• <
siemens_gamesa_2022

Norwegii zagraża tsunami. Fale mogą mieć nawet 80 m wysokości

pc

14.08.2018 01:04 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Norwegii zagraża tsunami. Fale mogą mieć nawet 80 m wysokości

Partnerzy portalu

Norwegii zagraża tsunami. Fale mogą mieć nawet 80 m wysokości - GospodarkaMorska.pl

Popularny wśród turystów region wsi Geiranger w Norwegii zagrożony katastrofą. Położona w pobliżu góra Åkerneset pęka. Naukowcy podkreślają, że szczeliny z roku na rok są coraz większe, a jeżeli skały się oderwą, wywołają tsunami. Fale mogą mieć nawet 80 m wysokości.

Geolodzy stale monitorują Åkerneset. Symulacje pokazały, że jeśli dojdzie do katastrofy, do wody może wpaść nawet 100 mln m3 skał. Mieszkańcy wsi Geiranger i Hellesylt położonych u stóp fiordu Geirangerfjorden na ewakuację będą mieli zaledwie kilka minut, a statki i łodzie natychmiast zostaną zatopione – w sezonie turystycznym – od maja do końca sierpnia – do portu w Geiranger zawija około 200 wycieczkowców.

Jak wskazują badacze, skały mogą osunąć się w każdej chwili, dlatego mieszkańcy regionu są stale informowani, jak zachować się na wypadek zagrożenia. Działa także system alarmowy, który wyśle powiadomienie SMS, także do licznie odwiedzających to miejsce turystów.

Katastroficzny scenariusz stał się inspiracją dla reżysera Roara Uthauga. W 2015 r. powstał film „Fala” – norweski kandydat do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Obraz pokazuje przebieg akcji ratunkowej po osunięciu się skał z góry Åkerneset.

Tsunami już kiedyś nawiedziło Norwegię. 7 kwietnia 1934 r. z góry Langhamaren oderwało się około 2 mln m3 skał, tworząc fale o wysokości 62 m. Zginęło 40 osób. Była to jedna z największych katastrof w historii tego kraju.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.