• <

Arktyczne paliwo LOTOSU pomoże naukowcom na Spitsbergenie

sons

05.06.2020 09:29 Źródło: LOTOS
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Arktyczne paliwo LOTOSU pomoże naukowcom na Spitsbergenie

Partnerzy portalu

Arktyczne paliwo LOTOSU pomoże naukowcom na Spitsbergenie - GospodarkaMorska.pl

Paliwo Grupy LOTOS dotrze na największą wyspę Norwegii na Morzu Północnym i pomoże polskim naukowcom w badaniach nad zmianami klimatycznymi. To efekt wygranego przetargu na dostawy paliwa dla Polskiej Akademii Nauk (PAN).

4 czerwca na pokład statku płynącego na Spitsbergen załadowano 2 cysterny oleju napędowego IZ40, który doskonale radzi sobie w ekstremalnych warunkach.Załadunek paliwa odbył się do burty statku HORYZONT II, który cumował w porcie Dalmor w Gdyni. 70 tys. litrów oleju napędowego o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych dotrze do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.

Współpraca LOTOSU z Polską Akademią Nauk trwa już od wielu lat. Przedstawiciele koncernu uczyli naukowców m.in. obsługi morskich urządzeń badawczych. Z kolei członkowie PAN badają, jak zmienia się natura i jak chronić środowisko.

– Stacja Polarna Hornsund na Spitsbergenie to najdalej wysunięta na północ polska instytucja naukowa. Pracuje jako wizytówka naszego kraju za granicą, odwiedzana jest przez naukowców z całego świata. To miejsce, do którego trafi teraz nasze najwyższej jakości paliwo. Dzięki niemu, mimo ekstremalnych warunków pogodowych, polscy badacze będę mogli nadal pracować tam przez cały rok  – mówi Paweł Jan Majewski, prezes Zarządu Grupy LOTOS.

Arktyczny olej napędowy LOTOS IZ40 został stworzony z myślą o zastosowaniu go w surowych i mroźnych warunkach. Jego właściwości sprawiają, że naukowcy z PAN sięgają po niego kolejny raz. Paliwo charakteryzuje się bardzo dobrą temperaturą zablokowania zimnego filtra oraz temperaturą mętnienia. Na Spitsbergenie, gdzie codziennością jest poruszanie się amfibiami lub skuterem śnieżnym, olej IZ40 spisuje się znakomicie. Polska Stacja Polarna paliwo wykorzystuj również do funkcjonowania agregatu oraz wielu urządzeń pomiarowych.

– Arktyczne paliwo jest nam potrzebne do zasilania agregatów prądotwórczych, które umożliwiają życie na stacji. Zimą temperatury potrafią tu spaść do -30 stopni, a od najbliższego źródła zasilania jesteśmy oddaleni o 160 km. Paliwo dostarczone przez LOTOS wystarczy nam do pracy przez cały rok – dodaje Krzysztof Otto, zastępca dyrektora ds. technicznych Instytutu Geofizyki PAN.

Spitsbergen to wyjątkowe miejsce, gdzie przez większość roku panują bardzo niskie temperatury. Region zamieszkuje wiele niedźwiedzi polarnych, stąd nazwa Zatoki Białych Niedźwiedzi, która znajduje się w pobliżu bazy Hornsund. Właśnie w tej Polskiej Stacji Polarnej wykonuje się badania z zakresu geofizyki. Na Spitsbergenie jak w pigułce widać zachodzące na świecie zmiany klimatyczne i topnienie lodowców. Obszar ten w szybkim tempie bezpowrotnie się zmienia.

Polska Stacja Polarna Hornsund na Spitsbergenie powstała w 1957 roku. 20 lat później przeszła gruntowną modernizację i od tej pory pracuje jako wizytówka naukowa Polski za granicą. Odwiedzana jest przez naukowców z całego świata. W grudniu 2002 została uznana przez Unię Europejską za jedno z sześciu europejskich „flagowych“ miejsc do badań bioróżnorodności i dziedzictwa przyrodniczego. To jedyne takie miejsce w europejskim sektorze Arktyki.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.