• <
BOTA_2023

42 żeglarzy z 23 krajów ścigać się będzie w Gdyni

ew

01.09.2020 14:25 Źródło: PAP
Strona główna 42 żeglarzy z 23 krajów ścigać się będzie w Gdyni
42 żeglarzy z 23 krajów ścigać się będzie w Gdyni - GospodarkaMorska.pl
fot. Volvo Gdynia Sailing Days

42 żeglarzy z 23 krajów rozpocznie w środę rywalizację w Gdyni w mistrzostwach Europy w klasie Finn. W tym gronie jest ośmiu Polaków. Regaty potrwają do niedzieli, w planie jest 10 wyścigów. Ścigać się będą także zawodnicy do lat 23 oraz w kategorii Masters – powyżej 40 lat.

Te regaty odbywają się w ramach 21. edycji Volvo Gdynia Sailing Days i będą zwieńczeniem trwającej trzy tygodnie imprezy.

Na ich starcie stanie 42 zawodników z 23 państw – w tym gronie są złoci medaliści olimpijscy, Brytyjczyk Giles Scott (2016 Rio de Janeiro) i Max Salminen (2012 Londyn). Szwed triumfował jednak w dwuosobowej klasie Star, a cztery lata temu był szósty w klasie Finn. Obaj mają też w dorobku tytuły mistrzów świata – Brytyjczyk cztery, Salminen jeden.

W Gdyni wystąpią także medaliści innych najważniejszych regat. To chociażby aktualny wicemistrz świata Holender Nicholas Heiner (to również drugi żeglarz ME w 2018 roku) i brązowy medalista Węgier Zsombor Berecz (dwa lata temu w duńskim Aarhus zajął pierwsze miejsce), drugi w tym czempionacie w 2017 roku Francuz Jonathan Lobert (w tym roku został także mistrzem Europy) oraz trzeci w mistrzostwach Europy w 2017 roku Chorwat Milan Vujasinovic.

W Gdyni o medale walczyć będzie ośmiu biało-czerwonych, w tym tercet medalistów zakończonego w niedzielę krajowego czempionatu, Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), Krzysztof Stromski (YC Rewa) i Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia).

Wywalczonego w zeszłym roku w Atenach tytuły broni Scott (wygrywał też regaty także w 2011 oraz w 2014 roku), drugi z Europejczyków był Berecz (podobnie jak cztery lata temu), a trzeci Heiner. W stawce 84 zawodników 19. lokatę zajął Kula (26. ogólnie), a 34. Stromski (45).

Gdyńskie zawody odbywają się w formule otwartej i rywalizować będą także żeglarze spoza Starego Kontynentu - z Meksyku, Argentyny, Wenezueli oraz Kanady. Ich wyniki nie są jednak zaliczane do klasyfikacji ME. W ramach tych regat będzie również prowadzona kategoria młodzieżowa – do 23 lat. Osobno będą natomiast walczyć o medale Mastersi, czyli zawodnicy powyżej 40 lat.

Od środy do niedzieli zaplanowano 10 wyścigów – po dwa każdego dnia.

Finn to najstarsza żeglarska olimpijska klasa. Ta konkurencja zadebiutowała w 1952 roku w Helsinkach, natomiast za rok w Tokio po raz ostatni znajdzie się w programie igrzysk.

W tej klasie Mateusz Kusznierewicz wywalczył dwa olimpijskie medale – złoty w Atlancie w 1996 oraz brązowy w Atenach w 2004 roku.

Dziękujemy za wysłane grafiki.