• <
ATC_CARGO_TOP

PERN rozbuduje bazy paliw. CDRiA spółką nowych technologii

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski PERN rozbuduje bazy paliw. CDRiA spółką nowych technologii
PERN rozbuduje bazy paliw. CDRiA spółką nowych technologii - GospodarkaMorska.pl

pc

25.05.2017 Źródło: PAP

PERN po połączeniu z OLPP planuje rozbudowę należących obecnie do tej spółki baz paliwowych, w tym przeznaczonych do składowania rezerw strategicznych. W przypadku spółki CDRiA, także podmiotu z grupy PERN, plany dotyczą rozwoju nowych technologii i usług.

OLPP – Operator Logistyczny Paliw Płynnych - to spółka zależna PERN, która powstała w 1997 r. To największy w Polsce podmiot specjalizujący się w magazynowaniu i przeładunku paliw płynnych, który posiada ok. 60 proc. udziału w rynku krajowym tego segmentu.

W lutym PERN poinformował o rozpoczęciu procesu integracji ze spółką OLPP, która posiada 19 czynnych baz paliw o łącznej pojemności ok. 1,8 mln metrów sześc. Oprócz koncesji na magazynowanie paliw, OLPP ma także koncesje na ich wytwarzanie i obrót.

„PERN po połączeniu z OLPP będzie graczem o silnej pozycji, nie tylko na rynku magazynowania ropy, ale także magazynowania paliw – powiedział PAP prezes PERN Igor Wasilewski. Dodał, iż zapowiadany wcześniej termin integracji obu podmiotów, czyli styczeń 2018 r., jest aktualny.

Jak wyjaśnił Wasilewski, pomysł połączenia wynika „z bliskości biznesowej” obu podmiotów, które świadczą podobne usługi logistyczne, czyli transportu i magazynowania produktów naftowych w przypadku PERN oraz magazynowania gotowych już paliw w przypadku OLPP.

„Łatwiej rozmawia się z rafinerami, gdy jeden podmiot oferuje usługi dotyczące przesyłu i składowania zarówno surowca, jak i produktów rafineryjnych. Orlen czy Lotos nie będzie już musiał rozmawiać z dwoma podmiotami: najpierw z PERN w sprawie tłoczenia i składowania ropy naftowej oraz tłoczenia paliw, a później z OLPP na temat magazynowania paliw – dodał Wasilewski.

Według PERN, takie rozwiązanie pozwoli zaoferować kompleksowe usługi w zakresie logistyki produktów naftowych. Połączenie z OLPP ma również na celu uporządkowanie sytuacji na rynku naftowo-paliwowym w Polsce, wzorem zmian dokonanych w ubiegłych latach na rynkach energii elektrycznej i gazu.

Jak przyznał prezes PERN, plany zwiększenia pojemności magazynowych dotyczą zarówno baz paliwowych, w których jest prowadzony stały obrót tymi produktami – paliwa są przyjmowane i wydawane - jak i baz służących do składowania paliw na potrzeby Agencji Rezerw Materiałowych (ARM) w ramach zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa.„Widzimy możliwość rozwoju baz paliwowych, dziś jeszcze zarządzanych przez OLPP, i dobudowywania tam kolejnych pojemności. Zarówno w bazach obrotowych, jak i – patrząc na kontrakty długoterminowe z ARM – w bazach rezerw strategicznych” – podkreślił Wasilewski.

Prezes PERN zapowiedział, że w przypadku CDRiA – Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury, spółka ta będzie starała się poszerzać zakres swych usług, prowadząc jednocześnie działalność innowacyjną w zakresie nowych technologii. CDRiA, spółka zależna PERN, działająca od 1998 r., zajmuje się inspekcją stanu technicznego rurociągów ropy naftowej i gazu ziemnego.

„Do tej pory CDRiA była postrzegana jako podmiot prowadzący badania rurociągów w przemyśle naftowym. Spółka zaczęła szukać nowych możliwości rozwojowych, również poza segmentem naftowym – w gazownictwie czy ciepłownictwie. Jest to możliwe, gdyż CDRiA dysponuje tłokami własnej konstrukcji o coraz mniejszej średnicy. Spółka uzyskała odpowiednie certyfikaty i przeprowadziła już pierwszy test dla klienta z branży gazownictwa. Klient jest zadowolony z jego wyników. Chcemy, by CDRiA oferowała swe usługi, badania rurociągów, także w segmencie ciepłowniczym” – wyjaśnił prezes PERN.

Jak przypomniał, w wyniku ogłoszonego konkursu nowym prezesem CDRiA został niedawno prof. Waldemar Kamrat z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. „Ten wybór też pokazuje, że CDRiA ma wnosić do grupy PERN elementy z obszaru badań, innowacji i nowych technologii” – oświadczył Wasilewski.

Prowadzone przez CDRiA inspekcje tłokami badawczymi pozwalają na zebranie kompleksowych danych o stanie technicznym rurociągów. Spółka jest jednym z nielicznych podmiotów na świecie, które świadczą tego typu usługi, w tym z użyciem techniki ultradźwiękowej. Badania takie, z wykorzystaniem specjalistycznych tłoków własnej konstrukcji, CDRiA wykonywała dotychczas m.in. na terenie Belgii, Czech, Niemiec, Rumunii, a także w Ekwadorze, w trudno dostępnym regionie Andów, dla tamtejszej kompanii EP Petroecuador.

Źródło:
PAP
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31264,00 $ tona -1,40% 21 cze
 Cynk 2832,00 $ tona -1,43% 21 cze
 Aluminium 2353,00 $ tona -0,88% 21 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.