• <
nauta_2024

Nowe technologie dla morza

Marek Nowak

26.10.2015 11:00 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Nowe technologie dla morza - GospodarkaMorska.pl

Rozwój gospodarki morskiej nie może sie dziś odbywać bez nowoczesnych technologii informatycznych. Sukcesy polskich firm związanych z morskim IT są jednak częściej doceniane i dostrzegane za granicą niż w Polsce. Przyjrzeliśmy się kilku tego rodzaju projektom, które rozwijają się w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym Gdynia.
 
- W PPNT Gdynia działa bardzo dużo firm z branży IT, jednak rzadko ich działania są dedykowane jednej gałęzi przemysłu, chyba, że systemy IT dotyczą konkretnych urządzeń - mówi Barbara Betlejewska z działu Dział Komunikacji PPNT. - Firmą, która najlepiej wpisuje się w profil morski jest Unitest Marine

Należąca do Leonarda Tomczaka firma Unitest rozpoczęła działalność w 1990 roku. Jej główna działalność skoncentrowana jest na projektowaniu i produkcji symulatorów siłowni okrętowych w wersji sprzętowej i programowej. Najnowsze rozwiązania firmy wiążą się z wykorzystaniem ekranów dotykowych i wizualizacji 3D, która składa się z dwóch elementów: trójwymiarowego obrazu siłowni i schematu nawigacyjnego. Nawigacja po siłowni okrętowej na tego typu symulatorach odbywa się dzięki zbliżeniom na wybrane urządzenia bądź systemy. Głównym celem firmy jest zapewnienie symulacji siłowni okrętowej maksymalnie zbliżonej do warunków rzeczywistych.

Firma Unitest działaja dziś w 67 krajach i bez wątpienia należy do światowej czołówki producentów innowacyjnych symulatorów nawigacyjnych i siłowni okrętowych opierających się na wirtualnej technice trójwymiarowej. Z jej rozwiązań korzystają wszystkie także praktycznie wszystkie szkoły morskie w naszym kraju.

Domeną spółki Envia (obecnej na rynku badań akwenów morskich i śródlądowych od roku 1998) są natomiast pojazdy badawcze i usługi z zakresu badania środowiska morskiego, takie jak wdrożenia systemów nawigacji podwodnej, systemów sonarowych i sond wielowiązkowych, a także profilerów osadów, pojazdów podwodnych typu ROV, systemów nawigacyjnych i inercyjnych, oprogramowania hydrograficznego i geofizycznego.

Envia dostarczyła oprogramowanie hydrograficzne miedzy innymi dla Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, wygrała również zamówienie na dostawę dwóch boi akustycznych do długookresowych rejestracji szumów podwodnych dla Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Dostawa jest częścią większego przetargu na dostawę aparatury do kompleksowych badań i monitoringu akwenów glacjalno-morskich oraz zmian strefy brzegowej w rejonach polarnych, ogłoszonego przez Instytut. W tym konkretnym przypadku spółka dostarczy hydrofony razem z rejestratorami Song Meter SM3M Submersible wyprodukowanymi przez jednego z czołowych producentów systemów do akustycznego monitoringu środowiska – amerykańska firmę Wildlife Acoustics. Wcześneij klientem Envii był także Morski Oddział Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni.

Isardsat sp z o.o jest natomiast partnerem dużego, specjalistycznego projektu badawczego dotyczącego opracowania i zweryfikowanie numerycznego modelu symulacyjnego dla zjawisk notowanych w przebiegu Spitzbergeńskiego Prądu Zachodniego.

Kolejną z firm, których działalność jest ściśle związana z morzem jest spółka PBP Forkos. Jej profil działalności obejmuje miedzy innymi tworzenie oprogramowania potrzebnego do opracowania nowych technologii poprawiających pracę na morzu, a także konkretne badania prowadzone pod woda i urządzenia do tego służące, usługi badawcze i inspekcje. Główny nurt działalności spółki to zaawansowane technologie poprawiające bezpieczeństwo i efektywność prac podwodnych, oceanograficznych i hydrograficznych.

- Nasze miasto konsekwentnie tworzy ekosystem sprzyjający rozwojowi firm teleinformatycznych - podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. Innowacji. - Nie do przecenienia jest tutaj rola, którą odgrywa Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, jeden z największych tego typu obiektów w Polsce, nazywany często polską doliną krzemową.

Gdynia staje się ważnym ośrodkiem branży IT również ze względu na dogodną lokalizację. Dzięki bliskości wielu uczelni wyższych wsparcie w zakresie wykwalifikowanej kadry jest na wyciągnięcie ręki. Dogodne połączenia transportowe sprawiają natomiast, że miasto jest łatwo dostępne dla zagranicznych klientów i inwestorów.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.