• <

Statek widmo u wybrzeży Irlandii. Przepłynął Atlantyk bez załogi

gm24

17.02.2020 20:57 Źródło: własne
Strona główna Statek widmo u wybrzeży Irlandii. Przepłynął Atlantyk bez załogi
Statek widmo u wybrzeży Irlandii. Przepłynął Atlantyk bez załogi - GospodarkaMorska.pl

Na skalistym wybrzeżu południowej Irlandii osiadł tajemniczy statek widmo. Jednostkę na Ballycotton Coast w pobliżu miasta Cork zepchnął sztorm Dennis. Lokalne media wskazują, że to statek MV Alta, którego załogę ewakuowano na zachodnim Atlantyku 2 lata temu.

Historia 80-metrowego statku stała się głośna po tym jak w 2018 jego 10-osobowa załoga przeżyła na morzu 20 dni bez jedzenia i wody. Ostatecznie załogę ewakuowano około 1,4 tys. mil morskich na południowy wschód od Bermudów.

Jednostka pływająca pod banderą Tanzanii podczas feralnego rejsu była w drodze z Grecji na Haiti. Opuszczony statek widmo widziano później dryfujący na środkowym Atlantyku - okręt patrolowy Royal Navy spotkał MV Alta we wrześniu 2019 r. Nikogo nie znaleziono na pokładzie.

Irlandzkie służby monitorują sytuację, ale na razie nie ujawniają, co zamierzają zrobić z kłopotliwym wrakiem. Wstępne informacje wykluczają bezpośrednie zagrożenie wycieku paliwa ale na statku przeprowadzone zostaną niezbędne inspekcje pod tym kątem.

Dziękujemy za wysłane grafiki.