• <

Cyfrowo monitorowana i zdalnie sterowana hodowla ryb powstaje na Oceanie Arktycznym

pc/ABB

05.06.2019 16:22 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Cyfrowo monitorowana i zdalnie sterowana hodowla ryb powstaje na Oceanie Arktycznym
Cyfrowo monitorowana i zdalnie sterowana hodowla ryb powstaje na Oceanie Arktycznym - GospodarkaMorska.pl

Nowa koncepcja hodowli łososi pozwoli zwiększyć produkcję tego gatunku w Norwegii przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa i jakości.

Arctic Offshore Farming buduje zdalnie sterowaną, zanurzalną instalację morską do hodowli łososi. To pierwszy tego typu projekt na Oceanie Arktycznym. W jego ramach ABB dostarczy pakiet rozwiązań elektrycznych, automatyki i telekomunikacji, które mają zapewnić jak największą wydajność przy minimalnym wpływie na środowisko.

Według raportu Research and Markets (2018), wielkość rynku łososia osiągnie 4,5 mln ton do 2023 roku. Biorąc pod uwagę z jednej strony rosnący popyt, a z drugiej względy środowiskowe, celem projektu Arctic Offshore Farming stało się opracowanie metod bardziej zrównoważonej hodowli ryb. Zanurzone zagrody dla ryb są mniej narażone na pasożyty z rodziny Caligidae, które prawdopodobnie są odpowiedzialne za spadek produkcji łososia w Norwegii – jednego z największych eksporterów tej ryby na świecie. Hodowla niedaleko okręgu Troms na północy kraju – bardziej oddalona od brzegu niż tradycyjne farmy łososia – będzie w mniejszym stopniu oddziaływała na środowisko również dzięki nowoczesnej technologii.

Obszar ten jest w większym stopniu narażony na surowe warunki pogodowe i silne fale niż hodowle prowadzone w wodach okolicznych fiordów. Aby im przeciwdziałać, ABB opracowała system balastu wodnego na pontonach, który gwarantuje stabilność instalacji na wzburzonym morzu. Firma zaprojektuje także systemy sterowania i nadzoru wyposażone w czujniki oraz automatykę, które umożliwią zdalną obsługę instalacji. Rozwiązanie zostanie oddane do użytku w przyszłym roku.

Hodowla będzie połączona z ABB Ability™, platformą cyfrową, która zgromadzi dane o środowisku, w tym o warunkach meteorologicznych, prądach oceanicznych, zawartości tlenu i temperaturze morza. System będzie ponadto monitorował poziom pH wody na różnych głębokościach oraz ilość biomasy.

– Chcemy stworzyć zrównoważoną i wydajną akwakulturę – mówi Kevin Kosiko, dyrektor zarządzający ABB Energy Industries. – Bezobsługowe zagrody rybne będą zdalnie sterowane z barki do karmienia łososi, zacumowanej w odległości 400 metrów od instalacji. Pozwoli to ograniczyć ingerencję człowieka, a więc zmniejszyć zużycie paliwa i energii. Umożliwi to również wykorzystanie nowych rozwiązań w hodowli ryb na morzu i lądzie przy zapewnieniu dobrostanu ryb i odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa żywności.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem nowatorskich technologii z wszechstronną ofertą dla branż cyfrowych. Obecnie, mając za sobą ponad 130 lat tworzenia innowacji, firma jest czołowym graczem w branżach cyfrowych. Swoją działalność prowadzi w ramach czterech globalnych biznesów – Elektryfikacji, Automatyki Przemysłowej, Systemów Napędowych oraz Robotyki i Automatyki Dyskretnej – wspieranych przez wspólną platformę cyfrową ABB Ability™. Wiodący na rynku biznes Produktów i Systemów Energetyki ABB (Power Grids) zostanie w 2020 roku sprzedany firmie Hitachi. ABB działa w ponad 100 krajach świata i zatrudnia około 147 000 pracowników.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38925,00 $ tona 2,81% 15 paź
 Cynk 3794,00 $ tona 6,84% 15 paź
 Aluminium 3162,00 $ tona 0,35% 15 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.