Na Svalbardzie otwarto pierwszy poligon do badania wiecznej zmarzliny i wypróbowania technologii rozwoju Arktyki, powiedział Sputnikowi szef Roshydrometu Igor Szumakow.
Według niego naukowcy Arktycznego i Antarktycznego Instytutu Badawczego Roshydrometu rozpoczęli prace nad stworzeniem poligonu w 2016 roku.
Do tej pory zakończyli tworzenie obszaru wiecznej zmarzliny w pobliżu wioski Barentsburg - pierwszego krajowego poligonu wiecznej zmarzliny w arktycznych szerokościach geograficznych - powiedział Szumakow.
Jak sprecyzował szef Roshydrometu, na poligonie zagospodarowano studnie termometryczne, miejsce do monitorowania sezonowej warstwy topniejącej, studnie do monitorowania talików pod złożem i kompleks meteorologiczny. Na dnie fiordu ułożono instalację o długości 150 metrów z czujnikami temperatury i rezystancji do monitorowania powstawania sezonowej wiecznej zmarzliny.
Naukowcy opracowali również zestaw metod geofizycznych do badania tak interesujących zjawisk wiecznej zmarzliny jak hydrolakkolity, które stanowią pagórki pęcznienia z lodowym jądrem zdolne do podnoszenia i przenoszenia skały na powierzchnię podczas ich wzrostu. Na Svalbardzie osiągają wysokość 40 metrów.
Zjawisko to jest nie tylko samo w sobie interesujące, ale także ważne dla oceny ryzyka związanego z degradacją wiecznej zmarzliny, jeśli przypomnimy sobie, że fenomen krateru jamalskiego wiąże się z wybuchem właśnie takiego pagórka. - powiedział Szumakow.
Sprecyzował, że poligon wiecznej zmarzliny na Svalbardzie staje się miejscem opracowania technologii rozwoju stref wiecznej zmarzliny (strefy zamarzniętej gleby), na które będzie zapotrzebowanie również w Rosji.
Jak poinformowano w maju, Ministerstwo Rozwoju Dalekiego Wschodu i Arktyki Federacji Rosyjskiej rozpoczęło opracowywanie nowego programu państwowego na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego Arktyki.
Źródło: Sputnik Polska
Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH
Naukowcy z obserwatorium astronomicznego UJ będą szukać wody w kosmosie
Metan z gazociągów Nord Stream wpłynął negatywnie na populację dorszy
Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?
Fokarium rekrutuje wolontariuszy
Zielony wodór wspierany przez UE. Green Hydrogen Partnership z nowymi projektami