• <

Wynik wyszukiwania - "hornsund" - Wiadomości

Ostatni prywatny grunt na Svalbardzie na sprzedaż może trafić w niepowołane ręce

Ostatni prywatny grunt o powierzchni 60 km kwadratowych na strategicznie położonym archipelagu Svalbard w Arktyce został wystawiony na sprzedaż. Według ekspertów działkę mogą teoretycznie kupić osoby lub firmy powiązane z Rosją lub Chinami.
17.05.2024

Arktyka na bocznym kursie po MEPC 80. IMO prokrastynatorem

Sojusz Na Rzecz Czystej Arktyki wyraził zdziwienie, że Komitet Ochrony Środowiska Morskiego MEPC 80 nie podjął zdecydowanych działań aby ocalić Arktykę przed wpływem globalnej żeglugi. Żeglugowcy zdają się nie dostrzegać w pełni zagrożenia jakie płynie z coraz intensywniejszego wykorzystania w handlu i turystyce północnych szlaków morskich.
13.07.2023

Statek szkoleniowo-badawczy Horyzont II wyszedł w pierwszy rejs po remoncie

Z Nabrzeża Kutrowego w Gdyni wyruszył 6 czerwca o godz. 16.00 w podróż na Spitsbergen statek należący do Uniwersytetu Morskiego. Będzie to pierwszy tegoroczny rejs Horyzontu II po remoncie.
07.06.2023

Pierwsze wyjście Daru Młodzieży na praktyki

Po dwutygodniowej kwarantannie „Dar Młodzieży” wyruszy 22 marca (poniedziałek) o godz. 10.00 w rejs szkoleniowy ze studentami Hogere Zeevarschool z Antwerpii na pokładzie.
19.03.2021

Pierwsze w 2021 roku wyjście statku UMG Horyzont II

To było pierwsze w 2021 roku wyjście statku badawczo-szkoleniowego UMG Horyzont II na Bałtyk. 1 lutego, podczas jednodniowego rejsu jednostka, dowodzona przez kpt. ż.w. Ryszarda Durlika, na mocy umowy z Instytutem Geofizyki PAN podjęła z dna w rejonie na północ od Półwyspu Helskiego tzw. Oceaniczną Stację Denną (OBS - Ocean Bottom Seismometer).
09.02.2021

Hydrofony w służbie zmian klimatu - podwodny monitoring topnienia lodowców

W monitoringu podwodnego wytapiania lodowców z powodzeniem można wykorzystać techniki pasywnej akustyki podwodnej – udowodnili naukowcy z Instytutu Geofizyki PAN. Artykuł z wynikami ich badań ukazał się na okładce prestiżowego „Journal of the Acoustical Society of America”.
12.01.2021

„Polarniczki”. Wyprawy polarne kobiecym okiem

Kobiety, które odważyły się na udział w wyprawie polarnej - i pokochały życie w okolicy biegunów. „Polarniczki” to pomysł jednej z nich - projekt, który zbiera inspirujące historie uczestniczek wypraw badawczych na Antarktykę i Arktykę. Dagmara Bożek z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, inicjatorka projektu, opowiada o tym, co pociąga kobiety w wyprawach na krańce świata.
17.12.2020

Trwa nabór uczestników 44. Wyprawy Polarnej IGF PAN

Oceanograf, geofizyk, meteorolog czy informatyk mogą spróbować swoich sił jako uczestnicy 44. Wyprawy Polarnej Instytutu Geofizyki PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie w sezonie 2021/2022.
14.10.2020

Polarny świat 3D na wyciągnięcie ręki!

Jak wygląda życie w arktycznej stacji badawczej wśród surowych lodowców? Przybliży je niezwykły mapping 3D „Rok w Arktyce” na fasadzie Pałacu w Wilanowie. Pierwszy pokaz odbędzie się 17 października (sobota). 
14.10.2020

Podchorążowie na Horyzoncie II

Po raz pierwszy w 20-letniej historii statku, praktyki morskie na statku szkoleniowo-badawczym UMG Horyzont II, przechodzą przyszli oficerowie polskiej Marynarki Wojennej. Na Horyzont II zamustrowało 24 podchorążych II roku Akademii Marynarki Wojennej. Kadrę praktyki tworzy dwójka instruktorów oraz trzech oficerów - wykładowców AMW, z kierownikiem praktyki kmdr por. Dariuszem Żołnierukiem. Jest to programowa praktyka specjalistyczna nawigacyjno-astronomiczna.
02.10.2020

Bakterie w wodach Arktyki - badaczki z Politechniki Gdańskiej na Spitsbergenie

Na przełomie sierpnia i września, po raz kolejny odbyła się wyprawa naukowa w rejony rezerwatu przyrody na Spitsbergenie, z udziałem badaczek z Politechniki Gdańskiej. Przedmiotem prowadzonych badań jest identyfikacja składników odżywczych na terenach Arktyki oraz ich wpływ na rozwój bakteriocenozy, na przykładzie zlewni rzeki Revelvy.
25.09.2020

Lodowce na Spitsbergenie topnieją

Lodowce pokrywające około 60% archipelagu Svalbard od lat 80. systematycznie topnieją. „Jeśli ocieplenie utrzyma się na obecnym poziomie, niezwykle trudno będzie uniknąć dalszej utraty masy lodowców Svalbardu” – komentują naukowcy w artykule, który właśnie ukazał się na łamach Nature Communications. Wśród autorów artykułu jest dr Bartłomiej Luks z Instytutu Geofizyki PAN.
18.09.2020

Lodowce Svalbardu znacznie bardziej podatne na ocieplenie od połowy lat osiemdziesiątych

Korzystając z modelu klimatycznego o wysokiej rozdzielczości, naukowcy wykazali, że linia firnu na Svalbardzie cofnęła się do krytycznej wysokości w połowie lat osiemdziesiątych. Od tego czasu większość tamtejszych lodowców straciła ochronną warstwę firnu, co sprawia, że ​​lód jest znacznie bardziej podatny na topnienie latem. Takie są ustalenia naukowców, którzy w swojej pracy wykorzystali dane z monitoringu glacjologicznego prowadzonego w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.
15.09.2020

Polarnicy badają lodowce na Spitsbergenie mimo pandemii

Mimo utrudnień spowodowanych pandemią naukowcy z Centrum Studiów Polarnych i Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dotarli w tym roku na Spitsbergen, by kontynuować prowadzone od ponad 50 lat badania lodowców.
27.08.2020

W tym roku tylko kilkoro naukowców dotrze do polskiej stacji polarnej na Spitsbergenie

Miało być ich kilkudziesięcioro, jednak przez pandemię do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie naukowców dotrze tylko kilkoro. Ekspedycja w tym sezonie skupi się głównie na utrzymaniu infrastruktury stacji.
17.08.2020

Licealista z Łodzi walczy z mikroplastikiem w rzekach

Najpierw zbadał zanieczyszczenie rzek aglomeracji łódzkiej mikroplastikami. Teraz będzie poszukiwał przepisu na enzymy, które będą je rozkładać. Prezentujemy rozmowę z Jarosławem Brodeckim, laureatem polskich finałów prestiżowego EU Contest for Young Scientists (EUCYS) i konkursu „Misja polarna” współorganizowanego przez Instytut Geofizyki PAN.
10.08.2020

Jeszcze w tym miesiącu kolejna podróż statku badawczo-szkoleniowego Horyzont II

Statek badawczo-szkoleniowy UMG "Horyzont II" po raz 46 w swojej historii wyrusza na północ, w kierunku arktycznego archipelagu Svalbard. To kolejna podróż z zaopatrzeniem dla Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.
04.08.2020

Żegluga pod okiem satelity

Będący w finalnej fazie specyfikacji technicznej system VDES powiększy poprzez segment satelitarny zasięg łączności oraz umożliwi szybką wymianę danych w morskim paśmie VHF, tworząc tym samym pole na nowe usługi zwiększające bezpieczeństwo i ochronę żeglugi.
23.06.2020

Arktyczne paliwo LOTOSU pomoże naukowcom na Spitsbergenie

Paliwo Grupy LOTOS dotrze na największą wyspę Norwegii na Morzu Północnym i pomoże polskim naukowcom w badaniach nad zmianami klimatycznymi. To efekt wygranego przetargu na dostawy paliwa dla Polskiej Akademii Nauk (PAN).
05.06.2020

Na Spitsbergen przez internet

W czasach pandemii koronawirusa nauka przeniosła się do świata wirtualnego. Z internetowych narzędzi z powodzeniem korzystają nie tylko uczniowie szkół, ale także seniorzy. Już w najbliższy czwartek – 7 maja – w ramach Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku będą mogli posłuchać wykładu prof. dr. hab. Tadeusza Palmowskiego z Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.
05.05.2020

Czy lodowce mogą być wtórnym źródłem zanieczyszczeń? Niektóre chemiczne skutki coraz cieplejszego klimatu

Przed dekadą opublikowano niezwykle ciekawy artykuł naukowy (C. Bogdal i inni, 2009: Blast from the Past: Melting Glaciers as a Relevant Source for Persistent Organic Pollutants) pokazujący, że jeden z lodowców alpejskich, topniejąc, uwalnia zgromadzone w nim zanieczyszczenia z przeszłych emisji. Od tego czasu pojawiło się więcej tego typu badań i możemy już powiedzieć, że wiemy dosyć dużo o globalnym zasięgu tego zjawiska.30 stycznia w ramach Kawiarni Naukowej w Sopocie odbędzie się spotkanie z dr Krystyną Kozioł, badaczk
16.01.2020

Norwegia: Odnaleziono ciała zaginionych pracowników Polskiej Stacji Polarnej

Na Svalbardzie odnaleziono w niedzielę ciała dwojga zaginionych pracowników Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund - poinformował w komunikacie urząd gubernatora tego norweskiego archipelagu.
20.05.2019

Stena Line Propeller Prize dla bezzałogowej łódki z Gdyni

Gdyńska firma Searis Technologies została wyróżniona na międzynarodowej konferencji Innovation Day w Karlskronie. Twórcy bezzałogowej łódki badawczej MUSE wracają ze Szwecji z nagrodą Stena Line Propeller Prize przyznawaną najbardziej innowacyjnym firmom z regionu Morza Bałtyckiego.
08.03.2019

Zmarł prof. Krzysztof Birkenmajer, wybitny polarnik i geolog

Zmarł prof. Krzysztof Birkenmajer – wybitny geolog, autor setek prac naukowych, uczestnik 23 wypraw naukowych na Spitsbergen, Antarktydę i Grenlandię, członek PAN i PAU. Korzystając z przywileju odkrywców, na samej Antarktydzie wprowadził ponad 200 polskich nazw geograficznych.
26.02.2019

Horyzont II płynie na Spitsbergen

Statek z Gdyni wyszedł w piątkowe popołudnie 7 września. W niedzielę o godz. 7.42 UTC zameldował się na redzie Skagen celem uzupełnienia zapasu paliwa.
10.09.2018

Horyzont II - Arktyczna podróż

Była to 41 podróż statku na wody Spitsbergenu - równocześnie 41. Wyprawa Polarna Instytutu Geofizyki PAN – „Spitsbergen - Hornsund 2018/2019” pod kierownictwem dr. hab.Piotra Zagórskiego.
24.07.2018

Namiastka Spitsbergenu

Drugą już tegoroczną programową praktykę morską zaliczją studenci Wydziału Nawigacyjnego AMG na statku szkoleniowo-badawczym "Horyzont II". W tym roku to swoisty przedsmak arktycznych podróży na Spitsbergen, dokąd statek pływa regularnie, dwukrotnie w ciągu sezonu. Wygląda wprawdzie, że kulminację mrozów mamy za sobą, jednak chcieliśmy przypomnieć zimowe portowe pejzaże za sprawą relacji kapitana Jerzego Idzikowskiego. Najwięcej lodu obserwowaliśmy w piątek 2 marca.
07.03.2018

Ich siłą jest prowadzenie zajęć w warunkach naturalnych. Rozmawiamy z Grzegorzem Szawarskim, dyrektorem ośrodka Mayday

- Zamiast wywiązywać się z przydzielonych zadań, to oni uciekali, wyskakiwali za burtę zostawiając płonący statek. Pierwszy raz się spotkałem z taką sytuacją. Jak widać teoria nie ma nic wspólnego z praktyką, dlatego tak ważne jest, aby szkolić w warunkach jak najbardziej przypominających prawdziwe życie - powiedział w rozmowie z naszym portalem Grzegorz Szawarski, dyrektor ośrodka szkoleniowego ratownictwa morskiego Mayday, w którym kiedy jest mowa o opuszczaniu tratwy, kursanci nie siedzą przed ekranem komputera. W Mayda
15.12.2017

Horyzont II wstrzymany przez lody

To miał być ekspresowy rejs. Trasa Gdynia-Spitsbergen-Gdynia w trzy tygodnie. Siły natury, nie po raz pierwszy zresztą, zakłóciły harmonogram wyprawy. We fiordzie Hornsund, nad którym leży Polska Stacja Polarna PAN - cel podróży - sytuacja lodowa uniemożliwiła rozładunek. Wiatr utrzymywał bowiem w zatoce lody schodzące z cielących się lodowców.
04.10.2017

Horyzont II w drodze na Spitsbergen

W swoją 39. podróż do Arktyki wypłynął w piątek (26.06). Statek szkoleniowo-badawczy AMG płynie z zaopatrzeniem dla Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Na pokładzie znajduje się ekipa polarników oraz 20-osobowa grupa studentów Wydziału Elektrycznego AMG odbywających praktyki morskie.
28.06.2017

Statek szkoleniowo-badawczy „Horyzont II” w lipcu po raz 39. wypływa na Spitsbergen

W siedemnastym roku służby pod flagą Akademii Morskiej, statek szkoleniowo-badawczy „Horyzont II”, ponownie, jak w latach poprzednich, odbędzie dwie podróże na Polską Stację Polarną Hornsund na Spitsbergenie – będą to w historii statku podróże do Arktyki nr 39 i 40. Aktualnie na statku prowadzone są prace remontowo-konserwacyjne, a na początku czerwca bałtycką praktykę przejdą na nim uczniowie Zespołu Szkół Morskich z Gdańska. Pierwsze tegoroczne wyjście na Spitsbergen zaplanowano na początek lipca.
13.05.2017

Pracowity sezon „Daru Młodzieży”

„Dar Młodzieży” zakończył już pierwszy miesiąc praktyk. Sztormowy zimowy Bałtyk egzaminował uczniów średnich szkół morskich ze Szczecina i Świnoujścia. Dla jednostki to sezon nietypowy i ciekawy. Realizowany na niej będzie unikatowy projekt szkoleniowy – kształcenie przyszłej załogi,na fregatę „El Mellah”. To budowana w Remontowej Shipbuilding jednostka dla Marynarki Wojennej Algierii.
28.03.2017

Kolejny pracowity sezon statków szkoleniowych Akademii Morskiej w Gdyni

"Dar Młodzieży" zakończył już pierwszy miesiąc praktyk - sztormowy, zimowy Bałtyk egzaminował uczniów średnich szkół morskich ze Szczecina i Świnoujścia. Pierwsza z trzech dwutygodniowych praktyk radarowych, studentów Wydziału Nawigacyjnego AMG realizowana jest na "Horyzoncie II". Od 5 marca na "Darze Młodzieży" szkolą się studenci Akademii Morskiej ze Szczecina. Po kilku wstępnych dniach na Bałtyku - 10 marca ruszają do Antwerpii.
06.03.2017

Horyzont II rozpoczyna sezon morskich praktyk

Statek szkoleniowo-badawczy "Horyzont II" rozpoczyna cykl praktyk radarowych studentów III roku Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni. Programowe, dwutygodniowe praktyki, przejdą trzy grupy - w sumie ok. 120 studentów.
20.02.2017

Jacht wyciągnięty z dna mariny w Szczecinie

Z dna szczecińskiej mariny na Wyspie Grodzkiej wyciągnięto w czwartek jacht „Down North”, który zatonął tam w niedzielę. Ta sama jednostka w 2015 r. zatonęła na Zatoce Pomorskiej. Po czterech miesiącach została wydobyta i wyremontowana.
16.02.2017

Jacht Down North zatonął w Szczecinie

Jacht Down North zatonął w szczecińskiej marinie na Wyspie Grodzkiej. Na pokładzie pływającej pod kanadyjską banderą jednostki nikogo nie było. Trwa badanie przyczyn zdarzenia.
10.02.2017

Horyzont II powrócił

Horyzont II, jednostka należąca do Akademii Morskiej w Gdyni, powróciła do macierzystego portu po miesięcznej nieobecności. Od momentu podniesienia bandery w 2000 roku statek regularnie utrzymuje komunikację z Polską Stacją Polarną PAN w Hornsundzie. Była to już druga podróż jednostki w tym roku.
03.10.2016

Powrót ze Spisbergenu

Po miesięcznej nieobecności Horyzont II, dowodzony przez kpt.ż.w. Mariana Grzecha, kończy XXXVIII podróż na Spisbergen.
28.09.2016

Ekstremalny powrót ze Spitsbergenu

To był najcięższy sztorm z jakim przyszło zmierzyć się statkowi szkoleniowo-badawczemu „Horyzont II” w jego 15-letniej historii.
08.10.2015

Sztorm opóźnił powrót statku Horyzont II ze Spitsbergenu

Potężny sztorm na Morzu Norweskim (do 12 B) spowodował przesunięcie w terminie powrotu "Horyzonta II" ze Spitsbergenu. Przewidywane wejście do Gdyni - 6 października, godz. 20.30.
06.10.2015

Polscy naukowcy powrócili z wyprawy do Arktyki

We wtorek statek naukowo-badawczy Oceania powrócił z 29-tej wyprawy arktycznej AREX 2015. Naukowcy badali rolę oceanu w kształtowaniu klimatu i wpływ zmian klimatu na funkcjonowanie ekosystemów arktycznych.
26.08.2015

Flaga Gdyni zawisła na Spitzbergenie

26 czerwca, podczas urodzinowego pożegnania "Horyzonta II", obchodzącego 15-lecie służby w barwach Akademii Morskiej, statek otrzymał z rąk wiceprzewodniczącej Rady Miasta pani Joanny Zielińskiej flagę Gdyni - swego portu macierzystego. Dzisiaj flaga Gdyni, obok narodowych polskiej i norweskiej, zawisła na Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie.
10.07.2015

Ekspedycja naukowa Oceanii w rejony Arktyki

6 lipca zakończył się jeden z etapów corocznej ekspedycji naukowej AREX organizowanej przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) w Sopocie.
06.07.2015

„Horyzont II” - remont w 15 rocznicę pływania

Na ok. 4 tygodnie zaplanowano stoczniową kurację dla "Horyzonta II". Statek musiał przejść remont odnowienia klasy 5-letniej. W wyniku postępowania przetargowego, realizację remontu powierzono Stoczni Remontowej "Nauta" SA w Gdyni.
12.05.2015

Jacht Stary zwodowany

11 kwietnia na przystani Jachtklubu AZS w Szczecinie został zwodowany jacht Stary, którym szczecińska młodzież popłynie, pod patronatem Prezydenta Szczecina, do Narwiku i na Spitsbergen.
13.04.2015

Wyprawa Narwik 2015 pod patronatem prezydenta Szczecina Piotra Krzystka

W dniach od 30 maja do 09 sierpnia 2015 roku młodzież ze Szczecina i województwa Zachodniopomorskiego popłynie jachtem Stary do Narwiku i na Spitsbergen. Wcześniej, w 2009 roku, miała miejsce podobna szczecińska wyprawa wokół Islandii.
07.02.2015

„HORYZONT II” - spokojny powrót ze Spitsbergenu

"Gladę" mieliśmy praktycznie przez całą drogę powrotną ze Spitsbergenu, to niezwykłe o tej porze roku - taka była pierwsza refleksja kpt.ż.w. Mariana Grzecha po powrocie "Horyzonta II" do Gdyni.
17.10.2014

„Horyzont II” zakończył morski sezon szkoleniowy 2013

Statek szkoleniowo-badawczy „Horyzont II” zakończył 8 miesięczny sezon morski. Tegoroczne rejsy rozpoczął 17 lutego, praktyką radarową dla studentów Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni. W sumie podczas 9 cykli podróży, przeszkolono 412 praktykantów, w tym 204 studentów Akademii Morskiej w Gdyni, oraz 108 uczniów średnich szkół morskich ze Szczecina i Gdańska.
22.10.2013

„Horyzont II” wrócił z Arktyki !

Z prawie miesięcznej podróży 18 września wrócił do Gdyni statek szkoleniowo-badawczy Akademii Morskiej w Gdyni „Horyzont II” - była to już jego polarna podróż nr XXXII.
18.09.2013

„Horyzont II” płynie na daleką północ

22 sierpnia statek szkoleniowo-badawczy Akademii Morskiej w Gdyni „Horyzont II” opuszcza macierzysty port w drodze na arktyczne wody archipelagu Svalbard - to już polarna podróż nr XXXII, tym razem jednak statek popłynie w rejony i fiordy do których dokąd jeszcze nie docierał.
21.08.2013

„Horyzont II” powrócił

Z trzytygodniowej podróży na arktyczną wyspę Spitsbergen powrócił dziś statek szkoleniowo-badawczy Akademii Morskiej w Gdyni „Horyzont II”.
22.07.2013

XX posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej Rzeczypospolitej Polskiej

Polityka polarna państwa w ostatnim czasie nabiera odpowiedniego znaczenia i napędu, znajduje również swoje miejsce w polityce morskiej państwa. Ma także swoje miejsce w pracach Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej RP. Zgodnie z ideą Zintegrowanej Polityki Morskiej UE wszystkie elementy składające się na całokształt spraw morskich są ze sobą powiązane i należy traktować je spójnie – powiedziała Anna Wypych-Namiotko, Podsekretarz Stanu w MTBiGM podczas XX posiedzenia Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej Rzecz
02.04.2013

Polski statek badawczy OCEANIA powrócił z Arktyki

Statek badawczy sopockiego Instytutu Oceanologii PAN, s/y Oceania wrócił z kolejnej wyprawy w rejon Arktyki europejskiej. W czasie ponad dwumiesięcznego rejsu AREX 2012 zrealizowano badania na otwartym oceanie i w fiordach zachodniego Spitsbergenu.
20.09.2012

Rejs AREX 2012

12 czerwca w kolejny rejs arktyczny wypłynie z Gdańska statek badawczy Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie (IO PAN), s/y „Oceania”. W rejsie weźmie udział 14 członków załogi stałej statku oraz 29 naukowców z Instytutu Oceanologii PAN oraz współpracujących instytucji naukowych. To już 26ta północna wyprawa „Oceanii”. Instytut Oceanologii od roku 1987 systematycznie prowadzi w Arktyce badania ekologiczne i klimatyczne.
12.06.2012

Wizyta Norweskiego Ministra Środowiska w IO PAN w Sopocie

W tym tygodniu Norweski Minister Środowiska, Erik Solheim odwiedził Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, który realizował projekt „Habitat Mapping” (Mapowanie siedlisk morskich), finansowany ze środków funduszy norweskich.
14.07.2011

OCEANIA już na Spitsbergenie.

Statek badawczy Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie s/y „OCEANIA„ już na Spitsbergenie.
11.07.2011

Wynik wyszukiwania - Ogłoszenia

Dziękujemy za wysłane grafiki.