• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Trwa nabór uczestników 44. Wyprawy Polarnej IGF PAN

14.10.2020 14:14 Źródło: Forum Akademickie
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Trwa nabór uczestników 44. Wyprawy Polarnej IGF PAN

Partnerzy portalu

Trwa nabór uczestników 44. Wyprawy Polarnej IGF PAN - GospodarkaMorska.pl
fot. wikipedia

Oceanograf, geofizyk, meteorolog czy informatyk mogą spróbować swoich sił jako uczestnicy 44. Wyprawy Polarnej Instytutu Geofizyki PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie w sezonie 2021/2022.

Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego znajduje się nad zatoką Isbjørnhamna w fiordzie Hornsund w południowej części Spitsbergenu, należącego do archipelagu Svalbard. Jej historia sięga połowy ubiegłego wieku. Kamień węgielny pod jej budowę wmurowano w 1957 roku. W 1978 roku w Instytucie Geofizyki PAN powstała Samodzielna Pracownia Badań Polarnych i Morskich, która jako Zakład Badań Polarnych i Morskich do dziś prowadzi badania i sprawuje merytoryczną opiekę nad Stacją. Placówka prowadzi całoroczne badania naukowe i jest najdalej wysuniętą na północ stałą polską instytucją naukową. Do tradycyjnych programów badawczych (meteorologia, sejsmologia, magnetyzm ziemski) stopniowo dodawano obserwacje jonosferyczne, elektryczność atmosfery, UV, monitoring wieloletniej zmarzliny i monitoring glacjologiczny. W sezonach letnich intensywnie prowadzone są badania geologiczne, geomorfologiczne, oceanograficzne i biologiczne.

Właśnie ogłoszono nabór kandydatek i kandydatów na uczestników 44. wyprawy do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie w sezonie 2021/2022.

Więcej informacji na temat rekrutacji TUTAJ.

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.