• <
instytut_oceanologii_PAN_2023

Sputnik Polska: Rosja zbudowała poligon do „opanowania” Arktyki

15.07.2020 22:30 Źródło: Sputnik Polska
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Sputnik Polska: Rosja zbudowała poligon do „opanowania” Arktyki

Partnerzy portalu

Sputnik Polska: Rosja zbudowała poligon do „opanowania” Arktyki - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Na Svalbardzie otwarto pierwszy poligon do badania wiecznej zmarzliny i wypróbowania technologii rozwoju Arktyki, powiedział Sputnikowi szef Roshydrometu Igor Szumakow.

Według niego naukowcy Arktycznego i Antarktycznego Instytutu Badawczego Roshydrometu rozpoczęli prace nad stworzeniem poligonu w 2016 roku.

Do tej pory zakończyli tworzenie obszaru wiecznej zmarzliny w pobliżu wioski Barentsburg - pierwszego krajowego poligonu wiecznej zmarzliny w arktycznych szerokościach geograficznych - powiedział Szumakow.

Jak sprecyzował szef Roshydrometu, na poligonie zagospodarowano studnie termometryczne, miejsce do monitorowania sezonowej warstwy topniejącej, studnie do monitorowania talików pod złożem i kompleks meteorologiczny. Na dnie fiordu ułożono instalację o długości 150 metrów z czujnikami temperatury i rezystancji do monitorowania powstawania sezonowej wiecznej zmarzliny.

Naukowcy opracowali również zestaw metod geofizycznych do badania tak interesujących zjawisk wiecznej zmarzliny jak hydrolakkolity, które stanowią pagórki pęcznienia z lodowym jądrem zdolne do podnoszenia i przenoszenia skały na powierzchnię podczas ich wzrostu. Na Svalbardzie osiągają wysokość 40 metrów.

Zjawisko to jest nie tylko samo w sobie interesujące, ale także ważne dla oceny ryzyka związanego z degradacją wiecznej zmarzliny, jeśli przypomnimy sobie, że fenomen krateru jamalskiego wiąże się z wybuchem właśnie takiego pagórka. - powiedział Szumakow.

Sprecyzował, że poligon wiecznej zmarzliny na Svalbardzie staje się miejscem opracowania technologii rozwoju stref wiecznej zmarzliny (strefy zamarzniętej gleby), na które będzie zapotrzebowanie również w Rosji.

Jak poinformowano w maju, Ministerstwo Rozwoju Dalekiego Wschodu i Arktyki Federacji Rosyjskiej rozpoczęło opracowywanie nowego programu państwowego na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego Arktyki.

Źródło: Sputnik Polska

Partnerzy portalu

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.