• <

Nowa jakość hodowli łososia

Nowa jakość hodowli łososia - GospodarkaMorska.pl

mk/Marek Nowak

08.03.2017 Źródło: własne

Wielka i nowoczesna farma łososiowa uruchomiana niebawem  na wodach Morza Północnego stanowi duży postęp w zakresie morskiej akwakultury. Warto przy tym podkreślić, że została zaprojektowana przez inżynierów Global Maritime - firmy posiadającej swój oddział inżynierski w Polsce.

Opracowane w Global Maritime  rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom konsumentów; ryby w tej innowacyjnej farmie hodowane są z dala od wód przybrzeżnych, w naturalnym środowisku, a co za tym idzie czyściej i bardziej ekologicznie niż w stosunkowo płytkich i niewielkich zatokach fiordów.

– Akwakultura na Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim rozwija się dziś bardzo szybko i stanowi jedną z najbardziej dochodowych gałęzi gospodarki morskiej – mówi Piotr Gussmann z Global Maritime Poland. – Naszą propozycją na tym rynku jest innowacyjna konstrukcja farmy łososiowej pomyślana jako w pełni niezależna i autonomiczna jednostka offshore przeznaczona do produkcji tych ryb.

Farma zaprojektowana została jako potężny okrąg, podzielony na kilka oddzielnych podwodnych klatek, pośrodku którego, nad powierzchnią wody, znajduje się moduł mieszkalny przeznaczony dla dziewięciu pracowników stale obsługujących farmę. Jej średnica to 110 metrów, a wysokość osiąga 77 metrów. Większa część konstrukcji znajduje się pod wodą.

Na farmie zastosowano także kompleksowe rozwiązania związane z dostarczaniem rybom karmy przez jednostki pływającej dostosowane do jej obsługi oraz z transportowaniem dorosłych osobników na trałowce. Ta ostatnia czynność odbywa się na zasadzie potężnego, wciągającego wodę odkurzacza.

– Podczas tworzenia projektu braliśmy pod uwagę zarówno optymalizację kosztów, jak też ekologię i zdrowie ryb, a co za tym idzie również ich przyszłych konsumentów – podkreśla Piotr Gussmann. – Mamy też świadomość, że jesteśmy pionierami w zakresie tego typu rozwiązań, dużo jednak czerpiemy z naszych doświadczeń w przemyśle offshore gas & oil.

Projekt powstawał w ścisłej współpracy z ekspertami towarzystwa klasyfikacyjnego DNV GL, tworząc jednocześnie standardy bezpieczeństwa dla przyszłych tego typu konstrukcji.

Warto w tym miejscu podkreślić, że Global Maritime Poland związana jest z Global Maritime Consultancy and Engineering, niezależną, międzynarodową firmą konsultingową, która oferuje szeroki zakres usług doradczych dla przemysłu morskiego i offshore. Firma ponadto zajmuje się projektowaniem instalacji morskich, ich bezpieczeństwem, a także niezależną weryfikacją projektową.

– Specyfiką naszej firmy jest wyjątkowe doświadczenie inżynierów, którzy na co dzień mają do czynienia z analizowaniem i konsultowaniem projektów, dzięki czemu z łatwością rozwiązują najbardziej nietypowe problemy konstrukcyjne – wyjaśnia Piotr Gussmann.

Wysoko wykwalifikowana kadra polskiego oddziału Global Maritime dysponuje również wiedzą i doświadczeniem w branży elektro-energetycznej.

Grupa inżynierów stanowiąca trzon polskiego oddziału firmy brała udział w wielu rozpoznawalnych na świecie projektach, współpracując z największymi operatorami na rynku. Wiodące, ambitne i unikalne projekty, w których uczestniczyli członkowie GM Poland były realizowane między innymi w Korei Południowej, Chinach, Singapurze, USA, Kanadzie, Nigerii oraz wielu krajach Europy. Grupa posiada multidyscyplinarne doświadczenie i bardzo dobrą znajomość przepisów klasyfikacyjnych.

Projektanci i przedstawiciele firmy podkreślają, że szerokie doświadczenie zdobyte przez Global Maritime podczas wieloletniej współpracy z gałęzią offshore, pozwoliło im w przypadku konstrukcji innowacyjnej farmy łososiowej na precyzyjne i dokładne rozwiązanie powierzonych zadań.

Global Maritime specjalizuje się również w serwisach dotyczących nadzoru gwarantowanych operacji morskich (ang. Marine Warranty), pozycjonowania dynamicznego oraz we wszelkich pracach inżynierskich dla rynku morskiego i offshore.

Firma została założona w 1979 roku, obecnie siedzibę główną ma w Stavanger, a głównym właścicielem jest fundusz HitecVision. Oddziały firmy znajdują się we wszystkich strategicznych rejonach świata.  

Zakres usług firmy Global Maritime obejmuje pełen cykl funkcjonowania danego projektu, który może zawierać prace projektowe i inżynierskie, udział w weryfikacji prac konstrukcyjnych, następnie inspekcje gwarancyjne, pozycjonowanie dynamiczne (zarówno analizy FMEA jak i inspekcje), udział w procesie instalacji obiektów, pomoc w zarządzaniu ryzykiem w trakcie operacji i eksploatacji jak również prace związane z likwidowaniem obiektu czy projektu po ukończeniu jego cyklu życiowego.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32425,00 $ tona 0,09% 5 maj
 Cynk 2935,00 $ tona -0,81% 5 maj
 Aluminium 2446,00 $ tona 0,49% 5 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.