• <

Wynik wyszukiwania - "fiord" - Wiadomości

Cięcie blach pod budowę promu pasażersko-samochodowego w Remontowa Shipbuilding S.A.

W środę, 8 maja br. o godzinie 12.00 w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbędzie się uroczystość cięcia pierwszej blachy do budowy promu pasażersko-samochodowego o napędzie hybrydowym. Prom zamówiony został przez jedną z największych firm żeglugowych w Norwegii - Torghatten Nord AS.
06.05.2024

Norwegia na kursie innowacji, autonomii i dekarbonizacji. Siła klastrowych inicjatyw

Norweski klaster Maritime CleanTech to przykład sprawnie działającego hubu wytyczającego kierunki innowacji w transporcie morskim i kreujące innowacyjne rozwiązania, które powielane są następnie przez naśladowców z innych krajów. W niektórych przypadkach również w Polsce.
02.05.2024

Norweskie elektryki za pożyczki. 500 mln NOK na modernizację połączeń promowych w Norwegii

Nordic Investment Bank (NIB) udzielił pożyczki w wysokości 500 mln NOK (43,4 mln EUR) spółce Norled. Pożyczka pozwoli na sfinansowanie rozbudowy floty promów niskoemisyjnych. Jest to pierwsza pożyczka NIB w ramach programu InvestEU w Norwegii.
16.03.2024

Lepsza kondycja norweskich stoczni szansą dla polskich przedsiębiorców

Norwegia od wielu lat stanowi bardzo atrakcyjny rynek zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorstw. Po 2004 roku Polacy dość szybko stali się największą mniejszością narodową w kraju fiordów. W 2021 roku liczba Polaków w Norwegii przekroczyła 117 tysięcy.
13.03.2024

Turystyka morska napędza brytyjskie porty i miasta. Southampton zyskał ponad 1 mld funtów

Członkowie CruiseBritain zakończyli 2023 r. z sukcesami i wysokimi dochodami portów i miast. Port Dover uzyskał tytuł „Best UK Departure Port”, a Port Belfast zakończył rok z tytułem „Best UK & Ireland Port of Call”. Ponad 460 zawinięć statków wycieczkowych i 2,6 miliona pasażerów odwiedzających Southampton przyniosło gospodarce lokalnej i regionalnej ponad 1 mld funtów.
04.02.2024

Norweski Klaster Morski na eksportowym kursie. Włączają napęd jądrowy

Norweski Biznes Morski zapewnia pracę bezpośrednio około 90 tys. osobom oraz generuje rocznie produkty i usługi o wartości około 500 mld NOK – informuje na portalu społecznościowym Ivar Engan, Daglig leder z Maritimt Forum. Znaczna część przychodów zapewnia eksport towarów i usług. Szacuje się, że około 70% przychodów norweskiego biznesu morskiego pochodzi z eksportu.
01.02.2024

Port w Odense rozbudowuje się pod offshore

Port w duńskim Odense planuje poważne inwestycje w rozbudowę i nowe tereny. Liczy na to, że stanie się offshorowym centrum.
29.01.2024

Francuskie siły morskie rozpoczynają misję ochrony Morza Północnego

Na początku 2024 roku wielozadaniowa fregata typu Aquitaine Bretagne (D655) wyszła z Brestu, a jej zadaniem jest wzmocnienie, poprzez swoją obecność, zdolności odstraszania w Europie Północnej w ramach tamtejszego systemu obrony NATO. Ma też pomóc poszerzać wiedzę na temat tego obszaru, o trudnych warunkach nawigacyjnych, ekstremalnie niskich temperatur i długotrwałej nocy polarnej są szczególnie wymagające. Na tym doświadczeniu zyskają marynarze z innych okrętów i flot, jak też budowniczowie jednostek morskich.
19.01.2024

Bezzałogowcem w poszukiwaniu kryla. Norwegowie spełniają marzenia Polaków z lat 70

Aker BioMarine wprowadził bezzłogowca do wsparcia połowów kryla antarktycznego. Norweska firma zajmująca się pozyskiwaniem kryla Aker BioMarine odebrała nowy bezzałogowy pojazd nawodny (USV) w celu wsparcia połowów na Antarktydzie.
27.12.2023

Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. zbuduje prom o napędzie hybrydowym dla norweskich linii żeglugowych

Należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding S.A. stocznia z Gdańska podpisała kontrakt z jedną z największych firm żeglugowych w Norwegii, Torghatten Nord AS, na budowę nowoczesnego promu pasażersko-samochodowego o napędzie hybrydowym.
13.12.2023

Norweskie porty w biznesie MEW mogą generować 8,4 miliarda NOK rocznie

Jak wynika z nowego raportu Menon Economics, norweskie porty uczestniczące w projektach związanych z morską energetyką wiatrową mogą wygenerować 8,4 miliarda NOK (około 727 milionów EUR) rocznie i zatrudnić około 6 400 osób do 2030 roku – informuje Arne Vatnøy, Communication Manager, Norwegian Offshore Wind Cluster.
23.10.2023

Wodorowy zawrót głowy. Wodorowe statki zamiast autobusów

Wodór w transporcie morskim ma perspektywy, nawet w Polsce. Jednak warunkiem wprowadzenie tego rozwiązania do żeglugi jest kompleksowe podjęcie zagadnienie przez operatorów statków, zarządy portów i firmy zajmujące się usługami w portach. To ogólny wniosek z dyskusji w czasie panelu „Wodór w transporcie morskim: perspektywy, wyzwania i innowacje - od projektu do pierwszego rejsu”.
09.10.2023

"Arktyczne potwory" zagrażają lokalnym społecznościom Grenlandii

Grupa naukowców z Centrum Badań Regionów Zimnych im. Alfreda Jahna Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr) bada miejsca, w których można się spodziewać w przyszłości wysokiego ryzyka wystąpienia fal tsunami. Naukowcy planują przygotowanie dla lokalnych społeczności rekomendacji, jak złagodzić skutki geozagrożeń w związku ze zmianami klimatu.
03.10.2023

Norwegia – kurs na zieloną żeglugę. Polska już trochę uczestniczy w programie

Program Zielonej Żeglugi (GSP – Grønt Skipfartsprogram) powstał w Norwegii niespełna 10 lat temu. Obecnie rozwija kolejną, finalną fazę działania. Polska wspiera program uczestnictwem w projekcie ZEVInnovation – partnerstwa w wykorzystaniu najnowszych technologii w budowie statków zeroemisyjnych. CRIST, Grupa Technologiczna ASE i Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny wspierają nasze firmy w rozwinięciu partnerstwa z firmami z Norwegii.
01.10.2023

Statek szkoleniowo-badawczy Horyzont II wyszedł w pierwszy rejs po remoncie

Z Nabrzeża Kutrowego w Gdyni wyruszył 6 czerwca o godz. 16.00 w podróż na Spitsbergen statek należący do Uniwersytetu Morskiego. Będzie to pierwszy tegoroczny rejs Horyzontu II po remoncie.
07.06.2023

Przyszłość transportu morskiego? Test autonomicznego statku od Kongsberg

Kongsberg Maritime z powodzeniem zademonstrował szereg zdalnych i autonomicznych technologii na statku towarowym działającym u wybrzeży Norwegii. Rejs testowy został uznany za jedną z najbardziej złożonych autonomicznych podróży morskich. Eidsvaag Pioner jest jednym z dwóch statków, które są wyposażone do zdalnie sterowanych i autonomicznych demonstracji transportowych w ramach projektu "Autoship", który jest częścią unijnego programu badawczego "Horyzont 2020".
05.06.2023

Polarbris na wodzie. To pierwsza jednostka od Karstensena zwodowana w Gdańsku

Na nowym, gdańskim terenie stoczni Karstensen odbyło się wodowanie statku rybackiego dla norweskiego armatora. Odbywało się to w trakcie przenosin infrastruktury firmy do nowej lokalizacji i choć proces jeszcze trwa, firma intensywnie pracuje nad realizacją zamówień.
23.05.2023

W Norwegii rusza stała trasa dla towarowych bezzałogowców

Norweska firma Maritime Robotics otrzymała od władz krajowych pozwolenie na utworzenie stałego serwisu towarowego, na którym operować będą statki bezzałogowe.
02.03.2023

Knut Ørbeck-Nilssen, CEO Maritime DNV: Dekarbonizacja wymaga partnerstwa

Postęp w dekarbonizacji jest godny uznania, ale należy go przyspieszyć. Armatorzy muszą współpracować z innymi branżami i zainteresowanymi stronami, jeśli oczekujemy osiągnięcia bardziej ambitnych celów dekarbonizacji – podkreśla Knut Ørbeck-Nilssen, CEO Maritime, DNV w rozmowie z Sidsel Norvik, dyrektorką Nor-Shipping.
15.02.2023

Pomylili tankowiec z terminalem. W Norwegii trwa rozprawa w sprawie katastrofy fregaty

W Norwegii toczy się rozprawa sądowa mająca ustalić, kto powinien ponieść odpowiedzialność za zderzenie fregaty Helge Ingstad z tankowcem Sola TS, do którego doszło w 2018 roku. W wyniku wypadku fregata przewróciła się i osiadła na mieliźnie, a zniszczenia okazały się zbyt poważne, by dało się ją przywrócić do użytku.
08.02.2023

Wodór na pokładzie. Norled przeciera szlak dla statków zeroemisyjnych. Polska ma w tym swój udział

Ponad rok od otrzymania nagrody Statek Roku, Hydra zabunkrowała w grudniu br. i ma wypłynąć na firody. Prom będzie przewoził ludzi i samochody na trasie między norweskimi portami Hjelmeland, Nesvik oraz Skipavik niedaleko Stavanger – poinformował mnie Erlend Hovland, Chief Technology Officer, Norled AS.
05.01.2023

Dekarbonizacja na kursie. Panele słoneczne i magazyny energii na statki. Polska ma swój udział

Coraz droższa energia i surowce energetyczne sprawia, że przyspieszają programy związane z wykorzystaniem energii elektrycznej. Fast Offshore Supply z Singapuru podpisał na początku grudnia protokół ustaleń w celu wspólnego opracowania systemu magazynowania energii (ESS). Partnerami projektu są Terasaki Electric Co., Shift Clean Solutions Ltd. i RINA.
11.12.2022

Ørsted łączy projekty offshore wind z ochroną bioróżnorodności

Celem strategicznym Ørsted, jednego z największych deweloperów morskich farm wiatrowych na świecie, jest stanie się najbardziej zrównoważoną firmą energetyczną na świecie, która wspiera działania na rzecz ochrony środowiska. Projekty offshore wind stara się łączyć z różnymi formami wspierania bioróżnorodności. Potrzebne są do tego solidne badania i pilotaże rozwiązań.
08.12.2022

Niemieckie okręty pomogą chronić morską infrastrukturę Norwegii

Strategiczne znaczenie dostaw surowców oraz bezpieczeństwa kluczowych obiektów wymusza na państwach członkowskich NATO ich większą ochronę. Do zadań Deutsche Marine będzie należało zabezpieczenie platform wiertniczych, podmorskich kabli i rurociągów.
04.11.2022

Pierwszy na świecie zeroemisyjny wycieczkowiec zostanie sklasyfikowany przez DNV

Northern Xplorer, niedawno założone norweskie przedsiębiorstwo żeglugowe, wybrało DNV do sklasyfikowania swojego pierwszego statku wycieczkowego z zerową emisją.
01.11.2022

W fiordzie Oslo zakwitają algi, winne oczyszczalnie ścieków

W fiordzie Oslo, w wodach okalających stolicę Norwegii, zakwitają algi niszcząc rośliny będące siedliskami ryb. Winne temu są oczyszczalnie ścieków, które "przepuszczają" zbyt duże ilości azotu. Wymaga to dużych inwestycji w systemy kanalizacyjne - zauważa norweski nadawca publiczny NRK.
23.08.2022

Władze miasta na Grenlandii chcą ograniczyć liczbę turystów, by spowolnić topnienie lodowców

Władze miasta Ilulissat na Grenlandii zamierzają ograniczyć i kontrolować liczbę turystów, aby chronić środowisko naturalne i nie doprowadzać do jeszcze szybszego topnienia lodowców. Każdego dnia obserwujemy skutki zmiany klimatu - powiedział burmistrz Palle Jeremiassen.
19.08.2022

Norweskie władze rozważają uśmiercenie morsa z powodu zainteresowania gapiów

Norweskie władze rozważają uśmiercenie morsa, nazywanego Freya, który od kilku tygodni przebywa w okolicach Oslo. Powodem jest nadmierne zainteresowanie gapiów; obawa, że zwierzę może wyrządzić ludziom krzywdę.
12.08.2022

85-letni król Norwegii wystartuje w żeglarskich mistrzostwach świata

85-letni król Norwegii Harald V wystartuje w żeglarskich mistrzostwach świata jachtów klasycznych w Genewie (25-26 lipca). Pomimo wieku monarcha zapowiedział, że z sześcioosobową załogą zamierza walczyć o wysokie miejsce na jachcie Sira, który otrzymał w prezencie urodzinowym w 1938 roku.
08.07.2022

StoGda ma 25 lat. Projektuje światowej klasy jack-upy, buduje świadomość ekologiczną kolejnego pokolenia inżynierów

Historia StoGdy sięga 1997 roku, do momentu likwidacji Stoczni Gdańskiej. Decyzję o założeniu biura projektującego obiekty pływające podjęli byli pracownicy stoczni: Adam Świst, Tadeusz Kuczkowski, Marian Urban oraz Henryk Krause, którzy w kwietniu 1997 roku zarejestrowali firmę o nazwie StoGda Ship Design & Engineering sp. z o. o.
05.06.2022

Fiordy emitują tyle metanu co wszystkie głębiny oceanów

Całkowita emisja ocieplającego klimat metanu z fiordów jest równie duża, jak ze wszystkich obszarów głębinowych na świecie razem wziętych - informuje pismo „Limnology and Oceanography Letters“.
05.06.2022

Wypadek jednego z największych dźwigów świata, jednostka jest uszkodzona [WIDEO]

Olbrzymi, półzanurzalny pływający dźwig Saipem 7000 doznał uszkodzeń podczas pracy u wybrzeży Norwegii i mocno się przechylił. Na pokładzie było 275 osób.
15.04.2022

Nor-Shipping 2022 z polskim akcentem. Nagrody za innowacje, silna inicjatywa Wista Norway

Targi Nor-Shipping wróciły po prawie trzech latach. To wydarzenie dla firm, które współpracują z rynkiem norweskim. Z Polski było ledwie 7 wystawców na prawie 600 wystawców z całego świata. Polskę reprezentowała Stocznia Remontowa Nauta oraz Marine Project.
07.04.2022

Zełenski: dowolny statek może paść ofiarą rosyjskich min na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim

Dowolny statek może paść ofiarą rosyjskich min na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim - powiedział w środę przed norweskim parlamentem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Uściślił, że może to być np. prom z Bułgarii lub Rumunii.
30.03.2022

Wszystkie statki Costa Cruises wypłyną w rejs w 2022 roku

W nadchodzącym sezonie letnim cała flota włoskiego armatora Costa Cruises wznowi działalność. W rejs po Morzu Śródziemnym wypłyną cztery najbardziej innowacyjne statki, oferując bezpłatne wycieczki na ląd.
15.02.2022

Wodorowe technologie na morzu i lądzie warte inwestycji. Szansa dla Gdyni i Bałtyckich HUBów [GALERIA]

Ponad 100 tys. statków z siłowniami zasilanymi wodorem będzie pływało w 2050 r. Do ich bunkrowania potrzeba będzie ponad 20 tys. portowych stacji bunkrowania - prognozują eksperci Hyon. Port Gdynia ma Hub wodorowy, a Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny ma huby, których firmy posiadają wiedzę jak zaprojektować i zbudować statki i instalacje pozwalające na wykorzystanie wodoru na morzu i na lądzie.
23.01.2022

Boże Narodzenie na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia około tysiąca dwustu marynarzy pracujących na 59 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej, spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób. Tak jak w poprzednim roku, z powodu pandemii przy stołach wigilijnych nie będzie gości z zewnątrz a w obcych portach nie będzie też szans na świąteczny spacer.
23.12.2021

TECO 2030 zbuduje szybkobieżny statek z napędem wodorowym dla portu Narwik

Port Narwik w północnej Norwegii potrzebuje nowej łodzi, która powinna być zarówno szybka, jak i bezemisyjna. Spółka TECO 2030 wraz z 8 partnerami poszukuje obecnie finansowania publicznego, aby zbudować jeden z pierwszych na świecie szybkich statków napędzanych wodorem.
07.12.2021

HAV Design zaprojektuje dwa zeroemisyjne promy

Norweska HAV Design, która ma swój oddział w Sopocie, podpisała umowę na dwa zasilane z akumulatorów promy, które będą pływać po norweskich fjordach.
03.12.2021

Yara Birkeland, pierwszy na świecie bezemisyjny kontenerowiec, kończy dziewiczy rejs [WIDEO]

Pierwszy na świecie elektryczny i samobieżny kontenerowiec – Yara Birkeland – zakończył swój dziewiczy rejs po fiordach Oslo – ujawnił właściciel statku, firma Yara International z siedzibą w Norwegii.
25.11.2021

Havila Kystruten odebrał swój pierwszy hybrydowy przybrzeżny statek wycieczkowy

Norweska firma żeglugowa Havila Kystruten odebrała dostawę Havila Capella, jednego z nowo budowanych statków o napędzie hybrydowym.
16.11.2021

W Norwegii rusza projekt budowy pierwszego na świecie tunelu dla statków

Na zachodzie Norwegii rusza projekt budowy pierwszego na świecie tunelu, który umożliwi dużym statkom bezpieczną przeprawę bez konieczności wypływania na otwarte morze. Konstrukcja pod półwyspem Stadlandet ułatwi żeglugę między miastami Bergen a Alesund.
24.10.2021

Norwegia spodziewa się wysokich cen energii przez niski stan wód

Przez najniższy od 2006 roku stan wód w Norwegii, w górę mogą pójść ceny energii w kraju - twierdzą eksperci. Zbiorniki wodne w Norwegii są napełnione obecnie jedynie w 67,5 proc.
20.10.2021

Wartość łańcucha dostaw dla sektora offshore wind w USA sięgnie 109 mld dolarów

Grupa ekspertów o nazwie Special Initiative on Offshore Wind (SIOW), działająca przy Uniwersytecie Delaware, zajmuje się ekonomiką morskiej energetyki wiatrowej w USA. Z jej najnowszych analiz wynika, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej wpłynie na łańcuch dostaw w USA, które wartość sięgnie 109 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat.
14.10.2021

Przyszłość Polski zależy od Bałtyku

Eksperci ogólnoeuropejskiego programu ESPON przedstawiają trzy, najbardziej prawdopodobne scenariusze transformacji gospodarczej i demograficznej państw bałtyckich do 2050 roku. Okazuje się, że przed Polską zwróconą ku morzu, poza licznymi wyzwaniami, stoją wielkie szanse rozwojowe.
23.07.2021

Zeabuz – autonomicznym minibusem po wodzie. A może „Made in Poland”?

Zeabuz (zeroemisyjny wodny autobus) to kolejny krok Norwegów we wdrażaniu w życie programu zeroemisyjności w transporcie wodnym w aglomeracjach nadmorskich.
12.07.2021

New Jersey zatwierdził realizację nowych projektów offshore wind o mocy 2,7 GW

Regulator New Jersey Board of Public Utilities (NJBPU)ogłosił wyniki największych jak dotąd przetargów w sektorze morskiej energetyki wiatrowej w amerykańskim stanie. Dwa projekty o łącznej mocy 2658 MW zwiększą plany New Jersey w obszarze offshore wind z 1100 do ponad 3700 MW.
06.07.2021

Instrukcja budowy promów wg Norwegów. Zbudujmy Bałtycki Klaster Promowy

Norwegia wysunęła się na czoło krajów modernizujących flotę promów. Polityka ekologiczna rządu i aktywność firm wywołała spodziewany efekt synergii.
20.06.2021

Z topniejącymi lodowcami Grenlandii, topnieje rtęć

Woda w rzekach i fiordach połączonych z pokrywą lodową Grenlandii zawiera podobne ilości rtęci, co zanieczyszczone rzeki przemysłowych obszarów Chin. To nieoczekiwane odkrycie wskazuje m.in. na nieznany wcześniej wpływ roztapiania się lodu na środowisko i łańcuch pokarmowy.
26.05.2021

Costa prezentuje trasy na 2021 i wprowadza nowości na sezon 2022-2023

Włoski armator Costa Cruises uruchomił rezerwację rejsów na sezon 2022/2023. Debiutem będzie rejs Costa Toscana po Morzu Śródziemnym. Wznowione zostaną Wielkie Rejsy po Amazonii, powrócą także rejsy do Izraela i Egiptu. Dostępne będą rejsy dalekodystansowe i luksusowa oferta wycieczek przybrzeżnych, aby odkryć piękno unikalnych tras i miejsc.
21.04.2021

Akcja ratunkowa Eemslift Hendrika zakończona sukcesem

Zespołowi ratowniczemu udało się zabezpieczyć Eemslift Hendrika i statek jest teraz holowany do Ålesund, potwierdziła Norweska Administracja Wybrzeża. W tej chwili nie ma już zagrożenia wejścia jednostki na skalisty brzeg fiordów.
08.04.2021

Norwegia: Możliwy wybuch statku zasilanego bateriami

Kilka dni temu w południowo-wschodniej Norwegii zgłoszono pożar statku zasilanego bateriami.
14.03.2021

RAPORT: "Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce przed wystąpieniem COVID-19"

Gwałtowny rozwój epidemii koronawirusa z końcem pierwszego kwartału 2020 roku zaskoczył globalną gospodarkę i w znaczący sposób zachwiał wieloma rynkami. Kryzys odbił się najbardziej na rynku rejsów pasażerskich, głównie wielkich wycieczkowców oraz sektorze offshore oil&gas.
24.02.2021

Wielkie pieniądze i gorące spory – jak Duńczycy budują farmy wiatrowe ?

Dania jest krajem podejmującym ambitne inwestycje w morską energetykę wiatrową. Pozostaje to w związku z wysoki poziomem zainteresowania efektywną transformacją ekologiczną. Ekspansja morskiej energetyki wiatrowej realizuje ambicje władz, aby do 2030 roku zmniejszyć emisję CO2 o 70 procent.
12.02.2021

Stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała norwegom prom elektryczny FODNES

W środę, 3 lutego br. w Stoczni Remontowa Shipbuilding SA należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding odbyło się przekazanie norweskiemu armatorowi Norled czwartego promu hybrydowego o napędzie elektrycznym Fodnes (619/4).
05.02.2021

Prom Fodnes odpłynął do Norwegii ze stoczni Remontowa Shipbuilding

W czwartek, 4 lutego br. ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding wypłynął Fodnes (B619/4) – czwarty z serii prom hybrydowy o napędzie elektrycznym, zasilanym z baterii. Dzień wcześniej, poprzez wideokonferencję, odbyło się przekazanie promu armatorowi Norled, zaś na jednostce zmieniono banderę na norweską.
05.02.2021

Hydrofony w służbie zmian klimatu - podwodny monitoring topnienia lodowców

W monitoringu podwodnego wytapiania lodowców z powodzeniem można wykorzystać techniki pasywnej akustyki podwodnej – udowodnili naukowcy z Instytutu Geofizyki PAN. Artykuł z wynikami ich badań ukazał się na okładce prestiżowego „Journal of the Acoustical Society of America”.
12.01.2021

Nowy ład i wyścigi wielkich kontenerowców. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 52-1/2021)

Koniec starego roku i początek nowego, to moment przełomowy w dalszym rozwoju międzynarodowego handlu i transportu morskiego. Tak znaczące wydarzenia jak: transformacja energetyczna, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, nowo wybrany prezydent USA, odbudowa gospodarek po zniszczeniach dokonanych przez efekty pandemii Covid-19 i wiele innych przyczyn jak prowadzone wojny handlowe będą miały znaczący wpływ na to, co będzie się działo w kolejnych miesiącach i latach w gospodarce, w tym na rynku żeglugowym.
12.01.2021

Przegląd rynku stoczniowego - najciekawsze projekty ostatnich 12 miesięcy [foto, wideo]

Na przestrzeni ostatnich miesięcy polska branża stoczniowa musiała mierzyć się z globalnymi konsekwencjami pandemii koronawirusa i co za tym idzie dynamicznie zmieniającymi realiami gospodarczymi. Mimo trudności polskie stocznie produkcyjne walczą z kryzysem realizując dotychczasowe zamówienia. Poniżej przedstawiamy najciekawsze projekty zrealizowane w okresie od XI 2019 do XI 2020 roku.
09.12.2020

Pod grenlandzkim lodowcem może płynąć wielka rzeka

Wielka rzeka długości Wisły płynąć może pod grenlandzkim lodowcem - poinformowali naukowcy na łamach pisma „The Cryosphere”.
16.11.2020

Topniejąca wieczna zmarzlina może wywołać potężne tsunami na Alasce

Naukowcy twierdzą, że topnienie wiecznej zmarzliny na Alasce może doprowadzić do niszczycielskiego tsunami, podaje „The Guardian”.
22.10.2020

Spadek stosowania antybiotyków w norweskich hodowlach łososia aż o 99%

Jak podaje najnowszy raport NORM-VET, w 2019 roku jedynie 1,3% łososi hodowlanych było leczonych antybiotykami i zostało wystawionych jedynie 16 recept skierowanych na hodowlę łososia. Norweska akwakultura nieustannie dąży do całkowitego wyeliminowania antybiotyków, a hodowcy dokładają wszelkich starań, aby dobrostan ryb był na jak najwyższym poziomie. Dzięki temu konsumenci mają dostęp do zdrowej i bezpiecznej żywności.
20.10.2020

Trwa nabór uczestników 44. Wyprawy Polarnej IGF PAN

Oceanograf, geofizyk, meteorolog czy informatyk mogą spróbować swoich sił jako uczestnicy 44. Wyprawy Polarnej Instytutu Geofizyki PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie w sezonie 2021/2022.
14.10.2020

Podchorążowie na Horyzoncie II

Po raz pierwszy w 20-letniej historii statku, praktyki morskie na statku szkoleniowo-badawczym UMG Horyzont II, przechodzą przyszli oficerowie polskiej Marynarki Wojennej. Na Horyzont II zamustrowało 24 podchorążych II roku Akademii Marynarki Wojennej. Kadrę praktyki tworzy dwójka instruktorów oraz trzech oficerów - wykładowców AMW, z kierownikiem praktyki kmdr por. Dariuszem Żołnierukiem. Jest to programowa praktyka specjalistyczna nawigacyjno-astronomiczna.
02.10.2020

Costa Cruises ogłasza nowe trasy na 2021 r.

Costa Cruises kontynuuje program stopniowego i odpowiedzialnego przywracania rejsów. Po ogłoszeniu harmonogramu na sezon zimowy 2020/21, włoska firma zmieniła równiez plany na 2021 rok, zachowując cel, jakim jest zapewnienie swoim gościom jak najlepszych doświadczeń podczas rejsu, przy jednoczesnym przestrzeganiu protokołu bezpieczeństwa.
29.09.2020

Bakterie w wodach Arktyki - badaczki z Politechniki Gdańskiej na Spitsbergenie

Na przełomie sierpnia i września, po raz kolejny odbyła się wyprawa naukowa w rejony rezerwatu przyrody na Spitsbergenie, z udziałem badaczek z Politechniki Gdańskiej. Przedmiotem prowadzonych badań jest identyfikacja składników odżywczych na terenach Arktyki oraz ich wpływ na rozwój bakteriocenozy, na przykładzie zlewni rzeki Revelvy.
25.09.2020

Raport z rynku żeglugowego – energetyczny boom (tydzień 34-35)

Dalsza poprawa rynków frachtowych będzie zależała od możliwych przyszłych scenariuszy związanych z rozwojem pandemii COVID 19. Niemniej jednak w całym tym chaosie i niepewności jest jasny punkt, który napędza aktualnie rynek żeglugowy. Mowa tutaj o inwestycjach w alternatywne źródła energii, od których nie ma już odwrotu. Praca do wykonania w tym zakresie jest olbrzymia, ponieważ zakłada ewolucję z nadal przeważającej w gospodarkach energetyki konwencjonalnej na rozwiązania godne XXI wieku.
31.08.2020

Polarnicy badają lodowce na Spitsbergenie mimo pandemii

Mimo utrudnień spowodowanych pandemią naukowcy z Centrum Studiów Polarnych i Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dotarli w tym roku na Spitsbergen, by kontynuować prowadzone od ponad 50 lat badania lodowców.
27.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – stracony sezon (tydzień 31-33)

Pomimo pojawiających się oznak poprawy a także podstaw ku temu, aby twierdzić, że rynki żeglugowe podniosą się w przeciągu około 1 do 2 lat, aktualna sytuacja w branży żeglugowej jest nadal trudna. Niepewność, co do najbliższej przyszłości paraliżuje funkcjonowanie i rozwój wielu ze światowych armatorów. Jednocześnie trwają dziejowe przetasowania pomiędzy konkurentami. Być może w najbliższych miesiącach pojawią się kolejne zaskakujące dla rynku informacje.
17.08.2020

50-lecie nowoczesnej akwakultury w Norwegii

W tym roku przypada 50. rocznica powstania pierwszej hodowli łososia w Norwegii, która zapoczątkowała powstanie norweskiej akwakultury. Wspomnienie historii i początków norweskich hodowców pokazuje ich ambicję, sukcesy i porażki. To dzięki nim dziś łosoś norweski jest dostępny na całym świecie.
17.08.2020

Drugi prom elektryczny dla Norleda na próbach morskich

W sobotę, 1 sierpnia próby morskie rozpoczął Solavågen (B619/2), drugi z serii czterech promów pasażersko-samochodowych o napędzie elektrycznym, budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding z grupy kapitałowej Remontowa Holding dla norweskiego armatora Norled.
03.08.2020

Ostatni z serii hybrydowy prom dla Norled został zwodowany

W stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding zwodowano czwarty i ostatni z serii hybrydowy prom pasażersko-samochodowy o napędzie elektrycznym. Jednostki budowane są dla norweskiego armatora Norled.
24.07.2020

Sputnik Polska: Rosja zbudowała poligon do „opanowania” Arktyki

Na Svalbardzie otwarto pierwszy poligon do badania wiecznej zmarzliny i wypróbowania technologii rozwoju Arktyki, powiedział Sputnikowi szef Roshydrometu Igor Szumakow.
15.07.2020

Norweski armator odebrał drugi wycieczkowiec zasilany w pełni energią elektryczną

Norweska firma transportowa The Fjords odebrała swój drugi całkowicie elektryczny statek pasażerski, Legacy of The Fjords.
14.07.2020

Raport z rynku żeglugowego – dobre i złe informacje (tydzień 25-26)

Jak szacuje Bank Światowy globalna gospodarka skurczy się w tym roku o 5,2% (w krajach rozwiniętych średnio około 7% i w krajach rozwijających się około 2,5%). Ma to być największa recesja od czasów zakończenia II Wojny Światowej. Niemniej jednak ostatnimi tygodniami odnotowuje się pozytywne sygnały z wielu segmentów rynków frachtowych, które świadczą o poprawie warunków i powolnego wychodzenia z gwałtownej zapaści, która dotknęła branżę podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa COVID 19.
02.07.2020

Batymetria EMODnet oferuje teraz najwyższą na świecie jakość informacji o dnie morskim

Nowa usługa World Base Layer Service (EBWBL) firmy EMODnet zapewnia szybki i łatwy dostęp do ogólnoświatowych informacji batymetrycznych, umożliwiając użytkownikom wiedzy morskiej, w tym przemysłowi, naukowcom, menedżerom wybrzeży, studentom i ogółowi społeczeństwa, dostęp do wglądu w cechy dna morskiego o wysokiej rozdzielczości na własnych komputerach.
01.07.2020

Pierwszy prom elektryczny dla Norled przekazany (wideo)

Stocznia Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding przekazała armatorowi pierwszy (B619/1) z czterech dwustronnych promów pasażersko-samochodowych o napędzie elektrycznym zasilanych z baterii – prototypowy prom Festøya. W pełni wyposażone jednostki budowane są w stoczni dla przewoźnika promowego Norled, jednego z największych w Norwegii.
27.06.2020

Port Oslo zamówił nową ekologiczną jednostkę patrolową

Norweski port w Oslo podpisał umowę z producentem Maritime Partner AS na zakup nowej hybrydowej łodzi patrolowej.
08.06.2020

Próby morskie pierwszego z czterech promów elektrycznych dla Norled

Ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA w próby morskie wypłynął dziś pierwszy z czterech hybrydowych promów pasażersko-samochodowych o napędzie elektrycznym zasilanych z baterii budowalnych dla norweskiego armatora Norled.
02.06.2020

Niemiecki dostawca zaopatrzy w napęd najnowsze statki do transportu ryb dla norweskiego armatora

Niemiecki producent systemów napędowych Schottel zawarł umowę na dostawę układów napędowych dla sześciu nowych statków do przewozu żywych ryb budowanych przez turecką stocznię Sefine.
12.05.2020

Stocznia Kleven Verft AS przebudowała największą tego rodzaju barkę półzanurzalną na świecie (foto, wideo)

W ostatnich miesiącach, stocznia Kleven Verft AS dokonała gruntownej przebudowy barki Boabarge 33. Po zakończeniu prac, półzanurzalna barka została przekazana armatorowi - Boa Barges AS z Trondheim.
08.04.2020

Trzeci dwustronny prom elektryczny dla Norled zwodowany (wideo)

W stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding zwodowano dziś trzeci dwustronny prom elektryczny dla norweskiego armatora Norled. Tym razem było to wodowanie boczne.
31.03.2020

Przepłynął przez tunele fiordów arktycznych. Nowy rekord świata pobity (wideo)

Morsowanie jest ostatnio w modzie, ale niewielu śmiałków pływało pod lodem i w tunelach arktycznych fiordów, w lodowatej wodzie zapisując się na kartach historii. Jeżeli szukacie inspiracji, ten artykuł jest z pewnością dla Was.
13.02.2020

Przemysł morski na zielonym kursie: popyt na ekologiczne statki przyśpiesza rozwój energooszczędnej hydrauliki

Na pierwszy rzut oka wygląda jak każdy inny prom przewożący ludzi i pojazdy tam i z powrotem przez fiord u wybrzeży Norwegii. Jednak pozory mylą. Na tym 80-metrowym statku o wymownej nazwie Ampere pracuje jeden z pierwszych na świecie całkowicie elektrycznych układów napędu. Zapewnia on praktycznie zerową emisję gazów cieplarnianych i działa niemal bezgłośnie.
28.01.2020

Rejs wycieczkowcem sposobem na zimę?

Rejsy statkami wycieczkowymi to coraz popularniejszy sposób na wypoczynek. Nie tylko wakacyjny – oferty morskich podróży, połączonych ze zwiedzaniem, to również świetna metoda ucieczki od zimowej szarugi.
07.01.2020

Islandia zakazuje używania ciężkiego bunkra na swoich wodach

Islandia zdecydowała się zakazać używania ciężkiego bunkra na swoich wodach, by podnieść jakość powietrza zarówno na lądzie, jak i na regionach przybrzeżnych.
10.12.2019

Nowy hybrydowy wycieczkowiec zakończył próby morskie

Nowy wycieczkowiec ekspedycyjny z napędem hybrydowym na baterie zakończył próby morskie. Mowa o jednostce MS Fridtjof Nansen, w której budowie udział brała gdańska stocznia Montex Shipyard.
04.12.2019

Muzeum Marynarki Wojennej dla sali tradycji Uniwersytetu Morskiego

Dzięki przychylności Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Sala Tradycji UMG wzbogaciła się o bogatą kolekcję pamiątek po jednym z wybitnych wychowanków, kpt. ż. w. Czesławie Adamowiczu. Uczestnik ostatniego szkolnego rejsu "Daru Pomorza" z sierpnia 1939 roku, zakończonego internowaniem fregaty w Szwecji, przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył studia, uczestniczył w konwojach i bojowych operacjach Sprzymierzonych. Po wojnie wraca do kraju, zdobywa kapitański dyplom, pływa do emerytury w 1979 roku.
20.11.2019

80 lat temu podpisano polsko-brytyjską umowę o statusie Polskiej Marynarki Wojennej

80 lat temu, 18 listopada 1939 r., w Londynie podpisano polsko-brytyjską umowę o funkcjonowaniu w Wielkiej Brytanii Polskiej Marynarki Wojennej. Układ umożliwił rozwój polskiej floty, która na wodach Atlantyku walczyła nieprzerwanie przez cały okres II wojny światowej.
18.11.2019

Pierwszy na świecie wycieczkowiec zasilany bateriami ochrzczony na Antarktydzie (wideo)

Nowa era w branży rejsów wycieczkowych właśnie nadeszła. Na Antarktydzie został ochrzczony pierwszy statek ekspedycyjny zasilany bateriami. Co ciekawe, w jego powstaniu uczestniczyła gdańska stocznia Montex Shipyard.
08.11.2019

ONZ: Światowa żegluga potrzebuje „nowej rewolucji napędowej” dla zeroemisyjnej przyszłości

- Jeśli emisje z przemysłu morskiego nie zostaną zmniejszone, zmierzamy w kierunku „katastrofy ekologicznej” - powiedziała na szczycie Global Maritime Forum, zastępca szefa Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), Isabelle Durant.
03.11.2019

Trotyl i broń chemiczna na dnie Bałtyku. Sztuczna inteligencja pomoże naukowcom oszacować zagrożenie

Naukowcy szacują, że na dnie Bałtyku zalega od 50 do 100 tys. ton broni chemicznej i jeszcze więcej toksycznej broni konwencjonalnej. Znajdują się we wrakach z okresu II wojny światowej albo zostały zatopione po jej zakończeniu. Według NIK tylko w Zatoce Gdańskiej zidentyfikowano dotąd około 100 takich okrętów. Naukowcy z Polski i kilku innych państw, m.in. Niemiec, Szwecji, Finlandii i Litwy prowadzą współfinansowany ze środków europejskich projekt Daimon, który pozwoli oszacować związane z tym ryzyko. Od września pomoże
25.10.2019

Operacja ratowania rosyjskiego lodołamacza odwołana

Odwołano operację ratowania rosyjskiego lodołamacza z 33 marynarzami na pokładzie, który nadał we wtorek sygnał "mayday" podczas sztormu u zachodnich wybrzeży Norwegii - poinformowały norweskie służby ratownicze.
22.10.2019

Norwegowie ostrzegają przed akumulatorami litowo-jonowymi po wybuchu gazu na jednym z promów

Norweskie władze ostrzegają armatorów i operatorów o niebezpieczeństwach związanych z używaniem akumulatorów jonowo-litowych po wybuchu gazu na pokładzie elektrycznego promu w Norwegii.
16.10.2019

Pierwszy na świecie wycieczkowiec zasilany bateriami zakończył podróż przez Arktykę

Najnowszy wycieczkowiec ekspedycyjny armatora Hurtigruten - MS Roald Amundsen - został pierwszym w historii wycieczkowcem zasilanym bateriami, który pokonał Przejście Północno-Zachodnie. W powstaniu statku uczestniczyła gdańska stocznia Montex Shipyard.
11.09.2019

Ekspert: niebawem będą pływały statki bezzałogowe

Niewielkie statki autonomiczne sterowane i nadzorowane przez pokładowy system komputerowy bez udziału człowieka będą w niedalekiej przyszłości pływały - mówił profesor Tadeusz Szelangiewicz z Akademii Morskiej w Szczecinie.
06.09.2019

Ochrzczono największy na świecie prom hybrydowy. Color Hybrid częściowo powstał w stoczni CRIST (foto)

Color Hybrid ochrzczony. Uroczystość nadania imienia największemu na świecie promowi hybrydowemu typu plug-in, czyli ładowanemu z lądu podczas postoju w porcie, odbyła się w miniony piątek w Sandefjord. Od 16 sierpnia tego roku jednostka pływa na trasie łączącej tę norweską miejscowość z Strömstad w Szwecji. Jej częściowo wyposażony kadłub zbudowano w stoczni CRIST w Gdyni.
27.08.2019

Replika łodzi wikińskiej uwolniona z dna Wisły

Replika łodzi wikińskiej "Morąg" została we wtorek uwolniona z dna Wisły po wielogodzinnej akcji. Jednostka, która uczestniczyła w Festiwalu Wisły, zatonęła dzień wcześniej koło Włocławka. Zniszczył ją wystający z rzeki konar drzewa. "Morąg jest już na brzegu" - powiedział PAP rzecznik festiwalu Jacek Kiełpiński.
14.08.2019

Kolejna rzeź grindwali u wybrzeży Wysp Owczych (foto)

Według szacunków organizacji Sea Shepeherd, co roku u wybrzeży Wysp Owczych zabija się około 800 wielorybów i grindwali. Zdjęcia z rzezi tych zwierząt niezmiennie szokują opinię publiczną, ale nic nie wskazuje na to, żeby tradycyjne polowanie miało odejść w niepamięć.
08.08.2019

Color Hybrid przekazany armatorowi. Największy na świecie hybrydowy prom częściowo powstał w stoczni CRIST

Color Hybrid już u armatora. Stocznia Ulstein Verft przekazała nowoczesny hybrydowy prom Color Line w miniony czwartek. To największa na świecie nowa jednostka typu plug-in – ładowana z lądu podczas postoju w porcie. Jej częściowo wyposażony kadłub zbudowano w stoczni CRIST w Gdyni.
02.08.2019

Pierwszy na świecie wycieczkowiec zasilany bateriami wyruszył w podróż do Arktyki

Pierwszy na świecie wycieczkowiec o hybrydowym zasilaniu bateryjnym wyruszył 1 lipca w dziewiczy rejs do północnej Norwegii - poinformował Hurtigruten, armator jednostki. W powstaniu statku uczestniczyła gdańska stocznia Montex Shipyard.
02.07.2019

Pułaski wrócił do domu

Po pięciu miesiącach na morzu i przebyciu 23 650 mil morskich nadszedł czas na powrót do domu i stęsknionych rodzin. W środę, 26 czerwca, fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” wróciła do macierzystego portu w Gdyni. Od lutego jednostka uczestniczyła w misji na północnym Atlantyku i akwenach europejskich w ramach działań okrętów NATO. Załogę w porcie wojennym powitali dowódcy Marynarki Wojennej, koledzy marynarze, a przede wszystkim rodziny.
26.06.2019

Cyfrowo monitorowana i zdalnie sterowana hodowla ryb powstaje na Oceanie Arktycznym

Nowa koncepcja hodowli łososi pozwoli zwiększyć produkcję tego gatunku w Norwegii przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa i jakości.
05.06.2019

USA: Co najmniej trzy osoby zginęły w zderzeniu dwóch wodnosamolotów nad Alaską

Co najmniej trzy osoby zginęły a 10 zostało rannych w poniedziałek w zderzeniu dwóch wycieczkowych hylanów nad południowo-wschodnią Alaską - poinformowała miejscowa straż przybrzeżna. Trzy osoby są zaginione.
14.05.2019

Meyer Werft niedługo zwoduje nowy wycieczkowiec dla Saga Cruises

Spirit of Discovery, pierwszy z dwóch wycieczkowców budowanych dla Saga Cruises, zostanie zwodowany 12 maja w stoczni Meyer Werft w niemieckim Papenburgu.
09.05.2019

Spotkania biznesowe w Norwegii dla firm działających w branżach związanych z wykorzystaniem i ochroną wód

Działasz w branży związanej z wykorzystaniem lub ochroną wód morskich lub śródlądowych i szukasz partnera biznesowego? Będziesz potrzebować dodatkowych funduszy na realizację swojego projektu? Giełda kooperacyjna w Norwegii pomoże Ci wykonać pierwszy krok. Nawiąż współpracę z norweskim partnerem i zwiększ swoje szanse na uzyskanie dotacji nawet do 8 000 000 złotych.
08.05.2019

Wykorzystanie oraz ochrona wód morskich i śródlądowych – spotkania b2b w celu nawiązania partnerstw projektowych do Grantów Norweskich

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Innovation Norway zapraszają do udziału w międzynarodowej giełdzie kooperacyjnej i konferencji dla firm działających w branżach związanych z wykorzystaniem i ochroną wód, w tym w:przemyśle morskim, portowym,turystyce,biotechnologiach opartych o zasoby morskie,technologiach ochrony środowiska mających zastosowanie do wód morskich i śródlądowych,technologiach związanych z „zieloną” energetyką.Wydarzenie organizowane jest 22 maja w miejscowości Ålesund położonej na fiordzie na po
08.05.2019

Port Gdańsk odwiedził najstarszy statek pasażerski na świecie

Najstarszy statek pasażerski na świecie w Gdańsku. Astoria, bo o niej mowa, zacumowała w poniedziałek przy Terminalu Promowym Westerplatte. Wycieczkowiec nazywany jest „statkiem śmierci”.
30.04.2019

Prawie 300-metrowa MSC Poesia rozpoczęła sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Luksusowa, olbrzymia i piękna. Takimi słowami opisywały wycieczkowiec MSC Poesia osoby, które w środę przybyły do Gdyni, by powitać prawie 300-metrowy statek pasażerski. Jednostka około południa zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim, rozpoczynając sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia.
24.04.2019

Dar Młodzieży ponownie w drodze

"Dar Młodzieży" kontynuuje podróż szkoleniową ze studentami Akademii Morskiej z Antwerpii (Hogere Zeevartschool Antwerpen). Wyszli z Gdyni 30 marca, w 2 dni po zakończeniu rejsu dookoła świata. To już dwunasta praktyka morska na naszej fregacie w historii kontaktów obu uczelni. Zaczęło się w 2008 roku. Komendant Rafał Szymański w środę nadesłał korespondencję z Zatoki Biskajskiej po wyjściu z Vigo. Zamieszczamy jej pełną treść.
18.04.2019

Pocięto blachy pod budowę drugiego statku dla Saga Cruises

Niemiecka stocznia Meyer Werft przeprowadziła ceremonię cięcia blach pod budowę najnowszego wycieczkowca Saga Cruises - Spirit of Adventure.
28.03.2019

Statki autonomiczne w niedalekiej przyszłości będą pływały po morzach, oceanach i jeziorach. Konferencja „Autonomous ships – Inevitable reality at sea” (foto, wideo)

Statki autonomiczne, tak jak pojazdy autonomiczne, w niedługiej przyszłości będą pływały po morzach i oceanach, a także po jeziorach. Mamy już autonomiczne platformy, wiele automatyzacji wprowadzamy w naszym najbliższym otoczeniu i to samo czeka nas także na rynku morskim – powiedział prof. Marek Grzybowski, przewodniczący zarządu Baltic Sea & Space Cluster, podczas konferencji „Autonomous ships – Inevitable reality at sea”, która we wtorek odbyła się na Politechnice Gdańskiej. Jej uczestnicy rozmawiali m.in. o możliwościach wdra
20.03.2019

Stena Line Propeller Prize dla bezzałogowej łódki z Gdyni

Gdyńska firma Searis Technologies została wyróżniona na międzynarodowej konferencji Innovation Day w Karlskronie. Twórcy bezzałogowej łódki badawczej MUSE wracają ze Szwecji z nagrodą Stena Line Propeller Prize przyznawaną najbardziej innowacyjnym firmom z regionu Morza Bałtyckiego.
08.03.2019

Norweski przemysł promowy ma zmniejszyć emisje zanieczyszczeń do zera do 2026 roku

Norweski parlament rozporządził, że chronione przez UNESCO fjordy przestaną być narażone na emisje z wycieczkowców i promów najdalej w 2026 roku.
26.02.2019

Zdetonowano wszystkie torpedy z zatopionej norweskiej fregaty KNM Helge Ingstad (wideo)

Zdetonowano wszystkie torpedy z zatopionej norweskiej fregaty KNM Helge Ingstad. Operacja zakończyła się w miniony piątek. Jeden z najnowocześniejszych okrętów Norwegii zatonął w listopadzie ubiegłego roku po zderzeniu z tankowcem. Jednostka nadal jest pod wodą, trwają przygotowania do jej podniesienia.
06.02.2019

To będą najbardziej ekologiczne wycieczkowce w Norwegii. Znamy ich nazwy

Havila Capella, Havila Castor, Havila Polaris i Havlia Pollux. Takie nazwy otrzymają wycieczkowce budowane dla norweskiego operatora Havila Kystruten. Ekologiczne statki mają być gotowe w 2021 r.
29.11.2018

Olbrzymie moduły baterii dla nowych promów w Norwegii. Jest nowy rekord

Cztery nowe promy, które powstaną dla firmy Havila Kystruten, zostaną wyposażone w najpotężniejsze baterie, jakie do tej pory instalowane były na statkach. To kolejny etap wielkiej rewolucji, jaką od jakiegoś czasu można obserwować na norweskich wodach.
16.10.2018

Rozpoczęcie budowy dwóch promów w Remontowa Shipbuilding

1 października 2018 roku w stoczni REMONTOWA SHIPBUILDING S.A. należącej do Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING S.A. rozpoczęła się budowa dwóch promów pasażersko-samochodowych zamówionych przez norweskiego armatora Norled.
03.10.2018

Statek roku 2018 wybrany!

Dziś rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich – SMM. To największe i najważniejsze wydarzenie światowego przemysłu okrętowego. Po raz kolejny, w ramach targów zorganizowano konkurs na statek roku. Tym razem, tytuł przypadł Future of The Fjords. Katamaran ten, napędzany wyłącznie energią elektryczną, został oddany do użytku pod koniec maja tego roku.
04.09.2018

Pożar na pokładzie promu należącego do Fjord1

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło pod koniec ubiegłego tygodnia w Norwegii. Na promie obsługującym kursy w południowo-zachodniej części Norwegii pojawił się ogień. Konieczna była ewakuacja pasażerów.
21.08.2018

Masowa rzeź grindwali na Wyspach Owczych Może zginąć nawet 400 osobników (foto, wideo)

Masowa rzeź grindwali na Wyspach Owczych. Trwa Grindadráp, czyli tradycyjne polowanie na te ssaki. Według szacunków organizacji Sea Sheperd działającej na rzecz ochrony przyrody i środowiska morskiego, w tym roku może zginąć nawet 400 osobników.
21.08.2018

Norwegii zagraża tsunami. Fale mogą mieć nawet 80 m wysokości

Popularny wśród turystów region wsi Geiranger w Norwegii zagrożony katastrofą. Położona w pobliżu góra Åkerneset pęka. Naukowcy podkreślają, że szczeliny z roku na rok są coraz większe, a jeżeli skały się oderwą, wywołają tsunami. Fale mogą mieć nawet 80 m wysokości.
14.08.2018

Norwegowie chcą zbudować pływający podwodny tunel (wizualizacje)

Ma mieć prawie 1 300 m długości, a jego budowa planowana jest na głębokości ponad 21 m pod powierzchnią Morza Norweskiego. Mowa o pływającym podwodnym tunelu, który znacznie skróciłby czas podróżowania między norweskimi fiordami. Szacowany koszt inwestycji to 25 mld dolarów.
30.07.2018

Horyzont II - Arktyczna podróż

Była to 41 podróż statku na wody Spitsbergenu - równocześnie 41. Wyprawa Polarna Instytutu Geofizyki PAN – „Spitsbergen - Hornsund 2018/2019” pod kierownictwem dr. hab.Piotra Zagórskiego.
24.07.2018

Statek Future of the Fjords – ekologicznie po fiordach

Katamaran Future of the Fjords to pierwsza pływająca po wodach Sognefjordu jednostka, napędzana wyłącznie energią elektryczną. Ten cud techniki został oddany do użytku pod koniec maja tego roku. Zbudowany z włókna szklanego, napędzany dwoma silnikami elektrycznymi o mocy 585 KM każdy, nawiązuje kształtem do ostrych ścian skalnych otaczających fiord. Jednorazowo może przewieźć 400 pasażerów, poruszając się z prędkością 16 węzłów. Podróż z Flåm do Gudvangen przez Nærøyfjord i Aurlandsfjord – odnogi Sogne – zajmuje mu 1,5 godziny.
04.07.2018

Dar Młodzieży - 30 dni minęło!

18 czerwca minęło trzydzieści dni od uroczystej inauguracji Rejsu Niepodległości. Opuszczając w piątek 15 czerwca Szczecin "Dar Młodzieży" ostatecznie pożegnał się z Polską. Odwiedził podczas tego swoistego preludium wielkiej wokółziemskiej podróży Tallin i Kopenhagę, następnie krótki skok do norweskiego Stavanger i powrót na Bałtyk - gdzie w Szczecinie uczestniczył w obchodach Światowych Dni Morza IMO.
22.06.2018

Pożegnanie fiordów - kierunek Szczecin!

Morze Północne i podejście do Stavanger, 4 czerwca, nie wszyscy uczestnicy Rejsu Niepodległości najmilej będą wspominać. Sztormowa pogoda sprawiła, że przypadłość zwana chorobą morską dała się części we znaki. Stąd nie wszyscy mogli podziwiać wspaniałe norweskie fiordy. Przerzedzone szeregi przejmujących wachtę, na sniadaniu też nie było kompletów. Na szczęście zdecydowana większość może wykonywać swoje prace i pomagać kolegom.
08.06.2018

Strefa „zero emission” w norweskich fiordach. Parlament przyjął rezolucję

Norweski parlament przyjął rezolucję, na mocy której najpóźniej do 2026 r. żegluga ma być bezemisyjna w rejonie fiordów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki temu staną się one pierwszą na świecie strefą „zero emission”. Decyzja ta ma pozytywnie wpłynąć na: mieszkańców, transport, turystykę, klimat, środowisko oraz przemysł morski.
07.05.2018

Hurtigruten zmodernizuje sześć promów. Wielka inwestycja norweskiego armatora

Firma Hurtigruten, które specjalizuje się w przewozach promowych oraz rejsach wycieczkowych, poinformowała o podpisaniu ważnej umowy. Dzięki temu sześć jednostek należących do armatora przejdzie wkrótce wielką zmianę.
23.04.2018

Włoskie media okrzyknęły ją „statkiem śmierci”. Astoria rozpoczęła sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

Astoria już w Gdańsku. Wycieczkowiec, zwany „statkiem śmierci”, w środę zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte i w towarzystwie orkiestry rozpoczął sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk. W tym roku statki pasażerskie zawiną tam łącznie 74 razy.
18.04.2018

Montex Shipyard przekazał nowoczesny prom dla Norwegów

Montex Sipyard przekazał zautomatyzowany hybrydowy prom dla Norwegów. Częściowo wyposażona jednostka o numerze budowy NB 390 powstała w Gdańsku dla stoczni Myklebust Verft z grupy Kleven, która dokończy jej budowę. Prom zamówił norweski przewoźnik FosenNamsos Sjø. Jednostka od stycznia 2019 r. będzie obsługiwała połączenie Flakk-Rørvik.
16.03.2018

Szczecin: Ponad stutonowe segmenty mostu popłyną do Danii

Ze Stoczni Szczecińskiej wypłynie pierwsza partia segmentów, z których powstanie most w Danii. Elementy ważące ok. 115 ton wybudował Mostostal Warszawa. Ładunek ma wypłynąć do Danii w czwartek.
02.03.2018

ORP Gen. K. Pułaski wrócił do Gdyni!

W poniedziałek do macierzystego portu wojennego w Gdyni powrócił ORP Gen. K. Pułaski, który przez ostatnie kilkanaście dni uczestniczył w międzynarodowych ćwiczeniach TG-18. Prowadzone w arktycznych rejonach manewry oceniane są jako jedne z trudniejszych.
26.02.2018

Kraków: Trwa międzynarodowy festiwal piosenki żeglarskiej – Shanties

Morskie Pogody - pod takim hasłem trwa w Krakowie 37. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej - Shanties 2018. Podczas imprezy przewidziano liczne koncerty oraz przesłuchania i prezentacje.
24.02.2018

ORP Gen. K. Pułaski szkoli się w arktycznych warunkach (foto)

Polska fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski opuściła norweski port w Bergen i rozpoczęła morską fazę ćwiczeń TG-18. Tam załoga okrętu sprawdza swoje umiejętności w ekstremalnych warunkach.
14.02.2018

ORP „Gen. K. Pułaski” w drodze na arktyczne manewry

Manewry TG-18 to jedne z najtrudniejszych ćwiczeń morskich. Odbywają się w okolicach koła podbiegunowego i norweskich fiordów na Morzu Północnym i Norweskim. Polska fregata ORP „Gen. K. Pułaski” wypłynęła w czwartek z Gdyni, żeby wziąć w nich udział. Marynarze będą m.in.: doskonalić swoje umiejętności z zakresu koordynacji, współdziałania i dowodzenia oraz przeprowadzać symulowane walki z okrętami podwodnymi.
09.02.2018

Arktyczne manewry na Morzu Północnym

Symulowane walki z okrętami podwodnymi, odpieranie ataków z powietrza i morza oraz doskonalenie umiejętności z zakresu koordynacji, współdziałania i dowodzenia. To tylko niektóre ze scenariuszy, które czekają załogę fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski” na akwenach Morza Północnego podczas ćwiczenia TG-18.
05.02.2018

Nowości w podróżach do Norwegii. Prom Fjord Line po kompleksowej rozbudowie

Nowy rok przyniósł zmiany, które ucieszą m.in. osoby planujące podróż samochodem do Norwegii. Do Bergen, Stavanger i Langesund popłyniemy teraz nową, zmodernizowaną wersją MS Stavangerfjord. Na pokładzie tego najnowocześniejszego obecnie promu w Skandynawii trzystu pracowników, w rekordowym czasie sześciu tygodni wybudowało kilkadziesiąt nowych kabin i ogród zimowy. Inwestycja pochłonęła ok. 75 milionów koron.
31.01.2018

Komunikacja promowa w Norwegii coraz bardziej ekologiczna i elektryczna

Norwegia staje się czołowym państwem na świecie, gdy chodzi o korzystanie z najnowocześniejszych, przyjaznych środowisku rozwiązań. Szacuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat liczba promów elektrycznych, spełniających warunki „zero emission”, ulegnie tam zwielokrotnieniu.
09.01.2018

Ostatni w tym sezonie wycieczkowiec zawinął do Portu Gdańsk. Zimą to nie lada atrakcja (foto, wideo)

Saga Sapphire w Gdańsku. Luksusowa jednostka zacumowała przy Terminalu Promowym Westerplatte w piątek. To ostatni wycieczkowiec w tym sezonie w gdańskim porcie i pierwszy, który spędził tam dwa dni.
30.12.2017

Tak nowoczesnego promu Norwegowie jeszcze nie mieli. Jego kadłub powstaje w Gdańsku (wideo)

To będzie prawdziwa rewolucja. Trwa budowa zautomatyzowanego hybrydowego promu dla Norwegów. Częściowo wyposażony kadłub jednostki powstaje w gdańskiej stoczni. Montex Shipyard postęp prac pokazał na swoim facebookowym profilu.
29.12.2017

Rolls-Royce pracuje nad bezemisyjnymi promami

Dzięki użyciu obecnych technologii możliwa jest już teraz budowa promów nieszkodzących środowisku – twierdzi koncern Rolls-Royce.
29.11.2017

Krwawe fiordy na Wyspach Owczych. W masowej rzezi zginęło ponad 400 grindwali (foto)

To najgorsze statystyki od połowy lat 90. ubiegłego wieku. W tym roku na Wyspach Owczych w masowych rzeziach zginęło 488 delfinów oraz 1 203 grindwale – poinformowała organizacja Sea Shepherd działająca na rzecz ochrony przyrody i środowiska morskiego. Do sieci trafiły zdjęcia wykonane przez jej wolontariuszy podczas trwającej od lipca do września tajnej operacji „Krwawe fiordy”.
10.11.2017

Horyzont II wstrzymany przez lody

To miał być ekspresowy rejs. Trasa Gdynia-Spitsbergen-Gdynia w trzy tygodnie. Siły natury, nie po raz pierwszy zresztą, zakłóciły harmonogram wyprawy. We fiordzie Hornsund, nad którym leży Polska Stacja Polarna PAN - cel podróży - sytuacja lodowa uniemożliwiła rozładunek. Wiatr utrzymywał bowiem w zatoce lody schodzące z cielących się lodowców.
04.10.2017

Napęd przyszłości - statki autonomiczne, lng a może hybryda?

Napędem przyszłości będzie połączenie różnych systemów i to ekonomia zweryfikuje zastosowanie konkretnych rozwiązań - do takich wniosków doszli uczestnicy debaty „Impulsy da wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań w przemyśle okrętowym - nowe napędy, remonty i modernizacja, wymogi ochrony środowiska, kondycja sektor offshore i nowe nisze rynkowe”, która miała miejsce na targach Baltexpo.
13.09.2017

Kolarskie MŚ – w Bergen najszybsza pływająca trybuna globu

Podczas mistrzostw świata w kolarstwie szosowym w norweskim Bergen (16-24 września) w porcie tuż przy trasie wyścigów zacumowany zostanie najszybszy na kuli ziemskiej prom pasażerski, na którym codziennie będą odbywać się rozrywkowe „kolarskie imprezy”.
25.07.2017

Elektryczna rewolucja na norweskich wodach. Wielkie zmiany widać już na horyzoncie

O tym, że promy elektryczne to przyszłość, często powtarzają branżowi eksperci. Niektórzy robią jednak wszystko, by tę przyszłość przybliżyć jak najszybciej. Norwegowie, którzy aspirują do miana lidera dokonującej się w tym zakresie rewolucji, chcą aby w najbliższych latach promy elektryczne przestały na tamtych wodach funkcjonować jako technologiczna ciekawostka.
21.07.2017

Najkrótszy awizowany na ten sezon wycieczkowiec zawinął do Gdańska

Chociaż od najdłuższego wycieczkowca, jaki do tej pory odwiedził polski port, czyli Norwegian Getaway, jest mniejszy prawie cztery razy, to turyści i tak bardzo chętnie wybierają rejsy tym statkiem. To MS Serenissima. Najkrótszy awizowany na ten sezon wycieczkowiec zacumował w piątek przy nabrzeżu WOC II w Gdańsku. To jego jedyna wizyta w tym mieście.
15.07.2017

Horyzont II w drodze na Spitsbergen

W swoją 39. podróż do Arktyki wypłynął w piątek (26.06). Statek szkoleniowo-badawczy AMG płynie z zaopatrzeniem dla Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Na pokładzie znajduje się ekipa polarników oraz 20-osobowa grupa studentów Wydziału Elektrycznego AMG odbywających praktyki morskie.
28.06.2017

Prawie 200-metrowa Amadea zawinęła do Gdańska

Amadea w gdańskim porcie. Wycieczkowiec zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte w sobotę. To już 27. zawinięcie statku pasażerskiego do Gdańska w tym sezonie. Planowane jest ich łącznie 67.
26.06.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.