• <
ambermarine_2023_1100x200

Pozbawiona steru Julietta D uszkodziła fundament farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid

06.02.2022 20:44 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Pozbawiona steru Julietta D uszkodziła fundament farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid

Partnerzy portalu

Pozbawiona steru Julietta D uszkodziła fundament farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid - GospodarkaMorska.pl
Fot. vattenfall-hollandsekust.nl

Na obszarze budowanej obecnie morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid doszło do niecodziennego zdarzenia. Pozbawiony steru jednostka Juletta D przez kilka godzin dryfował na terenie farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid, która ostatecznie zderzyła się z jednym z fundamentów wiatrowych. Eksperci stwierdzili znaczne uszkodzenia, których straty będą oszacowana w ramach dalszych badań realizowanych przez inwestora.

W poniedziałek 31 stycznia br. masowiec Julietta D utknął na mieliźnie na kotwicowisku znajdującego się na północ od przyszłej farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid. Julietta D doznała pęknięcia kadłuba po zderzeniu z innym statkiem, o czym pisaliśmy TUTAJ. Julietta D nabrała wody w maszynowni i podjęto decyzję o ewakuacji całej 18-osobowej załogi helikopterem. Załoga została bezpiecznie ewakuowana. Niestety, kilka osób na pokładzie holownika i łodzi ratowniczej, które brały udział w operacji, odniosło drobne obrażenia. W momencie zdarzenia Vattenfall i jego kontrahenci nie posiadali żadnego personelu ani jednostek pływających w rejonie farmy morskiej Hollandse Kust Zuid.

Po bezpiecznej ewakuacji załogi statek Julietta D przez kilka godzin dryfował bez steru na wodach i jak się okazuje, także na terenie farmy wiatrowej. Wstępna inspekcja lotnicza zlecona przez szwedzkiego inwestora Vattenfall wykazała, że statek dryfując po farmie wiatrowej uszkodził jeden z trzydziestu czterech już zainstalowanych fundamentów monopalowych. Inwestor w komunikacie z 2 lutego br. poinformował, że konieczne są dalsze inspekcje, aby ocenić dokładny charakter i zakres uszkodzeń. Kontrole te zostaną przeprowadzone, gdy poprawią się warunki pogodowe.

Co więcej, poza uszkodzeniem jednego z fundamentów Hollandse Kust Zuid, statek Julietta D zderzył się ze stacją transformatorową (dokładniej konstrukcją jacket’ową platformy) operatora TenneT.

Późnym popołudniem statek Julietta D opuścił obszar, na którym budowana jest elektrownia Hollandse Kust Zuid i został bezpiecznie odholowany do portu w Rotterdamie.

Straż przybrzeżna stale informowała Vattenfall o przebiegu operacji, podczas której bezpieczeństwo załogi było oczywiście najważniejsze – podkreśla inwestor.  
Hollandse Kust Zuid to farma morska budowana na Morzu Północnym przez szwedzki koncern. Łączna jej moc sięgnie 1,5 GW, a pierwsza energia ma popłynąć do sieci holenderskiej sieci w 2023 roku.Źródło: Vattenfall

seaway7
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.