• <
Famor_1100x200_2022

PERN połączy spółki serwisowe swej grupy - Naftoserwis przejmie CDRiA

pc

26.04.2018 17:22 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki PERN połączy spółki serwisowe swej grupy - Naftoserwis przejmie CDRiA

Partnerzy portalu

PERN połączy spółki serwisowe swej grupy - Naftoserwis przejmie CDRiA - GospodarkaMorska.pl

PERN zdecydował o połączeniu dwóch podmiotów serwisowych ze swej grupy kapitałowej. Połączenie ma polegać na przejęciu Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury (CDRiA) przez spółkę Naftoserwis. Zintegrowany podmiot będzie działał od początku 2019 r.

Informując w czwartek PAP o swych planach, PERN podkreślił, iż „porządkuje swoje aktywa w ramach grupy kapitałowej, by szybko i skutecznie odpowiadać na potrzeby rynku”.

Jak podał PERN, „połączenie spółek nastąpi poprzez przejęcie CDRiA przez Naftoserwis, który przeprowadził w ostatnich miesiącach szereg działań rozwojowych oraz uzyskał bardzo dobre wskaźniki finansowe, zarówno pod względem rentowności, jak i wyniku finansowego”.

„Integracja efektywnego Naftoserwisu oraz innowacyjnej CDRiA wytworzy dodatkowe synergie w dotychczasowych obszarach działania obu spółek, co przełoży się wprost na atrakcyjną ofertę dla klientów. CDRiA wniesie bowiem do nowego podmiotu kompetencje w zakresie badania stanu technicznego rurociągów, a w sytuacji, gdy zajdzie taka konieczność, w ich naprawie będą wykorzystywane kompetencje Naftoserwisu” - wyjaśnił PERN.

Spółka przypomniała, że w styczniu zakończył się formalny proces jej połączenia z Operatorem Logistycznym Paliw Płynnych (OLPP) - jako podmiotem przejmowanym ze swej grupy kapitałowej. PERN zaznaczył, iż „teraz koncentruje się na konsolidacji operacyjnej”. Jak dodał, połączenie „w najbliższych miesiącach” Naftoserwisu i CDRiA „to kolejny krok porządkujący kompetencje w grupie, tym razem związane z diagnostyką i serwisowaniem infrastruktury PERN”.

„Ścisła współpraca obu spółek zacznie się już z końcem kwietnia. Właśnie trwają stosowne spotkania z ich pracownikami, by przybliżyć im plan współdziałania. Zamierzamy bowiem, nie tracąc czasu, możliwie szybko zdyskontować wszystkie synergie ze współpracy. Formalna finalizacja połączenia obu podmiotów nastąpi z końcem tego roku, a czas ten wynika z niezbędnych czynności korporacyjnych. Zintegrowany podmiot będzie zatem działał od początku 2019 r.” – wyjaśnił PERN, odpowiadając na pytania PAP. Spółka dodała, iż połączone podmioty będą działać pod nazwą Naftoserwis.

PERN zaznaczył, iż bardzo ważne są dla niego kwestie społeczne. „Dołożymy wszelkich starań, aby dla pracowników CDRiA znalazła się propozycja pracy w połączonym podmiocie lub w grupie PERN” – podkreśliła spółka.

PERN przypomniał, że głównym przedmiotem działalności Naftoserwisu jest świadczenie usług serwisowych na bazach paliw oraz zapewnienie ciągłej sprawności technicznej i eksploatacyjnej instalacji i urządzeń - spółka ma 10 zakładów serwisowych na terenie całej Polski, „współpracując z największymi operatorami w branży paliwowej”.

Z kolei CDRiA to – jak zaznaczył PERN – „wysoko wyspecjalizowany podmiot zajmujący się m.in. diagnostyką rurociągów”, głównie ropy naftowej, gdzie „usługi wykonywane są przy użyciu unikalnych urządzeń diagnostycznych, zaprojektowanych i skonstruowanych bezpośrednio w tej spółce”.

PERN poinformował jednocześnie, że od 26 kwietnia obowiązki prezesa zarządu CDRiA pełni Mikołaj Bryl, „radca prawny z doświadczeniem w prowadzeniu projektów korporacyjnych”.

Prowadzone przez CDRiA inspekcje tłokami badawczymi pozwalają na zebranie kompleksowych danych o stanie technicznym rurociągów. Spółka jest jednym z nielicznych podmiotów na świecie, które świadczą tego typu usługi, w tym z użyciem techniki ultradźwiękowej. Badania takie, z wykorzystaniem specjalistycznych tłoków własnej konstrukcji, CDRiA wykonywała dotychczas m.in. na terenie Belgii, Czech, Niemiec, Rumunii, a także w Ekwadorze, w trudno dostępnym regionie Andów, dla tamtejszej kompanii EP Petroecuador.

PERN to strategiczny podmiot dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który zarządza tłoczeniem rurociągami i magazynowaniem w bazach zarówno ropy naftowej, jak i paliw płynnych.

Spółka posiada bazy magazynowe ropy naftowej o łącznej pojemności ok. 3,5 mln m sześc., a także sieć ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych oraz paliwowych. Tłoczy też surowiec rurociągiem „Przyjaźń” z Rosji oraz dostarczany drogą morską do gdańskiego Naftoportu, zapewniając w ten sposób dostawy dla rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także dwóch rafinerii w Niemczech. W Gdańsku posiada Terminal Naftowy, działający jako surowcowy hub o pojemności 375 tys. m sześc.

PERN, w wyniku sfinalizowanego z początkiem tego roku połączenia z OLPP - wcześniej spółką ze swej grupy kapitałowej, która była największym w Polsce podmiotem składowania i przeładunku paliw płynnych, przejął m.in. 19 baz magazynowych tych produktów o łącznej pojemność ok. 1,8 mln m sześc.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34250,00 $ tona 0,29% 25 maj
 Cynk 3749,00 $ tona -0,50% 25 maj
 Aluminium 2829,00 $ tona -1,77% 25 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.