• <
PZT_980x120_gif_2020

Bosak: musimy postawić na gospodarkę wodną

Strona główna Porty, logistyka Bosak: musimy postawić na gospodarkę wodną
Bosak: musimy postawić na gospodarkę wodną - GospodarkaMorska.pl

sons

06.06.2020 Źródło: PAP

Kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak uważa, że w Polsce trzeba mocniej postawić na gospodarkę wodną, która jego zdaniem była dotychczas zaniedbywana. Chodzi zarówno o poprawę retencji, jak i rozwój transportu i turystyki wodnej.

W sobotę we Wrocławiu na konferencji prasowej Bosak ocenił, że w Polsce nie wykorzystywano potencjału wodnego rzek, a gospodarkę wodną można określić mianem „komedii pomyłek”.

„Spotykamy się tutaj, nad Odrą, przed rejsem statkiem po rzece po to, by przypomnieć o tym, że nie możemy żyć w kraju, w którym jest tak wiele rzek, odwróceni plecami do wody. Musimy postawić na gospodarkę wodną” - powiedział Bosak.

Jego zdaniem, polska gospodarka wodna pozbawiona jest strategii, a rząd Prawa i Sprawiedliwości zamiast tworzyć tę strategię „zajmuje się centralizowaniem zarządów wodnych w postaci spółki Wody Polskie, obsadzonej niekompetentnymi ludźmi”.

"Dziś chcemy postulować dwie rzeczy. Po pierwsze w walce z suszą stworzenie dobrego systemu gospodarki wodnej. Przypomnę, że cały system gospodarki wodnej przez wieki był tworzony w celu osuszania ziem w celach rolniczych. W tej chwili ze względu na zmieniające się uwarunkowania klimatyczne główny cel gospodarki wodnej musi być zmieniony. Teraz nie osuszanie, ale utrzymywanie wysokiego poziomu wód gruntowych staje się celem strategicznym” - mówił kandydat Konfederacji na prezydenta.

W jego ocenie, drugim ważnym zadaniem w strategii jest wykorzystanie rzek do celów transportowych i turystycznych.

„Mamy w Polsce doskonale rozwiniętą sieć rzeczną, która można i trzeba wykorzystywać do turystyki wodnej. Jest to naprawdę bardzo zaniedbana dziedzina polskiej turystyki, mająca ogromny potencjał. Turystyka wodna w Europie Zachodniej jest bez porównania lepiej rozwinięta i jest fantastycznym środkiem do kształtowania charakteru dzieci i młodzieży oraz do podróżowania i spędzania wolnego czasu” - powiedział Bosak.

Podkreślił, że transport rzeczny jest najtańszą formą transportu – dużo tańszą od transportu kolejowego i kołowego, dlatego należy go upowszechniać i inwestować w regulacje rzek, co - zdaniem kandydata - jest tańsze niż budowa nowych autostrad.

„Oczywiście mamy rzeki nieuregulowane, zbyt płytkie, takie jak np. Wisła i nie można po nich niczego transportować. Natomiast mamy rzeki dobrze uregulowane, takie jak Odra, które nie są w wystarczającym stopniu wykorzystane w celach transportowych” - mówił Bosak.

Przypomniał, że rząd obecnie inwestuje w duże projekty wodne, takie jak np. przekop Mierzei Wiślanej, które również mogą mieć wpływ na poprawę wykorzystania transportu rzecznego, ale - jego zdaniem - zapomina się o tym potencjale wodnym, który już mamy.

„Jeśli ktoś śledzi komisje sejmowe w tej sprawie (gospodarki wodnej - PAP), to jest to taka +komedia pomyłek+. To marginalny obszar zainteresowania dla tego rządu, na który niestety wrzucani są ludzie niekompetentni, wywodzący się głównie z ministerstwa transportu z tematyki budowy dróg, w najlepszym razie infrastruktury kolejowej” - powiedział Bosak.

W jego ocenie, cała „technika i inżynieria związana z regulacją rzek, z ekologią ekosystemów rzecznych została w Polsce potwornie zaniedbana”.

„Dziś jako Konfederacja chcemy przypomnieć, że to są dla nas sprawy bardzo, bardzo ważne” - podsumował kandydat na prezydenta.

Po rejsie Odrą statkiem z sympatykami oraz po spotkaniu z mieszkańcami Wrocławia Bosak złoży we Wrocławiu wiązankę kwiatów pod pomnikiem-mauzoleum, upamiętniającym ofiary zbrodni ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN UPA w latach 1039-47 na Kresach II RP.(PAP)

Źródło:
PAP
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020
port_gdańsk_390x100_2020
invest_gda_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 42,94 $ baryłka  0,30% 02:57
 Cyna 18343,00 $ tona 0,65% 15 paź
 Cynk 2397,00 $ tona -0,04% 15 paź
 Aluminium 1824,00 $ tona -0,65% 15 paź
 Pallad 2351,10 $ uncja  0,55% 02:12
 Platyna 867,00 $ uncja  0,16% 02:57
 Srebro 24,33 $ uncja  0,16% 02:58
 Złoto 1903,90 $ uncja  0,06% 02:58
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.