• <

Chiny/Ministerstwo środowiska: Próby ukrycia zanieczyszczeń są głupie

Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Chiny/Ministerstwo środowiska: Próby ukrycia zanieczyszczeń są głupie
Chiny/Ministerstwo środowiska: Próby ukrycia zanieczyszczeń są głupie - GospodarkaMorska.pl

pc

01.12.2018 Źródło: PAP

Podejmowane przez firmy i lokalne władze w Chinach próby ukrycia faktycznej skali zanieczyszczenia środowiska są „ekstremalnie głupie” i nie będą skuteczne – przestrzegł w piątek rzecznik chińskiego ministerstwa ds. ochrony środowiska Liu Youbin.

W ciągu ostatniego miesiąca resort publicznie zarzucał niektórym lokalnym władzom i firmom umyślne manipulacje w celu zatuszowania przypadków niewypełniania surowych norm ekologicznych, wprowadzonych przez rząd centralny w ramach wypowiedzianej cztery lata temu „wojny z zanieczyszczeniem”.

W listopadzie jedno z przedsiębiorstw celowo podawało błędne informacje na temat wycieku prawie 70 ton chemikaliów petrochemicznych do morza w porcie miasta Quanzhou w prowincji Fujian – oceniły w komunikacie lokalne władze, dodając, że siedmiu pracowników firmy zostało aresztowanych, a kilku urzędników straciło stanowiska.

„Wszelkie próby zatajenia prawdy są ekstremalnie głupie i czynione na próżno” - ostrzegł rzecznik Liu, pytany o wyciek na konferencji prasowej w Pekinie.

„Firma ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za ten incydent, ale lokalny rząd też nie spisał się dobrze w sytuacji kryzysowej, szczególnie w kwestii udostępniania odpowiednich informacji” - powiedział.

Chiny ponownie rozpoczęły niedawno kampanię redukcji zanieczyszczenia powietrza w zimowym sezonie grzewczym. Co najmniej 46 miast musiało w tym tygodniu wprowadzić środki kryzysowe, by zmniejszyć emisje zanieczyszczeń, gdy jakość powietrza w północnej i wschodniej części kraju spadła.

W listopadzie państwowe media chińskie informowały, że lokalni urzędnicy w prowincji Szantung na wschodzie kraju zostali przyłapani na wlewaniu chemikaliów wartych 46 mln juanów (25 mln zł) do rzeki w celu oszukania inspektorów ekologicznych. Stosowane przez nich substancje poprawiały na krótko jakość wody, ale na dłuższą metę nie rozwiązywały problemu.

Z kolei urzędnikom z miasta Shijiazhuang, stolicy prowincji Hebei, zarzucono próby przykrycia kilometrowego odcinka rzeki brezentem, by uniemożliwić inspektorom zbadanie wody – donosiła chińska prasa w ubiegłym miesiącu.

Rzecznik ministerstwa ekologii i środowiska zapowiedział dalsze surowe kontrole. „Nie rozluźnimy nadzoru i będziemy dalej prowadzić inspekcje” - oświadczył.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32425,00 $ tona 0,09% 5 maj
 Cynk 2935,00 $ tona -0,81% 5 maj
 Aluminium 2446,00 $ tona 0,49% 5 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.