• <

Kraków: Trwa międzynarodowy festiwal piosenki żeglarskiej – Shanties

pc

24.02.2018 18:47 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Kraków: Trwa międzynarodowy festiwal piosenki żeglarskiej – Shanties

Partnerzy portalu

Kraków: Trwa międzynarodowy festiwal piosenki żeglarskiej – Shanties - GospodarkaMorska.pl

Morskie Pogody - pod takim hasłem trwa w Krakowie 37. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej - Shanties 2018. Podczas imprezy przewidziano liczne koncerty oraz przesłuchania i prezentacje.

Dzisiaj o godz. 14, na Rynku Głównym - pod Wieżą Ratuszową, odbędzie się wspólne szantowanie mieszkańców podwawelskiego grodu z męskim chórem szantowym "Zawisza Czarny" i z innymi wykonawcami, którzy przyjechali do Krakowa na festiwal.

"Myślę, że nawet ta zimowa pogoda nikogo nie przestraszy – żeglarze są do niej przyzwyczajeni i z pewnością atmosfera będzie bardzo gorąca" – powiedział PAP dyrektor festiwalu Shanties 2018, Krzysztof Bobrowicz.

Organizatorzy przewidzieli w tym roku aż 15 koncertów, z udziałem około 200 wykonawców z Polski, Norwegii i Wielkiej Brytanii, a także wystawy i kiermasz żeglarski.

"Od wczoraj trwają także przesłuchania konkursowe, zespołów i grup przyjętych na podstawie eliminacji zakończonych przed miesiącem. Nagrody przyznajemy w kilku kategoriach: jest specjalna nagroda Grand Prix, nagroda za najlepszą piosenkę, za najlepszą pieśń szantową, za wybitne słowo i za najlepszy debiut. Finał konkursu – występ laureatów, odbędzie się w niedzielę o godz. 16, w kinie Kijów Centrum" – dodał Bobrowicz.

"Prócz śpiewania pod ratuszem - w kinie Kijów przewidziano jeszcze inne koncerty, których program wypełnia muzyka folkowa, tradycyjne pieśni żeglarskie, a jutro - schanties klasyczne, to znaczy pieśni ludzi morza, którym ta rytmiczna muzyka pomagała w ciężkiej pracy" - zaznaczył dyrektor festiwalu.

W koncertach w kinie Kijów Centrum wystąpią m.in. zespoły: Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Cztery Refy, Atlantyda, Banana Boat, Mietek Folk Olsztyn, Perły i Łotry, Własny Port, Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Voce Segreto.

W koncercie finałowym oraz w poniedziałek wieczór wystąpi także specjalny gość festiwalu - norweski zespół Gromsplase, znany ze skomponowanej przez nich piosenki o polskim bojowniku - okręcie Grom, który w 1940 roku zatonął w miejscu, skąd wywodzą się członkowie tej grupy – we fiordzie koło Narwiku.

Shanties zyskały światową sławę dzięki prężnej działalności środowiska krakowskich żeglarzy. Po 36 latach, jest to dziś festiwal zaliczany do największych tego typu imprez w Europie.

Patronat Honorowy imprezy objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.