pc
Morskie Pogody - pod takim hasłem trwa w Krakowie 37. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej - Shanties 2018. Podczas imprezy przewidziano liczne koncerty oraz przesłuchania i prezentacje.
Dzisiaj o godz. 14, na Rynku Głównym - pod Wieżą Ratuszową, odbędzie się wspólne szantowanie mieszkańców podwawelskiego grodu z męskim chórem szantowym "Zawisza Czarny" i z innymi wykonawcami, którzy przyjechali do Krakowa na festiwal.
"Myślę, że nawet ta zimowa pogoda nikogo nie przestraszy – żeglarze są do niej przyzwyczajeni i z pewnością atmosfera będzie bardzo gorąca" – powiedział PAP dyrektor festiwalu Shanties 2018, Krzysztof Bobrowicz.
Organizatorzy przewidzieli w tym roku aż 15 koncertów, z udziałem około 200 wykonawców z Polski, Norwegii i Wielkiej Brytanii, a także wystawy i kiermasz żeglarski.
"Od wczoraj trwają także przesłuchania konkursowe, zespołów i grup przyjętych na podstawie eliminacji zakończonych przed miesiącem. Nagrody przyznajemy w kilku kategoriach: jest specjalna nagroda Grand Prix, nagroda za najlepszą piosenkę, za najlepszą pieśń szantową, za wybitne słowo i za najlepszy debiut. Finał konkursu – występ laureatów, odbędzie się w niedzielę o godz. 16, w kinie Kijów Centrum" – dodał Bobrowicz.
"Prócz śpiewania pod ratuszem - w kinie Kijów przewidziano jeszcze inne koncerty, których program wypełnia muzyka folkowa, tradycyjne pieśni żeglarskie, a jutro - schanties klasyczne, to znaczy pieśni ludzi morza, którym ta rytmiczna muzyka pomagała w ciężkiej pracy" - zaznaczył dyrektor festiwalu.
W koncertach w kinie Kijów Centrum wystąpią m.in. zespoły: Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Cztery Refy, Atlantyda, Banana Boat, Mietek Folk Olsztyn, Perły i Łotry, Własny Port, Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Voce Segreto.
W koncercie finałowym oraz w poniedziałek wieczór wystąpi także specjalny gość festiwalu - norweski zespół Gromsplase, znany ze skomponowanej przez nich piosenki o polskim bojowniku - okręcie Grom, który w 1940 roku zatonął w miejscu, skąd wywodzą się członkowie tej grupy – we fiordzie koło Narwiku.
Shanties zyskały światową sławę dzięki prężnej działalności środowiska krakowskich żeglarzy. Po 36 latach, jest to dziś festiwal zaliczany do największych tego typu imprez w Europie.
Patronat Honorowy imprezy objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.
Puchar opuszcza Trójmiasto. XIII Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury już za nami
Tegoroczni maturzyści medalistami żeglarskich mistrzostw Europy
Gdynia. Wręczono Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza
Windsurfer z Sopotu w gronie ambasadorów Energi
Doświadczenie kontra młodość. Regaty o Puchar PZŻ zakończone
Puchar Świata w kajakarstwie - sukcesy Polaków