• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Władze miasta na Grenlandii chcą ograniczyć liczbę turystów, by spowolnić topnienie lodowców

gm

19.08.2022 12:17 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Władze miasta na Grenlandii chcą ograniczyć liczbę turystów, by spowolnić topnienie lodowców

Partnerzy portalu

Władze miasta na Grenlandii chcą ograniczyć liczbę turystów, by spowolnić topnienie lodowców - GospodarkaMorska.pl
Fot. Buiobuione / Wikipedia

Władze miasta Ilulissat na Grenlandii zamierzają ograniczyć i kontrolować liczbę turystów, aby chronić środowisko naturalne i nie doprowadzać do jeszcze szybszego topnienia lodowców. Każdego dnia obserwujemy skutki zmiany klimatu - powiedział burmistrz Palle Jeremiassen.

Wedle najnowszych badań w ciągu ostatnich 40 lat średnia temperatura w Arktyce rosła cztery razy szybciej niż w reszcie świata - podał w piątek portal France24.

"Góry lodowe topnieją, lodowiec się cofa" - skomentował Jeremiassen.

Burmistrz wyjaśnił, że władze chcą kontrolować przypływ statków turystycznych, zwracając uwagę m.in. na ryzyko, jakie stwarzają wytwarzane przez nie zanieczyszczenia. Aby chronić środowisko i lokalną ludność do Ilulissat powinien docierać "maksymalnie jeden statek dziennie, maksymalnie 1000 turystów na statek" - powiedział burmistrz. W ostatnim czasie jednego dnia do miasta przypłynęły trzy statki wycieczkowe z 6 tys. turystów na pokładzie łącznie.

Burmistrz grenlandzkiego miasta zwrócił uwagę, że jego infrastruktura nie jest zaprojektowana tak, aby pomieścić dużą liczbę odwiedzających i nie można być pewnym tego, że turyści uszanują obszary chronione, zwłaszcza we fiordzie.

"Nie chcemy być jak Islandia. Nie chcemy masowej turystyki. Chcemy kontrolować turystykę" - oświadczył Jeremiassen.

Grenlandia posiada autonomię od 1979 r., poszerzoną w 2009 r., i wraz z Wyspami Owczymi tworzy z Danią Wspólnotowe Królestwo Danii. Aby uzyskać pełną niezależność od Danii Grenlandia musiałaby funkcjonować bez dotacji z Kopenhagi, które obecnie stanowią jedną trzecią jej budżetu. W Illissat jeden na trzech mieszkańców utrzymuje się z rybołówstwa, które jest podstawą dochodów Grenlandii.

Według duńskich badaczy Arktyki w ciągu ostatnich 20 lat masywna pokrywa lodowa Grenlandii straciła 4,7 bln ton lodu, co samo w sobie przyczyniło się do wzrostu poziomu światowych mórz o 1,2 centymetra.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.