• <

Wynik wyszukiwania - "inspekcje" - Wiadomości

Powtórki z historii, czyli o szkodach i niebezpieczeństwach na morzach i oceanach świata. Raport wypadków i zdarzeń morskich – kwiecień 2024 r.

Kwiecień to kolejny miesiąc, w którym dochodziło do groźnych ataków na statki handlowe, które w mniejszej ilości, ale nadal kontynuują swoje podróże przez Morze Czerwone oraz Zatokę Adeńską. Jak podają międzynarodowe źródła analityczne, w tym Clarksons Research takich przejść statków w zależności od ich typów jest o wiele mniej niż wcześniej. Chodzi o spadki rzędu od około 70 % do nawet 90 % statków różnych typów przepływających mniej przez te niebezpieczne rejony w stosunku do okresu grudnia 2023 roku.
12.05.2024

Kolejne wodowanie w Gdańsku. To drugi statek budowany przez Karstensena, który zjechał z pochylni

Na terenie stoczni Karstensen Shipyard Poland odbyło się wodowanie statku rybackiego dla armatora z Wysp Owczych. To już kolejny raz, gdy cała procedura miała miejsca po „przeprowadzce” zakładu w ubiegłym roku z Gdyni do Gdańska.
28.03.2024

12 Palestyńczyków utonęło, próbując dostać się do zrzutu pomocy humanitarnej

Co najmniej 12 Palestyńczyków utopiło się w poniedziałek w pobliżu miejscowości Beit Lahia u brzegu Strefy Gazy, próbując dotrzeć do zrzutu pomocy humanitarnej, który spadł do morza - poinformowała we wtorek CNN.
26.03.2024

LOTOS Petrobaltic zamawia statek CTV

LOTOS Petrobaltic SA, spółka z Grupy ORLEN, podpisała kontrakt na budowę statku Crew Transfer Vessel (CTV) StratCat 27. Umowa została zawarta ze Strategic Marine, stocznią z Singapuru, która specjalizuje się w budowie statków dla przemysłu offshore. Odbiór jednostki planowany jest latem bieżącego roku, z dostawą do Europy na początku września 2024.
21.03.2024

Powstała pierwsza w Polsce spółka serwisowa dla morskiej energetyki wiatrowej

Powstała spółka Baltic Offshore Service Solution, którą powołały Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen i kanadyjski Northland Power – ogłosił we wtorek Orlen. Nowa spółka jako pierwsza w Polsce będzie świadczyła usługi serwisowe dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, np. tym techniczne - wyjaśniono.
12.03.2024

Energa Wytwarzanie pracuje nad narzędziem wczesnego wykrywania awarii turbin wiatrowych

Energa Wytwarzanie zakończyła pierwszy etap prac nad narzędziem wczesnego wykrywania awarii turbin wiatrowych - poinformowała spółka we wtorek. W ramach II etapu projektu przewidziana jest rozbudowa algorytmu sztucznej inteligencji do diagnozowania i prognozowania uszkodzeń.
12.03.2024

Pomoc humanitarna do Strefy Gazy zostanie przekazana drogą morską

Po raz pierwszy od października 2023 roku, czyli początku wojny Izraela z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas, pomoc humanitarna do Strefy Gazy zostanie przekazana drogą morską; przedsięwzięcie finansują Zjednoczone Emiraty Arabskie - powiadomiła we wtorek izraelska telewizja Kanał 13.
05.03.2024

HMS jedynym partnerem AMPP (NACE) w Europie Środkowo-Wschodniej

15 lutego br. spółka HMS ogłosiła nawiązanie współpracy z AMPP (Association for Materials Protection and Performance). Jest to jedyne partnerstwo AMPP w Europie Środkowo-Wschodniej i na Bliskim Wschodzie.
05.03.2024

Net Marine kończy remont Marfret Niolon. To największy statek, jaki trafił do zakładu

Do Stoczni Pomerania trafił 18 stycznia rorowiec Marfret Niolon. Zakład należący do Net Marine Group odpowiadał za remont tej mierzącej 123 metrów i mającej ciężar 5045 ton jednostki.
20.02.2024

Dival. Tradycja i innowacja w usługach podwodnych

Na polskim wybrzeżu zaznacza swoją obecność nowy, lecz oparty na solidnym fundamencie doświadczenia w pracach podwodnych gracz – spółka Dival. Zakorzenione w rodzinnej tradycji przedsiębiorstwo rozszerza zakres swojej działalności z wód śródlądowych na Zatokę Gdańską i otwarte morze.
12.02.2024

Statek wycieczkowy Carnival Magic uderzył w molo na Jamajce. Są spore uszkodzenia

Carnival Magic, statek wycieczkowy linii Carnival Cruise Line doznał dość sporych uszkodzeń podczas huraganu na Jamajce. Jednostka w wyniku silnego podmuchu wiatru została zepchnięta do doku. Zdjęcia i filmy udostępnione w sieci pokazują wgniecenia i zadrapania wzdłuż prawej burty.
08.02.2024

Do portu w Rijece dotarł pierwszy zestaw zamówionych od USA wozów bojowych Bradley

Do położonego na zachodzie Chorwacji portu w Rijece dotarł w środę pierwszy zestaw zamówionych od USA wozów bojowych Bradley - poinformowała amerykańska ambasada w Zagrzebiu.
06.12.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Maritime Broker

Na polskim rynku pojawiła się spółka, którą wyróżnia biznesowa dalekowzroczność w usługach dedykowanych dla sektora morskiego. Łączą potrzeby armatorów i czarterujących, pośredniczą przy poszukiwaniu statków do wykonania projektów offshorowych i nie tylko.
06.12.2023

Nadszedł czas na sprawdzenie przepustów kablowych i rurowych?

Czy wiesz, że możemy ci pomóc w inspekcji przejść kablowych i rurowych na statkach, okrętach i w instalacjach przybrzeżnomorskich?
05.12.2023

Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morskich farm wiatrowych

Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morski farm wiatrowych - poinformowała w poniedziałek Energa Wytwarzanie. Zaznaczono, że firmy mają już zgodę UOKiK na takie przedsięwzięcie.
27.11.2023

PRS z odnowionym uznaniem Liberii

1 listopada 2023 r. weszła w życie nowa umowa upoważniająca Polski Rejestr Statków S.A. do działania w imieniu administracji morskiej Liberii. Na podstawie umowy PRS może, w pełnym zakresie, wykonywać w imieniu władz morskich Liberii nadzory i inspekcje na zgodność z wymaganiami międzynarodowych przepisów konwencyjnych i prawa lokalnego na statkach pływających pod flagą tego kraju, tak w eksploatacji, jak i w budowie czy przebudowie.
06.11.2023

Fiński rząd chce pozyskać z Unii Europejskiej fundusze na naprawę gazociągu Balticconnector

Premier Petteri Orpo zapowiedział w środę, że zamierza poinformować przywódców UE o ustaleniach śledztwa w sprawie uszkodzenia bałtyckiego gazociągu łączącego Finlandię z Estonią. W grę wchodzi pozyskanie z UE środków na naprawę rury w ramach tzw. narzędzi hybrydowych, ustanowionych na wypadek zniszczenia infrastruktury krytycznej.
25.10.2023

Bota Green Offshore ma nowy statek CTV

Gdańska spółka Bota Green Offshore z sukcesem zakończyła proces przejęcia specjalistycznej jednostki typu CTV do obsługi morskich farm wiatrowych. Przejmowaną jednostką jest Wind Force III, która od teraz pływać będzie pod nazwą Bota Wind II.
20.09.2023

Logistyka w offshore wind: czy hotele na morzu dla pracowników MFW to opłacalne rozwiązanie?

Transport ludzi i urządzeń na morzu ze względu na wymagające środowisko pracy nie jest tak oczywisty jak na lądzie. Zbudowanie farmy wiatrowej i utrzymanie jej ruchu, wymaga szczegółowego planowania, już w fazie koncepcyjnej. Kontraktacja statków, następuje przed decyzją inwestycyjną i w związku z tym deweloperzy muszą wcześniej zdefiniować narzędzia (jednostki), które będą brały udział w czasie wszystkich prac.
07.09.2023

W Korei Płd. rozpoczęły się inspekcje importowanych ryb i owoców morza

Władze Korei Południowej rozpoczęły w poniedziałek mające potrwać 100 dni inspekcje importowanych ryb i owoców morza. Kontrole dotyczą sklepów, hurtowni i importerów, a celem jest ustalenie, czy dostawcy nie ukrywają faktu importu żywności z Japonii.
28.08.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Diving Solutions

Kiedy dziennikarze „The Washington Post”, jednego z wiodących amerykańskich źródeł informacji, prowadzili śledztwo w sprawie wybuchów na gazociągu Nord Stream, zwrócili się o ekspercką opinię do Krzysztofa Stopierzyńskiego – prezesa Baltic Diving Solutions. To świadectwo głębokiego uznania dla polskiej firmy, której renoma wykracza daleko poza granice kraju.
07.08.2023

Prawnie o cyberbezpieczeństwie MFW na polskich obszarach morskich

Od kilkunastu miesięcy coraz mocniej wybrzmiewa w dyskusjach i na konferencjach kwestia cyberbezpieczeństwa infrastruktury krytycznej na morzu. Z uwagi na powyższe warto przeanalizować, czy inwestycje związane z morską energetyką wiatrową na polskich obszarach morskich, a w szczególności ochrona tych obiektów, przygotowana jest na ewentualne ataki z przestrzeni cybernetycznej.
25.07.2023

Statki zderzyły się w porcie, przewróciły portowe urządzenia

Do zderzenia dwóch jednostek doszło w porcie Cai Mep w południowym Wietnamie. Manewrujący kontenerowiec uderzył w zacumowany masowiec, a ten z kolei przewrócił w portowe urządzenia przeładunkowe.
14.07.2023

Resort obrony Wielkiej Brytanii: Rosja nadal utrudnia eksport ukraińskiego zboża

Rosja kontynuuje utrudnianie eksportu ukraińskiego zboża w ramach czarnomorskiej inicjatywy zbożowej i prawdopodobnie będzie to robić także przed kolejnym terminem jej przedłużenia - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
09.06.2023

GIOŚ realizował kontrole w zakładach i na statkach w zakresie użycia ciężkiego oleju opałowego

W 2022 roku inspektorzy ochrony środowiska, w ramach swoich uprawnień, przeprowadzili kontrole zakładów i statków żeglugi śródlądowej. Sprawdzano zawartości siarki w ciężkim oleju opałowym oraz w oleju do silników. Przeprowadzone przez Inspekcję Ochrony Środowiska kontrole wykazały pewne uchybienia.
05.05.2023

Pomorskie prezentuje swoje możliwości w sektorze offshore na targach w Houston

Odbywająca się właśnie w Houston konferencja Offshore Technology Conference 2023 jest jednym z najważniejszych wydarzeń morskiego biznesu na świecie i przez to okazją do przedstawienia pomorskiej branży offshore. Invest in Pomerania, wspólnie z lokalnymi partnerami, już po raz trzeci prezentuje tam potencjał projektowy oraz produkcyjny województwa pomorskiego. Uczestnikami delegacji była również grupa firm, których udział został dofinansowany z projektu Pomorski Broker Eksportowy.
04.05.2023

Rosyjskie inspekcje spowalniają eksport ukraińskich produktów rolnych

W ubiegłym tygodniu z Ukrainy wypłynęło najmniej od początku roku statków z produktami rolnymi - poinformował Ukraiński Klub Biznesu Agrarnego (UCAB). Ukraiński eksport jest blokowany przez rosyjskie inspekcje.
04.05.2023

Rosja stawia warunki w sprawie utrzymania dostaw zboża z Morza Czarnego

Władze rosyjskie nie obiecują przedłużenia wynegocjowanego przez ONZ porozumienia w sprawie zboża z Morza Czarnego poza 18 maja, chyba że Zachód usunie jej zdaniem "szereg przeszkód" w eksporcie rosyjskich produktów.
14.04.2023

Chiny chcą kontrolować statki w Cieśninie Tajwańskiej. Fiasko dyplomacji?

Rząd w Pekinie ogłosił bezprecedensowe plany inspekcji i wejścia na pokłady cywilnych statków w Cieśninie Tajwańskiej. Zdaniem komentatorów może to doprowadzić do szeregu groźnych incydentów morskich w związku z napięciami między Państwem Środka z jednej, a Tajwanej i USA z drugiej strony.
07.04.2023

Forum Operatorów Farm Wiatrowych 2023

Polskie realia funkcjonowania operatorów farm wiatrowych są bardzo zmienne, przez co nieustannie dostarczają nowych wątków i tematów do dyskusji. Nie zabrakło ich tym samym podczas tegorocznego Forum Operatorów Farm Wiatrowych, które PSEW zorganizował po raz kolejny w Sopocie.
20.03.2023

Coraz mniej zboża opuszcza ukraińskie porty

Eksport zboża z ukraińskich portów na Morzu Czarnym spadł z 3,7 mln ton w grudniu do 3 mln ton w styczniu. Powodem są opóźnienia ze strony Rosji w inspekcji statków eksportujących zboża, uważa rząd Ukrainy i analitycy z USA - poinformowała w niedzielę stacja ABC News.
20.02.2023

Brak międzynarodowej kontroli broni jądrowej na rosyjskich okrętach

Rosja łamie traktat Nowy START, uniemożliwiając USA inspekcję swojego arsenału jądrowego - oznajmił amerykański Departament Stanu. Od trzech lat nie odbywają się amerykańskie kontrole broni jądrowej w rosyjskiej bazie okrętów podwodnych Floty Północnej; tym samym kluczowa umowa między państwami o największym arsenale jądrowym niknie w oczach - pisze Barents Observer, norweski portal skupiony na regionie Arktyki.
18.02.2023

Przebadali Bałtyk wzdłuż i wszerz. Rekordowe wyniki MEWO

Dla ekipy MEWO S.A. ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem przeprowadzonych badań geofizycznych i hydrograficznych. W 2022 r. dokonali pomiarów batymetrycznych, sonarowych i magnetometrycznych na profilach o łącznej długości niemal 45 tys. km. W rezultacie rozpoznano 3,3 tys. km kwadratowych powierzchni dna morskiego – to 6 razy tyle, ile wynosi terytorium Warszawy.
08.02.2023

W Niemczech powstaje największy na świecie dron podwodny

Gdy światowe okręty podwodne stają się coraz większe i doganiają te budowane przez Rosję, również jest rozwijana idea dużych bezzałogowych jednostek działających pod wodą. W momencie powstania niemiecki MUM (Modifiable Underwater Mothership) będzie największym autonomicznym pojazdem podwodnym na świecie.
08.02.2023

Skandynawski kurs na ekologiczny transport morski na Bałtyku i Morzu Północnym. Polska ma potencjał

W styczniu DNV i szwedzka inicjatywa Responsible Shipping Initiative (RSI) rozpoczęły badanie dotyczące odnowienia flot pływających po Bałtyku i Morzu Północnym. Polska ma potencjał projektowy i stoczniowy by włączyć się w tą inicjatywę wymiany statków tradycyjnych na jednostki zeroemisyjne.
24.01.2023

Ukraina. Władze: Rosja spowalnia inicjatywę zbożową, znacząco spadła liczba przepuszczanych statków

Rosja spowalnia funkcjonowanie inicjatywy zbożowej - powiedział wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow, cytowany we wtorek przez portal Liga.net. Jak dodał, z uwagi na działania rosyjskich inspektorów znacząco spadła liczba przepuszczanych w ciągu dnia statków.
08.11.2022

Statki pod kontrolą. Drony zapewniają nie tylko kontrolę emisji spalin. Bałtyk będzie potrzebował wsparcia

Od kilku lat EMSA (European Maritime Safety Agency) wykorzystuje drony do wspierania urzędów morskich w monitorowaniu emisji ze statków. Niedawno uruchomiono takie wsparcie administracji francuskiej na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Ale nie tylko monitoring emisji statków jest celem działań będących w dyspozycji EMSA śmigłowców i dronów.
06.11.2022

Ukraina. Minister infrastruktury: "inicjatywa zbożowa" zostanie przedłużona 3 listopada

ONZ potwierdziła, że "inicjatywa zbożowa" zostanie przedłużona 3 listopada - poinformował w nocy z wtorku na środę na Twitterze minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
02.11.2022

"Inicjatywa zbożowa": w środę ruch statków ze zbożem nie jest planowany

Delegacje Ukrainy, Turcji i ONZ we Wspólnym Centrum Koordynacyjnym (ang. JCC) ustaliły, że nie będą planować jakiegokolwiek ruchu statków w ramach Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej na 2 listopada – powiadomiło przedstawicielstwo ONZ w JCC, regulującym funkcjonowanie korytarza zbożowego.
01.11.2022

ONZ: trzy statki ze zbożem wypłynęły z portów ukraińskich

Trzy statki ze zbożem opuściły porty ukraińskie do południa we wtorek - poinformowało centrum koordynacyjne ONZ. Ruch statków odbywa się we wtorek drugi dzień od wycofania się Rosji z umowy o bezpiecznym eksporcie ukraińskich produktów przez Morze Czarne.
01.11.2022

Słynny bokser aresztowany za przemyt 22 ton kokainy na pokładach statków MSC

W nowym zwrocie w toczącej się od dłuższego czasu sprawie przemytu narkotyków z udziałem kontenerowców należących do Mediterranean Shipping Company (MSC), amerykańskie władze federalne poinformowały o postawieniu w stan oskarżenia i aresztowaniu jednego z głównych sprawców stojących za tym procederem.
01.11.2022

Turcja. JCC: Rosja zawiesza swój udział w inspekcjach statków w Stambule

Delegacja rosyjska uczestnicząca od początku sierpnia w Stambule w inspekcjach statków przewożących ukraińskie zboże wycofa się z nich "na czas nieokreślony" - ogłosiło w niedzielę późnym wieczorem Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC).
31.10.2022

Niezidentyfikowane drony w pobliżu pola gazowego na Morzu Północnym

Duńska policja poinformowała we wtorek o otrzymaniu informacji o zaobserwowaniu niezidentyfikowanych dronów w pobliżu pola gazowego na Morzu Północnym. Drony miano widzieć w ubiegły weekend.
04.10.2022

Offshore: Deutsche WindGuard tanie i precyzyjne inspekcje dronem

Deutsche WindGuard Inspection wdraża flotę dronów do przeprowadzania kontroli technicznych na lądowych i morskich turbinach wiatrowych.
25.09.2022

Budowa okrętów dla Marynarki Wojennej pod czujnym okiem PRS-u

Polski Rejestr Statków będzie nadzorował budowę trzech niszczycieli min typu Kormoran II dla Marynarki Wojennej. Fakt ten przypieczętowano 6 września w Hamburgu podpisaniem umowy z Remontową Shipbuilding S.A. podczas pierwszego dnia targów morskich SMM.
06.09.2022

"Rz": rzeki trute na potęgę

Odra jest zanieczyszczana regularnie – wskazują pierwsze wyniki kontroli prowadzonych przez Wody Polskie. W jej dorzeczu wykryto już setki nielegalnych wylotów ścieków - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
18.08.2022

24 tony śniętych ryb wydobyte z Odry w lubuskim

W woj. lubuskim ze śniętych ryb został oczyszczony około 150-kilometrowy odcinek Odry. Z rzeki wydobyto około 24 ton śniętych ryb, a do oczyszczenia zostało jeszcze około 50 km – poinformował w środę wojewoda lubuski Władysław Dajczak.
17.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Dron, który lata i nurkuje - może zmienić inspekcje floating offshore i ułatwić monitoring wód

Innowacyjny dron może zarówno latać, jak i lądować na wodzie oraz nurkować, aby np. pobierać próbki i monitorować jakość wody. Dron został opracowany przez naukowców z Imperial College London i Empa, a niedawno po raz pierwszy przetestowany wraz z badaczami z instytutu badań wodnych Eawag na Jeziorze Zuryskim.
15.08.2022

Pełzający po turbinach BladeBUG pomoże zaoszczędzić sektorowi offshore 250 milionów funtów rocznie

Sześcionożny robot BladeBUG, który chodzi po łopatach turbin wiatrowych, został wzbogacony o wodoodporną powłokę zewnętrzną, która chroni go przed trudnymi warunkami podczas wykonywania prac kontrolnych i konserwacyjnych. Inspekcje oraz naprawy usterek zajmują połowę mniej czasu, zmniejszają ślad węglowy sektora i w znaczący sposób zredukują koszty branży.
08.08.2022

W Stambule zakończono inspekcję statku przewożącego ukraińską kukurydzę

Zespół inspektorów zakończył inspekcję statku, który jako pierwszy od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę transportuje ukraińską kukurydzę z portu w Odessie - poinformowało w środę tureckie ministerstwo obrony.
03.08.2022

Raport wypadków i zdarzeń morskich – lipiec 2022 r.

Z serii naszych cyklicznych analiz dotyczących wypadków morskich, tym razem w telegraficznym skrócie w formie raportu przekazujemy najważniejsze zdarzenia szkód i wypadków morskich, które miały miejsce lipcu.
28.07.2022

Zboże: Turcja, Ukraina, Rosja i ONZ zawarły porozumienie dotyczące odblokowania eksportu z ukraińskich portów

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisali z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Zawarte w piątek w Stambule porozumienie ma zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów. Według ONZ pełne wdrożenie porozumienia zajmie kilka tygodni.
22.07.2022

Jak bezpiecznie kupić jacht? Radzą eksperci

Nabycie jachtu motorowego lub żaglowego, nowego lub używanego, może stanowić spore wyzwanie. Jacht nie tylko powinien być piękny i realizować Twoje marzenia. Jego stan powinien odpowiadać cenie, a sama transakcja powinna być po prostu bezpieczna i przewidywalna.
14.07.2022

SeaData i Camdrone z nową platformą inspekcyjno-pomiarową

Mobile Monitoring to wspólna inicjatywa firm SeaData z Gdynii i Camdrone z Gdańska, która poszerza zakres oferowanych usług.
14.07.2022

Zatonęła albo nie. Co się stało ze słynną pływającą restauracją z Hongkongu?

W zeszłym tygodniu agencje informacyjne na całym świecie podały wiadomość, że słynna pływająca restauracja Jumbo, która przez dekady zacumowana była w Hongkongu, a w której stołowali się wielokrotnie znamienici goście, zatonęła podczas holowania. Teraz jednak pojawiają się nowe informacje, według których restauracja pozostała na powierzchni.
26.06.2022

Eksport ukraińskiego zboża drogą morską z Odessy. Na czym polega porozumienie Turcji i Rosji?

Kijów jest zaniepokojony ewentualnym porozumieniem, które Rosja chce zawrzeć z Turcją w sprawie eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych - podaje w poniedziałek Bloomberg, powołując się na źródła znające przebieg negocjacji.
06.06.2022

[WIDEO] Roboty i sztuczna inteligencja usprawniają wykrywanie usterek w turbinach aż o 14 proc.

Jak wynika z raportu projektu badawczo-rozwojowego Innovate UK, roboty i sztuczna inteligencja są o 14 proc. dokładniejsze w wykrywaniu usterek w turbinach wiatrowych
29.05.2022

Rusza sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim

W sobotę rozpoczyna się sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim (woj. warmińsko-mazurskie) - podały Wody Polskie. To unikatowy zabytek hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi XIX-wiecznych pochylni z tzw. suchym grzbietem.
29.04.2022

Wymagania IACS dotyczące przepustów kablowych

Międzynarodowe Stowarzyszenie Towarzystw Kwalifikacyjnych zaktualizowało i zmieniło przepisy dotyczące kontroli, inspekcji i prowadzenia dokumentacji wodoszczelnych przejść kablowych na statkach i jednostkach pływających. Nowe wymagania IACS w zakresie UR Z28, Z23 oraz Z17 obowiązują na wszystkich jednostkach, których budowa została zakontraktowana po 01.07.2021 r.
09.02.2022

Pozbawiona steru Julietta D uszkodziła fundament farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid

Na obszarze budowanej obecnie morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid doszło do niecodziennego zdarzenia. Pozbawiony steru jednostka Juletta D przez kilka godzin dryfował na terenie farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid, która ostatecznie zderzyła się z jednym z fundamentów wiatrowych. Eksperci stwierdzili znaczne uszkodzenia, których straty będą oszacowana w ramach dalszych badań realizowanych przez inwestora.
06.02.2022

Ukraińskie media twierdzą, że Nord Stream 2 może służyć Moskwie do celów wywiadowczych i dywersyjnych

Rosja może wykorzystywać Nord Stream 2 w celach wywiadowczych i dywersyjnych – ostrzega ukraiński portal Dzerkało Tyżnia. Nadszedł czas prewencyjnych działań ze strony NATO, by Morze Bałtyckie nie przekształciło się w rosyjskie jezioro – uważają autorzy.
20.10.2021

Baltic Diving Solutions: „Budowaliśmy offshore na świecie, teraz współtworzymy go w Polsce” [ROZMOWA]

Rozmowa o przyszłości morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, współpracy biznesu z nauką i kadrach potrzebnych do budowy i obsługi farm z Krzysztofem Stopierzyńskim, szefem firmy Baltic Diving Solutions.
14.10.2021

SeaData i Camdrone stworzyli innowacyjną aplikację do zarządzania danymi z dronów i zamawiania przelotów

Gdyńska firma SeaData zajmuje się monitoringiem środowiska dla portów i przedsiębiorstw. Aktualnie wprowadza na rynek nowatorską aplikację, którą stworzyła we współpracy z firmą Camdrone.
09.08.2021

Lekarze bez Granic: zatrzymanie naszego statku we Włoszech było motywowane politycznie

Międzynarodowa organizacja pozarządowa Lekarze bez Granic (MSF) poinformowała w poniedziałek, że jej statek ratujący migrantów na Morzu Śródziemnym został w piątek przejęty na Sycylii z pobudek politycznych.
06.07.2021

Mariaż nauki i biznesu – najlepsze z możliwych połączeń

O tym, jak ważna z punktu wdrażania innowacyjności i rozwoju gospodarczego jest współpraca nauki i biznesu, może świadczyć projekt zrealizowany przez trzy podmioty: Firmę badawczo-produkcyjną Enamor, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
28.06.2021

Statki 5R dla polskich portów, offshore, żeglugi śródlądowej i na eksport

Już niedługo małe jednostki bezzałogowe będą wykorzystywana we Francji na wybranych akwenach portowych i morskich, a może nawet śródlądowych. Takie rozwiązania można również wdrożyć w Polsce.
23.05.2021

Drony poprawiają wydajność podwodnych inspekcji statków

Zdalnie sterowane pojazdy (ROV) to wszechstronne narzędzie pomagające nurkom komercyjnym i innym pracownikom morskim w przeprowadzaniu inspekcji zarówno w zamkniętych przestrzeniach, jak i na otwartych wodach morskich.
19.04.2021

Kontenerowiec Ever Given technicznie gotowy do opuszczenia Kanału Sueskiego

Kierownik techniczny kontenerowca Ever Given, który utknął w Kanale Sueskim w zeszłym miesiącu, oznajmił, że statek może wypłynąć na otwarte wody, ale niestety nadal pozostaje na kotwicy po aresztowaniu przez egipskie władze.
14.04.2021

Wody balastowe a ekologia w polskim systemie prawnym

W związku z narastający problemem związanym z zanieczyszczaniem wód morskich, które w znacznej mierze spowodowane jest wodami balastowymi i nie tylko przyjęte zostały konwencje takie jak: Konwencja o kontroli i postępowaniu ze statkowymi wodami balastowymi i osadami (dalej: konwencja BWM), Międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zanieczyszczeniu morza przez statki (dalej: konwencja MARPOL), Konwencja o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego (dalej: konwencja Helsińska 1992).
09.04.2021

Stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała norwegom prom elektryczny FODNES

W środę, 3 lutego br. w Stoczni Remontowa Shipbuilding SA należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding odbyło się przekazanie norweskiemu armatorowi Norled czwartego promu hybrydowego o napędzie elektrycznym Fodnes (619/4).
05.02.2021

Prom Fodnes odpłynął do Norwegii ze stoczni Remontowa Shipbuilding

W czwartek, 4 lutego br. ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding wypłynął Fodnes (B619/4) – czwarty z serii prom hybrydowy o napędzie elektrycznym, zasilanym z baterii. Dzień wcześniej, poprzez wideokonferencję, odbyło się przekazanie promu armatorowi Norled, zaś na jednostce zmieniono banderę na norweską.
05.02.2021

Lodołamacze dla Szczecina coraz bliżej. Ocelot i Tarpan są właśnie wyposażane

Trwają intensywne prace w stoczni Remontowa Shipbulding należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa HOLDING w Gdańsku. Dwa lodołamacze powstające dla Wód Polskich w Szczecinie są właśnie wyposażane. Będą to jedne z najnowocześniejszych jednostek zajmujących się łamaniem lodu w Europie. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to obie jednostki będą brać w udział w akcji lodołamania 2021/2022.
25.01.2021

Spedycja międzynarodowa a Brexit

Mimo że zbliżający się koniec okresu przejściowego Brexitu wpłynie na całą branże związaną z łańcuchem dostaw, to spedytorzy odczują nadchodzącą zmianę najmocniej. Wiele podmiotów związanych ze spedycją prowadzi w tym zakresie szereg szkoleń, a także tworząc praktyczne opracowania ułatwia zrozumienie poziomu skomplikowania tego, co przyniesie nowy rok.
31.12.2020

NED-Project: dokumentacja systemu BWTS dla serii promów samochodowych

Korzystając z najnowocześniejszych narzędzi BIM, skanowania laserowego, środowiska VR oraz wiedzy ekspertów i inżynierów, spółka NED-Project dba o interesy swoich klientów, zapewniając wysoką jakość projektu i terminowość.
11.12.2020

Polscy marynarze wpłynęli w samo oko cyklonu. Wspominamy historyczną katastrofę kontenerowca El Faro

Minęło już pięć lat od tragicznego zatonięcia kontenerowca El Faro, do którego doszło dokładnie 1 października 2015 r. Żadna z 33 osób na pokładzie, w tym 5 Polaków, nie przeżyła katastrofalnego "zderzenia" z huraganem.
17.11.2020

Putin gotowy nie rozmieszczać rakiet 9M729 w europejskiej części kraju

„Rosja jest gotowa nie rozmieszczać rakiet 9M729 w europejskiej części swojego terytorium” –poinformował dziś prezydent Rosji. Warunkiem są analogiczne decyzje ze strony NATO. Stosowanie przez Rosję tych rakiet było powodem wyjścia USA z traktatu INF.
26.10.2020

Cyfryzacja branży morskiej przyspieszona przez Covid-19

Ostatnie miesiące pokazały jak dużym wyzwaniem dla przemysłu morskiego jest wprowadzenie narzędzi oraz rozwiązań cyfrowych, co zostało wymuszone pandemią Covid-19. Wspomniana cyfryzacja obejmuje wszystkie nowe technologie, które mają na celu zwiększenie wydajności oraz bezpieczeństwa procesów transportowych.
05.10.2020

Współpraca firm SeaData i Camdrone nabiera tempa!

Na nowo powstałej stronie - uavmonitoring.pl możemy zapoznać się z dokładną ofertą, będącą efektem tej kooperacji. Główną z oferowanych usług jest monitoring środowiska, a zwłaszcza jakości powietrza, który obejmuje m. in.: kontrolę stężenia pyłów zawieszonych i niebezpiecznych substancji, mapowanie terenu w 3D i 2D , wizualizacje jakości powietrza w 3D, a także - w oparciu o zebrane przez drona dane - analizę przemieszczania się pyłów w atmosferze nad danym obszarem i identyfikację źródeł zanieczyszczeń.
16.09.2020

Pierwsza w historii zdalna, podwodna inspekcja kadłuba

Jak poinformowało na swojej stronie towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL, z sukcesem został przeprowadzony pierwszy na świecie, podwodny, zdalny przegląd statku przy użyciu robota podwodnego (ROV, Remotely Operated Vehicle).
01.09.2020

Naftoserwis przeprowadził inspekcję rurociągów w Czechach

Naftoserwis należący do Grupy PERN, w lipcu i sierpniu wykonał w Czechach inspekcje dwóch 6 kilometrowych odcinków gazociągu DN 400 relacji Obrataň – České Budějovice należącego do E.ON.
21.08.2020

Statki autonomiczne a uwarunkowania prawne

Statki autonomiczne to zagadnienie, które dla wielu jest mniej lub bardziej odległą wizją przyszłości, która biorąc pod uwagę obecne trendy może bardzo szybko stać się po prostu naszą codziennością. Myślę, że w obecnej dobie temat stał się na tyle aktualny, iż należy bardzo poważnie rozważyć prawne implikacje wprowadzenia statków autonomicznych (bezzałogowych) w żegludze międzynarodowej.
22.06.2020

„Syberyjski Czarnobyl”. Katastrofa w Norylsku (wideo)

Najpierw sam wyciek, a następnie zbyt późne podjęcie szeroko zakrojonych działań ratunkowych. I w jednym, i w drugim przypadku zawinili ludzie. Dokładnie zaś, właściciele pechowej elektrociepłowni w Norylsku oraz lokalna administracja. Choć właściwie to jedno, bo od dawna lokalni urzędnicy i politycy siedzą w kieszeni potężnego koncernu Nornikiel. Skutki są dla przyrody w tej części Syberii opłakane. To największa tego typu ekologiczna katastrofa w Arktyce.
15.06.2020

Czy istnieje szansa na zmniejszenie kosztów eksploatacji nabrzeży portowych?

Wraz z rosnącą liczbą dużych statków, które zawijają do portów, coraz częściej pojawia się pytanie, jak zoptymalizować koszty związane z utrzymaniem nabrzeży. Biorąc pod uwagę liczbę incydentów, które mają miejsce i naruszają konstrukcje przystani, Zarząd Portu Morskiego Gdynia wraz z Uniwersytetem Morskim w Gdyni i firmą Enamor zrealizowali projekt dofinansowany z funduszy Europejskich, dzięki któremu udało się stworzyć pierwszy na świecie system z obszaru IT, którego celem jest ciągłe monitorowanie stanu umocnień dna mor
02.06.2020

Odstawienie statku na sznurek

W celu skutecznego „odstawienia statku na sznurek”, czyli zawieszenia działania statku, należy wziąć pod uwagę kilka koniecznych do podjęcia działań. Poniżej przedstawiono czynniki przedstawione przez Shipowners Club, które przy podejmowaniu takiej decyzji warto rozważyć.
01.04.2020

Wielka Brytania odwołuje kontrolę zgodności paliw z przepisami IMO 2020 z powodu pandemii koronawirusa

Wielka Brytania zawiesiła kontrole statków pod kątem zgodności z przepisami o niskiej zawartości siarki w ramach szerszych środków ograniczających inspekcje w celu zmniejszenia wpływu wybuchu koronawirusa na łańcuchy dostaw.
29.03.2020

Rozwój zdalnych technik inspekcyjnych w dobie pandemii koronawirusa

Ze względu na to, iż przemysł morski również dostosowuje się do wszelakich restrykcji w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, coraz większą popularność zyskują zdalne inspekcje statków wykonywane przez towarzystwa klasyfikacyjne. Mimo że jeszcze niedawno branża stosunkowo wolno wdrażała te nowatorskie rozwiązania - teraz ich rozwój przyspieszył a opłacalność wzrosła.
26.03.2020

Czy Bałtykowi grozi katastrofa ekologiczna? Wywiad z prof. Jackiem Bełdowskim

Czy Bałtykowi grozi katastrofa ekologiczna? Od lat naukowcy i politycy zadają to pytanie i wspólnie szukają na nie odpowiedzi. Dlaczego jest to tak ważne? Na dnie Morza Bałtyckiego od dziesiątek lat zalegają ogromne pokłady broni chemicznej, powojennej amunicji, trujących środków bojowych i wraków okrętów pełnych ciężkiego paliwa. Pozbycie się ich jest nie lada wyzwaniem. Czy stanowią realne zagrożenie dla ekosystemu morskiego? Na to pytanie oraz na wiele innych odpowiadał prof. Jacek Bełdowski, wiceprzewodniczący R
16.03.2020

Naftoserwis z Grupy PERN badał stan rurociągów na Tajwanie

Spółka Naftoserwis z Grupy PERN oraz amerykańska firma Q-Inline zakończyły właśnie badania stanu rurociągów paliwowych na Tajwanie. To pierwsze takie prace polskiej firmy z wykorzystaniem tłoków inteligentnych obejmujące magistrale należące do CPC Corporation Taiwan - podał w środę PERN.
26.02.2020

Statek widmo u wybrzeży Irlandii. Przepłynął Atlantyk bez załogi

Na skalistym wybrzeżu południowej Irlandii osiadł tajemniczy statek widmo. Jednostkę na Ballycotton Coast w pobliżu miasta Cork zepchnął sztorm Dennis. Lokalne media wskazują, że to statek MV Alta, którego załogę ewakuowano na zachodnim Atlantyku 2 lata temu.
17.02.2020

Budowa w Porcie Gdańsk nagrodzona przez Państwową Inspekcje Pracy

22 listopada w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu Państwowej Inspekcji Pracy - "Buduj bezpiecznie". Sopocka firma NDI została doceniona za prace przy projekcie rozbudowy i modernizacji sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym w Gdańsku, zdobywając II miejsce.
02.12.2019

Wodowanie drugiej wielozadaniowej jednostki dla Urzędów Morskich (foto, wideo)

Dziś w stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano drugi wielozadaniowy statek dla Urzędów Morskich o numerze budowy B 618/2. Jednostka o nazwie Planeta I zastąpi 37-letnią szczecińską Planetę.
29.10.2019

Nawigator XXI uderzył w nabrzeże Marynarki Wojennej

Jak poinformowało Radio Szczecin, Kapitanat Portu w Świnoujściu prowadzi dochodzenie wyjaśniające w sprawie kolizji statku Akademii Morskiej z nabrzeżem Marynarki Wojennej. Do zdarzenia doszło w poniedziałek około 23.
24.10.2019

Dno Bałtyku będą badać autonomiczne roboty

Szczegółowa wiedza na temat kształtu dna morskiego ma kluczowe znaczenie, m.in. dla bezpieczeństwa nawigacji. Autonomiczne rozwiązania są przyszłością mapowania dna morskiego – autonomiczne pojazdy mogą być rozmieszczane i kontrolowane niemal z każdego miejsca. Niedługo będą badać także wybrzeże i dno Bałtyku. Powstaje statek trójkadłubowy, który na pokład zabierze nawet najcięższe urządzenia, będzie w stanie wykonywać badania na wzburzonym morzu, a przy tym będzie działał na systemy ekologicznego napędu.
22.10.2019

Naftoserwis z Grupy PERN ze zleceniami na diagnostykę rurociągów w Grupie Lotos

Naftoserwis należący do PERN otrzymał z Grupy Lotos zlecenie na montaż komór nadania i odbioru tłoków diagnostycznych na rurociągach wchodzących w skład infrastruktury terminalu w Czechowicach. Kolejnym etapem będzie tam diagnostyka rur za pomocą tłoków inteligentnych - podał PERN.
25.09.2019

RYANS Ship Supply LTD: Z pokładu statku do własnego biznesu (wywiad)

Swoje doświadczenie zdobywali na statkach handlowych i offshore. Znają branżę morską od podszewki dlatego zdają sobie sprawę z problemów, jakie mogą zdarzyć się na dziale maszynowym, pokładowym czy nawigacyjnym. O tym jak podczas pracy na morzu narodził się pomysł na własny biznes, jak stworzyć zaufany zespół i planach na przyszłość opowiedział nam Michał Rynas, właściciel firmy RYANS Ship Supply LTD.
17.09.2019

Złote Kotwice 2019 – topowe produkty i usługi prezentowane przez wystawców BALTEXPO

Już za miesiąc, 9 września 2019 około godziny 11.30 powinniśmy poznać laureatów tegorocznych nagród targowych „Złota Kotwica”, wręczanych tradycyjnie podczas Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO. Ceremonia wręczenia nagród, podobnie jak w roku 2017, odbędzie się w ramach uroczystego otwarcia targów i będzie poprzedzała debatę otwarcia – w tym roku pod tytułem „Przemysł stoczniowy i porty – jaka rola dla państwa”.
07.08.2019

Sejm za nowelą ustawy o bezpieczeństwie morskim

Nowe przepisy, zakładające m.in. sprawniejsze przekazywanie służbom ratowniczym informacji o liczbie pasażerów na statku w razie wypadku, przegłosowali w czwartek posłowie. Nowela ustawy o bezpieczeństwie morskim ma także zapewnić jednolite zasady przeprowadzania inspekcji na statkach pasażerskich.
04.07.2019

Sejm: Nowela o bezpieczeństwie morskim do drugiego czytania

Sejmowa komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej skierowała w środę do drugiego czytania rządowy projekt noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim. Nowe przepisy zakładają m.in. sprawniejsze przekazywanie służbom ratowniczym informacji o liczbie pasażerów na statku w razie wypadku.
03.07.2019

Rząd za większym bezpieczeństwem na promach pasażerskich

Sprawniejsze przekazywanie służbom informacji o liczbie pasażerów na statku w razie wypadku czy wprowadzenie jednolitych zasad przeprowadzania inspekcji na promach - zakłada projekt noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim, którą w czwartek przyjął rząd.
06.06.2019

Dron wykrywający obecność siarki będzie śledził zanieczyszczających na duńskich wodach

Władze Danii wprowadziły do służby specjalny wykrywający siarkę dron , który dosłownie będzie w stanie wywęszyć statki, łamiące przepisy Unii Europejskiej regulujące zawartość siarki w paliwie morskim.
16.04.2019

Remiza w Stoczni Cesarskiej przed rewitalizacją - poznaj jej strażacką historię

Dawna Remiza w Stoczni Cesarskiej służyła strażakom nieprzerwanie od końca XIX wieku do 2002 r. Niszczejący przez kilkanaście lat zabytkowy budynek wkrótce będzie rewitalizowany. Poznaj jej historię i zobacz, jak wyglądają dziś jej “postrażackie” wnętrza.
20.03.2019

UE przyjęła awaryjne rozwiązania prawne na wypadek twardego brexitu

Państwa UE przyjęły we wtorek awaryjne rozwiązania prawne na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. Chodzi o przepisy dotyczące przewoźników, studentów i innych korzystających z programu Erasmus, a także pracowników.
20.03.2019

Ostatnie prace na promie hybrydowym w stoczni Crist

Jak poinformował islandzki zarząd dróg Vegagerdin - w stoczni Crist trwają ostatnie prace wykończeniowe na promie pasażersko-samochodowym Herjólfur z napędem hybrydowym. W najbliższym czasie przewidziane są również kontrole instytucji klasyfikacyjnej DNV GL.
18.03.2019

Zdalne inspekcje dla wszystkich jednostek klasyfikowanych przez DNV GL

Jak ogłosiło na swojej stronie wiodące towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL - wszystkie klasyfikowane przez nie jednostki mogą już korzystać ze zdalnych inspekcji za pośrednictwem platformy danych Veracity. Dzięki temu, w szeregu przypadków - inspektor nie będzie musiał podróżować już na statek.
12.03.2019

Domagalski-Łabędzki: w rozmowach offsetowych celem PGZ rozwój przemysłu i bezpieczeństwo państwa

W rozmowach offsetowych związanych z zakupem amerykańskiego systemu Patriot Polska Grupa Zbrojeniowa kieruje się interesem rodzimego przemysłu zbrojeniowego i bezpieczeństwem państwa – powiedział PAP członek zarządu PGZ Radosław Domagalski-Łabędzki.
07.03.2019

O wachtach i prozie morskiej służby na Darze Młodzieży (foto)

Ponad tydzień temu, załoga Daru Młodzieży spotkała się z papieżem Franciszkiem. Jak powiedział po audiencji minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk: "był to najważniejszy moment Rejsu Niepodległości". Po wspaniałym przyjęciu w Panamie i Kolumbii, przyszedł czas na rozpoczęcie drogi powrotnej do Polski. Zamieszczamy najnowszą relację z pokładu żaglowca.
06.02.2019

Meksyk: Prezydent zapowiada walkę z gangami kradnącymi ropę naftową na platformach

Prezydent Meksyku oświadczył w czwartek, że państwo, które ma wielki problem z gangami kradnącymi paliwo z rurociągów, musiało obecnie wydać walkę grupom przestępczym, które działają na platformach naftowych u wybrzeży kraju, okradając je i dewastując.
18.01.2019

Naftoserwis z Grupy PERN zbadał rurociągi w ZEA - pierwszy taki komercyjny kontrakt polskiej firmy

Spółka Naftoserwis z Grupy PERN zakończyła inspekcje rurociągów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). To pierwszy w historii komercyjny kontrakt polskiej firmy na wykonywanie usług diagnostycznych tłokami inteligentnymi w tej części świata – poinformował w poniedziałek PERN.
07.01.2019

W grupie PERN połączenie spółek serwisowych - Naftoserwis przejął CDRiA

Zakończył się formalny proces połączenia spółek serwisowych grupy kapitałowej PERN, polegający na przejęciu Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury (CDRiA) przez Naftoserwis. Jak podał PERN, nowy, połączony podmiot - Naftoserwis został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego.
19.12.2018

Polska najlepsza w obsłudze handlu międzynarodowego

Polska znów na 1. miejscu w zakresie obsługi handlu międzynarodowego w rankingu Banku Światowego Doing Business 2019 - poinformowała w środę Krajowa Administracja Skarbowa.
12.12.2018

Chiny/Ministerstwo środowiska: Próby ukrycia zanieczyszczeń są głupie

Podejmowane przez firmy i lokalne władze w Chinach próby ukrycia faktycznej skali zanieczyszczenia środowiska są „ekstremalnie głupie” i nie będą skuteczne – przestrzegł w piątek rzecznik chińskiego ministerstwa ds. ochrony środowiska Liu Youbin.
01.12.2018

USA zamierzają wprowadzić kolejne sankcje wobec Rosji

Amerykański Departament Stanu poinformował we wtorek, że USA zamierzają wprowadzić kolejne sankcje wobec Rosji. Zdaniem Waszyngtonu Moskwa nie przedstawiła odpowiednich zapewnień, że nie użyje w przyszłości broni chemicznej przeciwko swoim obywatelom.
07.11.2018

Zdatność statku do żeglugi („seaworthiness”) w świetle Reguł Hague-Visby i prawa angielskiego

Reguły Haskie z 1924r., a w ślad za nimi ich angielski odpowiednik COGSA 1924 (Carriage of Goods by Sea Act 1924), jak również poprawki do tych Reguł z 1968 r. – zwane Regułami Visby (z odpowiednikiem brytyjskim – COGSA 1971) wprowadziły nową regulację dotyczącą zdatności statku do żeglugi.
27.10.2018

Mogherini: Już ponad 200 statków zatrzymanych przez Rosję na Morzu Azowskim

Przez ostatnich sześć miesięcy Rosja zatrzymała do kontroli ponad 200 statków na Morzu Azowskim, utrudniając żeglugę w akwenie - mówiła we wtorek w PE szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini. Militaryzacja tego morza przez Rosję jest niepokojąca - dodała.
23.10.2018

Bittel: Nie ma opóźnień w przejmowaniu systemu poboru opłat drogowych

Nie można mówić o opóźnieniach przy przejmowaniu systemu poboru opłat za przejazd po wyznaczonych odcinkach dróg krajowych aut, o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t - poinformował w odpowiedzi na poselska interpelację wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
01.10.2018

Ławrow: odpowiedź na sankcje USA niekoniecznie symetryczna

Odpowiedź Rosji na nowe amerykańskie sankcje niekoniecznie będzie symetryczna – zapowiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Ocenił też, że USA popierają "wszystkie kaprysy władz ukraińskich".
03.09.2018

Kreml: zbadamy konsekwencje nowych sankcji USA i opracujemy odpowiedź

Kreml zbada konsekwencje nowych sankcji USA i przyjrzy się, jakiej odpowiedzi wymagają one w celu obrony interesów Rosji - powiedział rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow. W poniedziałek weszły w życie nowe amerykańskie sankcje wobec Rosji.
28.08.2018

Skuteczny wpis i prawidlowe wykreślenie statku z rejestru statków

Jak wpisać statek w budowie do rejestru statków w budowie? Jak wykreślić statek z rejestru stałego?
26.07.2018

PERN połączy spółki serwisowe swej grupy - Naftoserwis przejmie CDRiA

PERN zdecydował o połączeniu dwóch podmiotów serwisowych ze swej grupy kapitałowej. Połączenie ma polegać na przejęciu Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury (CDRiA) przez spółkę Naftoserwis. Zintegrowany podmiot będzie działał od początku 2019 r.
26.04.2018

PGE testowała zaawansowane technologie ze startupów

Polska Grupa Energetyczna przetestowała w swoich elektrowniach i kopalniach startupowe technologie diagnozowania usterek urządzeń technicznych oraz zabezpieczania przestrzeni przed dronami.
05.04.2018

Dowódca 8. FOW mianowany na kontradmirała

W czwartek, 1 marca, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, Andrzej Duda wręczył awanse na stopnie generalskie i admiralskie. Wśród awansowanych oficerów, na stopień kontradmirała mianowany został Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Krzysztof ZDONEK.
01.03.2018

Część III – Bezpieczeństwo statków pasażerskich – ważne zmiany unijnych przepisów

Część III – Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie systemu inspekcji statków pasażerskich typu ro-ro i szybkich jednostek pasażerskich.
08.02.2018

Finlandia: Władze zaniepokojone inspekcjami fińskich statków w Rosji

Liczne zatrzymania fińskich frachtowców w rosyjskich portach w Zatoce Fińskiej, do jakich doszło w ostatnich dniach z powodu podniesienia przez Rosjan oceny ryzyka, prowadzą do opóźnień w zamówieniach.
12.01.2018

Port State Control – uwarunkowania prawne

Jednym z ważniejszych elementów bezpieczeństwa morskiego jest kontrola przeprowadzana przez państwo portu (Port State Control, w skrócie PSC), którą można zdefiniować jako inspekcję obcych statków w innych portach krajowych w celu sprawdzenia, czy kompetencje kapitana i oficerów na pokładzie oraz stan statku i jego wyposażenia są zgodne z konwencjami międzynarodowymi i czy obsada załogowa jednostki i jej eksploatacja są zgodne z obowiązującym prawem międzynarodowym.
14.11.2017

Pod koniec listopada ruszy centralny rejestr przewoźników i firm transportowych

Za miesiąc wystartuje Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego (KREPTD). Znajdzie się w nim wykaz przedsiębiorców, którzy uzyskali zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika. Podobne rejestry działają już w innych krajach Unii Europejskiej, tworząc centralną, ogólnoeuropejską bazę. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach oraz wyeliminowanie z branży transportowej nieuczciwych podmiotów. Każdy klient korzystający z usług firmy przewozowej powinien zweryfikować jej dane w KREPTD.
02.11.2017

Studenci PG stworzyli robota podwodnego

Studenci Politechniki Gdańskiej, Marcin Skibowski i Robert Przystalski, w ramach swojej pracy dyplomowej, zaprojektowali i wykonali prototyp podwodnego robota inspekcyjnego STIUART. Zdalnie sterowany pojazd posiada funkcję transmisji obrazu wideo, dzięki zainstalowanej w nim kamerze. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu przedsiębiorstwa Enamor i obejrzeć można go w ramach wystawy towarzyszącej Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni.
25.10.2017

Stocznia Remontowa rozpoczęła realizację prestiżowego kontraktu dla kanadyjskiego armatora

Spirit of British Columbia już w Gdańsku. To pierwszy prom, który przejdzie modernizację w stoczni Remontowa w ramach prestiżowego kontraktu zawartego z kanadyjskim armatorem BC Ferries. Opiewa on na kwotę aż 140 mln dolarów.
23.10.2017

Gdzie człowiek nie może, tam pośle pojazd podwodny

Słysząc hasło „dron”, większości automatycznie przychodzą na myśl roboty-zabawki, bądź urządzenia wykorzystywane do robienia zdjęć z powietrza. Niewielu zdaje sobie sprawę, że urządzenia, które mogą dostać się tam, gdzie dla człowieka i maszyny pokaźniejszych rozmiarów jest to niemożliwe albo utrudnione, mają swoje wodne odpowiedniki. Z bliska przyjrzeć się im można było podczas tegorocznego BALTEXPO.
29.09.2017

Prom BC Ferries przejdzie dużą przebudowę w stoczni Remontowa

Prom Spirit of British Columbia 6 września został wyłączony ze służby i już niedługo trafi do gdańskiej stoczni Remontowa, gdzie przejdzie modernizację. Prom pojawi się w Polsce na przełomie października i listopada.
21.09.2017

BALTEXPO 2017: Polskie rozwiązania doceniane na całym świecie (foto, wideo)

Nowoczesne technologie, innowacyjne rozwiązania i oferta doceniana w kraju i zagranicą. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO 2017 to jedyne w kraju wydarzenie o takiej randze gromadzące w jednym miejscu wszystkie firmy związane z gospodarką morską. W tym roku bierze w nich udział ponad 280 firm i instytucji z 19 krajów.
12.09.2017

DNV GL przeprowadziła pierwszą inspekcję offshore na platformie przebudowanej w Polsce (wideo)

Towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL przeprowadziło pierwszą w historii inspekcję dronem platformy offshore. Mowa o obiekcie Safe Scandinavia zlokalizowanym na Morzu Północnym, która w poprzednich latach przeszedł remont i modernizację w polskiej stoczni Remontowa w Gdańsku.
05.08.2017

Zawisza Czarny wypływa w kolejną podróż

Flagowy żaglowiec Związku Harcerstwa Polskiego, s/y Zawisza Czarny, w najbliższą sobotę wyruszy z Gdyni w prawie półtoramiesięczną podróż.
29.06.2017

Raport ETO: W UE nadal brak skutecznego systemu kontroli rybołówstwa

Aby w UE funkcjonował skuteczny system kontroli rybołówstwa potrzebne są dalsze działania. W przeciwnym razie nie uda się stworzyć wspólnej dla całej UE polityki rybołówstwa – wynika z opublikowanego we wtorek raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.
30.05.2017

Zbiornikowiec LOTOS-u Petrobaltic przeszedł okresowy przegląd z użyciem dronów (wideo)

Icarus III pod specjalnym nadzorem. Zbiornikowiec w Gdańskiej Stoczni Remontowa przeszedł okresowy przegląd z użyciem dronów. Statek wrócił już do służby na Bałtyku.
26.05.2017

PERN rozbuduje bazy paliw. CDRiA spółką nowych technologii

PERN po połączeniu z OLPP planuje rozbudowę należących obecnie do tej spółki baz paliwowych, w tym przeznaczonych do składowania rezerw strategicznych. W przypadku spółki CDRiA, także podmiotu z grupy PERN, plany dotyczą rozwoju nowych technologii i usług.
25.05.2017

Morskie Serwisy Gwarancyjne wspomagane pracami projektowymi

Projektowanie i usługi gwarancyjne (ang. Marine Warranty Services) są serwisami pozornie odległymi od siebie. Jak pokazuje jednak działalność firmy Global Maritime te dwie dyscypliny bywają ściśle powiązane. Minimalizacja ryzyka przedsięwzięcia morskiego narzuca konieczność wykorzystania zaawansowanych obliczeń konstrukcyjnych lub statecznościowych i staje się elementem łączącym wspomniane aktywności. Dodatkowo obliczenia wspomagające ocenę ryzyka transportu morskiego są często podstawowym wymogiem zleceniodawcy.
20.03.2017

Nowa jakość hodowli łososia

Wielka i nowoczesna farma łososiowa uruchomiana niebawem na wodach Morza Północnego stanowi duży postęp w zakresie morskiej akwakultury. Warto przy tym podkreślić, że została zaprojektowana przez inżynierów Global Maritime - firmy posiadającej swój oddział inżynierski w Polsce.
08.03.2017

Po rezygnacji prezesa spółki z grupy PERN, konkurs na nowego szefa

Rada nadzorcza Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury (CDRiA) w związku z rezygnacją dotychczasowego prezesa Zbigniewa Czepułkowskiego ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na nowego szefa tej spółki zależnej PERN. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w kwietniu.
03.03.2017

Technologia „Inspekcji Nurkowych Zdalnego Nadzoru” nagrodzona Srebrnym Laurem Innowacyjności. Stworzyli ją Polacy (foto)

Innowacyjne rozwiązania w cenie. Technologia „Inspekcji Nurkowych Zdalnego Nadzoru”, stworzona przez Baltic Diving Solutions z Rumi, została nagrodzona przez Naczelną Organizację Techniczną Srebrnym Laurem Innowacyjności w kategorii transportu. To wyróżnienie przyznawane najlepszym produktom w konkursie im. Stanisława Staszica „Laur innowacyjności 2016”. Uroczysta gala odbyła się 23 listopada w Warszawskim Domu Technika.
30.11.2016

Port Gdynia stracił na konkurencyjności - rozmowa z Krzysztofem Szymborskim, prezesem zarządu BCT Bałtyckiego Terminala Kontenerowego

Dzięki nowej obrotnicy w 2018 roku do portu w Gdyni będą mogły wpływać statki o długości do 400 metrów, zarząd portu z nową energią wychodzi też na przeciw inicjatywom Rady Interesantów. W pierwszym półroczu bieżącego roku obroty BCT zmniejszyły się jednak, a najbliższe miesiące także nie zapowiadają poprawy sytuacji.
10.10.2016

Kontrola uczciwości – rozmowa z Adamem Celarkiem, dyrektorem spółki Baltic Control Poland

Certyfikacja, inspekcje oraz próbobranie towarów w portach morskich to praca, której niespodziewanie blisko do detektywistycznych dochodzeń. Na ekspertach spoczywa też ogromna odpowiedzialność za ostateczną wartość wielkich międzynarodowych kontraktów handlowych, a gdy w grę wchodzi kontrola procesów dostarczania pomocy humanitarnej, także za odpieranie prób nacisku ze strony skorumpowanych polityków i wojskowych.
26.09.2016

Era dronów: nowe szkolenia Szkoły Morskiej w Gdyni

Bezzałogowe Statki Powietrzne popularnie zwane dronami, coraz częściej wykorzystywane są w przemyśle, w tym także w branży morskiej. Szkoła Morska w Gdyni wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku organizując specjalistyczne szkolenia w zakresie ich obsługi.
13.06.2016

Podstawa naszej pracy to szybka reakcja w razie problemów i sieć kontaktów na całym świecie – rozmowa z Maciejem Grudzińskim o aresztach statków i innych wyzwaniach prawnych w obrocie morskim

Kancelarii prawnych specjalizujących się w problematyce przewozów morskich, ubezpieczeniach Hull and Machinery (H&M) oraz Protection and Indemnity (P&I) nie jest w Polsce dużo. Z Maciejem Grudzińskim, radcą prawnym specjalizującym się w sprawach z zakresu prawa transportowego, w tym w szczególności prawa morskiego, prawa ubezpieczeń morskich oraz przewozu towarów drogą śródlądową i lądową, współzałożycielem kancelarii Rosicki, Grudziński & Co., porozmawialiśmy o typowych i szczególnych przypadkach, z jakimi spotyka się w
30.05.2016

Polacy z DNVGL w ciągu 5 lat wprowadzą zdalnie monitorowaną siłownię statku

Po wprowadzeniu symulatora i dronów do inspekcji statków, specjaliści z polskiego oddziału DNVGL pracują nad zdalnie monitorowaną siłownią - rozmawiamy z Inacio Golebskim, Wiceprezesem Zarządu DNVGL.
28.02.2016

Polacy jako pierwsi na świecie wykorzystują drony do inspekcji statków

Z próby na próbę idzie im coraz lepiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze w tym roku drony wejdą do codziennego użytku. O zautomatyzowanych inspekcjach statków rozmawiamy z Cezarym Galińskim, z towarzystwa klasyfikacyjnego DNVGL Polska.
15.02.2016

Dobre wyniki inspekcji statków należących do PŻM

Prawie 200 razy jednostki Polskiej Żeglugi Morskiej były sprawdzane w 2015 roku przez inspekcję Port State Control 2015.
08.02.2016

Nurkowanie techniczne to nie tylko wraki, ale też przemysł morski i offshore – relacja z konferencji Baltictech 2015

Konferencja Baltictech odbywa się co dwa lata w Gdyni i jest jedną z najważniejszych dla środowiska nurków technicznych imprez w Europie. Oprócz usprawnień dla nurkowania rekreacyjnego pojawia się tu także wiele urządzeń wykorzystywanych w portach, przemyśle morskim i offshore.
23.11.2015

Nowe technologie dla morza

Rozwój gospodarki morskiej nie może sie dziś odbywać bez nowoczesnych technologii informatycznych. Sukcesy polskich firm związanych z morskim IT są jednak częściej doceniane i dostrzegane za granicą niż w Polsce. Przyjrzeliśmy się kilku tego rodzaju projektom, które rozwijają się w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym Gdynia.
26.10.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.