• <
bulk_cargo_port_szczecin

Finlandia: Władze zaniepokojone inspekcjami fińskich statków w Rosji

mk

12.01.2018 05:18 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Finlandia: Władze zaniepokojone inspekcjami fińskich statków w Rosji
Finlandia: Władze zaniepokojone inspekcjami fińskich statków w Rosji - GospodarkaMorska.pl

Liczne zatrzymania fińskich frachtowców w rosyjskich portach w Zatoce Fińskiej, do jakich doszło w ostatnich dniach z powodu podniesienia przez Rosjan oceny ryzyka, prowadzą do opóźnień w zamówieniach.

To poważny problem dla armatorów – przyznała fińska minister transportu i łączności Anne Berner.

Jak podała w czwartek agencja prasowa STT, od końca grudnia doszło już do zatrzymania siedmiu jednostek. To wyjątkowo dużo, ponieważ w portach na całym świecie fińskie statki były dotąd zatrzymywane na dłużej średnio tylko dwa razy do roku.

Fińscy urzędnicy próbowali od razu wyjaśnić sprawę z rosyjskimi władzami, ale dopiero w środę Rosjanie wyrazili gotowość do rozmów.

Według Fińskiej Agencji Bezpieczeństwa Transportu (Trafi) Rosjanie podnieśli ocenę ryzyka fińskich jednostek bez informowania o tym fińskich władz.

Minister Berner, cytowana przez STT, zaakcentowała, że dodatkowe opóźnienia w portach skracają czas, przez który statki mogą zarabiać. Według niej wyższy poziom oceny ryzyka może utrudnić pozyskiwanie zamówień na rynku.

Berner poinformowała także, że inspekcje przeprowadzone w Rosji były wyjątkowo szczegółowe i rygorystyczne, a Finlandia nie została powiadomiona o powodach nasilonych kontroli.

Jak podał dziennik „Helsingin Sanomat”, powołując się na informacje od przewoźników, przestoje drogo kosztują. Zatrzymanie statku wpływa też na międzynarodową klasyfikację ryzyka armatora i jednostki. Zgodnie z memorandum paryskim (Paris MoU) w sprawie systemu kontroli statków obcych bander, państwa sygnatariusze są zobowiązane przeprowadzać kontrole (np. stanu technicznego) innych jednostek takiego armatora w innych portach. Przykładowo trzy statki jednego z fińskich armatorów, którego jednostka została skontrolowana w rosyjskim porcie, zostały zatrzymane we wtorek w portach Norwegii i Szwecji.

Fińscy komentatorzy przypuszczają, że powodem zatrzymań statków może być to, że na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku w fińskim porcie Hamina (na południowym wybrzeżu Finlandii, 145 km na wschód od Helsinek) z powodu wycieku oleju zatrzymana została rosyjska jednostka. Dopiero pod koniec grudnia dano jej pozwolenie na opuszczenie portu, choć mogłoby dojść do tego wcześniej, gdyby Rosjanie wezwali fińskich inspektorów do przeprowadzenia ponownej kontroli.

Według minister Berner nie ma żadnych dowodów na powiązanie tych zdarzeń. Wyjaśniła ona także, że jeśli armator państwa, pod którego banderą pływają statki, uzna, że zatrzymania są bezpodstawne, może je zakwestionować na podstawie międzynarodowych przepisów. „Finlandia nie otrzymała takiego zażalenia w sprawie zatrzymania” - przyznała szefowa resortu infrastruktury.

W najbliższych dniach fińskie władze mają się skontaktować z władzami Rosji.

Na przełomie roku jednostki pięciu fińskich armatorów zostały zatrzymane w rosyjskich portach w Petersburgu, Wyborgu, Ust-Łudze i Primorsku.

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 43142,00 $ tona 0,81% 27 sty
 Cynk 3648,00 $ tona 0,11% 27 sty
 Aluminium 3106,00 $ tona 0,45% 27 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.