• <

Wynik wyszukiwania - "Rolls-Royce" - Wiadomości

Tak powstaje napęd "Miecznika". Zakończono próby fabryczne silnika dla przyszłego ORP Wicher

Zakończyły się próby fabryczne silnika wysokoprężnego MTU 20V8000M71 przeznaczonego na pierwszą z trzech fregat Miecznik, budowanej od sierpnia ub. r. W niedalekiej przyszłości zostanie on dostarczony do gdyńskiej stoczni celem umieszczenia go w siłowni okrętowej.
26.04.2024

Royal Navy prezentuje Agamemnona. To szósty okręt podwodny typu Astute z napędem atomowym

W stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness po 11 latach prac stoczniowcy zaprezentowali jeden z najnowszych okrętów podwodnych, które mają chronić Wielką Brytanię. Działający "w pierwszej linii" HMS Agamemnon będzie pełnił rolę zarówno "miecza", jak i "tarczy", wykonując zadania na rzecz sił morskich tak w wariancie narodowym, jak i sojuszniczym.
24.04.2024

Kolejny okręt dołącza do misji pk. "Prosperity Guardian". Jest to holenderska fregata

HNLMS Tromp minął Kanał Sueski i rozpoczął swój udział w międzynarodowej misji pod auspicjami USA. Jej celem jest ochrona żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej, zagrożonych atakami Huti od listopada 2023 roku.
05.04.2024

Patrolowiec Royal Navy kończy wyjątkową misję badawczą w rejonie Antarktyki

HMS Protector zakończył misję naukową na Antarktydę. Podczas corocznego rejsu po zamarzniętym kontynencie statek przepłynął 7000 mil morskich, pomagając w badaniach naukowych i działaniach na rzecz ochrony środowiska w jednym z najbardziej odległych i niegościnnych regionów świata.
12.03.2024

Holenderska fregata HNLMS Tromp wyrusza na Morze Czerwone strzec bezpieczeństwa żeglugi

Kolejne państwo dołącza do ochrony międzynarodowej żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej. W ten sposób Holandia chce wzmocnić międzynarodowe wysiłki na rzecz bezpieczeństwa żeglugi oraz chronić swoje morskie interesy. Odbywa się to w momencie, gdy władze tego kraju planują wydać miliardy na modernizację sił morskich i wymianę jednostek nawodnych na nowe.
11.03.2024

To przyszłość zaopatrzenia na morzu? Boeing Defence testuje bezzałogowy dron do tankowania powietrznego

Trwają testy prototypowego bezzałogowego pojazdu latającego, przeznaczony do wypełniania zadań w zakresie powietrznego tankowania. Jednostka, która znajdzie się w wyposażeniu US Navy ma zrewolucjonizować kwestię zaopatrywania sił powietrznych, regularnie działających nad akwenami morskimi.
22.02.2024

Wielka Brytania dokonuje wymiany okrętów odpowiedzialnych za ochronę żeglugi na Morzu Czerwonym

Royal Navy kontynuuje misję zabezpieczania żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. W związku z tym, że trwa to już od wielu miesięcy, pojawia się potrzeba wymiany okrętów wykonujących związane z tym zadania, celem dokonania przeglądu na jednostkach, uzupełnienia zapasów i odpoczynku załogi. Stąd fregata typu 23 HMS Richmond (F239) przejmuje funkcję w ramach operacki pk. "Prosperity Guardian" od okrętu tej samej klasy, typu 45 HMS Diamond (D34).
08.02.2024

PGZ z umową na wyrzutnie rakiet dla polskich fregat programu "Miecznik"

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała, że 1 lutego zawarła porozumienie z koncernem Lockheed Martin, od którego, w ramach DCS (Direct Commercial Sales) pozyskała dla wielozadaniowych fregat system pionowego startu VLS Mk 41 wraz z modułami ExLS (Exstensible Launching System) dla rodziny pocisków CAMM. To kluczowe i potężne uzbrojenie, jakie znajdzie się na tych okrętach, należące do światowej czołówki.
01.02.2024

"Miecznik" po grecku. Ateny planują zakup najpotężniejszych fregat na świecie

Ministerstwo Obrony Grecji ogłosiło nowe, ambitne plany zakupowe, przy współpracy z USA, mające zmodernizować siły zbrojne kraju. Obok już realizowanych przedsięwzięć pojawiła się idea zakupu nowoczesnych fregat typu Constellation. W ten sposób trzon marynarki wojennej państwa stanowiłyby najnowocześniejsze i najsilniejsze jednostki dostępne w swojej klasie.
30.01.2024

Fregaty programu "Miecznik" otrzymają nowoczesne armaty morskie. Kontrakt zawarty

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z włoskim koncernem Leonardo na dostarczenie kluczowego uzbrojenia, jakie znajdzie się na polskich okrętach. Są to armaty morskie Leonardo OTO Melara 76/62 Super Rapid Multi Feeding Strales, jedne z najnowocześniejszych na rynku zbrojeniowym. To kolejna umowa zawarta w związku z pracami nad powstającymi fregatami programu "Miecznik".
22.01.2024

Grecja myśli nad nabyciem od USA okrętów znanych ze swojej wadliwości. Geniusz czy szaleństwo?

Zaskoczeniem mogły być dla greckich i zagranicznych ekspertów plany odnośnie inwestycji w obronność kraju, jakie ujawnił Anastasios Chatzivasileiou, sekretarz generalny Stałego Komitetu Obrony Narodowej i Spraw Zagranicznych. Wśród wielu planów zakupowych wymienił cztery amerykańskie okręty typu Freedom, należące do klasy jednostek walki przybrzeżnej (Littoral Combat Ship, LCS). Jest to kontrowersyjna seria, zdaniem także samych Amerykanów nieudana, posiadająca niechlubne rekordy.
16.01.2024

Wielka Brytania wysyła fregatę do Zatoki Perskiej celem ochrony międzynarodowej żeglugi

Wchodząca w skład Royal Navy fregata typu 23 HMS Richmond dołącza do HMS Diamond i HMS Lancaster w ramach misji ochrony transportu morskiego przez newralgiczny szlak, zagrożony atakami rakietowymi oraz pirackimi.
10.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Silniki Rolls-Royce będą napędzać fregaty programu "Miecznik". PGZ Stocznia Wojenna podpisuje umowę

20 grudnia 2023 roku PGZ Stocznia Wojenna podpisała Umowę z Rolls-Royce Solutions GmbH na zakup silników głównych, zespołów prądotwórczych i systemu zarządzania układem napędowym dla trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
22.12.2023

Bardzo zły dzień dla pechowej serii okrętów. US Navy wycofuje naraz dwie jednostki po krótkim okresie służby

W bazie marynarki wojennej w Myport na Florydzie odbyła się niezbyt przyjemna uroczystość, gdy nie mające za sobą nawet dekady służby okręty LCS (Littoral Combat Ship) typu Independence, USS Detroit i USS Little Rock, zostały wycofane z eksploatacji. To kolejna sytuacja mająca dowodzić fiaska inwestycji w tę serię okrętów, która obok typu Freedom bije niechlubne rekordy w zakresie krótkiego czasu żywotności i staje się symbolem złych decyzji z przeszłości.
03.10.2023

Wodowanie siódmej fregaty typu Mogami dla japońskich sił morskich

W stoczni Nagasaki Shipyard & Machinery Works należącej do koncernu Mitsubishi Heavy Industries (MHI) odbyła się ceremonia wodowania siódmego, z zaplanowanych 12, okrętu dla Japońskich Morskich Sił Samoobrony (Japan Maritime Self-Defense Force, JMSDF, lub Kaijō Jieitai). Nowe okręty mają stać się trzonem floty broniącej Wyspy Japońskie w obliczu groźnej postawy Chin, Korei Północnej i Rosji.
26.09.2023

US Navy wycofuje okręt pechowej serii po zaledwie ośmiu latach służby

Zbudowany w latach 2011-2015 okręty USS Milwaukee (LCS-5) kończy służbę pod gwiaździstą banderą po rekordowo krótkim czasie. To trzeci okręt typu Freedom, określanego jako niezbyt udany.Jest też kolejnym z tej serii, który służbę zakończył po wyjątkowo krótkim jak na współczesne okręty czasie, włączając się do grona niechlubnych rekordzistów (choć nie będąc największym). Cofnięcie okrętu do rezerwy z dniem 8 września br. wpisuje się to w liczne problemy okrętów klasy Litoral Combat Ship (LCS).
13.09.2023

Gigant branży okrętowej zmodernizuje "kosmiczny" okręt US Navy

Stocznia Ingals Shipbuilding, będąca częścią koncernu zbrojeniowego Huntington Ingalls Industries (HII) otrzyma 154,8 mln dolarów w związku z kontraktem dotyczącym modernizacji niszczyciela USS Zumwalt (DDG 1000).
04.09.2023

Kanada inwestuje w branżę okrętową. Też chce mieć swojego "Miecznika"?

Rząd Kanady ogłosił, że zainwestuje 463 mln dolarów kanadyjskich (345 mln amerykańskich) w infrastrukturę stoczniową. W ten sposób chce przyspieszyć program budowy nowych okrętów, zakładającego powstanie 15 jednostek, które staną się trzonem Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej (Canadian Royal Navy) po latach zaniedbań i motywowanego politycznym pacyfizmem cięcia wydatków na obronność. Inwestycje mają także pozytywnie wpłynąć na branżę stoczniową i tworzenie nowych miejsc pracy.
10.08.2023

ESG – moda czy konieczność? Żegluga, porty, offshore i stocznie pod presją innowatorów

Latem tego roku opublikowano poradnik ESG dla żeglugi. Wdrożenie strategii ESG w żegludze ma swoje konsekwencje w całym łańcuchu dostaw i eksploatacji statków, od projektowania poprzez produkcję, eksploatację i obsługę w portach.
02.08.2023

Okręty Stałego Zespołu NATO w Gdyni

Przy wejściu do Portu Gdynia zaroiło się od okrętów. Od godzin porannych do niego oraz do Portu Wojennego Gdynia wchodzą kolejne jednostki znajdujące się w składzie Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). Wizyta ma charakter roboczy. Członkiem grupy jest polska fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
26.05.2023

Islandzka Straż Wybrzeża pomaga wyjść statkowi z opresji. Jak działają tamtejsze służby morskie?

Straż Wybrzeża Islandii (Landhelgisgæsla Íslands) udzieliła 19 kwietnia br. pomocy małemu statkowi towarowemu, który osiadł na mieliźnie u wybrzeży Islandii. Służby monitorowały stan jednostki pod kątem zagrożenia zanieczyszczenia morskiego. To przykład działań małej, ale istotnej formacji tego wyspiarskiego kraju.
21.04.2023

Bardzo widowiskowe wodowanie nowego okrętu dla US Navy. Było groźnie!

Chwile grozy przeżyli uczestnicy ceremonii chrztu i wodowania nowego nabytku sił morskich USA, przyszłego USS Cleveland (LCS-31). W trakcie wodowania jednostka gwałtownie się przechyliła, wzbudzając ogromną falę i niemal miażdżąc znajdujący się nieopodal holownik. Niektórzy widzowie obawiali się, że może dojść do wypadku.
20.04.2023

Rozpoczęło się cięcie blach pod budowę fregaty nowej generacji dla Royal Navy

W stoczni należącej do BAE Systems w Glasgow rozpoczęto prace nad czwartą fregatą typu 26, wartą blisko 840 mln funtów, która będzie się nazywać HMS Birmingham. Będzie to czwarty okręt w historii Royal Navy, który będzie się tak nazywał. To również ważne wydarzenie dla brytyjskiego przemysłu stoczniowego.
05.04.2023

Marynarka Wojenna Japonii wzbogaca się o czwartą fregatę typu Mogami

W stoczni Mitsubishi Heavy Industries odbyła się ceremonia przekazania i pierwszego podniesienia bandery fregaty Mikuma. To czwarta fregata typu Mogami wzmacniająca potencjał Japońskich Morskich Sił Samoobrony (Kaijō Jieitai).
09.03.2023

Royal Navy wzmacnia swoją flotę podwodną. Nowy okręt opuszcza stocznię Bae Systems

Zaprojektowany i zbudowany przez BAE Systems dla Royal Navy okręt podwodny HMS Anson (S 123) opuścił 19 lutego br. stocznię firmy w Barrow-in-Furness i po raz pierwszy wyszedł na otwarte morze. To piąta jednostka typu Astute.
20.02.2023

Ceremonia cięcia blach pod budowę trzeciego, podwodnego drednota

W zakładach stoczniowych BAE Systems w Barrow-in-Furness odbyło się rozpoczęcie prac nad budową trzeciego okrętu podwodnego typu Dreadnought z pociskami balistycznymi (SSBN), przyszłego HMS Warspite.
10.02.2023

Przyszły USS Marinette (LCS 25) dostarczony do zamawiającego

US Navy przyjęła dostawę swojego najnowszego okrętu, który niedługo rozpocznie służbę pod gwieździstym sztandarem. Nowy nabytek powstał w stoczni Fincantieri znajdującej się w Marinette w stanie Wisconsin.
07.02.2023

Stocznia Ingalls zmodernizuje kosmiczne okręty

Należąca do zbrojeniowego potentata HII stocznia Ingalls Shipbuilding otrzymała kontrakt o wartości 10,5 mln USD w związku z planowaną modernizacją niszczycieli rakietowych typu Zumwalt.
09.01.2023

Okręty NATO w Gdyni [ZDJĘCIA]

W godzinach porannych do gdyńskiego portu weszły fregaty należące do Stałego Zespołu Okrętów Państw NATO. Głównym celem wizyty jest uzupełnienie zapasów na okrętach.
04.12.2022

EST-Floattech podpisuje umowę z Rolls-Royce Power Systems na długoterminową współpracę

Niemieckie przedsiębiorstwo coraz bardziej ugruntowuje swoją pozycję na rynku morskim i niedawno podpisało długoterminową umowę ramową z Rolls-Royce Power Systems na moduł baterii "Green Orca 1050" na pokładzie dziesięciu nowo wybudowanych statków.
25.11.2022

Rolls-Royce i Sanlorenzo współpracują przy budowie "zielonego" superjachtu na metanol

Rolls-Royce i włoski konstruktor jachtów Sanlorenzo planują opracować i zbudować duży jacht motorowy z układem napędowym z silnikiem na metanol, zdolnym do neutralnego węglowo zasilania "zielonym" metanolem. W przeddzień otwarcia Festiwalu Jachtingu w Cannes w 2022 roku obie firmy ogłosiły podpisanie MoU, dotyczące jachtów o długości od 40 do 70 metrów. Napędzany przez dwa metanolowe silniki oparte na Serii 4000, jacht ma odbyć swój dziewiczy rejs w 2026 roku.
14.09.2022

Lotos Petrobaltic potwierdza – Bazalt II dołączył do floty [GALERIA]

Jak pisaliśmy wcześniej, flota Grupy Kapitałowej Lotos Petrobaltic powiększyła się o statek Bazalt II.
25.04.2022

Metanol kluczem do dekarbonizacji żeglugi?

Nowy raport dotyczący redukcji emisji z globalnego sektora morskiego zweryfikował korzyści płynące z zastosowania metanolu jako paliwa, podkreślając go jako kluczowe rozwiązanie dla dekarbonizacji sektora.
15.03.2022

Rynek statków elektrycznych osiągnie 16,2 mld USD w 2030 roku. Polska ma udział w jego rozwoju

Prognozuje się, że rynek statków elektrycznych na świecie wzrośnie z 4,7 mld USD w 2021 r. do 16,2 mld USD do 2030 r., przy rocznej dynamice wynoszącej 14,9% w latach 2021–2030 – szacują autorzy raportu Electric Ship Market by Type - Global Forecast to 2030.
02.02.2022

Największy europejski port śródlądowy stanie się pionierem w dziedzinie wodoru

Rolls-Royce twierdzi, że zapewni neutralne dla klimatu dostawy energii do budowanego obecnie terminalu kontenerowego w porcie Duisburg w Niemczech.
30.12.2021

Statki autonomiczne wypłyną na oceany przed 2025 rokiem? Polskie uczelnie i firmy mają potencjał, by wejść na nowy rynek

Pandemia nie odpuszcza, a kraje atakowane są przez nowe warianty wirusa. Wymiana załóg sprawia problemy i wywołuje konkretne utrudnienia. Stąd trudności w zejściu załóg na ląd, przemieszczaniu między portami, w których występuje zagrożenie „eksportem” kolejnego nowego wirusa. Powraca temat wprowadzenia na rynek statków autonomicznych. Już dziś rynek ten szacowany jest na miliardy dolarów.
21.12.2021

Rolls-Royce dostawcą silników do hybrydowych holowników

Silniki, z których każdy ma moc 2000 kW, będą napędzać cztery nowe holowniki, które Rio Maguari buduje dla firmy Svitzer.
05.12.2021

Nauta remontuje cztery statki dla Briese Schiffahrt [WIDEO, ZDJĘCIA]

Stocznia Remontowa Nauta nie narzeka na brak zleceń. Tym razem swoje statki do gdyńskiej stoczni dostarczył niemiecki armator Briese Schiffahrt GmbH & Co. KG, który posiada blisko 150 jednostek.
30.09.2021

Brytyjczycy projektują nowe atomowe okręty podwodne

Brytyjskie ministerstwo obrony podpisało z koncernem zbrojeniowym BAE Systems kontrakt, na mocy którego firma rozpocznie prace projektowe nad zupełnie nowym okrętem podwodnym dla Royal Navy. Napęd do okrętów opracuje Rolls-Royce.
21.09.2021

Hurtigruten ochrzcił nowy statek z napędem hybrydowo-bateriowym

Nowy statek o napędzie hybrydowym Hurtigruten Expeditions - MS Fridtjof Nansen, został nazwany podczas ceremonii w Longyearbyen.
16.09.2021

Norweski rząd wstrzymał przejęcie przez Rosjan firmy produkującej silniki okrętowe

Norweski rząd zapowiedział we wtorek, że uniemożliwi przejęcie przez rosyjski koncern Transmaszholding od Rolls-Royce'a firmy Bergen Engines, dostawcy silników okrętowych dla norweskiej marynarki wojennej. Jako powód wskazano zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.
23.03.2021

Port w Kopenhadze planuje pozyskać zdalnie sterowany holownik

Podpisano umowę na budowę pierwszego na świecie w pełni zdalnie kontrolowanego holownika dla duńskiego portu w Kopenhadze.
24.02.2021

Grimaldi z nową hybrydową jednostką ro-ro

Włoska Grimaldi Group rozpoczęła 2021 rok dostawą Eco Barcelona – drugiej z dwunastu hybrydowych jednostek klasy GG5G. Prom ro-ro został przekazany armatorowi przez chińską stocznię Jinling.
05.01.2021

Grimaldi Euromed zdobył dofinansowanie na zakup statku Eco Barcelona

Grimaldo Euromed, armator specjalizujący się w transporcie pasażerów i towarów ro-ro, zdobył 35 mln euro dofinansowania z banku CaixaBank.
15.12.2020

Przegląd rynku stoczniowego - najciekawsze projekty ostatnich 12 miesięcy [foto, wideo]

Na przestrzeni ostatnich miesięcy polska branża stoczniowa musiała mierzyć się z globalnymi konsekwencjami pandemii koronawirusa i co za tym idzie dynamicznie zmieniającymi realiami gospodarczymi. Mimo trudności polskie stocznie produkcyjne walczą z kryzysem realizując dotychczasowe zamówienia. Poniżej przedstawiamy najciekawsze projekty zrealizowane w okresie od XI 2019 do XI 2020 roku.
09.12.2020

Ruszył projekt Rolls-Royca mający na celu rozwój ogniw paliwowych i paliw syntetycznych

Brytyjski Rolls-Royce wraz z firmą Power Systems z siedzibą w Friedrichshafen utworzyła nową jednostkę organizacyjną o nazwie Power Lab, która będzie koncentrować się na opracowywaniu rozwiązań napędowych i energetycznych dla sektora morskiego i infrastruktury.
26.08.2020

Pierwszy prom napędzany LNG Doeksena wchodzi do służby

Holenderski operator promów Rederij Doeksen powiedział, że pierwszy prom zasilany skroplonym gazem ziemnym, Willem Barentsz, rozpocznie w piątek swoją służbę.
02.07.2020

Statki autonomiczne a uwarunkowania prawne

Statki autonomiczne to zagadnienie, które dla wielu jest mniej lub bardziej odległą wizją przyszłości, która biorąc pod uwagę obecne trendy może bardzo szybko stać się po prostu naszą codziennością. Myślę, że w obecnej dobie temat stał się na tyle aktualny, iż należy bardzo poważnie rozważyć prawne implikacje wprowadzenia statków autonomicznych (bezzałogowych) w żegludze międzynarodowej.
22.06.2020

Stocznia Karstensen Shipyard Poland zwodowała kolejną jednostkę rybacką [foto, wideo]

W stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni obyło się kolejne wodowanie kadłuba statku rybackiego. Zwodowana jednostka była największą spośród dotychczas wybudowanych w gdyńskim zakładzie.
16.06.2020

Stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała częściowo wyposażony trawler pelagiczny (foto)

Gunnar Langva w drodze do Norwegii. Częściowo wyposażony trawler pelagiczny wypłynął we wtorek ze stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Armatorem jednostki będzie norweska firma rodzinna Gunnar Langva.
29.05.2019

W Chinach rozpoczęto budowę pierwszego hybrydowego statku ro-ro dla Grimaldiego

W chińskiej stoczni Jinling Shipyard rozpoczęto budowę pierwszego hybrydowego statku roro dla włoskiego armatora Grimaldi Group.
29.04.2019

1 018 wodowanie w historii stoczni Remontowa Shipbuilding (wideo)

1 018 wodowanie w historii stoczni Remontowa Shipbuilding. We wtorek w Gdańsku zwodowano częściowo wyposażony trawler pelagiczny Gunnar Langva. Jednostka powstaje na zamówienie norweskiej stoczni Westcon Yards AS, która dokończy jej budowę.
09.04.2019

Ekologiczne i inteligentne porty przyszłości. Transport Week 2019 (foto, wideo)

Wpływ innowacyjnych procesów na rozwój sektora portowego, cyfryzacja, autonomiczna żegluga i brexit. To tylko niektóre tematy poruszane podczas tegorocznej edycji Transport Week. Trzydniowa konferencja zakończyła się w czwartek w Gdyni.
08.03.2019

Innovation Day na Transport Week 2019 w Gdyni (foto, wideo)

Innowacje w branży morskiej, ekologiczna żegluga czy autonomiczne statki przyszłości. To tylko niektóre tematy poruszane podczas sesji Innovation Day, która w środę odbyła się w Gdyni w ramach konferencji Transport Week 2019.
08.03.2019

Nowy prom dla Red Funnel zwodowany

W zakładach Cammell Laird odbyła się uroczystość wodowania nowego promu dla firmy Red Funnel. Będzie to pierwsza we flocie tego armatora jednostka dedykowana przewozom frachtowym.
25.02.2019

Promy obsługujące połączenie Puttgarden-Rødby będą bardziej nowoczesne i ekologiczne. Duża inwestycja Scandlines

Należące do Scandlines promy zostaną wyposażone w nowe i przyjazne środowisku pędniki. Modernizacja obejmie cztery jednostki hybrydowe należące do przewoźnika.
25.02.2019

Panel Deloitte dotyczący statków autonomicznych

Szacujemy, że takie prawdziwe statki autonomiczne kursujące między kontynentami miałyby szanse pojawić się po 2030 r. – ocenia w rozmowie z portalem GospdoarkaMorska.pl Andrzej Ujda z Rolls-Royce. Dodał, że jednostki autonomiczne to już dzisiaj rzeczywistość. O trendach światowych i stanie zaa
17.01.2019

Statki bezzałogowe mogą zacząć pływać po 2030 r. (foto, wideo)

Szacujemy, że takie prawdziwe statki autonomiczne kursujące między kontynentami miałyby szanse pojawić się po 2030 r. – ocenia w rozmowie z portalem GospdoarkaMorska.pl Andrzej Ujda z Rolls-Royce. Dodał, że jednostki autonomiczne to już dzisiaj rzeczywistość. O trendach światowych i stanie zaawansowania prac nad tego typu statkami rozmawiali we wtorek uczestnicy panelu Deloitte poświęconego jednostkom autonomicznym.
17.01.2019

Najważniejsze postanowienia z 100. sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (wideo)

100. sesja Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (MSC) Międzynarodowej Organizacji Morskiej, w której udział wzięła również delegacja polska, odbyła się w Londynie w dniach 3-7 grudnia br.
28.12.2018

Rolls-Royce i ABP Ports pracują nad rozwojem technologii portowej

Rolls-Royce rozpoczął współpracę z operatorem portowi Associated British Ports (ABP) i armatorem holowników Svitzer w celu stworzenia nowych technologii na potrzeby operacji portowych.
26.12.2018

Zwodowano drugi arktyczny wycieczkowiec dla Norwegów. W jego budowie pomogła stocznia z Gdańska (wideo)

Arktyczny wycieczkowiec Fridtjof Nansen na wodzie. Wodowanie jednostki odbyło się 9 grudnia w stoczni Kleven Verft w Norwegii. Częściowo wyposażone bloki na ten statek pasażerski dostarczył Montex Shipyard z Gdańska.
21.12.2018

Kolejny eksperyment z udziałem promu bezzałogowego zakończony sukcesem

W Finlandii odbyły się kolejne testy promu przygotowanego do żeglugi bezzałogowej. Tym razem do operacji użyte zostały instrumenty dostarczone przez firmę ABB.
21.12.2018

Pięć krajów stara się o kontrakt na budowę okrętów dla brytyjskiej marynarki

Brytyjskie ministerstwo obrony ujawniło, że firmy z 5 krajów starają się o kontrakt na budowę okrętów dla ich marynarki. Wśród nich są przedsiębiorstwa z Włoch, Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej a także jedno z samej Wielkiej Brytanii.
05.12.2018

Rolls-Royce i Finferries prezentują pierwszy na świecie, w pełni autonomiczny prom (foto)

Rolls-Royce i fiński państwowy operator promowy Finferries zademonstrowali pierwszy na świecie, w pełni autonomiczny prom. Prezentacja odbyła się w okolicach archipelagu, na południe od miasta Turku w Finlandii.
04.12.2018

To będą najbardziej ekologiczne wycieczkowce w Norwegii. Znamy ich nazwy

Havila Capella, Havila Castor, Havila Polaris i Havlia Pollux. Takie nazwy otrzymają wycieczkowce budowane dla norweskiego operatora Havila Kystruten. Ekologiczne statki mają być gotowe w 2021 r.
29.11.2018

Norweski armator zamówił kolejny arktyczny wycieczkowiec. Polska stocznia może uczestniczyć w jego budowie

Hurtigruten zamówił kolejny arktyczny wycieczkowiec. Będzie to już trzecia taka jednostka we flocie norweskiego armatora. W budowę dwóch poprzednich zaangażowany był m.in. Montex Shipyard. Jak ustalił portal GospodarkaMorska.pl, obecnie może być podobnie, stocznia z Gdańska uczestniczy bowiem w rozmowach handlowych dotyczących budowy bloków o łącznej wadze 3 000 ton na najnowszy arktyczny statek pasażerski z tej serii.
06.11.2018

Rolls-Royce dostarczy napęd dla norweskiego armatora

Norweski armator Havila Kystruten AS zamówił cztery nowe jednostki typu Ro-Pax. Napęd na statki dostarczy brytyjskie Rolls-Royce Commercial Marine.
28.10.2018

Rolls-Royce planuje sprzedaż jednej ze swoich morskich spółek

Firma Rolls-Royce rozważa sprzedaż przynoszącej straty spółki działającej w gospodarce morskiej, w ramach kolejnych porządków przeprowadzonych przez dyrektora generalnego Warrena Easta.
21.10.2018

Zakończono ważny remont promu Normandie Express

Dobiegły końca prace związane z remontem jednego z promów Brittany Ferries. Modernizacji poddany został szybki katamaran Normandie Express.
19.10.2018

Rolls-Royce będzie współpracował z brytyjskimi portami nad rozwojem nowych technologii

Rolls-Royce rozpoczął współpracę z operatorem portowi Associated British Ports (ABP) i armatorem holowników Svitzer w celu stworzenia nowych technologii na potrzeby operacji portowych.
19.09.2018

Brytyjski koncern przedstawił nowy system baterii dla statków

Rolls-Royce stworzył nowy system magazynowania energii na statkach bazujący na technologii litowej.
18.09.2018

Sztuczna inteligencja na pokładzie Stena Scandinavica

Spełniają się zapewnienia operatora promowego Stena Line i koncernu Hitachi. Właśnie rozpoczęło się wdrażanie programu pilotażowego sztucznej inteligencji na pokładzie jednego ze statków armatora - Stena Scandinavica.
10.09.2018

Rolls-Royce przedstawił nowy system baterii dla statków

Rolls-Royce stworzył nowy system magazynowania energii na statkach bazujący na technologii litowej.
16.08.2018

Rolls-Royce pozbywa się niepotrzebnych spółek

Firma Rolls-Royce rozważa sprzedaż przynoszącej straty spółki działającej w gospodarce morskiej, w ramach kolejnych porządków przeprowadzonych przez dyrektora generalnego Warrena Easta.
13.08.2018

Rolls-Royce, ABP i Svitzer będą wspólnie tworzy technologie nowej generacji dla portów

Rolls-Royce rozpoczął współpracę z operatorem portowi Associated British Ports (ABP) i armatorem holowników Svitzer w celu stworzenia nowych technologii na potrzeby operacji portowych.
13.08.2018

Zepsuł się najnowocześniejszy okręt amerykańskiej armii

To miało być dzieło na miarę XXI w. Tymczasem zepsuł się silnik drugiego najnowocześniejszego amerykańskiego okrętu klasy Zumwalt. Awarię USS Michael Monsoor wykryto po ostatnich próbach morskich, które przeprowadzono w lutym tego roku.
15.07.2018

Rolls-Royce sprzedaje spółkę Rolls-Royce Commercial Marine Grupie KONGSBERG

Firma Rolls-Royce ogłosiła w piątek, że podpisała w piątek porozumienie rozpoczynające proces sprzedaży spółki Rolls-Royce Commercial Marine Grupie KONGSBERG. Cena to 500 mln funtów brytyjskich. Przychody netto szacowane są na 350-400 mln GBP.
06.07.2018

Rolls-Royce chce pozbyć się jednej ze swojej podspółek z branży morskiej

Firma Rolls-Royce rozważa sprzedaż przynoszącej straty spółki działającej w gospodarce morskiej, w ramach kolejnych porządków przeprowadzonych przez dyrektora generalnego Warrena Easta.
28.06.2018

Norwegowie budują kolejny arktyczny wycieczkowiec. Bloki dostarczyła stocznia z Gdańska (foto, wideo)

Trwa budowa kolejnego arktycznego wycieczkowca dla Norwegów. Częściowo wyposażone bloki dostarczył Montex Shipyard z Gdańska. W sobotę wyruszyły do Norwegii.
11.06.2018

Montex Shipyard zwodował nowoczesny hybrydowy prom dla Norwegów. Byliśmy na pokładzie (foto, wideo)

Munken już na wodzie i w drodze do Norwegii. Stocznia Montex Shipyard w niedzielę zwodowała częściowo wyposażony kadłub nowoczesnego hybrydowego promu zbudowanego na zamówienie przewoźnika FosenNamsos Sjø. Jednostka zostanie dokończona w norweskiej stoczni, a od 1 stycznia 2019 r. wejdzie na trasę Flakk-Rørvik.
28.05.2018

Brytyjski MON przyznał Bae Systems kontrakty wartości 2,4 mld GBP na okręty podwodne dla Royal Navy

BAE Systems otrzymało kontrakt wartości 1,5 mld GBP na dostawę siódmego okrętu podwodnego typu Astute oraz 900 mln GBP na kolejną fazę programu budowy okrętów podwodnych typu Dreadnought. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Gavin Williamson ogłosił te kontrakty podczas dzisiejszej wizyty w stoczni spółki w Barrow-in-Furness w Umbrii, gdzie są budowane okręty podwodne.
14.05.2018

Hurtigruten zmodernizuje sześć promów. Wielka inwestycja norweskiego armatora

Firma Hurtigruten, które specjalizuje się w przewozach promowych oraz rejsach wycieczkowych, poinformowała o podpisaniu ważnej umowy. Dzięki temu sześć jednostek należących do armatora przejdzie wkrótce wielką zmianę.
23.04.2018

Montex Shipyard przekazał nowoczesny prom dla Norwegów

Montex Sipyard przekazał zautomatyzowany hybrydowy prom dla Norwegów. Częściowo wyposażona jednostka o numerze budowy NB 390 powstała w Gdańsku dla stoczni Myklebust Verft z grupy Kleven, która dokończy jej budowę. Prom zamówił norweski przewoźnik FosenNamsos Sjø. Jednostka od stycznia 2019 r. będzie obsługiwała połączenie Flakk-Rørvik.
16.03.2018

Finlandia: Rolls-Royce otwiera centrum badawczo-rozwojowe statków autonomicznych

Mimo że większość ludzi kojarzy Rolls-Royce'a przede wszystkim jako producenta samochodów to sporą część działalności koncernu stanowi produkcja silników i urządzeń morskich. W Turku, w Finlandii, powstało właśnie centrum badawczo-rozwojowe, w którym będą opracowywane technologie niezbędne do rozwoju autonomicznego przemysłu transportowego.
25.01.2018

Tak nowoczesnego promu Norwegowie jeszcze nie mieli. Jego kadłub powstaje w Gdańsku (wideo)

To będzie prawdziwa rewolucja. Trwa budowa zautomatyzowanego hybrydowego promu dla Norwegów. Częściowo wyposażony kadłub jednostki powstaje w gdańskiej stoczni. Montex Shipyard postęp prac pokazał na swoim facebookowym profilu.
29.12.2017

Rolls-Royce pracuje nad bezemisyjnymi promami

Dzięki użyciu obecnych technologii możliwa jest już teraz budowa promów nieszkodzących środowisku – twierdzi koncern Rolls-Royce.
29.11.2017

Norwegowie budują arktyczny wycieczkowiec. Pomaga im stocznia z Gdańska

Już w przyszłym roku ma zostać zwodowany kadłub arktycznego wycieczkowca Roald Amundsen. Jednostka powstaje w norweskiej stoczni Kleven na zamówienie przewoźnika promowego Hurtigruten. Sekcje statku, które wykonała gdańska stocznia Montex Shipyard, w czwartek dotarły do Norwegii.
02.11.2017

„Rzeczpospolita”: Kapitanowie na statkach nie będą już potrzebni

Za trzy lata z portów zaczną wypływać bezzałogowe holowniki i kontenerowce - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
26.10.2017

PGZ: Możliwa polsko-brytyjska współpraca przy systemie obrony przeciwlotniczej

Strona brytyjska potwierdziła gotowość do daleko idącej współpracy ws. transferu technologii potrzebnych do produkcji w Polsce systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu - informuje Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ).
06.10.2017

BOTA Technik stawia na nowe możliwości (wideo)

BOTA Technik stawia na nowe możliwości. Firma zajmująca się m.in. serwisem układów napędowych, automatyki okrętowej oraz sprzedażą urządzeń autoryzowanych partnerów otworzyła w Gdańsku nową siedzibę. Ta infrastruktura to szansa na kolejne ciekawe projekty.
18.09.2017

Rolls-Royce przedstawił swój projekt bezzałogowego statku

Koncern Rolls-Royce przedstawił projekt swojego pierwszego statku bezzałogowego przeznaczonego dla międzynarodowych marynarek.
13.09.2017

Napęd przyszłości - statki autonomiczne, lng a może hybryda?

Napędem przyszłości będzie połączenie różnych systemów i to ekonomia zweryfikuje zastosowanie konkretnych rozwiązań - do takich wniosków doszli uczestnicy debaty „Impulsy da wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań w przemyśle okrętowym - nowe napędy, remonty i modernizacja, wymogi ochrony środowiska, kondycja sektor offshore i nowe nisze rynkowe”, która miała miejsce na targach Baltexpo.
13.09.2017

Zleceniodawca polskich stoczni z kłopotami finansowymi

Grupa Kleven, największy koncern stoczniowy w Norwegii, pilnie szuka nowych inwestorów. Firma potrzebuje bowiem zewnętrznego kapitału, by uniknąć bankructwa.
24.08.2017

Bloki od Vistalu w drodze do Norwegii

Bloki kadłuba statku rybackiego, wybudowane przez Vistal Gdynia, opuściły w poniedziałek gdyński port i popłynęły do norweskiej stoczni Simek we Flekkefjord. Na miejscu spodziewane są 24 sierpnia.
22.08.2017

Stocznia Crist oddała kolejny częściowo wyposażony trawler dla Klevena

W środę ze Stoczni Crist wyholowano częściowo wyposażony trawler Kirkella, który teraz trafi do stoczni Myklebust Verft AS (grupa Kleven), w Gursken (Norwegia).
17.08.2017

Statki autonomiczne przyszłością żeglugi morskiej?

Pomysł autonomicznych statków miałby być rozwiązaniem, które dla branży morskiej byłoby krokiem w przyszłość. Norweska firma Yara produkująca nawozy oraz producent rozwiązań technologii morskiej Kongsberg połączyli siły w realizacji wyjątkowego projektu. Połączenie feederowe z fabryki do miejscowego portu miałoby być obsługiwane w pełni autonomicznie już w 2020 roku.
24.07.2017

Rolls-Royce Awards 2017 dla Hydro-Naval

Firma Rolls-Royce Marine uznała najlepszych dostawców za poprzedni rok, wręczając nagrody Supplier Awards 2017. Nagrody są dostępne w pięciu kategoriach dla dostawców, którzy zapewniają najwyższe standardy jakości i wydajności. Tegoroczna nagroda w kategorii „Responsiveness” (Elastyczność) została przyznana firmie HYDRO-NAVAL w uznaniu osiąganych wyników i przede wszystkim elastycznego i partnerskiego sposobu budowania wzajemnych relacji.
27.06.2017

Rolls-Royce dostarczy silniki dla nowego promu powstającego dla Color Line

Firma Rolls-Royce dostarczy jednostki napędowe dla nowego, przyjaznego środowisku promu Color Hybrid, który powstaje dla Color Line.
20.06.2017

Taką łodzią podróżowałby sam James Bond

Luksusowa łódź działa na wyobraźnię milionerów. Prawie 20-metrowy podwodny pojazd Neyk pomieści 20 osób i będzie osiągał głębokość 500 metrów.
19.06.2017

Ten symulator zwiększa bezpieczeństwo na morzu. Można go przetestować w Gdyni (wideo)

Szkoła Morska w Gdyni stawia na nowoczesne technologie. W pracującym tam symulatorze siłowni okrętowej zainstalowano ważną aktualizację. Teraz funkcjonalność systemu została rozszerzona m.in. o możliwość realizowania operacji związanych z obsługą rzeczywistego wyłącznika wysokonapięciowego. Dzięki temu symulator spełnia wymogi konwencji STCW w zakresie kursu wysokich napięć (High Voltage Curse).
06.06.2017

Prace nad bezzałogowymi połączeniami morskimi nabierają tempa

Temat bezzałogowych statków, które mogłyby obsługiwać regularne połączenia na morzu, wraca jak bumerang. Eksperci nie mają wątpliwości, że wcześniej czy później takie rozwiązanie stanie się normą. Kwestią otwartą pozostaje moment wprowadzenia takiej opcji. W przypadku Bałtyku jako realny termin eksperci coraz częściej wskazują rok 2025.
30.05.2017

Bezzałogowe statki pojawią się na Bałtyku do 2025 roku

Przedstawiciele branży stoczniowej i IT zawiązali partnerstwo, którego celem jest powstanie bezzałogowej jednostki pływającej na Bałtyku już za 3 lata i wprowadzenie sieci handlowej opartej na tej technologii do 2025 roku.
22.05.2017

Supernowoczesny prom dla FRS z silnikami od MTU

Nowoczesny prom, który powstaje dla niemieckiego przewoźnika – firmy FRS (Förde Reederei Seetouristik) – zostanie wyposażony w silniki MTU. Zostaną one dostarczone przez koncern Rolls-Royce.
19.05.2017

Ze stoczni Crist wypłynął kolejny częściowo wyposażony trawler

9 maja ze stoczni Crist w porcie Gdynia wypłynął częściowo wyposażony trawler Emeraude. To już trzecia jednostka stworzona w gdyńskiej stoczni według projektu Rolls-Royce NVC 374 WP.
10.05.2017

Transoceaniczne bezzałogowe statki mają zacząć pływać w 2035 r.

Transoceaniczne autonomiczne jednostki pływające mają zacząć pływać w 2035 r. – mówi dr Henryk Lasota z Politechniki Gdańskiej. Nowa era przemysłu morskiego wymusiła bowiem przyspieszony rozwój wielu gałęzi elektroniki morskiej. O jej zadaniach na najbliższe lata, zagrożeniach i metodach działania rozmawiali eksperci podczas konferencji MARELDAYS 2017 Dni Elektroniki Morskiej zorganizowanej na Politechnice Gdańskiej pod hasłem „Autonomiczne jednostki pływające”.
10.05.2017

Za dwa tygodnie ruszają Dni Elektroniki Morskiej. Jeszcze można się rejestrować

MARELDAYS to konferencja popularyzująca tematy elektroniki morskiej wśród specjalistów z branży oraz wśród studentów zainteresowanych tematyką. Udział w konferencji jest bezpłatny.
25.04.2017

Norwegia zamawia nowe promy z autopilotem

Działająca w Norwegii firma promowa FosenNamsos zdecydowała się na zamówienie dwóch zautomatyzowanych promów, które przez większość czasu nie będą potrzebowały żadnych działań ze strony załogi.
11.04.2017

Już za miesiąc ruszają Dni Elektroniki Morskiej. Zarejestruj swój udział w MARELDAYS 2017

MARELDAYS to konferencja popularyzująca tematy elektroniki morskiej wśród specjalistów z branży oraz wśród studentów zainteresowanych tematyką. Udział w konferencji jest bezpłatny.
05.04.2017

Stena Line oraz Rolls-Royce pracują nad poprawą bezpieczeństwa statków

Stena Line oraz firma Rolls-Royce nawiązały współpracę, która ma zaowocować powstaniem systemu pozwalającego na zwiększenie bezpieczeństwa statków i wpływającego na poprawę efektywności podczas nawigowania jednostką.
23.03.2017

Rolls-Royce będzie współpracował z Stena Line nad inteligentnymi statkami

Brytyjski koncert podpisał umowę z szwedzkim przewoźnikiem promowym Stena Line. Razem będą współpracować nad rozwojem pierwszego inteligentnego systemu na pierwszą bezzałogową jednostką na świecie.
21.03.2017

Rolls-Royce otrzymał dotację na rozwój żeglugi bezzałogowej

Brytyjski koncern Rolls-Royce otrzymał dotację od fińskiej agencji innowacji – Tekes. Projekt zakłada budowę pierwszego bezzałogowego statku na świecie.
09.03.2017

Do Norwegii niedługo trafi nowoczesny statek badawczy

Nowoczesny polarny statek Kronprins Haakon został zwodowany we włoskiej stoczni Fincantieri. Jednostka trafi do armatora jednak dopiero pod koniec roku, gdyż tyle będzie prawdopodobnie trwać jej doposażanie.
01.03.2017

Cięcie blach pod budowę arktycznego wycieczkowca

Norweski przewoźnik promowy Hurtigruten będzie miał nowy statek. W stoczni Kleven odbyło się cięcie stali pod budowę Roald Amundsen, pierwszego z dwóch ekspedycyjnych wycieczkowców z wysoką klasą lodową i napędem hybrydowym. Jednostka będzie zwodowana w 2018 roku.
28.02.2017

Berlin w drodze do Norwegii

Kolejny projekt Crist. Tym razem z gdyńskiej stoczni do Norwegii holowany jest częściowo wyposażony trawler Berlin. Jednostka zasili flotę niemieckiego armatora DFFU (Deutsche Fischfang-Union), spółki córki islandzkiej firmy Samherji zajmującej się połowami, przetwórstwem i handlem rybami oraz owocami morza. To 30 realizacja dla Grupy Kleven, firmy z blisko 100-letnią tradycją i ponad 210 jednostkami na koncie, i potwierdzenie świetnie układającej się polsko-noreweskiej współpracy.
20.02.2017

Najważniejsze statki 2016 roku: USS Zumwalt

Maritime Reporter & Engineering News jak co roku wybrała zestaw statków i okrętow które zachwyciły dziennikarzy swoją konstrukcją lub były przełomowe dla światowej żeglugi. Na łamach naszego portalu będziemy kolejno prezentować grono wyróżnionych. Dziś pora na USS Zumwalt - najbardziej zaawansowany amerykański niszczyciel.
08.01.2017

Kolejni dostawcy dla programu brytyjskich fregat typ 26

BAE Systems przyznało sześciu firmom kolejne kontrakty na wyposażenie okrętów typ 26 Global Combat Ship, zwiększając do ponad 380 mln GBP dotychczasowe inwestycje w łańcuchu dostaw dla tych jednostek.
07.12.2016

Rolls-Royce tnie miejsca pracy w segmencie morskim

Rolls-Royce Holdings Plc zamierza zlikwidować 800 miejsc pracy w segmencie morskim. Powodem tej decyzji jest niska cena ropy, który zmniejsza popyt na wyroby i usługi firmy w tym dziale.
01.12.2016

Nowatorski system na promach Fjord1. „To zmieni żeglugę, jaką znaliśmy do tej pory”

Koncern Rolls-Royce zapowiada prawdziwą rewolucję. W dodatku jej świadkami będziemy się stawać już teraz, wraz z pojawianiem się promów elektrycznych dla Fjord1.
20.10.2016

Technologiczne cudo już w służbie amerykańskiej marynarki

Najbardziej zaawansowany amerykański niszczyciel – USS Zumwalt, został oficjalnie w ten weekend dopuszczony do służby.
17.10.2016

Nowoczesny kadłub zwodowany w stoczni Safe w Gdańsku

Kolejne wodowanie w stoczni Safe. Tym razem to częściowo wyposażony kadłub jednostki RSV 1735 dla stoczni Damen. Kadłub już w najbliższą sobotę zostanie przeholowany z Gdańska do Holandii. Tam stocznia Damen Shipyards Hardinxveld wykończy go, doposaży i przekaże armatotowi – Delta Marine.
28.09.2016

Bezzałogowe połączenia frachtowe na Bałtyku mogą pojawić się już wkrótce

Jak może wyglądać przyszłość branży transportowej? W jaki sposób współczesne rozwiązania wpłyną na połączenia morskie? Niektóre firmy już podejmują dość śmiałe działania, które mają przyczynić się do unowocześnienia i usprawnienia przewozu towarów w ten sposób.
27.09.2016

Finlandia chce rozwinąć bezzałogową flotę statków już do 2025 roku

Finlandia zamierza być liderem w rozwoju autonomicznych i bezzałogowych statków i to już w przyszłej dekadzie.
23.09.2016

Największy i najdroższy amerykański niszczyciel opuścił w końcu stocznię (wideo)

Po ponad 5 latach USS Zumwalt - przyszłość amerykańskiej marynarki, w końcu opuścił stocznię Bath Iron Works. Na pierwszą misję ten nowoczesny niszczyciel ma wyruszyć w 2018 roku.
09.09.2016

Już wkrótce możemy stać się uniwersytetem - rozmowa z Januszem Zarębskim, rektorem-elektem Akademii Morskiej w Gdyni

Zwiększenie rangi uczelni, zmiany w strukturze zatrudnienia, wzrost liczby studentów na wyższych latach studiów, partnerskie zarządzanie oraz zacieśnienie współpracy z armatorami i przedsiębiorcami lądowymi – to główne elementy wizji nowego rektora Akademii Morskiej w Gdyni wybranego na lata 2016-2020. Profesor Janusz Zarębski jest specjalistą w dziedzinie elektroniki, związanym z uczelnią od ponad 30 lat. Obecnie pełni funkcję dziekana Wydziału Elektrycznego, a obowiązki rektora przejmie z początkiem września.
25.08.2016

Duże zamówienie na kadłuby dla nowoczesnych wycieczkowców prawdopodobnie trafi do polskiej stoczni

Działający w Norwegii przewoźnik promowy Hurtigruten złożył w stoczni Kleven zamówienie na budowę dwóch wycieczkowców ekspedycyjnych z wysoką klasą lodową. W procesie budowy statków może wziąć udział także polska stocznia.
10.07.2016

Rolls-Royce: Pierwsze bezzałogowe statki już w tej dekadzie

Nowe wyniki badań prowadzonego przez Rolls-Royce badania jasno pokazują, że już niedługo zdalnie sterowane i bezzałogowe statki staną się codziennością.
21.06.2016

Z ambasadorem Wielkiej Brytanii o współpracy w obszarze gospodarki morskiej i żeglugi

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej spotkał się z Jonathanem Knottem, ambasadorem Wielkiej Brytanii w Polsce.
31.05.2016

Islandzki okręt zawinął na remont do stoczni Alkor

Thor, patrolowiec islandzkiej straży wybrzeża, przeszedł remont w gdańskiej stoczni Alkor. Jednostka w ubiegłym roku została staranowana i uszkodzona w Reykjavíku przez rosyjski żąglowiec „Kruzensztern”.
22.05.2016

Najnowocześniejszy niszczyciel świata już w służbie amerykańskiej marynarki (wideo)

Prawie 200-metrowy amerykański okręt wojenny jest 50 razy trudniejszy do wykrycia niż obecne niszczyciele. A wszystko dzięki swojej specyficznej konstrukcji. W piątek USS Zumwalt został w końcu przekazany amerykańskiej marynarce.
20.05.2016

Dla umocnienia więzi między systemem edukacji a przemysłem – umowa między Rolls-Royce Polska i Akademią Morską w Gdyni [wideo]

Doskonalenie procesu kształcenia studentów Wydziału Mechanicznego specjalności Technologia Remontów Urządzeń Okrętowych i Portowych jest głównym celem podpisanego dziś (17.05) porozumienia o współpracy między Rolls-Royce Polska Sp. z o.o i Akademią Morską w Gdyni. Dzięki temu program kształcenia uczelni będzie lepiej dostosowany do potrzeb przemysłu.
17.05.2016

Akademia Morska w Gdyni podpisze umowę z Rolls-Royce Polska

Jutro (17.05) dojdzie do podpisania porozumienia między Akademią Morską w Gdyni i brytyjskim koncernem Rolls-Royce Polska. Dzięki temu zostanie udoskonalony program dla studentów specjalności Technologia Remontów Urządzeń Okrętowych i Portowych Wydziału Mechanicznego AMG.
16.05.2016

Norweski armator zamawia dwa nowe statki

Działający w Norwegii przewoźnik promowy Hurtigruten będzie miał nowe statki. Firma poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego na budowę dwóch jednostek, które wejdą do eksploatacji w latach 2018-2019. Niewykluczone jest zamówienie kolejnych.
25.04.2016

Globalny sektor promowy wkracza w wiek innowacji

Jeśli wierzyć słowom Oskara Levandera, wiceprezesa ds. innowacji, inżynierii i technologii morskiej z firmy Rolls-Royce, największą zmianą dla sektora promowego będą inteligentne statki.
15.04.2016

Rolls-Royce w Polsce i na świecie - ciekawostki z życia inżyniera serwisu

W ramach projektu organizatorzy zapaszają na comiesięczne unikalne spotkania praktyków biznesu ze studentami wyższych lat studiów oraz pracownikami zainteresowanymi działalnością na rzecz gospodarki morskiej.
15.04.2016

Amerykanie pękają z dumy

Prawie 200-metrowy amerykański okręt wojenny jest 50 razy trudniejszy do wykrycia niż obecne niszczyciele. A wszystko dzięki swojej specyficznej konstrukcji. W ubiegłym miesiącu przeszedł ostatnie próby morskie.
13.04.2016

Zobacz, jak będzie wyglądała przyszłość bezzałogowych statków (WIDEO)

Brytyjski koncern Rolls-Royce przedstawił swoją wizję tego, w jaki sposób ma wyglądać kontrolowania statków bezzałogowych w przyszłości. Ich pomysł można zobaczyć na poniższym nagraniu.
23.03.2016

Brytyjski rząd potwierdza zobowiązania dotyczące programu okrętów type 26 dla królewskiej marynarki wojennej

Brytyjskie Ministerstwo Obrony przyznało BAE Systems kontrakt wartości 472 mln GBP na rozwój okrętów Type 26 w ramach programu Global Combat Ship. Decyzja jest następstwem zobowiązania do budowy ośmiu zaawansowanych fregat zdolnych do zwalczania okrętów podwodnych, ujętego w strategicznym przeglądzie obronnym i bezpieczeństwa (Strategic Defence and Security Review).
22.03.2016

Rolls-Royce dostarczy napęd LNG na statek do transportu karmy dla ryb

Rolls-Royce podpisał warty 6,5 mln dolarów kontrakt z turecką stocznią Tersan Shipyard. Brytyjski koncern dostarczy napęd LNG na jeden ze statków do przewozu karmy dla ryb norweskiego armatora NSK Shipping.
09.03.2016

USS Milwaukee popłynął z prędkością 85 km/godz. (wideo)

Trwają testy na okręcie USS Milwaukee, który za trzy tygodnie wejdzie do służby w US Navy. Egzamin z prędkości zdał na szóstkę.
02.11.2015

Norweska stocznia bankrutuje

Norweska stocznia Noryards Fosen AS wczoraj w Sądzie Rejonowym w Fosen ogłosiła upadłość, po tym jak zostało anulowane zamówienie na nowy statek. Był to jedyny kontrakt, który firma miała obecnie podpisany.
15.10.2015

Rolls-Royce pochwalił się projektem Miecznika

Rolls-Royce pokazał projekt korwety CDV (Coastal Defence Vessel), którą zaproponowano polskiej Marynarce Wojennej w ramach programu Miecznik i okrętu patrolowego oferowanego w ramach programu Czapla.
21.09.2015

„Nasza przyszłość zależy od rozwoju polskiej gospodarki morskiej” - rozmowa z Franciszkiem Magnowskim, prezesem Wartsila Polska

W tym roku obchodzimy już dwie dekady obecności marki Wartsila w Polsce. O początkach działalności fińskiego koncernu w naszym kraju, rozwoju i planach na przyszłość rozmawiamy z Franciszkiem Magnowskim, prezesem zarządu Warstila Polska Sp. z o.o.
16.09.2015

Pierwsze bezzałogowe promy już za pięć lat

Pierwszy prototyp zdalnie sterowanego promu może zostać wybudowany już za 4-5 lat – twierdzi Oskar Levander, wiceprezydent ds. innowacji, inżynierii i technologii w Rolls-Royce Marine.
14.09.2015

Rolls-Royce chce stworzyć projekt samoprowadzącego się statku

W momencie gdy Google, Mercedes czy General Motors pracują nad pierwszymi samoprowadzącymi się autami, branża morska nie chce zostać w tyle. Rolls-Royce rozpoczął właśnie projekt stworzenia statku o takich samych właściwościach.
02.07.2015

Płetwa wieloryba sposobem na wydajniejszą żeglugę?

Naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU) pracują nad nowym mechanizmem, mającym zmniejszyć zużycie paliwa statku w czasie podróży. Razem z brytyjskim koncernem Rolls-Royce chcą przetestować system "Whale Tail" wzorowany na płetwie wieloryba.
29.06.2015

Produkty Makrum ruszają do Azji

W ostatnim tygodniu czerwca bydgoska spółka Makrum Project Management przygotowuje do wysyłki imponującą konstrukcję haczy platformy wiertniczej, przeznaczonej do wykonywania odwiertów pod dnem akwenów i eksploatacji podmorskich złóż.
25.06.2015

Rolls-Royce rozszerza współpracę z polskim przemysłem stoczniowym

Rolls-Royce systematycznie zwiększa zakres współpracy z polskimi kooperantami. W finalnych produktach koncernu jest coraz więcej produkowanych w Polsce elementów, a działająca w Gdańsku spółka joint venture obsługuje coraz więcej rynków. Roll-Royce jest zainteresowany programem modernizacji Polskich Sił Zbrojnych, dlatego buduje relacje z polskimi stoczniami.
09.06.2015

Prywatne polskie stocznie są w świetnej kondycji. Mają pełny portfel zamówień i osiągają co najmniej 10-proc. wzrosty

Polski przemysł stoczniowy dynamicznie się rozwija. Prywatne firmy są w świetnej kondycji, mają pełny portfel zamówień i z powodzeniem konkurują z gigantami z krajów skandynawskich. Branża wstępnie szacuje, że tegoroczny wzrost może sięgnąć nawet 10 proc.
02.06.2015

Systemy Rolls-Royce na statkach Grimaldi

Potentat na rynku przewozów promowych, firma Grimaldi Lines, kontynuuje modernizację swojej floty. Armator zapowiedział właśnie, że na kolejnych swoich statkach zainstaluje systemy Promas Lite.
08.04.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.