• <

Michał Wojciechowski wygrał cykl eGrand Prix PZŻ

sons

06.06.2020 13:35 Źródło: PZŻ
Strona główna Michał Wojciechowski wygrał cykl eGrand Prix PZŻ
Michał Wojciechowski wygrał cykl eGrand Prix PZŻ - GospodarkaMorska.pl

Michał Wojciechowski, reprezentant Polski w kitesurfingu wygrał finał wirtualnych regat eGrand Prix PZŻ. W całym cyklu rywalizowało około 170 żeglarzy różnych klas, do finału zakwalifikowało się 15 najlepszych. Zawody odbyły się na platformie Virtual Regatta i było transmitowane na żywo w serwisie YouTube z komentarzem utytułowanych żeglarzy, Piotra Kuli i Pawła Kołodzińskiego.

Wirtualne żeglarstwo jest z jednej strony rozrywką, z drugiej zaś elementem treningu. W grze zasymulowane są bowiem najróżniejsze warunki panujące na światowych akwenach regatowych – prądy morskie, różna siła i kierunek wiatru, szkwały, czy zafalowanie. Virtual Regatta to również bardzo „ekumeniczna” platforma dająca możliwość równej rywalizacji żeglarzom często diametralnie różniących się od siebie klas. Tutaj w szranki obok siebie stają zawodnicy i trenerzy, młodzicy, seniorzy i mastersi, medaliści olimpijscy, mistrzowie świata, jak i żeglarze uprawiający ten sport hobbystycznie.

Finał cyklu eGrand Prix PZŻ poprzedzony został sześcioma regatami kwalifikacyjnymi, z których wyłoniono najlepszą 15-tkę. Akwenem regat było duńskie Aarhus, w którym w 2018 roku odbyły się mistrzostwa świata klas olimpijskich. Podczas pięciu rozegranych wyścigów automat zasymulował najróżniejsze warunki wiatrowe, od silnego na samym początku, aż do słabego na końcu. Potwierdziła się stara, żeglarska prawda, że regaty wygrywa się równym pływaniem. Najrówniej pływał Michał Wojciechowski (Sopocki Klub Żeglarski), który w żadnym wyścigu nie wypadł poza czołową piątkę, a zwycięstwo zapewnił sobie zajmując rzutem na taśmę drugie miejsce w ostatnim wyścigu. Pozwoliło mu to wyprzedzić Dawida Furmańskiego (Gdański Klub Żeglarski) i Łukasza Buderaskiego (Ogarniam.org), którzy ostatni wyścig popłynęli słabiej.

- Staram się pływać kilkanaście wirtualnych wyścigów tygodniowo. Na co dzień rywalizuję w kitesurfingu, tutaj ścigaliśmy się na dużych, klasycznych jachtach, co było świetną przygodą. Virtual Regatta rozwija aspekt taktyczny żeglarstwa i umożliwia trening różnorakich strategii w przyjaznym środowisku. W wirtualnych rozgrywkach doświadczenie gra całkiem dużą rolę. Grę trzeba zrozumieć, między innym to jak działa wiatr lub jak przyznawane są kary. Od września ruszają eliminacje do mistrzostw świata w eSailingu. Planuję w nich wystartować – mówi Michał Wojciechowski.

Pozostałe miejsca na podium podzielili między sobą przedstawiciele windsurfingu i trenerzy z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego. Łukasz Buderaski to trener klasy Techno 293, zaś Dawid Furmański w gdańskim klubie odpowiada za szkolenie w klasie RS:X i przygotowuje zawodników do przejścia na nową klasę żeglarską jaką jest iQFoil. Dawid rywalizował nie tylko ze swoim klubowym kolegą, ale też z bratem Radosławem Furmańskim, który na niedawnych mistrzostwach świata w klasie RS:X zajął siódme miejsce. W wirtualnym ściganiu Radek zajął 11 miejsce.

- Doświadczenie zdobyte przez okres kwarantanny mocno się przyczyniło do tego drugiego miejsca. Poznałem różne ciekawe zagrania taktyczne, które mogłem później wykorzystać w finale regat. Walka z bratem sprawia mi jeszcze większą zabawę, nigdy nie starałem się mu utrudniać wyścigów, wręcz przeciwnie, ale od czasu do czasu lubię go trochę poddenerwować i wklepać mu wyścig. Jeśli wystartują rozgrywki do wirtualnych mistrzostw świata, to jak najbardziej będę brał w nich udział, o ile nie będzie to kolidowało z treningami na wodzie, bo przecież to jest najważniejsze – mówi Dawid Furmański.

- Jestem zadowolony z trzeciego miejsca, ale nie ukrywam, że po ostatnim wyścigu rzuciłem telefonem i poszedłem robić pompki żeby odreagować. W ostatnim wyścigu jeden głupi błąd spowodował, że spadłem z 2 na 7 lokatę i tym samym straciłem szanse na zwycięstwo w całych regatach. Sport uczy pokory całe życie, nawet ten wirtualny. Zabawę z VR zacząłem parę lat temu. Kiedyś nawet ścigałem się wirtualnie dookoła świata.Z innymi trenerami już dawno wprowadzaliśmy dodatkowe zajęcia na tej platformie. Jeśli będę miał czas wolny, to wystartuję w eliminacjach do mistrzostw świata. Niemniej, doba jest za krótka. W czasie kwarantanny wirtualne ściganie było łatwiejsze, ale jak tylko ruszyliśmy pełną parą z sezonem i zeszliśmy na wodę, to trudno było znaleźć czas na grę. Do finału zakwalifikowałem się z ostatniego miejsca, bo musiałem odpuścić ostatnie regaty – mówi Łukasz Buderaski.

 

Regaty eGrand Prix PZŻ to już drugi cykl wirtualnej rywalizacji zorganizowany przez Polski Związek Żeglarski i koordynowany przez trenera Pawła Kowalskiego. W poprzednim cyklu zwieńczonym regatami o Super Puchar PZŻ zwyciężył Filip Fajfer (MKS Dwójka Warszawa), 17-letni żeglarz rywalizujący na co dzień w dwuosobowej klasie 420.

 

- Oba cykle były niezwykle emocjonujące dla uczestników i dla naszego teamu organizującego rozgrywki. W sumie w obu cyklach wzięło udział około 170 zawodników i zawodniczek. Odbyło się 14 zawodów kwalifikacyjnych i dwa relacjonowane na żywo finały. Na to wszystko składało się 70 wyścigów regatowych. W początkowym okresie organizowane były również treningi, które cieszyły się nie mniejszym zainteresowaniem jak zawody. Serdecznie gratuluję zwycięzcom. Od przyszłego tygodnia Polska będzie miała swój ranking na platformie Virtual Regatta. Rozpoczną się kwalifikacje do wrześniowego play-off, a najlepsi będą mieli szansę na start w październikowym finale mistrzostw świata w Abu Dhabi – mówi Paweł Kowalski, koordynator regat
 
WYNIKI

1.   Michał Wojciechowski (SKŻ Sopot) – 15 pkt

2.   Dawid Furmański (Gdański Klub Żeglarski – 17 pkt

3.   Łukasz Buderaski (Ogarniam.org/GKŻ) – 20 pkt

4.   Mieszko Mórawski (Bora Racing) – 20 pkt

5.   Maciej Skiba (AZS PRZ) – 21 pkt

6.   Szymon Kabała (OŚ AZS Poznań) – 22 pkt

7.   Jan Szkolnicki (Gdański Klub Żeglarski) – 24 pkt

8.   Bartosz Ruszczyk (Baza Mrągowo) – 29 pkt

9.   Filip Kapała (MKZ Arka Gdynia) – 30 pkt

10. Radosław Furmański (Dobrzyński Klub Żeglarski) – 31 pkt

11. Filip Fajfer (MKS Dwójka Warszawa) – 31 pkt

12. Piotr Wojewski (Zatoka Puck) – 31 pkt

13. Andrzej Mańczak (King Człuchów) – 32 pkt

14. Piotr Trella (MKZ Arka Gdynia) – 38 pkt

15. Tomasz Stefański (Baza Mrągowo) – 51 pkt

Dziękujemy za wysłane grafiki.