i proizraelskie protesty na całym świecie, a także związane z tym akty przemocy i prześladowań.
09.11.2023

Fregaty programu "Miecznik" z systemem dowodzenia i zarządzania walką Tacticos od firmy Thales

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z firmą Thales na dostawę systemu dowodzenia i zarządzania walką Tacticos wraz z wybranymi sensorami, które znajdą się w wyposażeniu wielozadaniowych fregat programu "Miecznik", które wejdą w skład polskiej Marynarki Wojennej.
05.10.2023

Bardzo zły dzień dla pechowej serii okrętów. US Navy wycofuje naraz dwie jednostki po krótkim okresie służby

W bazie marynarki wojennej w Myport na Florydzie odbyła się niezbyt przyjemna uroczystość, gdy nie mające za sobą nawet dekady służby okręty LCS (Littoral Combat Ship) typu Independence, USS Detroit i USS Little Rock, zostały wycofane z eksploatacji. To kolejna sytuacja mająca dowodzić fiaska inwestycji w tę serię okrętów, która obok typu Freedom bije niechlubne rekordy w zakresie krótkiego czasu żywotności i staje się symbolem złych decyzji z przeszłości.
03.10.2023

Patrolowiec sił morskich Holandii przechwycił niemal tonę kokainy na Morzu Karaibskim

Załoga HNLMS Groningen (P843), wykonująca zadania w związku z zwalczaniem przemytu narkotyków na Karaibach, dokonała zatrzymania łodzi wykorzystywanej przez przestępców do dostarczania nielegalnych substancji. To kolejny epizod trwającej od lat walki międzynarodowych sił morskich z przemytnikami.
22.09.2023

US Navy wycofuje okręt pechowej serii po zaledwie ośmiu latach służby

Zbudowany w latach 2011-2015 okręty USS Milwaukee (LCS-5) kończy służbę pod gwiaździstą banderą po rekordowo krótkim czasie. To trzeci okręt typu Freedom, określanego jako niezbyt udany.Jest też kolejnym z tej serii, który służbę zakończył po wyjątkowo krótkim jak na współczesne okręty czasie, włączając się do grona niechlubnych rekordzistów (choć nie będąc największym). Cofnięcie okrętu do rezerwy z dniem 8 września br. wpisuje się to w liczne problemy okrętów klasy Litoral Combat Ship (LCS).
13.09.2023

Konosament – ustalenie ciężaru ładunku masowego

Pomimo faktu, iż „draft survey” jest powszechnie stosowaną w praktyce shipping’owej formą ustalenia ciężaru ładunku, równie powszechnym jest problem dokładności tych pomiarów i związanych z tym sporów.
31.08.2023

Stan wyjątkowy w Karolinie Płd. z powodu huraganu Idalia

Gubernator amerykańskiego stanu Karolina Południowa Henry McMaster wprowadził we wtorek stan wyjątkowy z powodu nadciagającego do południowo-wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych huraganu Idalia.
29.08.2023

Ustka Charlotta Sailing Days: Mistrzostwa Europy Klasy Europa

Niezwykła dawka emocji i intensywna rywalizacja - to z pewnością krótka charakterystyka Mistrzostw Europy Klasy Europa, które miały miejsce podczas Regat Ustka Charlotta Sailing Days. We wtorek 15 sierpnia zakończył się kolejny rozdział morskiej przygody piątej edycji regat. Przez 16 dni Ustka stała się stolicą żeglarskiej rywalizacji, łącząc żeglarzy z 11 krajów w tym pełnym emocji wydarzeniu.
17.08.2023

Czarter na podróż – „Supersession clauses”

W umowach czarteru na podróż, spotyka się nieraz klauzule umowne, o następującym brzmieniu: „This contract shall be completed and superseded by the signing of bills of lading in the form customary for such voyages for (…) cargos, which bills of lading shall contain the following clauses (…)”.
04.08.2023

US Navy wcieliła do służby nowy okręt LCS, USS Canberra. To kolejna jednostka kontrowersyjnej serii

To historyczne wydarzenie, gdyż jednostka US Navy została oficjalnie oddana do użytku poza USA. Zbudowany przez koncern Austal okręt należy do specjalnej serii, która wywołuje niemało emocji ze względu na podnoszony przez krytyków sens całego przedsięwzięcia.
28.07.2023

To prawdopodobnie światowy rekord. Temperatura wody na Florydzie przekroczyła 37,8 st. Celsjusza

Temperatura morza wokół Florydy przez dwa dni z rzędu przekraczała 37,8 st. Celsjusza, co meteorolodzy uznają za potencjalny światowy rekord - poinformowała w środę agencja Associated Press.
28.07.2023

ZHD Stevedores zamawia pierwszy w pełni elektryczny dźwig przeładunkowy CBG 500 E

Żuraw łączy najnowocześniejsze technologie napędowe z opracowanym przez firmę Liebherr systemem sterowania żurawiem „Master V”. Kolejnym wyróżnikiem jest system odzyskiwania energii LiCaTronic, który umożliwia najlepsze możliwe wykorzystanie dostępnej energii. CBG 500 E obsługuje wiele dostosowanych do potrzeb funkcji, które zostały opracowane w ścisłej współpracy z ZHD, aby jak najlepiej dostosować się do wymagań pól operacyjnych, którym ma służyć.
12.07.2023

Ukraina w ciągu roku wyeksportowała prawie 49 milionów ton zbóż

Rzecznik prasowy Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywnościowej, Ukraina wyeksportowała w sezonie marketingowym 2022/2023 (od 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2023) 48,996 miliona ton zbóż i roślin strączkowych. Pomimo trwającej wojny z Rosją nastąpił wzrost eksportu, niemniej odczuwalna pozostaje trudność transportu drogą morską.
05.07.2023

Drugi przystanek Kite Cup 2023 w Jastarni za nami

W pierwszy weekend lipca został rozegrany kolejny przystanek zawodów Kite Cup - Mistrzostwa i Puchar Polski w Kitesurfingu oraz Wingfoilu. Sportowe zmagania odbyły się w Jastarni, zaś spektakl podniebnych ewolucji freestylerów można było podziwiać w Kuźnicy. Finał 18. zawodów Kite Cup odbędzie pod koniec sierpnia w Rewie.
03.07.2023

Wykonano już ok. 80 proc. dostaw kluczowych elementów dla budowanego w PKN Orlen kompleksu Olefin III

Wykonaliśmy już ok. 80 proc. dostaw kluczowych elementów dla budowanego w PKN Orlen w Płocku kompleksu Olefin III. Ich realizacja wymagała dostarczenia poszczególnych elementów Wisłą, w tym wielkogabarytowych – powiedział PAP Grzegorz Samoć, dyrektor działu Projects DSV i szef projektu.
24.06.2023

Zatrzymano Egipcjanina podejrzanego o przemyt ludzi przez Morze Śródziemne

40-letni obywatel Egiptu, podejrzany o kierowanie gangiem przestępczym, który przemycił tysiące ludzi przez Morze Śródziemne do Europy, został aresztowany w Londynie - poinformowała w czwartek brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA).
22.06.2023

Austal dostarcza USS Augusta (LCS 34) do US Navy

Przyszły USS Augusta (LCS 34) został dostarczony zamawiającemu. LCS 34 jest siedemnastym okrętem typu Independence, zaliczanym do Littoral Combat Ship (LCS) zbudowanym przez Austal USA w Mobile w Alabamie. Seria zalicza się do kontrowersyjnych w ostatnim czasie inwestycji w rozwój sił morskich USA.
22.06.2023

Konosament – wybrane zagadnienia praktyczne

Konosament („bill of lading („B/L”)) jest specyficznym dokumentem przewozowym, mającym charakter papieru wartościowego („negotiable document of title”). Wyróżnia się trzy funkcje konosamentu. Jest on zatem potwierdzeniem przyjęcia przez przewoźnika do przewozu określonego (co do ilości, charakteru i stanu zewnętrznego) ładunku.
14.05.2023

Ważąca ponad 850 ton kolumna dotrze na plac budowy w PKN Orlen – największy transport w Polsce

W Płocku we wtorek wieczorem rozpocznie się dwudniowa operacja przewiezienia z nabrzeża Wisły do zakładu głównego PKN Orlen ważącej ponad 850 ton kolumny Wash Tower dla budowanego tam kompleksu Olefin III. To największy transport realizowany dotąd w Polsce.
09.05.2023

Dziś koronacja króla Karola III. Nowy władca Wielkiej Brytanii służył w Royal Navy

W Opactwie Westminsterskim w Londynie odbywa się ceremonia koronacji następcy królowej Elżbiety II, Karola III. Na wydarzenie zaproszono ponad 2000 gości z wielu państw, w tym Polski. To pierwsze tego typu wydarzenie w Wielkiej Brytanii od 1953 roku. Co warto nadmienić, nowy monarcha odbył służbę wojskową w Royal Air Force oraz Royal Navy.
06.05.2023

PKN Orlen. Wkrótce operacja przewiezienia największego i najcięższego elementu do budowy kompleksu Olefin III

Na przyszły tydzień w Płocku (Mazowieckie) planowany jest transport kolumny Wash Tower, największego i najcięższego elementu budowanego w zakładzie głównym PKN Orlen kompleksu Olefin III. Transport wyruszy z nabrzeża Wisły 9 maja wieczorem, a na plac budowy dotrze w nocy z 10 na 11 maja.
05.05.2023

Platforma Petro Giant przeholowana. W akcji m.in. holowniki Fairplay. Zobacz zdjęcia

Należąca do Lotos Petrobaltic platforma wiertnicza Petro Giant zakończyła prace na złożu B101 na Bałtyku i została przeholowana na nową lokalizację. Trwającą blisko cztery doby operację prowadziły trzy statki – dwie jednostki Petrobalticu i dwa holowniki firmy Fairplay.
27.04.2023

Bardzo widowiskowe wodowanie nowego okrętu dla US Navy. Było groźnie!

Chwile grozy przeżyli uczestnicy ceremonii chrztu i wodowania nowego nabytku sił morskich USA, przyszłego USS Cleveland (LCS-31). W trakcie wodowania jednostka gwałtownie się przechyliła, wzbudzając ogromną falę i niemal miażdżąc znajdujący się nieopodal holownik. Niektórzy widzowie obawiali się, że może dojść do wypadku.
20.04.2023

Regatowe Mistrzostwa Europy w Ustce

W 2023 roku Ustka płynie nie tylko na fali, ale i z wiatrem w żaglach. W ramach tegorocznej edycji Ustka Charlotta Sailing Days odbędą się Mistrzostwa Europy Juniorów i Mastersów Klasy Europa.
05.04.2023

Konosament – nieprawidłowe zaklauzowanie. Część II

Opracowanie niniejsze jest kontynuacją artykułu Konosament – nieprawidłowe zaklauzowanie. Część I. Podjęliśmy się w nim wyjaśnienia niezwykle istotnego w codziennej praktyce żeglugowej i handlowej zagadnienia – kiedy, w jakich warunkach i na jakiej podstawie przewoźnik, reprezentowany przez kapitana statku lub innego przedstawiciela, jest uprawniony do skutecznego zabrudzenia/zaklauzowania konosamentu w zakresie deklaracji ładunkowej bez groźby naruszenia przez przewoźnika warunków umowy frachtowej.
05.04.2023

Zbrojeniowy gigant z USA rozwija przedsięwzięcie w zakresie budowy okrętów desantowych-doków

Amerykański potentat zbrojeniowy Huntington Ingalls Industries (HII) ogłosił 31 marca br. , że jej oddział Ingalls Shipbuilding otrzymał fundusze na o wartości 1,3 mld dolarów do wcześniej przyznanego kontraktu od US Navy, związanego z zamówieniem na projekt wykonawczy i budowę okrętu desantowego-doku LPD 32 typu San Antonio, w konfiguracji LPD Flight II. Cały kontrakt wynosi 1,54 mld dolarów.
03.04.2023

Ustka Charlotta Sailing Days 2023: konferencja prasowa już 5 kwietnia

Organizatorzy Regat Ustka Charlotta Sailing Days serdecznie zapraszają na konferencję prasową dotyczącą nadchodzącego wydarzenia w dniu 5 kwietnia 2023 r., o godzinie 13.00. Konferencja odbędzie się w Dolinie Charlotty Resort & Spa, w Sali Jaśminowej (ul. Strzelinko 14, Słupsk).
31.03.2023

Austal woduje dwa nowe okręty dla US Navy

Amerykański oddział australijskiej grupy stoczniowej dokonał wodowania dwóch okrętów dla sił morskich USA - okrętu logistycznego USNS Cody (EPF 14) i okrętu walki przybrzeżnej Kingsville (LCS 36).
30.03.2023

Czegoś takiego Wisła jeszcze nie niosła. Transport rekordowego ładunku ruszył do Płocka

Specjalistyczny statek Fairmaster przypłynął do Gdańska wieczorem, w środę 22 marca. Nocą zacumował przy Pirsie Węglowym w Porcie Północnym. Na jego pokładzie przetransportowano z Hiszpanii elementy do budowy nowoczesnego Kompleksu Olefin III na terenie należącej do Orlenu petrochemii w Płocku, w tym potężną, ważącą ponad 800 ton kolumnę wash tower.
29.03.2023

US Navy wysyła "wyjątkowy" okręt, aby egzekwować zasady połowów na Pacyfiku

Jeden z najnowszych okrętów patrolowych typu Independence (LCS-2) USS Mobile, wraz z zespołem US Coast Guard na pokładzie, został wysłany na zachodni Pacyfik. Kontrowersyjna jednostka będzie przeznaczona do egzekwowania przepisów dotyczących połowów, wykorzystując doświadczenie z działalności służb w zakresie kampanii antynarkotykowych u wybrzeży Ameryki Środkowej.
27.03.2023

Słowacja otwiera się na polskie porty. Już 15 marca konferencja o współpracy z branżą morską

Już po raz kolejny w Bratysławie odbędzie się sympozjum, podczas którego zostanie przedstawiona oferta biznesowa polskich portów morskich i terminali dla słowackiego biznesu. Konferencja jest zaplanowana na 15 marca 2023 roku. Wydarzenie organizuje Ambasada RP w Słowacji.
13.03.2023

Czarter na czas – warunki płatności hire

W naszym artykule Czarter na czas - hire (opłata czarterowa) rozpoczęliśmy analizę prawną warunków czarterowych oraz, w ogólniejszym ujęciu common law, płatności „hire” (opłaty czarterowej).
17.02.2023

Przyszły USS Marinette (LCS 25) dostarczony do zamawiającego

US Navy przyjęła dostawę swojego najnowszego okrętu, który niedługo rozpocznie służbę pod gwieździstym sztandarem. Nowy nabytek powstał w stoczni Fincantieri znajdującej się w Marinette w stanie Wisconsin.
07.02.2023

Zbliża się koniec telenoweli pt. "Lotniskowiec São Paulo". Brazylijska marynarka wojenna chce zatopić pechową jednostkę

Brazylijska Marynarka Wojenna potwierdziła, że zamierza przeprowadzić kontrolowane zatopienie wycofanego z eksploatacji lotniskowca São Paulo na wodach brazylijskich. Nie ujawniono dokładnego terminu ani miejsca zatopienia, ale oczekuje się, że po ostrzeżeniu, że okręt jest poważnie zagrożony utratą stabilności i pływalności.
06.02.2023

Amerykańska Straż Wybrzeża uratowała pasażera jachtu... który okazał się złodziejem

W piątek Straż Przybrzeżna Stanów Zjednoczonych przeprowadziła brawurową akcję ratunkową zagrożonego żeglarza w pobliżu baru na rzece Columbia - tylko po to, aby odkryć, że był on złodziejem. Pechowy "pasażer" został uratowany na chwilę przed wywróceniem się łodzi na wodzie.
06.02.2023

DARPA wybiera dwa zespoły do budowy ogromnej łodzi latającej przeznaczonej do transportu wojsk

Dwa zespoły - General Atomics we współpracy z Maritime Applied Physics Corporation oraz Aurora Flight Sciences we współpracy z Gibbs & Cox i ReconCraft - opracują projekty dla projektu pod nazwą Liberty Lifter Seaplane Wing-in-Ground Effect, realizowanego przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczo-Obronnych (Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA).
03.02.2023

Rosjanin i Brytyjczyk ukrywali, że właścicielem jachtu jest oligarcha

Obywatel Rosji i Szwajcarii Władysław Osipow i Brytyjczyk Richard Masters otrzymali zarzuty w sprawie omijania sankcji nałożonych na rosyjskiego oligarchę Wiktora Wekselberga - podał w piątek amerykański resort sprawiedliwości. Biznesmeni mieli ukrywać fakt posiadania jachtu Tango przez oligarchę.
21.01.2023

Chiny prowokują, ale nie zaatakują? Pentagon o sytuacji wokoło Tajwanu

Chiny nasiliły prowokacyjne działania wokół Tajwanu, ale poważnie wątpię, by oznaczało to rychłą inwazję – powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin po spotkaniu w gronie szefów resortów dyplomacji i obrony USA i Japonii. Austin zapowiedział też m.in. wzmocnienie amerykańskiego kontyngentu na japońskiej wyspie Okinawa.
12.01.2023

Czarter na podróż – załadunek. Wybrane zagadnienia (Część I)

W systemie common law podkreśla się wyraźnie, iż operacja za/wyładunkowa jest „joint operation between shipper or charterer and the shipowner’’ (za Scrutton).
19.12.2022

Czarter na podróż – załadunek, prawa i obowiązki stron

W tradycyjnym ujęciu common law, proces załadunku traktowany jako wspólna operacja logistyczna frachtującego („shipper”) lub czarterującego („charterer”) oraz armatora/przewoźnika („shipowner/carrier”).
03.11.2022

„Eternal Bliss” – „demurrage” jako maksymalna kwota odszkodowania

18 listopada 2021 roku Sąd Apelacyjny (Court of Appeal (Civil Division)), w składzie Lord Geoffrey Vos (Master of Rolls), Lord Justice Newey oraz Lord Justice Males, wydali bardzo oczekiwane przez środowisko morskie orzeczenie w sprawie „K Line Pte Limited and Priminds Shipping (HK) Co. Limited” [2021] EWCA Civ 1712 (zwane dalej „ETERNAL BLISS”).
14.10.2022

Port Gdynia i Nauta zbudowały portowe stanowisko dla Centrum Nauki Experyment

Od zeszłego tygodnia młodzi goście odwiedzający Centrum Nauki Experyment w Gdyni mogą sami sprawdzić, na czym polega praca suwnicowego w porcie. Jest to możliwe na nowym stanowisku, które powstało dzięki współpracy Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Stoczni Remontowej Nauta i CN Experyment.
10.10.2022

Sejm rozpoczął obrady, zajmie się projektami ws. dodatków grzewczych i wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry

Sejm w piątek, po godz. 10 rozpoczął posiedzenie; zajmie się projektami ustaw ws. dodatkowych możliwości dofinansowania innych źródeł ciepła niż węgiel. Posłowie rozpatrzą też przepisy dotyczące wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry oraz przedłużającymi działanie tarczy antyinflacyjnej.
02.09.2022

Czarter na podróż – "full and complete cargo"

Ilość ładunku, który ma być dostarczony i załadowany na statek w ramach danego czarteru jest różnorodnie określony w umowach. Poczynając od prostej formuły „sztywnej” (np. 500 samochodów […]), poprzez określenie ładunku masowego (np. 10.000 ton […]), czy wskazując określoną ilość minimalną i maksymalną ładunku (z różnymi wariantami takiej formuły), wreszcie przez przyjęcie bardzo ogólnej formuły określonej w czarterach jako „full and complete cargo” [zob. np. Kl.1, linie 9-10 GENCON form].
25.07.2022

Konosament – specjalne klauzule ładunkowe („disclaimers”). Część 1

W naszym opracowaniu Konosament jako dowód na okoliczność danych ładunkowych dokonaliśmy pogłębionej analizy pierwszej, niezwykle istotnej, funkcji konosamentu – dokumentacyjnego potwierdzenia przez przewoźnika przyjęcia do przewozu określonego (w kategoriach znaków głównych, ilości i stanu zewnętrznego) ładunku.
13.07.2022

Czarter na czas – Inter-Club Agreement

Kl. 8 NYPE 93 form przewiduje w szczególności, iż „The Master shall perform the voyages with due dispatch and shall render all customary assistance with the Vessel’s crew. The Master (…) (although appointed by the Owners) shall be under the orders and directions of the Charters as regards employment and agency and The Charters shall perform all cargo handling, including but not limited to loading, stowing, trimming, lashing, securing, dunnaging, unleashing, discharging and tallying at their risk and expense, under the supervision
24.06.2022

Konosament – set oryginałów konosamentów

Konosament („bill of lading”, „B/L”) tradycyjnie wystawiony jest w trzech do sześciu jednobrzmiących oryginałach, zbiorczo nazwanych „setem konosamentów” („bills in set”). Każdy z konosamentów, wchodzący w skład setu, jest oryginalnym dokumentem przewozowym i pełnoprawnym papierem wartościowym („negotiable document of title”). Na każdym też znajduje się odrębna wzmianka określająca ile oryginałów wystawiono w ramach danego setu oraz często dodatkowa wzmianka typu „one of which being accomplished, the other shall stand void”.
06.06.2022

Doradca mera Mariupola: rosyjski bank oficjalnie wchodzi do obwodu donieckiego

Pierwszy rosyjski bank oficjalnie wchodzi na rynek okupowanego przez Rosjan terytorium obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy - poinformował w sobotę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
04.06.2022

Czarter na czas – zakończenie czarteru („in like good order”)

W naszym opracowaniu Czarter na czas - zakończenie czarteru (redelivery range), rozważaliśmy charakter, zakres odpowiedzialności oraz relacje pomiędzy armatorem a czarterującym, dotyczące finalnego etapu realizacji umowy czarteru na czas.
27.05.2022

Wojska rosyjskie zatopiły ukraiński okręt patrolowy

Ukraiński okręt patrolowy Słowiańsk został zatopiony przez siły rosyjskie – poinformowała we wtorek marynarka wojenna Ukrainy w wiadomości zamieszczonej na Facebooku.
08.03.2022

Amerykański pilot odmawia wejścia na pokład rosyjskich statków

Jak relacjonuje portal gCaptain starszy pilot jednego z głównych amerykańskich portów poinformował dzisiaj władze, że odmawia wejścia na pokład jakichkolwiek statków pod banderą Rosji, które wpływają do portu. Dzieje się to w tym samym dniu, w którym brytyjski minister transportu wezwał wszystkie brytyjskie porty do odmowy dostępu do rosyjskich „statków pływających pod banderą, zarejestrowanych, będących w posiadaniu, kontrolowanych, czarterowanych lub eksploatowanych”.
01.03.2022

Czarter na czas – przekazanie statku czarterującemu („delivery”). Część I

W umowach czarteru na czas standardowo znajduje się postanowienie określające czas i miejsce, w którym winno nastąpić wydanie statku (delivery) czarterującemu przez armatora. Nie wolno zignorować tego formalnego postanowienia umownego. Jak wyjaśnił to późniejszy Lord, sędzia Roskill w sprawie „Cheikh Boutros Selim El-Khoury v Ceylon Shipping Lines Ltd.” (The Madeleine) – „It is, of course axiomatic that in a time charter (…).
23.02.2022

W marcu ruszą pierwsze w Polsce studia MBA dla sektora offshore wind. Zaprasza UM w Gdyni

Uniwersytet Morski w Gdyni zachęca do zapisywania się na studia podyplomowe MBA dedykowane dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Zajęcia rozpoczną się już 25 marca.
02.02.2022

Rosyjski statek towarowy dryfował na wzburzonym Morzu Czarnym [WIDEO]

Rosyjski statek towarowy typu SGV-FLOT przybył do Batumi Anchorage w Gruzji nad Morzem Czarnym 7 stycznia ze Stambułu.
16.01.2022

Jak monitorować morskie brzegi? Naukowcy z Politechniki Gdańskiej wygrali prestiżowy konkurs

System Coast Mapper autorstwa naukowców z Politechniki Gdańskiej zdobył pierwszą nagrodę na targach Space Tech Expow w Bremie w ramach międzynarodowego konkursu innowacji i technologii kosmicznych - Copernicus Masters 2020. Idea działania nowatorskiego systemu ma umożliwić monitoring brzegów morskich, a przez to aktualizacja map dna stanie się łatwiejsza.
09.12.2021

Yara Birkeland, pierwszy na świecie bezemisyjny kontenerowiec, kończy dziewiczy rejs [WIDEO]

Pierwszy na świecie elektryczny i samobieżny kontenerowiec – Yara Birkeland – zakończył swój dziewiczy rejs po fiordach Oslo – ujawnił właściciel statku, firma Yara International z siedzibą w Norwegii.
25.11.2021

"Czysta plaża". Eksperci z Trójmiasta podsumowali projekt: "Świadomość ekologiczna rośnie, ale wiele przed nami"

Debatę online z udziałem przedstawicieli m.in. DCT Gdańsk, Portu Gdańsk, Lotosu zorganizował "Dziennik Bałtycki" w ramach podsumowania swojego projektu "Czysta plaża". Akcja sprzątania plaż na Stogach i Orłowie miała się przyczynić do poprawy czystości polskiego nabrzeża. Dziś (16 listopada) eksperci rozmawiali o wpływie prowadzonych przez nich firm na środowisko naturalne, w tym morskie. Padło wiele pytań i odpowiedzi dotyczących świadomości ekologicznej i wyborów konsumenckich Polaków. Rozmawiano również o konieczności zmiany
16.11.2021

Konosament – fałszywa deklaracja ładunkowa

W dotychczasowych naszych opracowaniach, w szczególności Konosament jako dowód na okoliczność danych ładunkowych, zajmowaliśmy się wartością dowodową ładunkowych zapisów konosamentowych oraz wynikającą z tego ewentualną odpowiedzialnością kontraktową (contractual liability, ex contractu) zarówno w ujęciu common law, jak i Reguł Hague-Visby (w formie przyjętej w COGSA 1971/1992).
15.11.2021

Armator Jumbo Shipping zakończył transport dużych elementów morskiej farmy Horsnea Two

Armator Jumbo Shipping zakończył transport i przeładunek elementów fundamentów morskich turbin wiatrowych dla morskiej farmy wiatrowej Hornsea Two, której operatorem jest duński Ørsted.
09.11.2021

Wilki Morskie z SSL Team Polska zdobywają trzecie miejsce podczas SSL Gold Cup Test Event

Po emocjonującym, pełnym zwrotów akcji finale polska załoga zajmuje 3 miejsce w regatach w szwajcarskim Grandson. Wygrywa zespół szwedzki. Drugie miejsce zajmują Słoweńcy.
17.10.2021

Konosament – deklaracja dotycząca znaków głównych ładunku

Konosament, obok określenia ładunku z podaniem jego rodzaju, miary, objętości, liczby sztuk czy wagi oraz określeń zewnętrznego stanu ładunku (lub jego opakowania), zawiera (może zawierać) również podane przez załadowcę tzw. znaki główne ładunku (leading marks).
04.10.2021

Wmurowano kamień węgielny pod budowę portu offshore wind w New Jersey

9 września odbyła się uroczysta ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę portu New Jersey przeznaczonego do obsługi morskiej energetyki wiatrowej w USA. Będzie to pierwszy taki port w USA, skutkiem czego stan pozycjonuje się jako centrum amerykańskiego przemysłu offshore wind.
16.09.2021

Konosament – Shipped in apparent good order and condition

Sędzia Pelling (QC) w swoim orzeczeniu w sprawie Priminds Shipping (HK) Co Ltd v Noble Chartering Inc (The „Tai Prize”) [Hight Court of Justice Business and Property Courts of England and Walles, Commercial Court (QBD)] rozważył niezwykle ważną w praktyce shippingowej kwestię zapisów konosamentowych związanych z uwagami dotyczącymi stanu ładunku przyjętego do przewozu i daleko idącymi skutkami takich zapisów.
02.09.2021

Ukraiński kapitan kontenerowca Maerska aresztowany w Australii

Kapitan kontenerowca Maersk Surabaya został aresztowany przez Australijską Policję Federalną w związku z uszkodzeniem podwodnego okablowania telekomunikacyjnego.
24.08.2021

Czarter – "safe port". Część III

W części pierwszej Czarter - "safe port" Część I oraz w części drugiej Czarter – „safe port”. Część II podjęliśmy próbę wyjaśnienia jednego z najważniejszych elementów każdej umowy frachtowej (czarteru na podróż, czarteru na czas) – pojęcia „bezpiecznego portu”.
13.08.2021

Czarter – „safe port”. Część II

Część I opracowania – Czarter - "safe port", oparta została w dużej części na przełomowym precedensie Izby Lordów – „The Evia (No. 2)” [1982] 2 Lloyd’s Rep 307.
02.08.2021

Sześciu pasażerów na statku wycieczkowym Royal Caribbean uzyskało pozytywny wynik na Covid-19

Royal Caribbean twierdzi, że sześciu pasażerów statku wycieczkowego Adventure of the Seas uzyskało pozytywny wynik testu na obecność Covid-19 podczas rutynowych testów.
01.08.2021

ABB dostarczy pakiet napędowy dla pierwszego elektrycznego holownika Crowleya

ABB zostało wybrane jako dostawca systemu napędowego dla pierwszego holownika elektrycznego Crowley, który jest obecnie w fazie rozwoju.
30.07.2021

Crowley planuje budowę pierwszego w pełni elektrycznego holownika

Crowley ogłosił plany budowy i eksploatacji w pełni elektrycznego holownika w Stanach Zjednoczonych.
14.07.2021

Czarter na podróż – nominacja portu załadunku

Port załadunku może być wyraźnie określony w czarterze [zob. nasz artykuł: Czarter na podróż – „berth”; „dock”; „port"] lub czarterujący może zostać upoważniony umownie do nominacji takiego portu. Przyjęte i stosowane w shippingu, w takim przypadku formuły – „a port as ordered” lub „to be nominated”, przewidują:
01.07.2021

Piąty prom P&O Ferries na trasie Dover-Calais już pływa

Pride of Burgundy - piąty statek P&O Ferries na trasie Dover-Calais – przybył w poniedziałek do portu w Dover, inaugurując powrót do służby po roku nieobecności.
30.06.2021

Equinor przyśpiesza dekarbonizację

Norweski koncern energetyczny Equinor przedstawił nową strategię, która ma na celu przyśpieszenie dekarbonizacji firmy przy jednoczesnym wzroście zysków. Firma chce zostać liderem transformacji energetycznej.
16.06.2021

Port Gdynia dronami stoi. "Kierunek na eko i smart port"

Gdyński port pracuje obecnie nad ciekawymi projektami badawczo-rozwojowymi. Bazą dla nich są drony, zarówno te latające w powietrzu, jak i pływające w wodzie.
04.06.2021

P&O i DFDS zawarły umowę czateru powierzchni ładunkowej na trasie Dover - Calais

Dwaj wiodący operatorzy promowi na kanale La Manche ogłosili dziś, że osiągnęli porozumienie w sprawie wzajemnego udostępnienia powierzchni ładunkowej na swoich promach. Ma to na celu zapewnienie wysokiego poziomu obsługi klientów i umocnienie pozycji kluczowej trasy promowej Dover-Calais.
26.05.2021

Konosament (B/L) – funkcja potwierdzająca stan ładunku [„apparent good order and condition”]

Kluczową i historycznie jako pierwszą funkcją konosamentu [zob. Konosament [„bill of lading”] i jego rozwój historyczny w świetle prawa angielskiego] – było i jest potwierdzenie przez przewoźnika przyjęcie ładunku do przewozu.
20.05.2021

P&O FERRIES wprowadza piąty prom na trasę Dover-Calais

P&O FERRIES ogłosiło powrót piątego promu na trasie Dover-Calais, by umocnić pozycję lidera na kanale La Manche. Pride of Burgundy – jednostka o tonażu 28.000 ton i ładowności 120 ciężarówek - powróci na kluczową trasę w czerwcu. Tym samym flota P&O na trasie Dover-Calais powróci do ilości sprzed pandemii tj. do pięciu jednostek, co pozwoli armatorowi rozszerzyć ofertę rejsów dla firm przewożących ładunki między Wielką Brytanią i krajami Unii Europejskiej. Statek będzie pływał wyłącznie w trybie frachtowym.
28.04.2021

Tallin – raport z bałtyckiego rynku portowego

Celem estońskiego kompleksu portowego jest bycie najbardziej innowacyjnym intermodalnym hubem na Morzu Bałtyckim, obsługującym zarówno pasażerów jak i zróżnicowaną paletę ładunków. Obecnie jest on też jednym z motorów napędowych estońskiej gospodarki.
29.03.2021

Konosament (bill of lading) – funkcja potwierdzenia przyjęcia ładunku do przewozu [„receipt for the goods shipped”]

W historycznym rozwoju – konosament („bill of lading”; „B/L”) – jako dokument przewozowy ukształtowany został, jako swoisty dokument realizujący trzy funkcje: 1) potwierdzający przyjęcie ładunku do przewozu; 2) będący dowodem warunków umowy przewozu; 3) stanowiący swoisty papier wartościowy.
18.03.2021

Czarter na czas – „employment and indemnity (agency) clause”

Mając na względzie fakt, iż na podstawie warunków umowy czarteru na czas, czarterujący uzyskuje niezwykle szeroki zakres uprawnień do dysponowania statkiem i jego załogą, kluczowym zagadnieniem, jawi się kwestia uregulowania charakteru i zakresu ewentualnej odpowiedzialności odszkodowawczej czarterujących z tytułu ewentualnych szkód poniesionych przez armatora w związku z realizacją przedmiotowych uprawnień czarterującego.
08.03.2021

Artur Cieślik nowym wiceprezesem PGNiG

Na nowego wiceprezesa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa został we wtorek powołany Artur Cieślik - poinformowało PGNiG w komunikacie. Cieślik ma pełnić swoją funkcję od 16 marca tego roku.
02.03.2021

Świetny wynik Polaka w Virtual Vendee Globe! (wywiad)

Tomasz Szela najlepszym Polakiem w wirtualnym wyścigu Vendee Globe! Żeglarz z Rzeszowa na pokonanie trasy liczącej 27152 mil morskich potrzebował 68 dni 22 godzin i 38 minut. Tomasz Szela „przypłynął” do mety w Les Sables-d'Olonne zaledwie 22 minuty za zwycięzcą, którym okazał się Francuz Jean-Claude Goudon i stracił do niego zaledwie 6 mil morskich! Taki wynik dał Polakowi 132 miejsce w klasyfikacji generalnej Virtual Vendee Globe.
27.01.2021

CPK rozpoczął pozyskiwanie danych do master planu lotniska m.in. prognozy przewozów

Spółka Centralny Port Komunikacyjny rozpoczęła pozyskiwanie specjalistycznych danych na potrzeby master planu lotniska. Chodzi m.in. o prognozy dotyczące przewozów pasażerskich i cargo. To kolejny etap uzgadniania koncepcji Portu Solidarność z potrzebami przewoźników - poinformował CPK w piątkowym komunikacie.
15.01.2021

10-lecie Inspektoratu Uzbrojenia

W bieżącym roku obchodzimy 10. rocznicę funkcjonowania Inspektoratu Uzbrojenia, który rozpoczął realizowanie zadań z dniem 1 stycznia 2011 r.
15.01.2021

Brexit a prawo angielskie

Podpisanie w dn. 30 grudnia 2020 „EU – UK Trade and Cooperation Agreement” („TCA”), ustalającego zasady nowego ładu gospodarczego, finansowego i prawnego [tzw. „post-Brexit trade deal”], który ma obowiązywać od 01.01.2021 stanie się z pewnością przedmiotem wielu analiz i komentarzy.
07.01.2021

Wybór strategicznego doradcy CPK jednym z ważniejszych wydarzeń 2020 r.?

Wybór lotniska Incheon z Seulu na doradcę strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego, przyjęcie przez rząd Programu Wieloletniego CPK i rozpoczęcie wykupu gruntów pod port to jedne z ważniejszych wydarzeń w 2020 r. - uważa prezes spółki CPK Mikołaj Wild.
26.12.2020

Zofia Maria Paryła nową prezes Grupy Lotos

Rada Nadzorcza powołała Zofię Marię Paryłę na stanowisko prezesa Zarządu Grupy Lotos - podała w poniedziałek spółka w komunikacie. Od połowy listopada pełniła ona obowiązki prezesa spółki.
07.12.2020

Lotnisko Incheon z Seulu doradcą strategicznym Centralnego Portu Komunikacyjnego

Incheon International Airport, główne międzynarodowe lotnisko Korei Południowej, to zwycięzca postępowania ws. doradcy strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował dziś pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister Marcin Horała.
24.11.2020

Tak mogłoby wyglądać Muzeum Żeglarstwa w Gdyni

Wysoki na 87 metrów budynek w kształcie żagla, wznoszący się nad morzem. Jego celem byłoby nie tylko eksponowanie łodzi, ale także pokazywanie historii, tradycji miasta oraz marzeń i osiągnięć jego mieszkańców. Tak wygląda projekt Muzeum Żeglarstwa w Gdyni stworzony przez studentkę architektury Agatę Morawczyńską.
12.11.2020

Walka o kontrakt na master plan Centralnego Portu Komunikacyjnego

Francusko-hiszpańskie konsorcjum ADP i IDOM, holenderska grupa NACO oraz niemiecko-austriacki ILF złożyły oferty w postępowaniu na wykonawcę master planu Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowała PAP spółka. Jak dodano, umowa z wykonawcą ma być podpisana przed końcem roku.
12.11.2020

CPK ma przynieść 290 tys. nowych miejsc pracy. Do realizacji potrzebne są pieniądze publiczne i inwestor zagraniczny

Centralny Port Komunikacyjny „Solidarność” ma być węzłem transportowym, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy, a przy tym pobudzi rozwój innowacji, turystyki i przemysłu. – To nie jest zwykły projekt infrastrukturalny, to jest olbrzymi projekt cywilizacyjny – podkreśla Sławomir Majman, wiceprezes Zarządu Targów Warszawskich. Jak pokazują analizy firmy Kearney dotyczące przyszłego funkcjonowania CPK, jego powstanie pozwoli stworzyć do 2040 roku 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewni wzrost łącznej produkcji w Pol
29.10.2020

Znamy koszty finansowania I etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego

Łączne koszty finansowania I etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego w latach 2020-2023 oszacowano na ok. 12,8 mld zł - poinformował CIR. Zaplanowane na ten okres inwestycje będą realizowane głównie z wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych.
28.10.2020

Na styku morza i lądu - fotografie ilustrowane dźwiękiem

Jak zmieniała się Gdynia na przełomie lat? W sentymentalną podróż w przeszłość zabierze nas wystawa czarno-białych fotografii, która od najbliższego piątku zostanie zaprezentowana w budynku Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie. A po wernisażu, dźwiękowy portret aglomeracji poznamy dzięki instalacji „Miastofonia”. Jak wygląda i jak brzmi nasze „miasto z morza i marzeń”, przekonamy się już 16 października.
14.10.2020

CPK otrzyma ok. 500 tys. euro unijnego dofinansowania na ograniczenie emisji CO2

Prawie 500 tys. euro trafi do Centralnego Portu Komunikacyjnego w ramach 12 mln euro, jakie otrzymało europejskie konsorcjum z udziałem CPK. Jak dodano, pieniądze mają trafić na opracowanie zielonych, proekologicznych rozwiązań dotyczących projektowania lotnisk.
13.10.2020

COVID-19 a problemy z podmianami marynarzy - stan na 10.2020 r.

Globalna pandemia koronawirusa – o czym już wielokrotnie informowaliśmy – wywarła znaczny wpływ na funkcjonowanie szeroko rozumianej branży morskiej. Potrzeba utrzymania nieprzerwanego łańcucha dostaw wymusiła na podmiotach eksploatujących statki morskie w transporcie międzynarodowym wiele zmian w ich dotychczasowym funkcjonowaniu. Szczególnie kłopotliwe okazało się zapewnienie właściwego poziomu rotacji załóg, na co wpływ miały obostrzenia epidemiczne statuowane przez prawodawstwa poszczególnych państw. W poniższym artykule star
08.10.2020

Medaliści olimpijscy i multimedaliści mistrzostw świata na starcie ME w klasie Laser

Już jutro w Gdańsku rozpoczynają się mistrzostwa Europy w klasie Laser. Do Górek Zachodnich przyjechały wielkie sławy światowego żeglarstwa, na starcie nie zabraknie mistrzów olimpijskich, multimedalistów mistrzostw świata i Europy. W klasie Laser Radial zobaczymy wszystkie medalistki ostatnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.
07.10.2020

Urodziny Portu Gdynia w przeddzień Światowego Dnia Morza (foto, wideo)

Tradycją stało się, że Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. w swoje urodziny przygotowuje prezent z myślą o lokalnej społeczności. W tym roku Port Gdynia świętuje 98. urodziny, przekazując dwa nowe stanowiska, które zagoszczą na stałe w Centrum Nauki EXPERYMENT.
23.09.2020

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego: Nasz kraj regatami stoi

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego podkreślił, że Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których odbywają się zawody. „Wykorzystujemy każdą szansę, bo nie chcemy, żeby sportowcy trenowali bez celu. Nasz kraj regatami stoi” - przyznał Tomasz Chamera.
07.09.2020

ME w klasie Finn – triumf Węgra Berecza, Kula 16. w Gdyni

Węgier Zsombor Berecz został w Gdyni mistrzem Europy w olimpijskiej klasie Finn. To pierwszy triumf w tej imprezie 34-letniego żeglarza. Drugi był Brytyjczyk Giles Scott, a trzeci Hiszpan Joan Cardona Mendez. Najlepszy z Polaków Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) zajął 16. lokatę.
06.09.2020

ME w klasie Finn - gdyński wiatr przetasował stawkę

Drugi dzień rozgrywanych w ramach 21. edycji Volvo Gdynia Sailing Days mistrzostw Europy w klasie Finn przyniósł spore zmiany w klasyfikacji generalnej. Prowadzenie stracił broniący tytułu Brytyjczyk Giles Scott, a nowym liderem został Hiszpan Alejandro Muscat. Najlepszy z Polaków Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia) poprawił się o dwie opozycje i jest 22.
04.09.2020

VGSD 2020 - Giles Scott prowadzi po pierwszym dniu ME w klasie Finn

Reprezentanci Wielkiej Brytanii zdominowali rywalizację w pierwszym dniu mistrzostw Europy w klasie Finn, które odbywają się w ramach 21. edycji Volvo Gdynia Sailing Days. Prowadzi Giles Scott, a drugi jest Henry Wetherell. Najwyżej z Polaków sklasyfikowany jest Łukasz Lesiński (Yacht Klub Stal Gdynia), który zajmuje 24 miejsce.
03.09.2020

42 żeglarzy z 23 krajów ścigać się będzie w Gdyni

42 żeglarzy z 23 krajów rozpocznie w środę rywalizację w Gdyni w mistrzostwach Europy w klasie Finn. W tym gronie jest ośmiu Polaków. Regaty potrwają do niedzieli, w planie jest 10 wyścigów. Ścigać się będą także zawodnicy do lat 23 oraz w kategorii Masters – powyżej 40 lat.
01.09.2020

Pierwszy dzień Volvo Gdynia Sailing Days bez wiatru

Pierwszy dzień 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days stał pod znakiem pięknej słonecznej pogody. Aura dopisała jednak tylko w połowie, zabrakło bowiem głównego żeglarskiego elementu, czyli wiatru. Z tego względu w poniedziałek nie rozegrano żadnego wyścigu w klasie Optimist.
18.08.2020

Bezpieczeństwo motywem przewodnim regat Volvo Gdynia Sailing Days

Regatami o Puchar Trenerów w klasie Optimist rozpocznie się największa impreza żeglarska w Polsce, Volvo Gdynia Sailing Days. Pierwsze starty już w najbliższy poniedziałek 17 sierpnia, a zakończenie regat planowane jest na 6 września. W czasie trzytygodniowej imprezy na starcie zobaczymy około 1000 żeglarzy i żeglarek w 20 klasach regatowych, nie zabraknie rywalizacji o mistrzostwo świata, Europy i Polski.
14.08.2020

Nadływają regaty Volvo Gdynia Sailing Days

Volvo Gdynia Sailing Days, największa impreza żeglarska w Polsce odbędzie się w Gdyni w dniach 17 sierpnia – 6 września. Po raz dziewiąty z rzędu strategicznym partnerem imprezy jest firma Volvo Car Poland. W ramach tego wielkiego żeglarskiego święta mają się odbyć między innymi mistrzostwa świata klasy Micro, młodzieżowe mistrzostwa świata klasy 470, mistrzostwa Europy klasy Finn.
04.08.2020

ME klasy Finn - wydłużony termin zgłoszeń z niższym wpisowym

Termin zgłoszeń do Mistrzostw Europy Klasy Finn z niższym wpisowym przypadający uprzednio na dzień 30.07.2020 został wydłużony do 14 sierpnia 2020.
31.07.2020

Wild: w I kw. 2021 r. mają się rozpocząć inwentaryzacje przyrodnicze terenu inwestycji lotniskowej CPK

Na przełomie III i IV kw. 2020 r. spółka CPK planuje rozpoczęcie prac nad master planem; a w I kw. 2021 r. mają się rozpocząć inwentaryzacje przyrodnicze terenu inwestycji lotniskowej Centralnego Portu Komunikacyjnego - zapowiedział prezes CPK Mikołaj Wild podczas posiedzenia Rady Społecznej.
22.07.2020

Państwowy Instytut Geologiczny pomoże w realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego

Spółka Centralny Port Komunikacyjna oraz Państwowy Instytut Geologiczny podpisały umowę o współpracy przy m.in. planowaniu i budowie portu lotniczego oraz związanych z nim inwestycji kolejowych i drogowych w ramach CPK - poinformowała spółka. Umowa zakłada m.in. udział w badaniach terenowych.
20.07.2020

Puchar Prezydenta Gdańska za nami!

Blisko 140 zawodników i zawodniczek w klasach BIC Techno 293 oraz Open Foil Race rywalizowało w regatach o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska. Akweny regat usytuowane były w bezpośrednim sąsiedztwie plaż na Stogach oraz w Sobieszewie, dzięki czemu widzowie mogli jak na wyciągnięcie ręki obserwować zmagania najmłodszych deskarzy.
13.07.2020

Przemysław Miarczyński bezkonkurencyjny na foilu

Przemysław Miarczyński nie dał szans rywalom i zdecydowanie wygrał regaty o Puchar Burmistrza Miasta Puck w windsurfingu na foilu. Po raz pierwszy w historii na starcie Open Foil Race mieliśmy niemal całą windsurfingową kadrę narodową kobiet i mężczyzn. W sumie w zawodach wystartowało 41 żeglarzy i żeglarek.
07.07.2020

Vector Sails Cup 2020. Morskie wyzwanie dla Optimistów zakończone [wideo]

W dniach 30 czerwca-2 lipca na wodach Zatoki Gdańskiej w ramach LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020 odbywały się regaty Vector Sails Cup dla najmłodszych żeglarzy. W przeciwieństwie do poprzednich startujących klas zawodnicy startujący na Optimistach mieli więcej szczęścia. Nie zabrakło wiatru, momentami nawet niemal sztormowego, ale dzieci nawet wtedy poradziły sobie świetnie.
02.07.2020

Sprzęt dla polskiego wojska z USA: samoloty, rakiety, artyleria

Współpraca obronna ma być jednym z tematów środowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie; Polska od lat rozwija współpracę z wojskiem USA, od lat też dokonuje z zakupów uzbrojenia i sprzętu z tego kraju wartego łącznie dziesiątki miliardów złotych.
22.06.2020

CPK: z władzami lotnisk w Seulu i Tokio omawiano warunki potencjalnej współpracy

Warunki potencjalnej współpracy podczas etapu planowania Centralnego Portu Komunikacyjnego były omawiane z portami lotniczymi Incheon w Seulu i Narita w Tokio podczas kolejnej tury rozmów w ramach wyboru doradcy strategicznego - wskazał PAP prezes CPK Mikołaj Wild.
11.06.2020

Horała: obecny rok przełomowy dla projektu CPK - wybór partnerów inwestycji

W tym roku projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) wkroczy w przełomowy moment. Wybranych zostanie kilku partnerów do istotnych elementów tej inwestycji, w tym doradca strategiczny, a później partner strategiczny lotniska – zapowiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
11.06.2020

Michał Wojciechowski wygrał cykl eGrand Prix PZŻ

Michał Wojciechowski, reprezentant Polski w kitesurfingu wygrał finał wirtualnych regat eGrand Prix PZŻ. W całym cyklu rywalizowało około 170 żeglarzy różnych klas, do finału zakwalifikowało się 15 najlepszych. Zawody odbyły się na platformie Virtual Regatta i było transmitowane na żywo w serwisie YouTube z komentarzem utytułowanych żeglarzy, Piotra Kuli i Pawła Kołodzińskiego.
06.06.2020

Gdynia Sailing Days przeniesione

Z uwagi na sytuację pandemiczną Polski Związek Żeglarski zmuszony jest przenieść coroczny festiwal żeglarski Gdynia Sailing Days. Według planu impreza miała się odbyć w dniach 4-19 lipca 2020 roku. Nowy termin zostanie ogłoszony niebawem, wstępnie będzie to przełom sierpnia i września 2020 roku.
04.06.2020

Horała: do 2023 r. pierwsze wbicie łopaty w związku z budową CPK

Pierwsze wbicie łopaty w związku z budową CPK do roku 2023, a w 2027 r. pierwsze operacje lotnicze - zapowiedział w środę wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Chcemy cały projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego zamknąć mniej więcej w 10 lat - dodał.
03.06.2020

Prezydent: CPK będzie ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki

Centralny Port Komunikacyjny będzie nie tylko hubem przesiadkowym w skali Europy, ale będzie też ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki - przekonywał w środę prezydent Andrzej Duda.
03.06.2020

Bibby WaveMasters opracowuje system o zerowej emisji

Bibby Marine Services (Bibby) z siedzibą w Wielkiej Brytanii otrzymało grant na zbadanie szeregu układów paliwowych o zerowej emisji dwutlenku węgla w ramach projektu badawczo-rozwojowego WaveMaster Zero C.
22.05.2020

Polska i Wielka Brytania podpisały porozumienie o współpracy dot. CPK

Współpracę m.in. w planowaniu infrastruktury lotniskowej i kolejowej, czy zaprojektowaniu przestrzeni powietrznej na potrzeby Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada podpisane w środę przez przedstawicieli Polski i Wielkiej Brytanii porozumienie o współpracy dotyczącej CPK.
20.05.2020

Nowy termin mistrzostw Europy klasy Finn

Mistrzostwa Europy w klasie Finn przełożone! Nowa data regat to 30 sierpnia – 6 września 2020 roku. Miejsce pozostaje bez mian, gospodarzem mistrzostw będzie miasto Gdynia.
20.05.2020

Koronawirus nie powinien wpłynąć na termin uruchomienia Centralnego Portu Komunikacyjnego

Wpływ epidemii koronawirusa na gospodarkę i bezprecedensowe załamanie się rynku będą miały poważne konsekwencje, jednak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to inwestycja długoterminowa, której uruchomienie zaplanowano na drugą połowę dekady - mówi PAP prezes CPK Mikołaj Wild.
03.05.2020

Donald Trump nie podpisze umowy handlowej z Indiami

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że podczas wizyty w Indiach 24-25 lutego nie podpisze nowej umowy handlowej z rządem tego kraju. Przeszkodą może być brak zgody Delhi na zakup od Waszyngtonu tarczy antyrakietowej. Wojna handlowa między USA i Indiami trwa od 2018 roku.
19.02.2020

Polacy zdominowali MŚ w windsurfingu lodowym

9 medali zdobyli Polacy w mistrzostwach świata w windsurfingu lodowym WISSA 2020. Zawody odbyły się Lestijärvi w Finlandii.
17.02.2020

BGK: Po brexicie możliwe mocne ograniczenie polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii

Po Brexicie możemy spodziewać się mocnego ograniczenia polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii, do której trafia ok. 8 proc. naszych towarów i usług - wskazują eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego. Wymianę handlową mogą ograniczać m.in. kontrole celne, sanitarne, fitosanitarne.
20.01.2020

Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego nabiera tempa

Zmiana specustawy, która ma skrócić procedury administracyjne, przygotowanie wieloletnich ram finansowania oraz rozpoczęcie procesu wykupu gruntów i wyboru doradcy strategicznego – to najważniejsze zadania na 2020 rok związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Inwestycja, jak zapewnia pełnomocnik rządu ds. CPK, wciąż ma szansę zacząć działać tak, jak zakładano, czyli w 2027 lub 2028 roku. – Warto zbadać niektóre koncepcje, np. niskiej emisji lotniska czy alternatywnych źródeł zasilania w energię i ciepło – mówi M
07.01.2020

Petro Giant dotarł na B3 (foto, wideo)

Platforma Petro Giant należąca do LOTOS Petrobaltic dotarła dziś na złoże B3. Cała operacja rozpoczęła się wczoraj (22 grudnia) o godzinie 13.00, kiedy to jednostka opuściła basen Portu Północnego. Teraz czeka ją pozycjonowanie i preloady – czyli dociążanie i stabilizacja platformy w miejscu postoju. Na początku roku rozpocznie ona prace rekonstrukcyjne 7 odwiertów (B3-5, B3-6, B3-8, B3-9, B3-13, B3-14, B3-15).
23.12.2019

Mikołajki z Portem Gdynia w Centrum Nauki Experyment [wideo,foto]

Z okazji Mikołajek zespół Portu Gdynia wspólnie z pracownikami Centrum Nauki Experyment zorganizowali "portowe" atrakcje dla dzieci. Poprzez zabawę i naukę chcieli zapoznać je z tematyką funkcjonowania portów i zachęcić do przyszłego kształcenia się w branży morskiej. Dzieci miały okazję skorzystać z zafundowanych przez Port Gdynia symulatorów oraz wypróbować nową mobilną aplikację PortMaster, która poprzez interaktywne guizy i zagadki wprowadza je w świat portów, statków i handlu! Nie zabrakło również prezentów i konkur
08.12.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.